Аутор Тема: Објашњење главних појмова везаних за генетичку генеалогију - Коментар  (Прочитано 6222 пута)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Пошто је закључана тема, немам могућност да укажем на неке пропусте
Типа да се 45 хромозома наслеђују од мајке, а 1од оца?!
То није тачно 23 хромозома наслеђујемо од оца, 23 од мајке (осим код одређених синдрома, када неки од родитеља да 1-2 више или мање хромозома, па се деди проблем у развоју нпр Даунов синдром

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Телесна ћелија човека има 46 хромозома или две гарнитуре по 23 хромозома, при чему једна гарнитура потиче од мајке, а друга од оца, па се тако образује 23 пара хомологих хромозома.
22 пара чине аутозоми и један пар су полни хромозоми (гонозоми). Пар полних хромозома је хомолог само у ћелијама жена, у којима се састоји од два X хромозома, док је у ћелијама мушкарца асиметричан (нехомолог) и састоји се од једног X и једног Y хромозома.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Х хромозом је много већи од свог Y пара и сматра се да при преклапању ова два хромосома измењују своје секвенце (мешају се) у проценту од 10-15% процената. Али сами Yхромосоми никад не могу да се мешају са Y хромосомом друге особе јер немогу да се у исто време нађу у организму тако да они остају чврсти и без утицаја више милиона година, али то се односи на само језгро односно 85-90% " мушких гена на Y хромосому "такодје научници сматрају да скоро цео (85-90%) Y хромозом нема репетиције односно понављања која су одлика Х хромосома. Док је код женских особа тј Х хромосома тај случај другачији јер свака жена у принципу може да има Х хромосоме од две различите биолошке мајке, и тада наступа њихово интензивно мешање. Са мушким Y хромосомима то није случај јер се никада као што смо већ напоменули не може наћи Y хромосоми од два различита претка у истој ћелији просто из разлога да будем баналан што мускарци не могу да рађају децу!

Није ми јасно како то жена може имати две биолошке мајке.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Телесна ћелија човека има 46 хромозома или две гарнитуре по 23 хромозома, при чему једна гарнитура потиче од мајке, а друга од оца, па се тако образује 23 пара хомологих хромозома.
22 пара чине аутозоми и један пар су полни хромозоми (гонозоми). Пар полних хромозома је хомолог само у ћелијама жена, у којима се састоји од два X хромозома, док је у ћелијама мушкарца асиметричан (нехомолог) и састоји се од једног X и једног Y хромозома.

Лепо објашњено

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Да се надовежем нај мој предходни коментар где је плавом бојом цитат текста који  сам пренела из закључане теме.
Кросинг овер илити размена делова хромозома постоји и између Y и Х хромозома. Тако да  У хромозом није недодирив

Више о томе можете да пронађете на сл.  линку
https://www.google.rs/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://medicine.jrank.org/pages/2107/Crossing-Over-X-Y-Crossovers-Unequal-Crossovers.html&ved=2ahUKEwjnu5aih8nZAhUmAsAKHRNQAzsQFjALegQICRAB&usg=AOvVaw3aH2E3VpqZVV_EbamWPy-O


Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Цитирам

Новонастали плод у себи има нови пар хромозома један од оца и један од мајке. Претпоставимо да плод који ми описујемо има од оца Y хромозом тај плод ће бити мушког пола и од мајке ће наследити преко јајне ћелије и њене митохондријске ДНК, X хромозом! Сада генетским истраживањима


mDNK нема  Х хромозом!

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Низ нелогичности и грешака у даљем тексту

Цитирам
Сада плод настао спајањем јајне ћелије и сперматозоида и њиховим "уједињењем" има 23 нова пара хромозома која су створена у јајној ћелији процесом који може да траје 16-20 сати од уласка сперматозоида у јајну ћелију тада се ови хаплоидни полни хромосоми умножавају стварајући диплоидну ћелију која се зове зигот и од које настаје ембрион. Од ових нових (односно само умножених старих) хромосома 22 представљају ХХ пар хромозома и код женског и код мушког пола, док се на основу задњег пара одређује пол детета или плода. Код мушкараца овај задњи пар је XY, а код  жена XX.
   

Како хаплоидни полни хромозоми стварају диплоидну ћелију?...
Од ових нових, старих..?

22 представљају хх пар?..

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Да се надовежем нај мој предходни коментар где је плавом бојом цитат текста који  сам пренела из закључане теме.
Кросинг овер илити размена делова хромозома постоји и између Y и Х хромозома. Тако да  У хромозом није недодирив

Више о томе можете да пронађете на сл.  линку
https://www.google.rs/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://medicine.jrank.org/pages/2107/Crossing-Over-X-Y-Crossovers-Unequal-Crossovers.html&ved=2ahUKEwjnu5aih8nZAhUmAsAKHRNQAzsQFjALegQICRAB&usg=AOvVaw3aH2E3VpqZVV_EbamWPy-O
Свакако, кросинг овер је позната ствар, ја сам то још у гимназији учио из билологије. Тачно ипсилон хромозом није недодирљив, као ни било који други хромозом, али секвенца гена која се посматра у генетичкој генеалогији није подложна кросинг оверу, а и веома споро мутира. Не дешава се кросинг овер баш на сваком делу хромозома.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Jeдно питање... пошто сам релативно нов у овој теми, покушавам да неке основне ствари научим путем видеа на јутјубу итд.

Пошто један од видеа каже, да генерално сви ДНК подаци немају користи док се не упореде да неким другим ДНК подацима, имам једно питање.

Ја ћу се ускоро тестирати на 111 маркера. Да ли то значи ће моји подаци само моћи да се упореде са људима који су правили исти такав тест или ће моћи да ме пореде и са неким који су правили са (нпр) 37 маркера или слично. Можете ли ми дати неке смернице како функционише поређење ако анализа није урађена на истом броју маркера.

Хвала!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Jeдно питање... пошто сам релативно нов у овој теми, покушавам да неке основне ствари научим путем видеа на јутјубу итд.

Пошто један од видеа каже, да су генерално сви ДНК подаци немају користи док се не упореде да неким другим ДНК подацима, имам једно питање.

Ја ћу се ускоро тестирати на 111 маркера. Да ли то значи ће моји подаци само моћи да се упореде са људима који су правили исти такав тест или ће моћи да ме пореде и са неким који су правили са (нпр) 37 маркера или слично. Можете ли ми дати неке смернице како функционише поређење ако анализа није урађена на истом броју маркера.

Хвала!

Раде се поређења на оним маркерима за које су тестове урадила обојица тестираних. Ако урадиш тест на 111 маркера сигурно ћеш бити упоредив са неким који је урадио хаплотип на 37 маркера, на свим маркерима за које је он урадио тестирање. Што више имате упоредивих маркера то се прецизније може одредити ваша међусобна веза.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Наравно да је упоредиво :)
Ја сам урадио само 23 маркера. Следећи "корак" је 37... то је оних првих 23 маркера и још 14.
Постоје тестови од 67 и од 111 маркера - сваки је све старо па још део маркера који раније нису узети у разматрање.

Честитам свакоме ко је у могућности да уради 111 маркера :D

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Јасно, хвала вам. Главно питање ми је било колико је упоредиво ако нпр један уради на Y-111 а већина на Y-24 или 37, али драго ми је да одговор позитиван. На лето ћу имати резултате свог Y-111 теста. 

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Наводно, ново откриће у вези ДНК.

Цитат
Научна сензација: У људској ћелији откривен нови облик ДНК

Научници су по први пут детектовали ДНК структуру унутар живе људске ћелије и она изгледа више као четвороструки чвор него елегантна двострука спирала о којој учимо у школама.

https://frontal.rs/naucna-senzacija-u-ljudskoj-celiji-otkriven-novi-oblik-dnk/
бити Србин је светиња

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Налетех на овај кратки, занимљиви видео прилог за који не знам баш где бих га поставио, па ми се ова тема учинила најприближнијом:

<a href="https://www.youtube.com/v/mnYSMhR3jCI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/mnYSMhR3jCI</a>
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Налетех на овај кратки, занимљиви видео прилог за који не знам баш где бих га поставио, па ми се ова тема учинила најприближнијом:

<a href="https://www.youtube.com/v/mnYSMhR3jCI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/mnYSMhR3jCI</a>
Одличан је

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одличан видео :)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
 Moram da pitam malopre gledah na Bošnjačkom FTDNA G2 Hadrović ina DYS19=15-16
Ovo prvi put vidim na ovom markeru. čisto iz radoznalosti da čujem imali ovo neko značenje i objašnjenje. Nadamse da nisam ovo pisao na pogrešnoj temi....   :-[  :-[  :-[

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Moram da pitam malopre gledah na Bošnjačkom FTDNA G2 Hadrović ina DYS19=15-16
Ovo prvi put vidim na ovom markeru. čisto iz radoznalosti da čujem imali ovo neko značenje i objašnjenje. Nadamse da nisam ovo pisao na pogrešnoj temi....   :-[  :-[  :-[
За припаднике хаплогрупе G2a-PF3147 у које спадају и Хадровићи је карактеристично да на маркеру DYS19 поседују двоструку вредност.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Можете ли ми објаснити шта значи овај графикон који сам добио са резултатима:

Догодине у Холштајну!