Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине  (Прочитано 133595 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #100 послато: Април 12, 2017, 11:28:38 поподне »
Ух , језички је немогуће правити разлику у Босни :)
Додуше, грешим , Хрват из Брчког и Хрват из Широког не причају исто :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #101 послато: Април 12, 2017, 11:33:48 поподне »
Поента је да "босански лонац" није политички коректно анализирати , јер то је место где је верска припадност  "изнад" науке...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #102 послато: Април 12, 2017, 11:33:52 поподне »
Додуше, грешим , Хрват из Брчког и Хрват из Широког не причају исто :)
Е та ти је добра!  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #103 послато: Април 12, 2017, 11:34:42 поподне »
Е та ти је добра!  :)
Машала :) Аферим!

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #104 послато: Април 12, 2017, 11:39:16 поподне »
Ух , језички је немогуће правити разлику у Босни :)

Говорим о руралним дијалектима. Градски говори су знатно конвергирали, а и дијалекатске разлике су се затрле у урбаним срединама. Урбана Босна данас већином говори миксом источнохерцеговачког и централнобосанског дијалекта. Варира све то од града до града, али све мање и мање. Село је већ друга прича, ту се обично чувају старе разлике, мада је и на селу централнобосански дијалект малтене изгубио своје препознатљиве црте и "херцеговизирао" се.  :)
« Последња измена: Април 12, 2017, 11:41:15 поподне Одисеј »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #105 послато: Април 12, 2017, 11:41:08 поподне »
Само раздвајање порекла трију народа у Босни је немогуће...Ако би смо тврдили да је "гро" И2а на Балкан дошао са Србима, онда би то значило да су данашњи босански Хрвати и муслимани генетскии процентуално више Срби него сами Срби из Босне...Рекох и остадох жив :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #106 послато: Април 12, 2017, 11:55:32 поподне »
Одисеј истиче наводно неке велике разлике у генетици босанских Срба са једне и босанских Хрвата и Муслимана са друге стране.
Ја не видим неке велике разлике.
Тачно је да Срби из БиХ имају мање I2а од Бошњака и БиХ Хрвата (мада постоји и могућност да су они мало надували проценат I2а), али код сва 3 народа или боље речено кад припадника све 3 вере доминира I2а.
Такође код сва 3 народа је R1а на другом месту, само што босански Срби и Бошњаци имају више R1а од БиХ Хрвата.
Е-V13 је код сва 3 народа на трећем месту, с тим да Срби имају највише, а Хрвати најмање, док су Бошњаци по проценту E-V13 ближи Србима него Хрватима.
Срби из Бих имају више I1 од Бошњака и Хрвата.  Интересантно је да код  Хрвата из Бих I1 скоро да не постоји.

Сва три народа у БиХ су пуно сличнији једни другима у сваком смислу него Баварци и северни Немци, јужни и северни Французи а поготово јужни и северни Италијани који чак не припадају ни истој раси.
Али Баварци и северни Немци, јужни и северни Французи и јужни и северни Италијани се и поред великих разлика осећају као исти народ, док се у Босни  припадници ове 3 вере не осећају као део истог народа управо због вере, иако им је све друго скоро исто.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #107 послато: Април 13, 2017, 12:14:17 пре подне »
Одисеј истиче наводно неке велике разлике у генетици босанских Срба са једне и босанских Хрвата и Муслимана са друге стране.
Ја не видим неке велике разлике.
Тачно је да Срби из БиХ имају мање I2а од Бошњака и БиХ Хрвата (мада постоји и могућност да су они мало надували проценат I2а), али код сва 3 народа или боље речено кад припадника све 3 вере доминира I2а.
Такође код сва 3 народа је R1а на другом месту, само што босански Срби и Бошњаци имају више R1а од БиХ Хрвата.
Е-V13 је код сва 3 народа на трећем месту, с тим да Срби имају највише, а Хрвати најмање, док су Бошњаци по проценту E-V13 ближи Србима него Хрватима.
Срби из Бих имају више I1 од Бошњака и Хрвата.  Интересантно је да код  Хрвата из Бих I1 скоро да не постоји.

Сва три народа у БиХ су пуно сличнији једни другима у сваком смислу него Баварци и северни Немци, јужни и северни Французи а поготово јужни и северни Италијани који чак не припадају ни истој раси.
Али Баварци и северни Немци, јужни и северни Французи и јужни и северни Италијани се и поред великих разлика осећају као исти народ, док се у Босни  припадници ове 3 вере не осећају као део истог народа управо због вере, иако им је све друго скоро исто.
Зато је немогуће раздвајати та три народа у било ком слислу, миграционом...Породице које су сродне, из истог правца мигрирале у Босну, једни католици , други православци, а дели их једно село можда...Зато се каже "босански лонац"...А ако узмемо у обзир преласке у другу веру, што је било често, тада није био услов да неко ко пређе на ислам или католичанство има И2 и Р1а...све је то ту негде, верски и национално је немогуће било шта пратити, али територијално да...Овај део Босне има те проценте, онај други има мало другачије, али за нације не треба везивати...Ако гледамо Републику Српску, упада ми у очи да у приобаљу Саве и Дрине доминира Р1а, значи као да су припадници тих група више волеле реке...Лупам , али ми упада у очи једна мапа , раније постављена

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #108 послато: Април 13, 2017, 12:25:57 пре подне »
Зато је немогуће раздвајати та три народа у било ком слислу, миграционом...Породице које су сродне, из истог правца мигрирале у Босну, једни католици , други православци, а дели их једно село можда...Зато се каже "босански лонац"...А ако узмемо у обзир преласке у другу веру, што је било често, тада није био услов да неко ко пређе на ислам или католичанство има И2 и Р1а...све је то ту негде, верски и национално је немогуће било шта пратити, али територијално да...Овај део Босне има те проценте, онај други има мало другачије, али за нације не треба везивати...Ако гледамо Републику Српску, упада ми у очи да у приобаљу Саве и Дрине доминира Р1а, значи као да су припадници тих група више волеле реке...Лупам , али ми упада у очи једна мапа , раније постављена
Приметио сам да је иначе повишен проценат R1а у равницама или око река.  У Босанској Крајини R1а доминира у северном равнијем делу према Сави, док у јужном планинском делу око Петровца, Дрвара, Грахова и Гламоча изразито доминира I2а.  Имаш ли ти или неко други на овом форуму објашњење откуд то да обавезно I2а доминира у планински крајевима, а R1а бележи јаче присуство у равничарским крајевима.
Ако су обе хаплогрупе дошле заједно са Словенима, нису ваљда Словени знали ко припада којој хаплогрупи па се договорили ко где да се насели у складу с тим.  ;D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #109 послато: Април 13, 2017, 12:33:20 пре подне »
Приметио сам да је иначе повишен проценат R1а у равницама или око река.  У Босанској Крајини R1а доминира у северном равнијем делу према Сави, док у јужном планинском делу око Петровца, Дрвара, Грахова и Гламоча изразито доминира I2а.  Имаш ли ти или неко други на овом форуму објашњење откуд то да обавезно I2а доминира у планински крајевима, а R1а бележи јаче присуство у равничарским крајевима.
Ако су обе хаплогрупе дошле заједно са Словенима, нису ваљда Словени знали ко припада којој хаплогрупи па се договорили ко где да се насели у складу с тим.  ;D
Изгледа да су се договорили хаха...Ми, Р1а, паидземе здјес, ета река Сава, какој у нас Дон :) Шалим се, али мапа изгледа као шала :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #110 послато: Април 13, 2017, 12:38:24 пре подне »
Изгледа да су се договорили хаха...Ми, Р1а, паидземе здјес, ета река Сава, какој у нас Дон :) Шалим се, али мапа изгледа као шала :)
Тај географски распоред I2а и R1а на Балкану је превише учестао да би био последица пуке случајности.
Прво што ми овако пада на памет је да ипак можда није сва I2а дошла са Словенима.   

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #111 послато: Април 13, 2017, 12:43:51 пре подне »
Тај географски распоред I2а и R1а на Балкану је превише учестао да би био последица пуке случајности.
Прво што ми овако пада на памет је да ипак можда није сва I2а дошла са Словенима.
Мислим да јесте дошла са Словенима, али која миграција је била заједничка са Р1а , ух...Мислим да нам се смеју људи који више знају од нас :) Молим за реакцију људи који знају више :) а већ је све речено раније :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #112 послато: Април 13, 2017, 12:53:33 пре подне »
Тај географски распоред I2а и R1а на Балкану је превише учестао да би био последица пуке случајности.
Прво што ми овако пада на памет је да ипак можда није сва I2а дошла са Словенима.
Ништа није случајност...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #113 послато: Април 13, 2017, 12:55:03 пре подне »
Мислим да јесте дошла са Словенима, али која миграција је била заједничка са Р1а , ух...Мислим да нам се смеју људи који више знају од нас :) Молим за реакцију људи који знају више :) а већ је све речено раније :)
Словени нису били први а ни једини "северњаци" који су дошли на Балкан.  Пре њих имамо Гепиде и Готе, пре њих Келте, а још пре њих прото-Илире и прото-Трачане, сви они су дошли на Балкан са севера односно из средње, северне и североисточне Европе.
Има ли икакве шансе да је нека I2а дошла са Готима  или неким другим Германима у IV или V веку, или евентуално са Келтима у III веку п.н.е.  Ипак је I2а некад била распрострањена по скоро целој Европи и могла је учествовати у етно-генезама разних народа.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #114 послато: Април 13, 2017, 12:59:33 пре подне »
Словени нису били први а ни једини "северњаци" који су дошли на Балкан.  Пре њих имамо Гепиде и Готе, пре њих Келте, а још пре њих прото-Илире и прото-Трачане, сви они су дошли на Балкан са севера односно из средње, северне и североисточне Европе.
Има ли икакве шансе да је нека I2а дошла са Готима  или неким другим Германима у IV или V веку, или евентуално са Келтима у III веку п.н.е.  Ипак је I2а некад била распрострањена по скоро целој Европи и могла је учествовати у етно-генезама разних народа.
Ја нисам упознат да има доказа о присуству групе И2а на Балкану пре доласка Словена, онолико колико пратим форум...А баш је обрађено детаљно, имаш тему хаплогрупа И2 где се нису штедели са подацима...

Једино што сам "укопчао" је да је тај И2а део код Словена, везан за миграције са запада...да изворно нису "словенски" као Р1а индоевропљани, који су дошли са истока, али су живели зајдно и формирали Словене...Е сад, да ли је И2а који се "стопио" са словенским Р1а, келтски или германски уплив, још се незна, барем ја незнам, али је он свакако неиндоевропски уплив (незахвално је помињати келте и германе јер су и они већински индоевропљани Р1б), али свакако, моје мишљење на основу прочитаног, да је у питању германски део И2 који је мигрирао ка Украјини са запада.
« Последња измена: Април 13, 2017, 01:34:30 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #115 послато: Април 13, 2017, 01:09:43 пре подне »
Од германских група које су стигле пре Словена на Балкан , једино сам видео да су Мацуре са И1, повезане са Готима...

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #116 послато: Април 13, 2017, 01:10:11 пре подне »
Ја нисам упознат да има доказа о присуству групе И2а на Балкану пре доласка Словена, онолико колико пратим форум...А баш је обрађено детаљно, имаш тему хаплогрупа И2 где се нису штедели са подацима...
Док се не извуче ДНК из античких некропола на Балкану ништа се са сигурношћу не може тврдити.  До тада је  теорија да I2а-Din није уопште постојала на Балкану пре Словена само теорија или хипотеза.  Например ако се у некој античкој некрополи од више десетина или стотина скелета открије само 1 носилац I2а-Din хаплогрупе, теорија о не постојању I2а-Din на Балкану пре Словена пада у воду.
Ја не навијам ни да се открије ни да се не открије пред-словенска I2a-Din, потпуно сам равнодушан у вези тога.  Али живи били па видели или чули... ;D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #117 послато: Април 13, 2017, 01:14:35 пре подне »
Док се не извуче ДНК из античких некропола на Балкану ништа се са сигурношћу не може тврдити.  До тада је  теорија да I2а-Din није уопште постојала на Балкану пре Словена само теорија или хипотеза.  Например ако се у некој античкој некрополи од више десетина или стотина скелета открије само 1 носилац I2а-Din хаплогрупе, теорија о не постојању I2а-Din на Балкану пре Словена пада у воду.
Ја не навијам ни да се открије ни да се не открије пред-словенска I2a-Din, потпуно сам равнодушан у вези тога.  Али живи били па видели или чули... ;D
Док се не открије :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #118 послато: Април 13, 2017, 01:24:38 пре подне »
Колико ја знам откривена је пред-словенска R1а на Балкану, исправи ме ако грешим, мислим да је носилац неки Македонац.  Е сад ако је доказано присуство R1а пре Словена на Балкану, врло је могућа да је и I2a-Din постојала на Балкану пре Словена у коликом толиком проценту (не великом вероватно).  Људи су се кретали, селили и мешали хиљадама година уназад.  Чак је и егзотична Q хаплогрупа некако залутала на Хвар, Брач и Корчулу а понекад се нађе и у другим деловима Балкана.
« Последња измена: Април 13, 2017, 01:30:37 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #119 послато: Април 13, 2017, 01:31:34 пре подне »
Колико ја знам откривена је пред-словенска R1а на Балкану, исправи ме ако грешим, мислим да је носилац неки Македонац.  Е сад ако је доказа присуство R1а пре Словена на Балкану, врло је могућа да је и I2a-Din постојала на Балкану пре Словена у коликом толиком проценту (не великом вероватно).  Људи су се кретали, селили и мешали хиљадама година уназад.  Чак је и егзотична Q хаплогрупа некако залутала на Хвар, Брач и Корчулу а понекад се нађе и у другим деловима Балкана.
Ради се о томе што су са Словенима дошле заједно те две друпе, али пре тога , ако је било Р1а, не мора да значи да су заједно дошле...Незнам за Р1а предсловенску на Балкану, а тек за И2а...Свакако, Европа је мали континент, али генетска младост И2а динарика је сувише неоптимална да би је око нове ере, напр. тражио на Балкану