Аутор Тема: БиХ муслимани (генетика)  (Прочитано 75789 пута)

Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #160 послато: Март 04, 2019, 05:21:58 поподне »
Бошњаци Цазинске крајине (Уна-Сана кантон), март 2019. године:

E1b
E1b-V13
Шабић (Велика Кладуша)
Батаковић (Велика Кладуша)
Куленовић (Кулен Вакуф/Бихаћ)
Дурмић (Велика Кладуша)
E1b-V13>BY14151
Каваз (Босански Петровац)

G1
G1b-L830
Пашагић (Бихаћ)

I1
I1-M253
Шиљдедић (Кулен Вакуф/Бихаћ)
Јегиновић (Кључ)
Чехић (Биљани Доњи/Кључ)
I1-P109
Ружнић (Цазин)

I2a1
I2a1-M423
Хаџић (Босански Петровац)
Башагић (Бихаћ)
Реџић (Велика Кладуша)
Шарчевић (Сански Мост)
Пајазетовић (Велика Кладуша)
Јусуфхоџић (Бихаћ)
Џехверовић (Цазин)
Башић (Велика Кладуша)
Јашаревић
Керановић (Поуње)
Кендић (Босанска Крупа)
I2a-M423>CTS10228>Y3120>S17250
Заначић (Поуње)
Узеировић
Жулић (Цазин)
Куцуккилавуз (Бихаћ)
I2a-M423>CTS10228>Y3120>S17250>PH908
Зирић (Бихаћ)
I2a-M423>CTS10228>Y3120>S17250>PH908>Z16983
Велаџић

J2a
J2a-L26
Талић (Шеховци/Сански Мост)

J2b1-M205
Дедић (Бихаћ)
Ибукић (Велика Кладуша)

J2b2
Бурзић (Цазин)

L
L2-M22
Ружнић (Цазин)

N2
N2-P189.2
Башић (Велика Кладуша)
Шакановић (Велика Кладуша)
Кишмић (Бихаћ)

R1a
R1a-M512
Ћоралић (Цазин)
Џебић (Велика Кладуша)
R1a-M417
Шкргић (Цазин)
Сарајлић (Стари Мајдан/Сански Мост)
Мулалић (Велика Кладуша)
R1a-M458>L1029
Бешлагић (Цазин)
R1a-M458>YP417
Кекић (Велика Кладуша)
R1a-Z280>CTS3402
Јашић (Скокови/Цазин)
R1a-Z280>CTS3402>FGC11555
Мердановић (Сански Мост)
R1a-Z280>Z92
Сабљаковић (Кудићи/Велика Кладуша)

R1b
R1b-L23>CTS9219
Пехливановић (Бихаћ)



Занимљив пресек, R1a је по процентима вероватно ту негде у рангу са Србима са подручја западне Босне. И2а је некако испод неког општег просека код Бошњака у Босни. Занимљив је и нешто појачан проценат N2-P189.2.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #161 послато: Март 04, 2019, 05:52:29 поподне »

L
L2-M22
Ружнић (Цазин)


Мала исправка. Ружнић L2-M22 не постоји. Ја сам лоше записао тог Ружнића док је био I-L22. Иначе су I1-P109, тј. постоји један једини Ален Ружнић на 23андМе. Хаплогрупа L и јесте била чудна за Крајину.

Све у свему, доста слично неком српском просеку у западним деловима Босанске Крајине. Не знам колико је то било очекивано, с обзиром на предања крајишких муслимана о пореклу из Анадолије. :)

Делује ми нпр. да су много оштрије разлике између Срба и Хрвата из Лике, него ли између Срба и муслимана из Босанског Поуња?

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #162 послато: Март 04, 2019, 06:26:32 поподне »
Мала исправка. Ружнић L2-M22 не постоји. Ја сам лоше записао тог Ружнића док је био I-L22. Иначе су I1-P109, тј. постоји један једини Ален Ружнић на 23андМе. Хаплогрупа L и јесте била чудна за Крајину.

Све у свему, доста слично неком српском просеку у западним деловима Босанске Крајине. Не знам колико је то било очекивано, с обзиром на предања крајишких муслимана о пореклу из Анадолије. :)

Делује ми нпр. да су много оштрије разлике између Срба и Хрвата из Лике, него ли између Срба и муслимана из Босанског Поуња?

 Ја сам узео да постоје два тестирана Ружнића, но постоје изгледа ипак потенцијално два рода Ружнића које сам ја мислио асоцирати за различите хг. :) У селу Поље Ружнићи поријеклом из Штурлића, а у селу Рипач Ружнићи поријеклом из Лике. Могуће да су ипак они онда један род.

 Што се тиче Анадолије, ја сам неки дан видио аутосомални профил Бужимљанина, гдје Карановић каже да су 80 % Анадолци, и заиста постоје такве аутосомалне тенденције код те особе. То је сигурно пренапухано, али могуће баш у Бужиму да је било мало више и таквог поријекла. Ако овај Ружнић није L-M22, онда опет Курбеговић L-M20 јесте, мада није сигурно да су крајишки, иако је ријетко презиме, ја сам гледао шта каже за крајишке Карановић, само 1 кућа и "не зна се коме плетиву припадају". Има онај један Талић, J2a не зна се подграна за које се каже да су "од Анадола", Сански Мост? Хм неки дан гледам неког са тим презименом аутосомално и видим сличне те неке трагове, ја сам мислио да је Санџаклија по генетици али има неке рођаке и из Крајине, могуће да је то ипак он.:)

 Плус имају они Јенгићи Хрвати из Лике R1a Z93 и притом нису она јеврејска грана. Доста популације Цазинске Крајине јесте поријеклом из Лике, па су и рођаци Јенгића вјероватно присутни у Цазинској Крајини.

 Неће бити изгледа баш да ту нема ничега.:) Нађе се мало тога генетског шума и код Срба из Лике/Крајине. Јенгићи и други су покатоличени, па је те генетике дошло и међу Хрвате на том подручју, можда некако посредно међу Србе.:)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #163 послато: Март 04, 2019, 06:37:38 поподне »
Неће бити изгледа баш да ту нема ничега.:)

Нађе се мало тога генетског шума и код Срба из Лике/Крајине.

Биће код муслимана свакако и мало струје с Блиског истока, али не у тој мери коју помињу одређени аутори. Из овог пресека Y-DNA се већ сад види да ће ње бити у занемарљивим процентима, спрам оних 30-ак% становништва "анадолског" порекла.

На какве шумове код Срба из Крајине мислиш? Код Y-ДНК не постоји ништа што би асоцирало на миграције с Блиског истока. С друге стране, ако мислиш на аутосомалну ДНК ту се уплив Анадолије и истока може тумачити као оставштина староседелачког становништва, не обавезно неких каснијих миграција с истока.


Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #164 послато: Март 04, 2019, 06:51:37 поподне »
Пола Босне има предање о поријеклу из Анадолије. То су само жеље муслимана којима је традиционално вјерски идентитет јачи него национални односно етнички, којег као колектив нису ни имали у задњих сто и нешто година. Босански муслимани не тако ријетко измишљају то поријекло из Анадолије да и не би били "потурчењаци". Све су то наравно измишљотине, барем у 98-99% случајева. Па тако и ова предања муслимана Цазинске крајине.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #165 послато: Март 04, 2019, 07:01:12 поподне »
Пола Босне има предање о поријеклу из Анадолије. То су само жеље муслимана којима је традиционално вјерски идентитет јачи него национални односно етнички, којег као колектив нису ни имали у задњих сто и нешто година. Босански муслимани не тако ријетко измишљају то поријекло из Анадолије да и не би били "потурчењаци". Све су то наравно измишљотине, барем у 98-99% случајева. Па тако и ова предања муслимана Цазинске крајине.

Отприлике су таква предања у равни са онима да су сви Срби пореклом из однекуд из Црне Горе. С тим што су таква предања мало реалнија од оних о пореклу из Анадолије. :) Шалу на страну, не треба ни овде преко аутосомалне тражити порекло Y-днк. То је погрешан пут. Јасна су предања крајишких муслимана, а јасни су и ови Y-днк резултати који показују да таква предања једноставно не стоје.

Видећемо да ли ће се на већем узоку нешто променити.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #166 послато: Март 04, 2019, 07:08:19 поподне »
Биће код муслимана свакако и мало струје с Блиског истока, али не у тој мери коју помињу одређени аутори. Из овог пресека Y-DNA се већ сад види да ће ње бити у занемарљивим процентима, спрам оних 30-ак% становништва "анадолског" порекла.

На какве шумове код Срба из Крајине мислиш? Код Y-ДНК не постоји ништа што би асоцирало на миграције с Блиског истока. С друге стране, ако мислиш на аутосомалну ДНК ту се уплив Анадолије и истока може тумачити као оставштина староседелачког становништва, не обавезно неких каснијих миграција с истока.

 Ја овдје не мислим стриктно на Блиски исток, код Бужимљанина нпр. ја овдје мислим више на прави туркијски односно туркијско-степски елемент какав су имали прави Турци чак и кад су се почели мијешати са старинцима Анадолије у 15., 16. вијеку то је било више изражено код њих, може се то видјети код Турака из Бугарске да такво што постоји и у аутосомалној и у мушким линијама чак више него код разних популација из Анадолије. Може бити и стариначки елемент али што баш у овом случају Бужимљанин, гдје постоје такве традицје у већем проценту?:)

 А блискоисточних генетских шумова код овдашњих народа има на претек код разних појединаца, такво што је долазило и од Византије, затим од влашких група итд. Или нпр. код неког муслимана кад се нађе примјетнији сјеверноафрички елемент, то јасно упућује на неки отомански блискоисточни утицај, наравно ово су више изолирани случајеви, али генерално има све то своју "науку" и смислену позадину.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #167 послато: Март 04, 2019, 08:15:15 поподне »
Пола Босне има предање о поријеклу из Анадолије. То су само жеље муслимана којима је традиционално вјерски идентитет јачи него национални односно етнички, којег као колектив нису ни имали у задњих сто и нешто година. Босански муслимани не тако ријетко измишљају то поријекло из Анадолије да и не би били "потурчењаци". Све су то наравно измишљотине, барем у 98-99% случајева. Па тако и ова предања муслимана Цазинске крајине.

 Разговарао сам ја са више Бошњака из Босне о даљем поријеклу, чак и данас то је врло раширено.. Анадолија, Анадолија, Анадолија... :) Могуће мало тога више има у Цазинској Крајини, кад се пореди нпр. литература, нисам примјетио као тамо толико уписаних таквих предања, али генерално то је слаб елемент.


 Што се тиче другог. Тачно је да је вјерски идентитет код муслимана изражен, но изразит вјерски идентитет је на овим просторима изражен код свих, код Хрвата католички елемент који је увијек и глобално кохезиван и организован. Код Срба то је Светосавље.

 Ја не могу имати исту преспективу као ви овдје о овим питањима јер доста мојих предака је из тог муслиманског миљеа, плус ја сам изгубио насилно сроднике од стране "ваших" Срба из БиХ и то мора наравно имати утицаја, иако нисам виктимолог и то се не слаже са мојим генерално дарвинистичким постулатима. Наравно ја сам по мушкој линију то што сам и ја сам као и већина осталих људи из тог подручја изразити трибалиста, дакле неко ко је склон сматрати саплеменика удаљеним 300+ г. блиским родом.:)

 Моја муслиманска страна је углавном везана за Средњу Босну, гдје се јесте десила исламизација рано у 15. и 16. вијеку. То становништво јесте стариначко и заиста потиче у доброј мјери од средњевјековних Бошњана. Оно што ја не могу да прихватим јесте да је моја та страна од "Срба потурчењака". Као што би рекао Симо овдје, а и други, модерни српски народ је настао утемељењем Немањићке Србије, и Светосављем као духовном споном која је тада објединила разне елементе, и словенске и несловенске, многе који раније нису били Срби.

 Како ће потомци средњевјековних Бошњана који никад нису били Светосавци бити Срби, ако је темељ модерног српског народа Светосавље? Ако би били Срби по некој даљој генетској вези, онда Срби несловенског или чак и словенског поријекла који су ушли накнадно у српски корпус нису Срби. Не може и јаре и паре. :)

 А муслимани у Босни су имали свој аристократски елемент, од којих су неки родови чак потекли од властеличића из Средњег вијека, с друге стране данас знамо да Срби из БиХ немају неких веза са средњевјековним Бошњанима, као што то имају Бошњаци из Средње Босне, а и Хрвати (мада и код њих има јаке досељеничке струје), тако да је разумљиво ако се Срби слабије идентификују са средњевјековном Босном. Код Срба је јака херцеговачка струја. Тако да не видим никакав разлог због којег би био споран назив "Бошњаци", на који муслимани из Босне имају 10 пута више права него Македонци имају да се зову Македонцима, наравно и "обичај" је да се свако зове како хоће независно од тога.

 Лично моје поријекло са те стране је шаролико, али директна линија од моје мајке је таква да су моји преци били међу најмоћнијим људима у османском Сарајеву прије 200 и више година, а који су даљим поријеклом из Високог, (али су сво вријеме одржавали и паралелну везу са подручјем Високог), гдје су исто били моћан род а по најдаљем предању од посадника Ходидједа, односно чак од властеле Врхбосне које је изгледа тачно јер постоје неки јаки документарни докази за то. Зато је између осталог код мене изражен и један "елитизам", а и због мог поријекла по мушкој линији, гдје сам стари род. :) Тако да на тему Босне није природно да се ми "видимо око у око".

 Наравно код других подгрупа Бошњака постоје разни фактори, познија исламизација, разне ближе везе са Србима, Хрватима, код Санџаклија са Малисорима, али ме то мање занима јер са њима имам мале или никакве поријекловне везе са те стране.
« Последња измена: Март 04, 2019, 08:18:31 поподне Zor »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #168 послато: Март 04, 2019, 09:02:21 поподне »

Моја муслиманска страна је углавном везана за Средњу Босну, гдје се јесте десила исламизација рано у 15. и 16. вијеку. То становништво јесте стариначко и заиста потиче у доброј мјери од средњевјековних Бошњана. Оно што ја не могу да прихватим јесте да је моја та страна од "Срба потурчењака". Као што би рекао Симо овдје, а и други, модерни српски народ је настао утемељењем Немањићке Србије, и Светосављем као духовном споном која је тада објединила разне елементе, и словенске и несловенске, многе који раније нису били Срби.

Зор, ово је дебело скретање са теме и свесно улажење у неке воде које и дан данас доводе до жучних расправа. Потражи неку од тема о исламицазији у Босни. Тамо би могао наставити о том питању.

Ја ћу се овде само кратко осврнути на то да БиХ муслимани настају много након Светога Саве и да велики број њих води порекло управо из Херцеговине, где су живели баш Срби. На крају крајева и генетска слика Срба и Бошњака данас не одудара превише. Опет, сасвим сигурно нису сви БиХ муслимани пореклом од "православних Срба". Било је ту свакако и католика, али и уплива са других страна.

Ово Симино си вероватно извукао из контекста. Верујем да је он тиме објашњавао генетску шароликост Срба данас, чији су зачеци по свему судећи у том периоду Немањића, што не значи да Срба раније није било.

симо

  • Гост
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #169 послато: Март 04, 2019, 09:11:19 поподне »
Моја муслиманска страна је углавном везана за Средњу Босну, гдје се јесте десила исламизација рано у 15. и 16. вијеку. То становништво јесте стариначко и заиста потиче у доброј мјери од средњевјековних Бошњана. Оно што ја не могу да прихватим јесте да је моја та страна од "Срба потурчењака". Као што би рекао Симо овдје, а и други, модерни српски народ је настао утемељењем Немањићке Србије, и Светосављем као духовном споном која је тада објединила разне елементе, и словенске и несловенске, многе који раније нису били Срби.

Мислим да не постоји та директна веза средњовјековна Босна- босански муслимани- Бошњаци. Окосница идентитета муслимана на нашим просторима није било некакво бошњаштво, већ прије свега ислам. Док нису у Босну дошли Калај и Трухелка, нису нашим муслиманима ни падали на памет Котроманићи или Кулин Бан. Све су то релативно скорашње идеје. Да не помињемо отпор бошњаштву и међу самим муслиманима с почетка деведесетих.

Сам процес етногенезе Срба је био динамичан и имао је различите фазе у немањићком и преднемањићком периоду. Управо је православна светосавска консолидација на истоку и укључивање у српски етнички корпус неких других словенских и несловенских групација, допринијела да се на српском западу изгубе неки несумњиво српски етнички простори из преднемањићког периода: Паганија, западно Захумље и дијелом и Босна, који су се нашли изван простора те консолидације. Међутим, упркос овој средњовјековној вјерској граници унутар српског етничког корпуса, идентитетски су то и даље добрим дијелом били Срби и чинили са осталим Србима јединствен ако не вјерски,а оно културолошки простор у којем је доминирао један језик: штокавски и користило се ћирилично писмо, а чији су се владари, били они из Босне или Србије, називали владарима Срба.

О неком континуитету средњовјековног бошњаштва би могли говорити само да је у периоду доласка Турака постојала нека идентитетски свјесна популација Бошњака, која је листом прихватила ислам и затим у континуитету одржавала то бошњаштво до наших дана, што знамо да се није десило. Једина повезница за бошњаштво код наших муслимана била је оно везано за Босански пашалук, као турску административну јединицу. Исламизација је била такође сложен процес, гдје се исламизовало и земљорадничко и влашко становништво, и то у већем броју тек неких 100-ак година након освајања ових простора од стране Турака. Први муслимани у Босни били су исламизовани Срби, Грци, Бугари, Цинцари што јасно показују објављени пописи. Осим тога исламизовали су се и Хрвати, и Мађари и неки други народи присутни у региону. Сва та маса муслимана се након 1683. године смјестила у Босну, да не говоримо о досељеницима из Србије у 19. вијеку.

Разлучити у свему томе ко је од "старих Бошњана" ,а ко од досељеника са разних страна и затим покушати све њих повезати са средњовјековном босанском краљевином је, по мом мишљењу, прилично узалудан посао. Али не сумњам, да ће босански муслимани ( а сад видимо и муслимани из Рашке и Црне Горе, па све до Бугарске), у недостатку истинског идентитета, наставити са том причом и да се неће лако откачити од Кулина Бана.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #170 послато: Март 04, 2019, 09:45:53 поподне »
Бошњаци Цазинске крајине (Уна-Сана кантон), март 2019. године:

E1b
E1b-V13
Шабић (Велика Кладуша)
Батаковић (Велика Кладуша)
Куленовић (Кулен Вакуф/Бихаћ)
Дурмић (Велика Кладуша)
E1b-V13>BY14151
Каваз (Босански Петровац)

G1
G1b-L830
Пашагић (Бихаћ)

I1
I1-M253
Шиљдедић (Кулен Вакуф/Бихаћ)
Јегиновић (Кључ)
Чехић (Биљани Доњи/Кључ)
I1-P109
Ружнић (Цазин)

I2a1
I2a1-M423
Хаџић (Босански Петровац)
Башагић (Бихаћ)
Реџић (Велика Кладуша)
Шарчевић (Сански Мост)
Пајазетовић (Велика Кладуша)
Јусуфхоџић (Бихаћ)
Џехверовић (Цазин)
Башић (Велика Кладуша)
Јашаревић
Керановић (Поуње)
Кендић (Босанска Крупа)
I2a-M423>CTS10228>Y3120>S17250
Заначић (Поуње)
Узеировић
Жулић (Цазин)
Куцуккилавуз (Бихаћ)
I2a-M423>CTS10228>Y3120>S17250>PH908
Зирић (Бихаћ)
I2a-M423>CTS10228>Y3120>S17250>PH908>Z16983
Велаџић

J2a
J2a-L26
Талић (Шеховци/Сански Мост)

J2b1-M205
Дедић (Бихаћ)
Ибукић (Велика Кладуша)

J2b2
Бурзић (Цазин)

L
L2-M22
Ружнић (Цазин)

N2
N2-P189.2
Башић (Велика Кладуша)
Шакановић (Велика Кладуша)
Кишмић (Бихаћ)

R1a
R1a-M512
Ћоралић (Цазин)
Џебић (Велика Кладуша)
R1a-M417
Шкргић (Цазин)
Сарајлић (Стари Мајдан/Сански Мост)
Мулалић (Велика Кладуша)
R1a-M458>L1029
Бешлагић (Цазин)
R1a-M458>YP417
Кекић (Велика Кладуша)
R1a-Z280>CTS3402
Јашић (Скокови/Цазин)
R1a-Z280>CTS3402>FGC11555
Мердановић (Сански Мост)
R1a-Z280>Z92
Сабљаковић (Кудићи/Велика Кладуша)

R1b
R1b-L23>CTS9219
Пехливановић (Бихаћ)



Извукао сам и резултате Срба са простора Унско-сански кантона. Укупно 65 тестираних, али ако неко жели нека провери још једном. Дакле у питању су општине Бихаћ, Босански Петровац, Бужим, Цазин, Велика Кладуша, Кључ, Сански Мост и Босанска Крупа.

I2-Y3120 = 36,9% (PH908 20%)
R1a-M417 = 20% (M458 6,2%)
E-V13 = 16,9%
I1-M253 = 7,7% (P109 4,6%)
N-P189.2 = 6,2%
J2b-M205 = 4,6%
R1b-M269 = 3,1%
J2a-M67 = 3,1%
G2a-L497 = 1,5%


свака сличност је случајна! :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #171 послато: Март 05, 2019, 04:34:38 пре подне »
Ја сам узео да постоје два тестирана Ружнића, но постоје изгледа ипак потенцијално два рода Ружнића које сам ја мислио асоцирати за различите хг. :) У селу Поље Ружнићи поријеклом из Штурлића, а у селу Рипач Ружнићи поријеклом из Лике. Могуће да су ипак они онда један род.

 Што се тиче Анадолије, ја сам неки дан видио аутосомални профил Бужимљанина, гдје Карановић каже да су 80 % Анадолци, и заиста постоје такве аутосомалне тенденције код те особе. То је сигурно пренапухано, али могуће баш у Бужиму да је било мало више и таквог поријекла. Ако овај Ружнић није L-M22, онда опет Курбеговић L-M20 јесте, мада није сигурно да су крајишки, иако је ријетко презиме, ја сам гледао шта каже за крајишке Карановић, само 1 кућа и "не зна се коме плетиву припадају". Има онај један Талић, J2a не зна се подграна за које се каже да су "од Анадола", Сански Мост? Хм неки дан гледам неког са тим презименом аутосомално и видим сличне те неке трагове, ја сам мислио да је Санџаклија по генетици али има неке рођаке и из Крајине, могуће да је то ипак он.:)

 Плус имају они Јенгићи Хрвати из Лике R1a Z93 и притом нису она јеврејска грана. Доста популације Цазинске Крајине јесте поријеклом из Лике, па су и рођаци Јенгића вјероватно присутни у Цазинској Крајини.

 Неће бити изгледа баш да ту нема ничега.:) Нађе се мало тога генетског шума и код Срба из Лике/Крајине. Јенгићи и други су покатоличени, па је те генетике дошло и међу Хрвате на том подручју, можда некако посредно међу Србе.:)
Šta napriča čoveče  :D
Kakvog anadolskog upliva među Srbima iz gornje krajine ti vidiš? Moj autosomalni rezultat i nije tako različit od muslimana srednje Bosne na koje se pozivaš.
Čak bi mogao reći da sam na nekim računačima i zapadniji.
Isto tako jedan Srbin iz Tuzle ima maltene indentične rezultate kao 2 muslimana iz srednje Bosne.
Svaka oblast ima neke svoje sitne posebnosti, ali baš da aludiraš na takve razlike mislim da je malo previše.
Pritom rezultati Srba iz Like,Banije i Korduna koje sam video, msm na autosomalne, definitivno stoje uz bok rezultatima ljudi srednje Bosne. Rimokatolici, tzv hercegovački Hrvati definitivno nisu primer neke "severne" genetike, baš naprotiv.

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #172 послато: Март 05, 2019, 10:06:30 пре подне »
Разговарао сам ја са више Бошњака из Босне о даљем поријеклу, чак и данас то је врло раширено.. Анадолија, Анадолија, Анадолија... :) Могуће мало тога више има у Цазинској Крајини, кад се пореди нпр. литература, нисам примјетио као тамо толико уписаних таквих предања, али генерално то је слаб елемент.


 Што се тиче другог. Тачно је да је вјерски идентитет код муслимана изражен, но изразит вјерски идентитет је на овим просторима изражен код свих, код Хрвата католички елемент који је увијек и глобално кохезиван и организован. Код Срба то је Светосавље.

 Ја не могу имати исту преспективу као ви овдје о овим питањима јер доста мојих предака је из тог муслиманског миљеа, плус ја сам изгубио насилно сроднике од стране "ваших" Срба из БиХ и то мора наравно имати утицаја, иако нисам виктимолог и то се не слаже са мојим генерално дарвинистичким постулатима. Наравно ја сам по мушкој линију то што сам и ја сам као и већина осталих људи из тог подручја изразити трибалиста, дакле неко ко је склон сматрати саплеменика удаљеним 300+ г. блиским родом.:)

 Моја муслиманска страна је углавном везана за Средњу Босну, гдје се јесте десила исламизација рано у 15. и 16. вијеку. То становништво јесте стариначко и заиста потиче у доброј мјери од средњевјековних Бошњана. Оно што ја не могу да прихватим јесте да је моја та страна од "Срба потурчењака". Као што би рекао Симо овдје, а и други, модерни српски народ је настао утемељењем Немањићке Србије, и Светосављем као духовном споном која је тада објединила разне елементе, и словенске и несловенске, многе који раније нису били Срби.

Као Бошњак сам се сам наслушао тих прича о Анадолцима. Чак сам слушао и оне који тврде да потичу од самог посланика Мухамеда, односно Ехли-бејта. Једни од тих "потомака Мухамедових" су инаће испали I2-PH908. ;D Све је то посљедица тога што муслимани Босне никада нису имали етнички ни национални идентитет, него само вјерски. И на основу тог вјерског идентита су настале те приче о поријеклу "из Анадола" или од Ехли-бејта. Да, и код Хрвата католика и код Срба православаца је био изражен вјерски идентиет (и дан данас је, нема сумње), али су они поред свог вјерског идентита имали и етнички, док га муслимани БиХ никада нису имали, изузев Хусеин-капетана Градашчевића (а и беговских породица опченито) и у некој мјери Сафвет-бега Башагића (инаће и велики славофил, па понекад и Хрват), и касније Мехмеда Спахе. Не заборавимо да су главни протагонисти бошњаштва у 19. стољећу били босански католици, и то углавном у фрањевачким круговима (Филип Ластрић, Антун Кнежевић, Иван Фрањо Јукић, итд.), док је муслиманима у исто вријеме једино било важно то да су муслимани. И када је некоме тај вјерски идентитет тако изражен, он не може да прихвати да су му преци били ишта друго него муслимани, па су и нај тај начин настајале те приче о поријеклу из Анадолије, Перзије и Арабије.

Него да се држимо теме, да ли би нам могао послати слику аутосомалног резултата док Бужимљанина?

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #173 послато: Март 05, 2019, 10:10:08 пре подне »
Извукао сам и резултате Срба са простора Унско-сански кантона. Укупно 65 тестираних, али ако неко жели нека провери још једном. Дакле у питању су општине Бихаћ, Босански Петровац, Бужим, Цазин, Велика Кладуша, Кључ, Сански Мост и Босанска Крупа.

I2-Y3120 = 36,9% (PH908 20%)
R1a-M417 = 20% (M458 6,2%)
E-V13 = 16,9%
I1-M253 = 7,7% (P109 4,6%)
N-P189.2 = 6,2%
J2b-M205 = 4,6%
R1b-M269 = 3,1%
J2a-M67 = 3,1%
G2a-L497 = 1,5%


свака сличност је случајна! :)

Овдје разлике нема!  ;D Да ли би могао урадити једну овакву статистику за Србе цијеле Босанске крајине?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #174 послато: Март 05, 2019, 10:49:25 пре подне »
Овдје разлике нема!  ;D Да ли би могао урадити једну овакву статистику за Србе цијеле Босанске крајине?

Може. Само, Срба из Босанске Крајине има 340 тестираних, па се можда може направити и подала по регионима. Мислим да је таква статистика смисленија, него нека општа, где би у Крајину ушли и Прњавор и Бихаћ.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #175 послато: Март 05, 2019, 01:28:10 поподне »
Зор, ово је дебело скретање са теме и свесно улажење у неке воде које и дан данас доводе до жучних расправа. Потражи неку од тема о исламицазији у Босни. Тамо би могао наставити о том питању.

Ја ћу се овде само кратко осврнути на то да БиХ муслимани настају много након Светога Саве и да велики број њих води порекло управо из Херцеговине, где су живели баш Срби. На крају крајева и генетска слика Срба и Бошњака данас не одудара превише. Опет, сасвим сигурно нису сви БиХ муслимани пореклом од "православних Срба". Било је ту свакако и католика, али и уплива са других страна.


 Јесте али нисам могао да одолим да не кажем нешто и на ту тему. Нема спора да велики број муслимана потиче и из Херцеговине и од неких струја које су уобичајене и које се виђају.

 Опет морам рећи да ти и Balder са 23andme резултатима урадили понајвише на откривању генетске слике Бошњака из Босне обзиром на то колико је досад био мали број тестираних из те популације на FTDNA.


О неком континуитету средњовјековног бошњаштва би могли говорити само да је у периоду доласка Турака постојала нека идентитетски свјесна популација Бошњака, која је листом прихватила ислам и затим у континуитету одржавала то бошњаштво до наших дана, што знамо да се није десило. Једина повезница за бошњаштво код наших муслимана била је оно везано за Босански пашалук, као турску административну јединицу.

 Свакако да није постојала идентификација са Котроманићима, Кулин Баном (мада остала је она изрека „од Кулина бана...“ нисам истраживао која јој је старина и од кога потиче). Но код муслимана из Босне се од најранијег периода турске владавине почела јављати спахијска аристократија, која чак постаје у значајном дијелу насљедна, а једним дијелом она је потекла од властеличића који су прихватали ислам, наравно из опортунистичких разлога најчешће. Она се касније проширује, модификује (јаки капетански слој од почетка 18. вијека па до 19. вијека, затим јањичарски слој у већим центрима) њени интереси су углавном подударни са османским у доба експанзије али већ послије Бечког рата се јавља у много наврата отпор према Султану. Та аристократија јесте ефективно владала тим простором, а под њом се јесте налазио народ који је говорио исти језик, и имао исту религију (овдје мислим на муслимане). Наравно тај слој је желио при томе сачувати неке властите привилегије, али било је неке свијести сигурно о Босни код њих. Неки родови попут Копчића чији се најранији предак спомиње 1516. као посједник зијамета и која потиче од неких локалних властеличића (нашли су се и у Грбовницима) имају континуитет од Беговата из 19. вијека до средњег вијека, дакле остала је ако ништа друго од средњевјековне Босне кроз вијекове до Беговата у 19. вијеку та жеља елите да се задрже посједи и привилегије.:) Наравно остао је и језик и други елементи културе, народ итд..

Исламизација је била такође сложен процес, гдје се исламизовало и земљорадничко и влашко становништво, и то у већем броју тек неких 100-ак година након освајања ових простора од стране Турака. Први муслимани у Босни били су исламизовани Срби, Грци, Бугари, Цинцари што јасно показују објављени пописи. Осим тога исламизовали су се и Хрвати, и Мађари и неки други народи присутни у региону. Сва та маса муслимана се након 1683. године смјестила у Босну, да не говоримо о досељеницима из Србије у 19. вијеку.

 У Босни је исламизација узела маха а један од главних фактора био је и слаба организација Цркве босанске. Значи Црква босанска је посредно створила већу муслиманску масу у Босни него у окружењу, а тиме и познију гравитацију других муслимана ка Босни. Дакле опет постоји узрочно посљедична веза између муслимана у Босни и средњевјековне Босне.:)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #176 послато: Март 05, 2019, 02:44:28 поподне »
Као Бошњак сам се сам наслушао тих прича о Анадолцима. Чак сам слушао и оне који тврде да потичу од самог посланика Мухамеда, односно Ехли-бејта. Једни од тих "потомака Мухамедових" су инаће испали I2-PH908. ;D Све је то посљедица тога што муслимани Босне никада нису имали етнички ни национални идентитет, него само вјерски. И на основу тог вјерског идентита су настале те приче о поријеклу "из Анадола" или од Ехли-бејта. Да, и код Хрвата католика и код Срба православаца је био изражен вјерски идентиет (и дан данас је, нема сумње), али су они поред свог вјерског идентита имали и етнички, док га муслимани БиХ никада нису имали, изузев Хусеин-капетана Градашчевића (а и беговских породица опченито) и у некој мјери Сафвет-бега Башагића (инаће и велики славофил, па понекад и Хрват), и касније Мехмеда Спахе. Не заборавимо да су главни протагонисти бошњаштва у 19. стољећу били босански католици, и то углавном у фрањевачким круговима (Филип Ластрић, Антун Кнежевић, Иван Фрањо Јукић, итд.), док је муслиманима у исто вријеме једино било важно то да су муслимани. И када је некоме тај вјерски идентитет тако изражен, он не може да прихвати да су му преци били ишта друго него муслимани, па су и нај тај начин настајале те приче о поријеклу из Анадолије, Перзије и Арабије.

Него да се држимо теме, да ли би нам могао послати слику аутосомалног резултата док Бужимљанина?

 Значи ти си један од муслиманских "Крича", којих већ има неки солидан број.:) Има и код херцеговачких фамилија доста предања о Ирану, Шпанији, можда ту има неке истине обзиром на оног Тановића.
 Генерално се слажем ту с тобом, а и с тим да тог индентитета ипак јесте било код беговских породица.


 Бужимљанин, по Карановићу овај род су "Анадолци".:)

 MDLP K23b
 Монголоидних компоненти 5.53, импресиван скор. У другом рачуначу неке од њих се преведу у снажни степски елемент.

 







 Виде се на MDLP K23b моделу 2 популације (гдје су све западнобалканске групе моделиране) неке тенденције: једна сјеверозападно европска, друга блискоисточна (чак Near_East од 5.23), трећа уралоидна (Финци), то се види и у Eurogenes K36 гдје има већи афинитет са уралским популацијама, упоредити са оном муслиманком из Босне како он има афинитет сличан њеном са Финском, Карелијом а много мањи код Словена! То је ових 5.5 % из MDLP K23b. У ствари због ових неких тенденција које се међусобно поништавају на мапи K36 нема неки изражени афинитет према било коме (нигдје преко 80 %).

 Попратно и импресивни степски резултати, нпр. на Eurogenes K36 има (изједначену) највећу измјерену блискост на овим просторима са археолошким комплексом Афонтова Гора (гдје је нађен Q1a1 која има даље генетске и културне везе са Малта комплексом из Сибира, ту се развијала хг R), која је далеко већа од овдашњег просјека. Ту наравно уђу и ови "Amerindian", "Polynesian" из MDLP K23b (далека веза P, Q, R)..

 Кад уклопиш ово степско-уралско са блискоисточним добијеш нешто што би могао очекивати од мало старијих Анадолаца.:) Као што рекох по Турцима из Бугарске сигурно су више били "генетски Турци" ови што су долазили на ове просторе као спахије у 15., 16. вијеку него што је просјек за данашње Анадолце (мада и то овиси од регије).
« Последња измена: Март 05, 2019, 02:49:00 поподне Zor »

симо

  • Гост
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #177 послато: Март 05, 2019, 02:48:53 поподне »

Свакако да није постојала идентификација са Котроманићима, Кулин Баном (мада остала је она изрека „од Кулина бана...“ нисам истраживао која јој је старина и од кога потиче). Но код муслимана из Босне се од најранијег периода турске владавине почела јављати спахијска аристократија, која чак постаје у значајном дијелу насљедна, а једним дијелом она је потекла од властеличића који су прихватали ислам, наравно из опортунистичких разлога најчешће. Она се касније проширује, модификује (јаки капетански слој од почетка 18. вијека па до 19. вијека, затим јањичарски слој у већим центрима) њени интереси су углавном подударни са османским у доба експанзије али већ послије Бечког рата се јавља у много наврата отпор према Султану. Та аристократија јесте ефективно владала тим простором, а под њом се јесте налазио народ који је говорио исти језик, и имао исту религију (овдје мислим на муслимане). Наравно тај слој је желио при томе сачувати неке властите привилегије, али било је неке свијести сигурно о Босни код њих. Неки родови попут Копчића чији се најранији предак спомиње 1516. као посједник зијамета и која потиче од неких локалних властеличића (нашли су се и у Грбовницима) имају континуитет од Беговата из 19. вијека до средњег вијека, дакле остала је ако ништа друго од средњевјековне Босне кроз вијекове до Беговата у 19. вијеку та жеља елите да се задрже посједи и привилегије.:) Наравно остао је и језик и други елементи културе, народ итд..

Ово што си написао је уобичајена,помало романтичарска слика историје босанских муслимана, која нема пуно везе са историјским чињеницама. Процеси нису били тако једноставни, како се настоје приказати, типа- исламизација босанског племства и сл. Погледај пописе 1468. и 1477. године и сам ћеш видјети да је она мањина муслимана,а то већ јесте била нова војничка муслиманска аристократија са посједима,  уопште није домаћег (босанског) поријекла. Такође ћеш видјети и примјере гдје властеличићи прелазе у влашки статус задржавајући хришћанску вјеру. Да је било неких конверзија домаћег босанског племства на ислам није спорно, али то није била масовна појава и као таква она се никако не може поставити као темељ етногенезе босанских муслимана. То су упроштене и преувеличане приче, уосталом као и код православних, гдје такође имамо приче о поријеклу од средњовјековне властеле. А чињеница је да је управо тај слој у ратовима са Турцима највише страдао и вјероватно се као такав никад није опоравио. Њихове потомке данас вјероватно требамо тражити по Италији, Аустрији, словеначким земљама, Пољској, Мађарској па и даље.
Влашки социјални слој је кључан за формирање муслиманске војничке аристократије у каснијем периоду. Баш као што се код православних у истом периоду издвајају Милорадовићи, Рашковићи, Љубибратићи (они су једини потврђени властеличићи из средњег вијека). Вријеме стварања јаких капетанских кућа у Крајини: Беширевића, Бишчевића, Куленовића, је период након Бечког рата и везе нема са средњовјековним босанским племством, а у предањима тих породица уопште се не спомиње Босна, већ Анадолија (жељено) или стварно поријекло од локалних влашких вођа (Предојевићи, Малкочи, Соколовићи и др.)

Ако је негдје исламизација ухватила јачег коријена то је било код средњовјековног земљорадничког становништва, које је исламизацијом настојало донекле ублажити властити социјални положај. Отуд вјероватно највећа концентрација муслиманског становништва у Средњој Босни, гдје није било влашких самоуправа и гдје је социјални положај обичног хришћанског становништва био знатно тежи.

У Босни је исламизација узела маха а један од главних фактора био је и слаба организација Цркве босанске. Значи Црква босанска је посредно створила већу муслиманску масу у Босни него у окружењу, а тиме и познију гравитацију других муслимана ка Босни. Дакле опет постоји узрочно посљедична веза између муслимана у Босни и средњевјековне Босне.:)

Опште је позната чињеница данас да не постоји никаква веза између Цркве Босанске и процеса исламизације, које уосталом раздваја и временски размак од преко 100 година. Док нису били објављени турски пописи, донекле је та прича могла и пролазити, али данас је сасвим јасно да исламизација наступа знатно касније и да нема никаквих доказа да је Црква Босанска уопште доживјела главни талас исламизације или да су се њени припадници исламизовали више од осталих хришћанских становника.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #178 послато: Март 05, 2019, 03:44:27 поподне »
Potpuno je normalno da neke oblasti imaju svoje posebnosti, to ne znači da su izdvojene, drugačije itd..Na kraju krajeva iluzorno je misliti da cela srednja Bosna ima indentične autosomalne rezultate. Apropo priče o Hercegovini pa opet poturanju nekih šatro Vlaha, ja na tu pomalo ksenofobnu tvrdnju mogu da kažem da i kod Srba ima oblasti i autosomalnih rezultata koji su maltene istovetni onima koje imaju Muslimani iz Srednje Bosne. Dakle, priča o posebnosti je više neko pumpanje ega nego što je realna slika.
Pogotovo što je svuda najzastupljenija komponenta PH908.
Sad sam ja nešto posebno što sam malo vise slovenski orijentisan, kako da ne, ko ima pojam o narodu, vremenskom kontekstu i povećoj teritoriji koju su naseljavali Srbi ne bi trebalo uopšte da shvata te trivijalne razlike ozbiljno.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: БиХ муслимани (генетика)
« Одговор #179 послато: Март 05, 2019, 04:47:19 поподне »
Ипак је занивљије о поријеклу Срба :)
Evropa je jedna velika porodica.