Аутор Тема: R1b-Z2103>BY611>Z2705  (Прочитано 197678 пута)

Ван мреже Маглин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #660 послато: Септембар 26, 2020, 12:00:55 пре подне »
Стигли су BiGY700 резултати за Симоновића из рода Маглина из Јажинце/Штрпце. Као и раније тестирани Симијановић из истог рода припада хаплогрупи R1b-M269>L23>Z2103>CTS9219>BY611>BY38894>Y32147>A20152

На нивоу A20152 постоји шест урађених BiGY, а међу тестиранима су Румун, двојица Албанаца и муслиман (могуће из Рашке области). Није искључено да ће и ту бити неких нових разгранавања, јер Симоновић је радио BigY700 тест за разлику од Симијановића.

Како год, Симијановић и Симоновић ће формирати нову грану карактеристичну за род Маглина, коју ће дефинисати сљедеће промјене:

12819274   A>G
14833906   A>T
7105282   G>A
8794124   G>T

Можда буде још која из покривености BigY700.

По маркерима су Симоновић и Симијановић изразито блиски, само 1 маркер разлике на 111 маркера. BIGY анализа оставља ипак Симијановићу три новела. Код овакве блискости мјеродавније је користити податке класичног родословља. не знам колико су по родослову удаљене ове породице.


Хвала Драјвере на детаљној анализи!

Између мене и Симоновића је родослов потпуно познат. Наш заједнички предак је преминуо 1934. године. Презимена су новијег датума. Од изворног рода Маглина, потом Шаренкова, колико је мени познато, потичу још Станковићи и Стојановићи. Ни једна од ових породица више не живи у Јажинцу, расељене су широм света... Род који данас носи надимак Маглини и Шаренкови у селу су наследници домозета, тако да немају везе са нама по мушкој линији.
Постоји предање да је село готово изумрло услед неке заразне болести, преживеле су три сестре, које су са својим мужевима засновале ново село. У прилог томе да се неки помор заиста и десио (претпостављам крајем 17. века) говори то да је у овом селу средином 19. века било тек 18 кућа, а сто година потом 55 кућа. (А. Урошевић, Шарпланинска жупа Сиринић..., 169.) На основу предања, дао бих себи за право да претпоставим да један део родова (свакако не сви) из Јажинца који славе Аранђеловдан, припада исто овој ХГ.
На Big block - у осим поменутих близак ми је и Италијан Марк Сибилиа. Надам се да ћемо ја и Симоновић ускоро формирати неку подграну у оквиру A20152, тј. Y133365*. Такође се надам да ће се убрзо открити још неко ко би "упао" у ту грану и да ће то допринети реконструкцији старијег порекла. Ако неко овде од искуснијих и упућенијих може допринети сазнањима, слободно нека ме контактира, унапред сам захвалан.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #661 послато: Септембар 26, 2020, 08:47:11 поподне »
Маглине, грана А20152 којој припадате, рекао бих да потиче из раног средњег вијека. Засад сте се из ове опште групе А20152 издвојили ви са својим низом СНП-ова као род Маглина и род Мурића, који има и свој млади огранак на Азорским острвима. Ови Мурићи су вјероватно проистекли из катуна Мурића, који је пописан крајем 15. вијека у оквиру нахије Климента. Тестирани Мурићи су углавном из Рожаја и околине (има и један из Ругове). Негдје су се предањима везивали за Вукле Клименте, што је и логично јер је њихово насеље Мурића у Албанији управо на територији Климента Вукли. По свему судећи одатле су доселили у Рожаје.

Што се тиче оних који су на нивоу А20152* углавном се ради о Албанцима, има и један Румун, а овај Италијан којег помињеш највјероватније је Арбереш, пошто су неки од тестираних Албанаца, припадника А20152*, са југа Албаније.

Ван мреже Маглин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #662 послато: Септембар 27, 2020, 11:45:27 поподне »
На ФТДНА је у оквиру гране R-A20152 формирана нова грана R-BY206237, коју сачињавамо ја и Симоновић, дакле род Маглина - Шаренкова. Као што сте и предвидели Драјвере из опште групе А20152, за сада смо се издвојили ми са граном која је паралелна грани Мурића R-Y63957. Ја верујем да је сасвим извесно да ће се у оквиру А20152*, па чак и BY206237 временом појавити још српских родова у Сиринићу и Средској. Тренутно је процењена старост гране А20152, тј. Y133365 око 1300 година, тако да су везе са Мурићима и осталима ипак доста давне. Помало је разочаравајуће да, упркос најновијем БИГ 700 тесту, за сада није додатно разјашњено старије порекло, остаје отворено више опција и да чекамо, надам се не предуго.
Поменули сте Вукле (Vukël), да ли је, осим породица које имају предање да су од њих, неко ко припада баш том роду тестиран?  Да ли тај род данас и даље постоји?
Искористио бих прилику да се поново захвалим Михајлу, без чије иницијативе и помоћи не бисмо имали откривену грану BY206237.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #663 послато: Септембар 28, 2020, 06:38:47 пре подне »
На ФТДНА је у оквиру гране R-A20152 формирана нова грана R-BY206237, коју сачињавамо ја и Симоновић, дакле род Маглина - Шаренкова. Као што сте и предвидели Драјвере из опште групе А20152, за сада смо се издвојили ми са граном која је паралелна грани Мурића R-Y63957. Ја верујем да је сасвим извесно да ће се у оквиру А20152*, па чак и BY206237 временом појавити још српских родова у Сиринићу и Средској. Тренутно је процењена старост гране А20152, тј. Y133365 око 1300 година, тако да су везе са Мурићима и осталима ипак доста давне. Помало је разочаравајуће да, упркос најновијем БИГ 700 тесту, за сада није додатно разјашњено старије порекло, остаје отворено више опција и да чекамо, надам се не предуго.
Поменули сте Вукле (Vukël), да ли је, осим породица које имају предање да су од њих, неко ко припада баш том роду тестиран?  Да ли тај род данас и даље постоји?
Искористио бих прилику да се поново захвалим Михајлу, без чије иницијативе и помоћи не бисмо имали откривену грану BY206237.

Вукли су једна од три гране племена Клименти. Мурићи су наводно по предању од Вукли, што унеколико подржава и постојање насеља Мурићи у оквиру Вукли у Малесији, у матичном подручју. Није ми познато да се, осим Мурића, неко од других Вукли тестирао. Иначе А20152 је сигурно грана Мурића, јер су се поред муслимана Мурића у Рожајама на њу тестирали и Албанци Мурићи из Ругове и њихове гране су мало раније раздвојене. Саме Клименте су разнородно племе. Главна група Селчани припадају хаплогрупи E-V13, Никчи J2b-M241, док би Вукли могли припадати R1b-А20152 (уколико Мурићи нису само придружени Вуклима).

Међу Мурићима је присутно и предање да су из села "Муриња" код Скадра. У пописима краја 15. вијека, недалеко до Скадра, између Скадрског језера и Бојане пописано је село Мурићан које и данас постоји. Међутим Мурићи у Климентима су пописани као катун Мурићи у истом том попису тако да нису могли истовремено бити на два мјеста. Рекао бих да су крајем 15. вијека били родовска група у оквиру Клименти и то је засад најстарији мање више сигуран податак.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #664 послато: Септембар 28, 2020, 09:39:13 пре подне »
1. На колико година се процењује удаљеност између Мурића у Рожајама и Мурићија у Ругову?
2. То “предање” у вези Муриња је настало у 20 веку као последица читања књига и тражења порекла које би неко волео да има. То никада није постојало код Ругову.
3. Истог порекла ко Мурићи су фамилије у селу Хаџовиће где за разлику од Мурићија који држе углавном исто презиме има пуно презимена.
4. У ком попису се помиње катун Мурићи у Вукљама?


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #665 послато: Септембар 28, 2020, 11:28:07 пре подне »
1. На колико година се процењује удаљеност између Мурића у Рожајама и Мурићија у Ругову?
2. То “предање” у вези Муриња је настало у 20 веку као последица читања књига и тражења порекла које би неко волео да има. То никада није постојало код Ругову.
3. Истог порекла ко Мурићи су фамилије у селу Хаџовиће где за разлику од Мурићија који држе углавном исто презиме има пуно презимена.
4. У ком попису се помиње катун Мурићи у Вукљама?

Покушаћу одговорити на ова два питања:

1. По тренутној процјени YFulla удаљеност Мурића и Мурићија је око 800 година. Међутим, Мурићи (из Ругове) нису отправили своје резултате YFullu, тако да та процјена није коначна. Међутим, како год, Мурићијима и Мурићима остаје по неких 4-5 новела понаособ, тако да њихова бликост свакако није мања од 500 година, тј. није скорија, што заправо потврђује да су и сами Мурићи као род старији од тог периода од 500 година, јер је и једна друга група сачувала оригинално презиме или назив рода.

4. Катун Мурићи у оквиру нахије Климента се помиње у оном попису Скадарског санџака из 1485. године. Насеље је Чпаја или Шпаја, у ком су живјели још неки клименташки родови. Не знам да ли је само то насеље убицирано, међутим данас у Вуклима у сјеверној Албанији постоји насеље Мурићи.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #666 послато: Септембар 28, 2020, 01:34:19 поподне »
Покушаћу одговорити на ова два питања:

1. По тренутној процјени YFulla удаљеност Мурића и Мурићија је око 800 година. Међутим, Мурићи (из Ругове) нису отправили своје резултате YFullu, тако да та процјена није коначна. Међутим, како год, Мурићијима и Мурићима остаје по неких 4-5 новела понаособ, тако да њихова бликост свакако није мања од 500 година, тј. није скорија, што заправо потврђује да су и сами Мурићи као род старији од тог периода од 500 година, јер је и једна друга група сачувала оригинално презиме или назив рода.

4. Катун Мурићи у оквиру нахије Климента се помиње у оном попису Скадарског санџака из 1485. године. Насеље је Чпаја или Шпаја, у ком су живјели још неки клименташки родови. Не знам да ли је само то насеље убицирано, међутим данас у Вуклима у сјеверној Албанији постоји насеље Мурићи.

На Скадарском језеру, између Бара и Улциња, постоји насеље Мурићи, гдје су насељени само становници мухамеданске вјере. А на самом језеру на неколико стотина метара су наши манастири, до којих посјетиоце чамцима возе мјештани-муслимани, за 10 евра. Иначе је у Мурићима предивна плажа и један предиван предио испод Румије.
« Последња измена: Септембар 28, 2020, 01:43:02 поподне НиколаВук »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #667 послато: Септембар 28, 2020, 01:37:38 поподне »
Међу Мурићима је присутно и предање да су из села "Муриња" код Скадра. У пописима краја 15. вијека, недалеко до Скадра, између Скадрског језера и Бојане пописано је село Мурићан које и данас постоји. Међутим Мурићи у Климентима су пописани као катун Мурићи у истом том попису тако да нису могли истовремено бити на два мјеста. Рекао бих да су крајем 15. вијека били родовска група у оквиру Клименти и то је засад најстарији мање више сигуран податак.
О овоме сам дискутовао са Милошем још пре годину дана. Не знам да ли је неко запазио да и Албанци из фиса Тачи такође имају предање о пореклу из Мурићана код Скадра, што се помиње и у Елсијевој књизи "Tribes of Albania" где пише: "преци Тачија дошли из села Мурићан код Скадра на граници са ЦГ и да су их околна племена због тога исмејавала и називала их Словенима". Према свему судећим резултатима и предањима, може се закључити да је матица гране A20152 управо место Мурићан код Скадра одакле су се преци тестираних иселили у Буђон, Ибаљ и Вукељу, а касније и на Косово.
« Последња измена: Септембар 28, 2020, 01:41:29 поподне Слатинац »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #668 послато: Септембар 28, 2020, 01:41:51 поподне »
Сибилиа јесте на ФТДНА урадио дубински тест и сврстан је у ту грану.

Ово је био одговор на Руговчево питање, које је обрисао :)

Пардон, Слатинчево.
« Последња измена: Септембар 28, 2020, 03:20:15 поподне Зрно »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #669 послато: Септембар 28, 2020, 01:49:13 поподне »
Сибилиа јесте на ФТДНА урадио дубински тест и сврстан је у ту грану.
Могао би неко да га контактира ако је то могуће на FTDNA сајту и пита да ли би хтео да пошаље резултате YFull-u на даљу анализу.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #670 послато: Септембар 28, 2020, 02:58:30 поподне »
О овоме сам дискутовао са Милошем још пре годину дана. Не знам да ли је неко запазио да и Албанци из фиса Тачи такође имају предање о пореклу из Мурићана код Скадра, што се помиње и у Елсијевој књизи "Tribes of Albania" где пише: "преци Тачија дошли из села Мурићан код Скадра на граници са ЦГ и да су их околна племена због тога исмејавала и називала их Словенима". Према свему судећим резултатима и предањима, може се закључити да је матица гране A20152 управо место Мурићан код Скадра одакле су се преци тестираних иселили у Буђон, Ибаљ и Вукељу, а касније и на Косово.


Село Мурићан у Албанији, село Мурићи на Скадарском језеру испод планине Румије; Село Штој у Албанији на њиховом дјелу Скадарског језера, село Штој код Улциња, између Улциња и Аде Бојане. Пошто сваке године идем у Муриће, ту паркирам ауто и чамцем одем до манастира, питао сам више пута мјештане, због чега се село зове Мурићи, они кажу да су га основале породице које су се тако презивале. када сам им казао да у Рожајама има презиме Мурић, они кажу да никакве везе немају са Мурићима из Рожаја.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #671 послато: Септембар 28, 2020, 06:47:29 поподне »
Мислим да би наш млади пријатељ Слатинац требао да своју огромну енергију и предан рад усмјери ка Топлици и Санџаку (ви Срби би рекли Рашкој области) и да ће ту наћи рођаке са којима ће му бити ближи но Зрно и остали у Крајини. Мислим да тајанствени Дошљаци у Иван Кули који за себе тврде да су били катољици су кључ загонетке.
« Последња измена: Септембар 28, 2020, 07:16:24 поподне НиколаВук »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #672 послато: Септембар 28, 2020, 07:15:48 поподне »
Мислим да би наш млади пријатељ Слатинац требао да своју огромну енергију и предан рад усмјери ка Топлици и Санџаку (ви Срби би рекли Рашкој области) и да ће ту наћи рођаке са којима ће му бити ближи но Зрно и остали у Крајини. Мислим да тајанствени Дошљаци у Иван Кули који за себе тврде да су били катољици су кључ загонетке.
Jel li ovi Došljaci sa malim ili velikim D?I jesu li pravoslavni ili muslimani?
« Последња измена: Септембар 28, 2020, 08:15:05 поподне НиколаВук »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #673 послато: Септембар 28, 2020, 07:49:02 поподне »
Мислим да би наш млади пријатељ Слатинац требао да своју огромну енергију и предан рад усмјери ка Топлици и Санџаку (ви Срби би рекли Рашкој области) и да ће ту наћи рођаке са којима ће му бити ближи но Зрно и остали у Крајини. Мислим да тајанствени Дошљаци у Иван Кули који за себе тврде да су били катољици су кључ загонетке.
Ne znam zašto pišeš tako ironično i šta želiš da dokažeš takvim komentarima. Što nisi konkretan? Jer ovaj tvoj komentar nema blage veze sa ovom temom i mojim komentarom. Koji ti je cilj i šta želiš da postigneš ovim načinom. Ja sam maksimalno fer. Ne komentarišem tvoje objave i zamolio bih te ubuduće ako je ikako moguće da moje objave zaobiđeš. Ako ti se ne sviđaju ne moraš ni da ih čitaš. Mislim da jednom čoveku ne priliči ovakvo ponašanje.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #674 послато: Септембар 28, 2020, 09:35:04 поподне »
Ne znam zašto pišeš tako ironično i šta želiš da dokažeš takvim komentarima. Što nisi konkretan? Jer ovaj tvoj komentar nema blage veze sa ovom temom i mojim komentarom. Koji ti je cilj i šta želiš da postigneš ovim načinom. Ja sam maksimalno fer. Ne komentarišem tvoje objave i zamolio bih te ubuduće ako je ikako moguće da moje objave zaobiđeš. Ako ti se ne sviđaju ne moraš ni da ih čitaš. Mislim da jednom čoveku ne priliči ovakvo ponašanje.


Не видим разлога за љутњу. Изнео сам моје мишљење где су твоји најближи рођаци и похвалио твој предан рад. Једино сам упутио малу сугестију куда треба усмерити потрагу.

Михајло је усмерио своја истраживања ка Црној Гори и то је дало резултат, нашо је Фемијића са којим је на 400-500 година од заједничког претка. Мислим да тебе то исто чека ако усмериш твоје истраживање ка Санџаку.





Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #675 послато: Септембар 28, 2020, 09:42:52 поподне »
Jel li ovi Došljaci sa malim ili velikim D?I jesu li pravoslavni ili muslimani?



1. Православни Срби. To је надимак. Имају још и надимак Шукерићи. Званично презиме Величковић а славе Аранђеловдан и Аранђеловдан летњи. Доселили из села Доњи Стрмац, Србица, Дреница.

2. За себе кажу да су пореклом Латини и да су их у Топлици довели кумови Јездовићи (данас се презивају Антонијевићи и Пантовићи), славе Св. Николу и Св. Илију, а доселили су из с. Которе, Србица, Дреница.

3. О оба ова рода нема помена код Татомира Вукановића у његовој књизи о Дреници за коју је грађу скупљао тридесетих година двадесетог века (50 година од исељена поменутих фамилија у Tоплицу), што је чудно јер у Которе су Срби староседеоци. А Вукановић је био озбиљан научник.


4. У питању је велика фамилија (има их у још неким селима у Топлици) и ако нису Крлигаћани онда ће они бити ти Руговци који су посрбљени.


Ван мреже Маглин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #676 послато: Септембар 29, 2020, 02:13:41 пре подне »
О овоме сам дискутовао са Милошем још пре годину дана. Не знам да ли је неко запазио да и Албанци из фиса Тачи такође имају предање о пореклу из Мурићана код Скадра, што се помиње и у Елсијевој књизи "Tribes of Albania" где пише: "преци Тачија дошли из села Мурићан код Скадра на граници са ЦГ и да су их околна племена због тога исмејавала и називала их Словенима". Према свему судећим резултатима и предањима, може се закључити да је матица гране A20152 управо место Мурићан код Скадра одакле су се преци тестираних иселили у Буђон, Ибаљ и Вукељу, а касније и на Косово.


Поштовани Слатинче,

О томе сте сигурно упознати, клан Тачи је разнородан. Колико је мени познато, једино је фис Морина из овог клана за сада потврђен као позитиван на грану R-Y133384 која је процењена на старост од око 1300 година и проистиче из R-Y133365 (тј. А20152 на ФТДНА).
Хвала на изнетој хипотези о пореклу читаве гране А20152 из места Мурићан код Скадра. Ипак, старост и разгранатост ове гране указују на то да евентуално предање неког од данашњих разнородних албанских кланова не може бити сигуран доказ о толико старом пореклу свих данашњих родова гране А20152 из само једног места... Без чвршћих доказа и још тестираних ова хипотеза делује поједностављено и уопштено.
Мислим да би требало узети у обзир и то да је карактеристика већине становништва са подручја северне Албаније у средњем веку била сезонска промена станишта, тако да је Мурићан био можда само једно од летњих станишта неких носиоца гране А20152.

Ван мреже Маглин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #677 послато: Септембар 29, 2020, 02:29:32 пре подне »
Могао би неко да га контактира ако је то могуће на FTDNA сајту и пита да ли би хтео да пошаље резултате YFull-u на даљу анализу.

Покушаћу да га контактирам. Изгледа да је Сибилиа књижевни критичар и културни делатник, нека врста јавне личности у Италији, чак има и свој Јутјуб канал... Да, било би занимљиво ако би пристао да пошаље резултате на YFull, да видимо где би се позиционирао у R-Y133365 грани.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #678 послато: Септембар 30, 2020, 08:39:25 поподне »
Поштовани Слатинче,

О томе сте сигурно упознати, клан Тачи је разнородан. Колико је мени познато, једино је фис Морина из овог клана за сада потврђен као позитиван на грану R-Y133384 која је процењена на старост од око 1300 година и проистиче из R-Y133365 (тј. А20152 на ФТДНА).
Хвала на изнетој хипотези о пореклу читаве гране А20152 из места Мурићан код Скадра. Ипак, старост и разгранатост ове гране указују на то да евентуално предање неког од данашњих разнородних албанских кланова не може бити сигуран доказ о толико старом пореклу свих данашњих родова гране А20152 из само једног места... Без чвршћих доказа и још тестираних ова хипотеза делује поједностављено и уопштено.
Мислим да би требало узети у обзир и то да је карактеристика већине становништва са подручја северне Албаније у средњем веку била сезонска промена станишта, тако да је Мурићан био можда само једно од летњих станишта неких носиоца гране А20152.
Грана Y133365 је досад потврђена код само једног Морине из околине Ђаковице. Што се тиче Тачија, они су веома хетерогено племе и код њих је присутно много различитих хаплогрупа и грана. Мада грана Y32147 и њена нижа подграна Y133365 су поприлично заступљене код Тачија, потврђене су чак код 8 Албанаца Тачија и њихових већих братстава која за себе кажу да су фисови, а то су Ељшани и Зогај. На YFull стабло има грана R-Y133384 коју сачињавају Лаука из Дренице, из фиса Тачи тј. братства Ељшани и тај Морина из Ђаковице што се презива Идризај.

Такође, грани Y133365 припада и један Албанац из фиса Кастрати, он је из Круме у области Хас на северу Албаније (Хас се граничи са фисом Тачи), а на YFull стаблу означен као YF64758, али је уклонио албанску заставу одавно. Кастрата има баш доста у Круми, али изгледа да се ова породица није доселила из Кастрата, јер ниједан тестирани Кастрати не припада овој хаплогрупи, па је могуће да су они ту староседеоци.

Изгледа да већину припадника ове гране везује Скадар и Мурићане. Прво, јер Тачи имају предање да су пореклом из Мурићана код Скадра, друго Реџепагићи имају предање да су из Грујемира код Скадра. А презиме Мурића које је веома слично овом топониму и генетичка повезаност са фисом Тачи и са предањем Тачија јасно говори да су Мурићи највероватније историјски и етнолошки повезани са тим местом. Треба додати и да се Мурићи генетички разликују од свих осталих братстава из фиса Клименти. Још да додам, близу овог места се налази и Улцињ где се налази стара морска лука из које су многи бродови испловили у Африку, Италију и Шпанију, што може значити да је предак ових Португалаца можда са ове луке отпловио за Португал као трговац или роб за време Млечана или за време Османлија. Ово је нека моја теорија о могућем пореклу припадника ове гране што не мора да значи да је тачна. Слажем се са тобом, с обзиром на превелику TMRCA тешко је проценити место заједничког порекла свих припадника ове гране, али надам се да ћемо у будућности и на то питање добити одговор.

« Последња измена: Октобар 01, 2020, 09:41:04 пре подне Amicus »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: R1b-Z2103>BY611>Z2705
« Одговор #679 послато: Септембар 30, 2020, 09:17:06 поподне »
Заборавио сам да додам  још једну по мени битну ставку. Код села Горња Облика које је удаљено око 5 километра ваздушном линијом од Мурићана налази се шума са топонимом "Мурић". Испрва сам мислио да се ради о неком заосеку, али касније сам видео на гугл мапи да је у питању шума (ево тачни координати https://www.google.com/maps/place/42%C2%B002'28.7%22N+19%C2%B026'42.4%22E/@42.0414046,19.4439294,400m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x0)