Аутор Тема: Српски ДНК Пројекат - разно  (Прочитано 14498 пута)

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Српски ДНК Пројекат - разно
« послато: Јануар 16, 2018, 10:59:22 поподне »
Већина породица из краја мог оца (околина Дервенте) има предање о поријеклу из Старе Херцеговине или Црне Горе. Антрополошки и језично се сасвим уклапају у Динарце. Знам да морамо чекати више тестираних из овог краја, али ме не би превише изненадило да овај микро регион има вриједности I2 Din S близу нивоа Херцеговине као исељеничке матице. Ја сам тестиран на PH908 a у Цвртковцима постоје велики број мојих презимењака Тутњевића. Било би интересатно тестирати неке од њих, као и додатне породице из околине.

Већина Срба, поготово динарских има таква предања, што не значи да су та предања тачна. Да би се тако нешто тврдило потребна је конкретнија генетска веза и чврсто предање о конкретном мјесту поријекла. Ја као Херцеговац могу рећи да се становништво сјеверне Босне по фолклору, менталитету и обичајима, па и антрополошки, разликује од нас Херцеговаца.

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #1 послато: Јануар 16, 2018, 11:06:50 поподне »
Ја као Херцеговац могу рећи да се становништво сјеверне Босне по фолклору, менталитету и обичајима, па и антрополошки, разликује од нас Херцеговаца.

Мислим да смо сви то овде схватили, и научили напамет. Замолио бих да се дискусија поново не удаљава од главне теме.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #2 послато: Јануар 16, 2018, 11:13:12 поподне »
Мислим да смо сви то овде схватили, и научили напамет. Замолио бих да се дискусија поново не удаљава од главне теме.

Зашто само опомена на мој коментар, када се удаљило од теме већ на претходној страници?

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #3 послато: Јануар 16, 2018, 11:15:19 поподне »
Зашто само опомена на мој коментар, када се удаљило од теме већ на претходној страници?

Зато што по стоти пут понављаш једну те исту ствар, између осталог. Да је и неко други написао још један пост на тему порекла становништва северне Босне био би опоменут као што си и ти. Исту ствар сам урадио и када се повела прича о Норманима овде.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #4 послато: Јануар 17, 2018, 09:49:52 пре подне »
Није надам се више потребно понављати да се на основу физичког изгледа и сл., не могу тек тако доносити закључци о Y-днк хаплогрупи. Иста је ствар са становништвом северне Босне.

Ни Дивчићи вероватно не одударају изгледом пуно од осталог становништва Романије и околине али су ето E-V13, што нема наравно никакве везе. Ова хг је толико дуго у Европи, да је неумесно извлачити овакве паралеле (тамни, светли и сл).

Ово такође не значи да им је предање оборено, већ само да нису генетски Дробњаци. Они имају предање да су "из Дробњака". Колико видим не помињу конкретно ниједну породицу, братство. Дробњак је широк појам и у тим крајевима је очито било више хаплогрупа, а не треба искључити могућност да су само прошли кроз ту област, тј. да им је то била једна од етапних станица на путу до Романије.

За Лопандиће се каже да су пореклом из источне Херцеговине, тачније из Дабарског поља, од братства Ђурица:
https://www.poreklo.rs/2012/02/22/poreklo-prezimena-lopandic/

И Дивчић се одлично уклапа у породице из Дабарског поља са затвореног дијела истраживања, славе и исту релативно ријетку славу, тако да прича о Дробњацима је без сумње оборена. И сам тестирани је био скептичан према том предању из Дробњака, зато га није напоменуо приликом слања узорка, јер није желио да га то предање евентуално одведе у погршеном смијеру. Што се тиче физичког изгледа, постоје неке одређене заједничке антрополошке каректеристике одређених хаплогрупа и то није никаква "квази-наука" (то тврде људи стручнији и од мене и од тебе), али наравно на једном појединцу то не мора да се види.

Што се тиче сјеверне Босне, ја не видим да постоји нека јака генетска веза ових крајева са старом Херцеговином и Црном Гором колико се овдје покушава натегнути. Да не помињем друге разлике које се овдје игноришу. Људи се углавном ту хватају неких општих мјеста и стереотипа да су сви насељени из ЦГ и старе Херцеговине, а сво стариначко становништво су побили куга, Еуген Савојски и Сулејман Величанствени и сл.:). Отприлике та шаблонска матрица иде за сваки српски крај који није на простору данашње авнојевске Црне Горе. Као што сам рекао, свако има право да пише и мисли шта хоће, али имам и ја право да дам своје мишљење на одређену тему.
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 09:54:01 пре подне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #5 послато: Јануар 17, 2018, 10:17:43 пре подне »
И Дивчић се одлично уклапа у породице из Дабарског поља са затвореног дијела истраживања, славе и исту релативно ријетку славу, тако да прича о Дробњацима је без сумње оборена. И сам тестирани је био скептичан према том предању из Дробњака, зато га није напоменуо приликом слања узорка, јер није желио да га то предање евентуално одведе у погршеном смијеру. Што се тиче физичког изгледа, постоје неке одређене заједничке антрополошке каректеристике одређених хаплогрупа и то није никаква "квази-наука" (то тврде људи стручнији и од мене и од тебе), али наравно на једном појединцу то не мора да се види.

Могуће и да су "примили" предање од околних родова, с обзиром да многи воде порекло управо из Дробњака и околине. Y-днк је само један делић те генетске слагалице и често не мора да има никакве везе са изгледом (што смо видели на x примера овде). Посебно је тешко водити се том логиком у срединама где су оне значајно измешане, попут наше и код хаплогрупа које су прилично заступљене, попут E1b, R1a и I2a. Који то научници тврде да постоји веза између Y-днк и изгледа, колико сам успео да прочитам, већина генетичара тврди супротно.

Што се тиче сјеверне Босне, ја не видим да постоји нека јака генетска веза ових крајева са старом Херцеговином и Црном Гором колико се овдје покушава натегнути. Да не помињем друге разлике које се овдје игноришу. Људи се углавном ту хватају неких општих мјеста и стереотипа да су сви насељени из ЦГ и старе Херцеговине, а сво стариначко становништво су побили куга, Еуген Савојски и Сулејман Величанствени и сл.:). Отприлике та шаблонска матрица иде за сваки српски крај који није на простору данашње авнојевске Црне Горе. Као што сам рекао, свако има право да пише и мисли шта хоће, али имам и ја право да дам своје мишљење на одређену тему.

Ти настављаш по старом. :) И даље тврдиш да неко овде форсира ту причу. Сада већ мислим да ти је циљ само и једино провокација, тј. наметање свог мишљења као јединог исправног. Твој је проблем што ниси упућен у неке ствари, па са неверицом гледаш на миграције/сеобе, куге, ратове. Па куге су брисале кроз историју по трећину европске популације, а неће тамо неке Босне.

Лепо је имати своје мишљење, али не треба ићи против етнолошке грађе, предања тестираних породица (рећи да нису тачна?), на крају крајева и против генетике, с обзиром да већина тих родова припада хаплогрупама које своје жариште, или матицу имају на ширем простору Херцеговине. Мада нисам за то да се икључује староседелачки елеменат. Упитно је наравно колико он може бити староседелачки у правом смислу те речи, а колико староседелачки у односу на новодосељено становништво из Херцеговине.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #6 послато: Јануар 17, 2018, 10:55:06 пре подне »
Могуће и да су "примили" предање од околних родова, с обзиром да многи воде порекло управо из Дробњака и околине. Y-днк је само један делић те генетске слагалице и често не мора да има никакве везе са изгледом (што смо видели на x примера овде). Посебно је тешко водити се том логиком у срединама где су оне значајно измешане, попут наше и код хаплогрупа које су прилично заступљене, попут E1b, R1a и I2a. Који то научници тврде да постоји веза између Y-днк и изгледа, колико сам успео да прочитам, већина генетичара тврди супротно.

Ти настављаш по старом. :) И даље тврдиш да неко овде форсира ту причу. Сада већ мислим да ти је циљ само и једино провокација, тј. наметање свог мишљења као јединог исправног. Твој је проблем што ниси упућен у неке ствари, па са неверицом гледаш на миграције/сеобе, куге, ратове. Па куге су брисале кроз историју по трећину европске популације, а неће тамо неке Босне.

Лепо је имати своје мишљење, али не треба ићи против етнолошке грађе, предања тестираних породица (рећи да нису тачна?), на крају крајева и против генетике, с обзиром да већина тих родова припада хаплогрупама које своје жариште, или матицу имају на ширем простору Херцеговине. Мада нисам за то да се икључује староседелачки елеменат. Упитно је наравно колико он може бити староседелачки у правом смислу те речи, а колико староседелачки у односу на новодосељено становништво из Херцеговине.

Добро, нек ми Срби из тих крајева сјеверне Босне идентификују макар приближно мјесто поријекла из ЦГ или Старе Херцеговине и имају конкретну генетску везу (не натегнуту на основу припадности истој хаплогрупи или неком општем роду) за тако нешто, ја ћу први бити заговорник тезе да су они сви одатле. Чак ћу и прећи преко осталих драстичних разлика.

Кад већ волиш да дискредитујеш саговорнике како немају појма, да си читао о поријеклу Срба Сарајева знао би да је "дробњачка" струја само једна од струја тамо. Литература идентификује и старинце, и Херцеговце, и Крајишнике, па чак и Посавце и Србијанце међу Србима Сарајевског поља и ближе околине (не рачунајући Романију).


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #7 послато: Јануар 17, 2018, 11:06:18 пре подне »
Добро, нек ми Срби из тих крајева сјеверне Босне идентификују макар приближно мјесто поријекла из ЦГ или Старе Херцеговине и имају конкретну генетску везу (не натегнуту на основу припадности истој хаплогрупи или неком општем роду) за тако нешто, ја ћу први бити заговорник тезе да су они сви одатле. Чак ћу и прећи преко осталих драстичних разлика.

Кад већ волиш да дискредитујеш саговорнике како немају појма, да си читао о поријеклу Срба Сарајева знао би да је "дробњачка" струја само једна од струја тамо. Литература идентификује и старинце, и Херцеговце, и Крајишнике, па чак и Посавце и Србијанце међу Србима Сарајевског поља и ближе околине (не рачунајући Романију).

Знаш и сам да се овде не памти често ни четири колена уназад, а очекујеш да кажу тачно место порекла. Немој бити неозбиљан. Мислим да је велики помак ако неко уопште памти овде даље порекло, или ако постоји запис у некој од монографија. Зато су и значајна та предања о пореклу "из Херцеговине, са Косова, итд.". На страну сад миграције и генетика, иако и те ствари иду углавном у том смеру.

Нисам нигде ни рекао да је дробњачка струја једина у околини Сарајева, па не знам што то помињеш. Свакако је најбројнија та из Старе Херцеговине. Ја не дискредитујем саговорнике, али "морам" да реагујем када ти омаловашаваш предања, генетику и етнологшку грађу, а све зарад неке своје логике.   

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #8 послато: Јануар 17, 2018, 11:18:20 пре подне »
Још једанпут апелујем све учеснике дискусије да се не скреће са основне теме.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #9 послато: Јануар 17, 2018, 11:18:44 пре подне »
Знаш и сам да се овде не памти често ни четири колена уназад, а очекујеш да кажу тачно место порекла. Немој бити неозбиљан. Мислим да је велики помак ако неко уопште памти овде даље порекло, или ако постоји запис у некој од монографија. Зато су и значајна та предања о пореклу "из Херцеговине, са Косова, итд.". На страну сад миграције и генетика, иако и те ствари иду углавном у том смеру.

Нисам нигде ни рекао да је дробњачка струја једина у околини Сарајева, па не знам што то помињеш. Свакако је најбројнија та из Старе Херцеговине. Ја не дискредитујем саговорнике, али "морам" да реагујем када ти омаловашаваш предања, генетику и етнологшку грађу, а све зарад неке своје логике.

Није истина да је у Сарајеву најбројнија "стара Херцеговина", већ да је из "старе Херцеговине" најјача дробњачка струја. Поред њих имамо источну Херцеговину, имамо Крајину, имамо старинце. Тешко је рећи кога има највише. Можемо рећи да досељеника има више него старинаца, али многе српске сарајевске породице су ту и по неколико стотина година. Сарајевски муслимани "старинци" су исто тако добрим дијелом поријеклом од влаха сточара из Херцеговине.

Ја кажем да се мора узимати у обзир и литература и чврста предања и генетика. Не можемо се држати општих мјеста и унапријед постављених аксиома без конкретнијих доказа. Нпр. на Романији која јесте махом насељена из Херцеговине и старе Херцеговине сваки род зна тачно мјесто поријекла, име претка који је дошао и кад је дошао, а многи уопште нису ни промјенили презимена. За разлику од неких других крајева који су исто наводно поријеклом из тих крајева, а нису ништа од овога у стању да наведу, а још им и генетика не иде у прилог. Да не говорим о етнолошким, културолошки и антрополошким разликама које ти не уважаваш. Тако да заиста имам право да преиспитујем такав наратив, шта год ко тврдио и преферирао.

« Последња измена: Јануар 17, 2018, 11:21:19 пре подне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #10 послато: Јануар 17, 2018, 11:31:06 пре подне »
Није истина да је у Сарајеву најбројнија "стара Херцеговина", већ да је из "старе Херцеговине" најјача дробњачка струја. Поред њих имамо источну Херцеговину, имамо Крајину, имамо старинце. Тешко је рећи кога има највише. Можемо рећи да досељеника има више него старинаца, али многе српске сарајевске породице су ту и по неколико стотина година. Сарајевски муслимани "старинци" су исто тако добрим дијелом поријеклом од влаха сточара из Херцеговине.

Ја кажем да се мора узимати у обзир и литература и чврста предања и генетика. Не можемо се држати општих мјеста и унапријед постављених аксиома без конкретнијих доказа. Нпр. на Романији која јесте махом насељена из Херцеговине и старе Херцеговине сваки род зна тачно мјесто поријекла, име претка који је дошао и кад је дошао, а многи уопште нису ни промјенили презимена. За разлику од неких других крајева који су исто наводно поријеклом из тих крајева, а нису ништа од овога у стању да наведу, а још им и генетика не иде у прилог. Да не говорим о ентолошким, културолошки и антрополошким разликама које ти не уважаваш. Тако да заиста имам право да преиспитујем такав наратив, шта год ко тврдио и преферирао.

Није струја из Крајине тамо толико заступљена, да би могла у неком смислу парирати овој другој. Када кажем Стара Херцеговина, мислим на читаву Херцеговину за време Косача, не уско на ЦГ Херцеговину (углавном користим тај термин).

Наравно да свако може да сумња и слично, али не треба претеривати и сваки резултат, па чак и када је очигледна веза, доводити у питање. Све опет зарад неке своје логике, што је неозбиљно, поред толико етнолошке грађе и днк резултата.

Исто тако је неозбиљно доносити закључке на основу боје косе, антрополошких и културолошких елемената (који се свакако мењају са променом средине) и сл., што ти практично радиш све време и још намећеш да су ти докази стабилнији од генетике, миграција, итд.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #11 послато: Јануар 17, 2018, 11:46:40 пре подне »
Није струја из Крајине тамо толико заступљена, да би могла у неком смислу парирати овој другој. Када кажем Стара Херцеговина, мислим на читаву Херцеговину за време Косача, не уско на ЦГ Херцеговину (углавном користим тај термин).

Наравно да свако може да сумња и слично, али не треба претеривати и сваки резултат, па чак и када је очигледна веза, доводити у питање. Све опет зарад неке своје логике, што је неозбиљно, поред толико етнолошке грађе и днк резултата.

Исто тако је неозбиљно доносити закључке на основу боје косе, антрополошких и културолошких елемената (који се свакако мењају са променом средине) и сл., што ти практично радиш све време и још намећеш да су ти докази стабилнији од генетике, миграција, итд.

То је твоја перцепција. Итекако све узимам у обзир. Није днк доказ присуство истих хаплогрупа или неких општих родова, потребна је конкретна веза која доказује релативно ближу сродност.

А етнологија и антропологија се такође морају узимати у обзир. Јер не ради се ту о толико удаљеним подручјима да би дошло до толиких драстичних разлика у фолклору или антрополошком изгледу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #12 послато: Јануар 17, 2018, 12:13:32 поподне »
То је твоја перцепција. Итекако све узимам у обзир. Није днк доказ присуство истих хаплогрупа или неких општих родова, потребна је конкретна веза која доказује релативно ближу сродност.

А етнологија и антропологија се такође морају узимати у обзир. Јер не ради се ту о толико удаљеним подручјима да би дошло до толиких драстичних разлика у фолклору или антрополошком изгледу.

А тако можемо у недоглед. Ја ћу рећи на ово болдовано "то је само твоја перцепција и ништа више". И када постоји конкретна и јасна веза (као у случају исељених N2, I1-P109, J2b1, неких подграна E-V13 и I2-PH908) ти и то доводиш у питање.

Наравно да све треба узети у обзир, па и те разлике, али предност свакако има етнолошка грађа/историјски извори, а у последње време и генетика.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #13 послато: Јануар 17, 2018, 12:20:33 поподне »
А тако можемо у недоглед. Ја ћу рећи на ово болдовано "то је само твоја перцепција и ништа више". И када постоји конкретна и јасна веза (као у случају исељених N2, I1-P109, J2b1, неких подграна E-V13 и I2-PH908) ти и то доводиш у питање.

Наравно да све треба узети у обзир, па и те разлике, али предност свакако има етнолошка грађа/историјски извори, а у последње време и генетика.

Није тачно да сам све те доводио у питање, поготово ако се ради о некој специфичној подграни за коју је јасно гдје јој је матица.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #14 послато: Јануар 17, 2018, 12:34:10 поподне »
Није тачно да сам све те доводио у питање, поготово ако се ради о некој специфичној подграни за коју је јасно гдје јој је матица.

Јеси, чак се сећам тачно реда речи у тој реченици, но није битно. Било би добро када би некако сви пробали да будемо реални (колико је то могуће) и неке закључке доносимо пре свега на основу научних истраживања, а онда то комбиновати са "секундарним" доказима попут боје косе, фолклора и осталог.

Јасно је да се не можемо сви слагати око неких ствари, али ово није први пут да се сумња у оно што некоме не одговара. Тај приступ једноставно није добар, зато што онда оваква научна истраживања и днк тестирања немају никакву тежину, већ свако изводи закључке на основу своје логике (како се коме прохте, другим речима).
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 01:46:44 поподне Небојша »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #15 послато: Јануар 18, 2018, 03:22:17 поподне »
То је твоја перцепција. Итекако све узимам у обзир. Није днк доказ присуство истих хаплогрупа или неких општих родова, потребна је конкретна веза која доказује релативно ближу сродност.

А етнологија и антропологија се такође морају узимати у обзир. Јер не ради се ту о толико удаљеним подручјима да би дошло до толиких драстичних разлика у фолклору или антрополошком изгледу.
Pa imas u mom slucaju blisu srodnosr sa rodovima iz Stare Hercegovine,sad se pojavio jos jedan rod sa nama iz Foce koji je povezan i predanjem sa ovim iz Pive.Moji su porijeklom sa Ozrena Republika Srpska sa predanjem o porijeklu bas iz tih krajeva.I2-Y4882-A1328,

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #16 послато: Јануар 18, 2018, 04:45:43 поподне »
Pa imas u mom slucaju blisu srodnosr sa rodovima iz Stare Hercegovine,sad se pojavio jos jedan rod sa nama iz Foce koji je povezan i predanjem sa ovim iz Pive.Moji su porijeklom sa Ozrena Republika Srpska sa predanjem o porijeklu bas iz tih krajeva.I2-Y4882-A1328,

Не ради се о твом резултату, већ о томе да ако у неком крају постоји неки тестирани појединац или више родова код којих постоји та веза, онда се овдје крене гурати прича да је тај комплетан крај насељен из старе Херцеговине.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #17 послато: Јануар 18, 2018, 05:05:52 поподне »
Не ради се о твом резултату, већ о томе да ако у неком крају постоји неки тестирани појединац или више родова код којих постоји та веза, онда се овдје крене гурати прича да је тај комплетан крај насељен из старе Херцеговине.

Опет погрешно, зато што се прича напамет. Да се помало читала литература, знало би се да тај крај јесте насељен масовно из Старе Херцегоивне. Не може се наравно на основу једног резултата извлачити такав закључак, већ само и једино на основу више фактора.

И опет си контрадикторан. Хваташ се физички изглед и слично, а сам си рекао да су твоји типични херцеговачки горштаци, али их то не спречава да буду старином са Косова, је л тако?:)

Друго, форсираш то ваше предање као да је свето писмо (оно се свакако мора поштовати, зато што постоји код Томића), иако нема неких спектакуларних доказа о таквом пореклу. Јер, забога, твоји пађедови "нису причали глупости". Са друге стране, говориш да су предања ових Озренаца и других, од којих су многи млађи досељеници, вероватно нетачна и да су они старинци. Дакле - њихови прађедови јесу причали глупости?

Када би барем пет минута реалан. :)


Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #18 послато: Јануар 18, 2018, 05:34:49 поподне »
Опет погрешно, зато што се прича напамет. Да се помало читала литература, знало би се да тај крај јесте насељен масовно из Старе Херцегоивне. Не може се наравно на основу једног резултата извлачити такав закључак, већ само и једино на основу више фактора.

И опет си контрадикторан. Хваташ се физички изглед и слично, а сам си рекао да су твоји типични херцеговачки горштаци, али их то не спречава да буду старином са Косова, је л тако?:)

Друго, форсираш то ваше предање као да је свето писмо (оно се свакако мора поштовати, зато што постоји код Томића), иако нема неких спектакуларних доказа о таквом пореклу. Јер, забога, твоји пађедови "нису причали глупости". Са друге стране, говориш да су предања ових Озренаца и других, од којих су многи млађи досељеници, вероватно нетачна и да су они старинци. Дакле - њихови прађедови јесу причали глупости?

Када би барем пет минута реалан. :)

Уозбиљи се човјече, моји су у Херцеговини 600-800 година, нисам ту од јуче и сва моја предања о досадашњем поријеклу су конкретна и децидна и нису нимало уопштена, за разлику од неких других који толико убијеђено говоре о поријеклу, а користе нека општа мјеста и термине. Што се тиче даљег поријекла са Косова, наравно да се то предање треба преиспитати ако на наредном истраживању Косоваца не будем имао генетских сродника, мада генетски траг даљег поријекла моје линије вуче према централно-источним дијеловима Балкана.

Да, "млађи" досељеници који свирају шаргије и по фолклору изгледају као и Хрвати сјеверне Босне, да не говорим о томе да се народ сјеверне Босне и менталитетски и антрополошки разликује од Срба из Херцеговине. Не потцјењујем никога, нек свако поштује фолклор и обичаје свог краја, само говорим о разликама, Наравно да никад нисам тврдио да су сви тамо старинци и да се нико није доселио, миграција је било разних и биће увијек, али је јасно да у тим крајевима постоји континуитет српског  стариначког становништва. Наравно није ми циљ да преиспитујем нечије лично предање ако је оно чврсто, конкретно и за њега постоји јасна генетска веза.
« Последња измена: Јануар 18, 2018, 05:37:43 поподне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #19 послато: Јануар 18, 2018, 05:57:38 поподне »
Уозбиљи се човјече, моји су у Херцеговини 600-800 година, нисам ту од јуче и сва моја предања о досадашњем поријеклу су конкретна и децидна и нису нимало уопштена, за разлику од неких других који толико убијеђено говоре о поријеклу, а користе нека општа мјеста и термине. Што се тиче даљег поријекла са Косова, наравно да се то предање треба преиспитати ако на наредном истраживању Косоваца не будем имао генетских сродника, мада генетски траг даљег поријекла моје линије вуче према централно-источним дијеловима Балкана.

Да, "млађи" досељеници који свирају шаргије и по фолклору изгледају као и Хрвати сјеверне Босне, да не говорим о томе да се народ сјеверне Босне и менталитетски и антрополошки разликује од Срба из Херцеговине. Не потцјењујем никога, нек свако поштује фолклор и обичаје свог краја, само говорим о разликама, Наравно да никад нисам тврдио да су сви тамо старинци и да се нико није доселио, миграција је било разних и биће увијек, али је јасно да у тим крајевима постоји континуитет српског  стариначког становништва. Наравно није ми циљ да преспитујем нечије лично предање ако је оно чврсто, конкретно и за њега постоји јасна генетска веза.

Мислим да би ти и твој другар Клаус Фукс требало да се уозбиљите и добро ишчитате литературу/Y-днк студије, пре доношења произвољних закључака. Дискусија би, ако ништа, била свакако подношљивија.

У литератури постоји једно предање Елезовића колико знам и то о пореклу са Косова, код Томића. Ништа специјално прецизно, одређено, већ баш уопштено. Приче о Вучитрну су очито настале касније, под утиском оних Елезовића одатле. Не треба од тога правити неко стабилно предање, иако га свакако треба уважити приликом истраживања корена. Не бих о томе превише, пошто си свакако више истраживао о пореклу своје породице, али не може се једноставно рећи да је то и такво предање нешто пуно озбиљније од осталих тога типа. Изузимајући она о пореклу од полу-митских Косовских јунака.

Око овог другог се слажемо углавном. Има више струја, и старијих и млађих и оних из Херцеговине и из других крајева. Херцеговачка је по свему судећи прилично доминантна у многим динарским крајевима. Упитно је колико има оног становништва које има континуитет од средњег века, с обзиром на околности.

Какве везе имају шаргије и физички изглед. Има тамо и пуно старијих досељеника из Херцеговине свакако. Као што су старији досељеници са Косова у динарским крајевима у међувремену усвојили гусле и остало.

Врло вероватно да није сва I2-CTS10228/I2-PH908 херцеговачког порекла. С обзиром на распоред Срба/Словена, реално је да су опстале неке "оазе" и у другим крајевима БиХ (ово вероватно важи и за друге српске крајеве). Само је данас то јако тешко детектовати зато што је због бројности хаплогрупе и те јаке херцеговачке струје потребно много више дубинских СНП тестова да би се направила таква подела.