Аутор Тема: Добродошли на Форум Порекло  (Прочитано 93843 пута)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #100 послато: Април 17, 2018, 02:00:10 поподне »
Овом својом првом поруком желим да поздравим све форумаше. Одушевљен сам да постоји наш ДНК пројекат. Ја сам родом из села Шетоње, општина Петровац на Млави.

Знам своје предке од краја 18. века, који су сви живели у истом месту где живимо и сада.
Према раду Александра Бачка, моји преци су се преселили из Неготинске Крајине у данашње место у првој половини 18. века.

За сада чекам да ми стигне тестер за Family Finder (myFTDNA), а на лето онда је планиран тест на 111 маркера за очеву линију, и у другој половини године планирам да урадим full sequence за мајчинску линију. Биће интересантно.

Пошто нисмо успели да продремо даље у прошлост и нађемо неког далеког рођака из Н. Крајине, потајно се надам да ће ми можда помоћи наш ДНК пројекат.
« Последња измена: Април 17, 2018, 02:10:43 поподне Златан »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #101 послато: Април 17, 2018, 02:06:20 поподне »
Добродошли Златане на Форум Порекло. :)

Док чекате ДНК резултате, искористите време да сазнате још понешто класичним путем.
Можете о томе отворити и посебну тему, где би се могли и други укључити, и евентуално допринети неким новим сазнањима. ;)



Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #102 послато: Мај 24, 2018, 03:26:40 пре подне »
Поздрав свима, нов сам, дошао сам данас. Имам једно питање, нисам знао где да га поставим, па сам одлучио овде, надам се да админ тим неће замерити. Е овако мала помоћ ако неко може да ми помогне, као што видите презивам се Миловић, славим Св. Архангела Михаила 21.11. Сад живим у Зрењанину, иначе фамилија ми је из Лазарева (село покрај Зрењанина) ту смо дошли колонизацијом 1945 међутим прађед се враћао на гору Романију и тамо ми је и деда рођен. Прађед ми је сахрањен у Шенковићима (травничка област). Чукунђед ми је Радован, а шукунђед Томо који се клао са турцима. Да ли неко може да ми помогне да утврдим, пошто презиме Миловић углавном колико сам истраживао потиче из Црне Горе, а не из Републике Српске и БиХ. Ако неко зна нешто више и било шта молим вас нека каже, мучим се не знам како да дођем до више информација. Поздрав, не замерите...

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #103 послато: Мај 24, 2018, 04:32:58 пре подне »

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #104 послато: Мај 24, 2018, 08:40:33 пре подне »
Прађед ми је сахрањен у Шенковићима (травничка област).

Или можда због приче о Романији;  Шенковићи Општина Соколац - МЗ Ч(Ћ)аварине!

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #105 послато: Мај 24, 2018, 12:02:36 поподне »
Лажете или Лажетићи, по Дедијеру су од "Златаревића са Цетиња".

Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #106 послато: Мај 24, 2018, 06:51:45 поподне »
Хвала вам. Значи из Херцеговине су населили област Шенковића итд...Хвала још једном, ваљда сам добро разумео.

Ван мреже reziser

  • Гост
  • *
  • Поруке: 7
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #107 послато: Јун 24, 2018, 04:14:17 поподне »
Pozdrav svima.Gde bih,ako toga ima,mogao naci spisak porodica doseljenih iz Pive i Drobnjaka u Srbiju u doba kneza Milosa?Svako dobro.

Ван мреже Gojkan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #108 послато: Август 01, 2018, 02:36:38 поподне »
Pozdrav svim članovima i moderatorima foruma.

Kao i većina drugih obreo sam se ovde u potrazi za porodičnim poreklom i korenima.

Moj otac je rođen 1936 godine u selu Kljevci, Srez Tomina, danas opština Sanski Most. Kasnije je kolonizovan u Žitište a danas živimo u Zrenjaninu.

Prema prvom dokumentu koji imamo (prepis matične knjige rođenih iz 50ih godina ovog veka) on je
Duško, Gojka Stojinović.
Međutim skoro sam u svrhu izdavanja ličnog dokumenta za njega dobio drugačiji prepis iz matične knjige, a to je
Duško, Gojka Stojnović

Pored ovoga imao sam stričeve (uglavnom u drugom kolenu od oca) koji su se redom prezivali Stojanović.

Porodična slava nam je Sv. Jovan 20og januara.

Očeva majka se zvala Anđelija dev. Prošić a otac Gojko.

Početkom II Sv rata Gojko je odveden na stratište i pogubljen a ni dan danas se ne zna tačno gde jer njegovo ime stoji na dva spomenika. Verovatno na Šušnjaru u Sanskom Mostu ili ipak na Vrhpolju.

Pored ovoga takođe me interesuje i poreklo majčine porodice Petruljeskov iz Orlovata (Zrenjanin) o kojima takođe malo znamo.

Obzirom na oskudnost resursa za samostalno istraživanje na ovu temu zahvalan bih bio na svakoj informaciji.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #109 послато: Август 01, 2018, 03:07:09 поподне »
Pozdrav svim članovima i moderatorima foruma.

Kao i većina drugih obreo sam se ovde u potrazi za porodičnim poreklom i korenima.

Moj otac je rođen 1936 godine u selu Kljevci, Srez Tomina, danas opština Sanski Most. Kasnije je kolonizovan u Žitište a danas živimo u Zrenjaninu.

Prema prvom dokumentu koji imamo (prepis matične knjige rođenih iz 50ih godina ovog veka) on je
Duško, Gojka Stojinović.
Međutim skoro sam u svrhu izdavanja ličnog dokumenta za njega dobio drugačiji prepis iz matične knjige, a to je
Duško, Gojka Stojnović

Pored ovoga imao sam stričeve (uglavnom u drugom kolenu od oca) koji su se redom prezivali Stojanović.

Porodična slava nam je Sv. Jovan 20og januara.

Očeva majka se zvala Anđelija dev. Prošić a otac Gojko.

Početkom II Sv rata Gojko je odveden na stratište i pogubljen a ni dan danas se ne zna tačno gde jer njegovo ime stoji na dva spomenika. Verovatno na Šušnjaru u Sanskom Mostu ili ipak na Vrhpolju.

Pored ovoga takođe me interesuje i poreklo majčine porodice Petruljeskov iz Orlovata (Zrenjanin) o kojima takođe malo znamo.

Obzirom na oskudnost resursa za samostalno istraživanje na ovu temu zahvalan bih bio na svakoj informaciji.

Поздрав Гојкане,добродошли  на Порекло !  :)

Уколико сам добро схватио мучи вас то да не знате јел презиме Стојановић/Стојновић или Стојиновић ?
Ово је својеврсан проблем на који сам наилазио током истраживања својих предака и породица са простора превасходно Срема.Моја ситуација је да ми се баба презива Пејиновић док је на надгробним споменицима њених предака стојало Пеиновић и Пејновић..негде чак Пеинов/Пејнов.
Ове проблеме би решио преглед матица села Кљеваца у општини Сански мост,под условом да су матице остале у цркви нетакнуте кроз два велика рата и страдања нашег народа..ако не онда би се могле налазити у неком од архива-е сад дал Републике Српске или БиХ то већ не бих знао да вам кажем.Што се тога тиче не бих знао како више да помогнем јер ми је ситуација са матицама потпуно непозната за тај терен,то би неко ко је одатле или из окружења могао боље да вам каже.

Што се Банаћана тиче ту има више ствари које можете направити.Ово презиме ме асоцира на румунско порекло,или макар на боравак у данашњој Румунији.Има ту неколико књига које можете наћи на  овој теми https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=180.1060;topicseen ..потражите Срби у Банату од Јована Ердељановића(ово је преузето из те књиге https://www.poreklo.rs/2012/09/22/poreklo-prezimena-selo-orlovat-zrenjanin/ ) ,Срби у 18.веку од Душана Поповића ,можда чак и постоји монографија о самом селу.
Ово би вам могло бити занимљиво јер се ради о пописима граничара(махм српских али и румунских) у Банату-од места обухвата и пописе младића из Орловата,попис обухвата период од 1764-1835 ,али од 1787.године ,годину дана пре Кочине Крајине настају опширнији пописи свих војника  https://www.familysearch.org/search/catalog/132356?availability=Family%20History%20Library -
Наравно најбитније од свега је да ступите у контакт са свештеником православне цркве у Орловату и питате да ли се у цркви налазе матице и Домовни Протоколи у којима ћете наћи све што тражите,па и више од тога.Ако немају матице у цркви онда их сигурно има у архиву у Зрењанину - http://www.arhivzrenjanin.org.rs/ .Слободно их контактирајте ,сигурно ће вам изаћи у сусрет и знаћете шта од матица поседују..притом све ово што сам навео је потпуно бесплатно. Надам се да сам макар мало помогао,поздрав !  :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #110 послато: Август 01, 2018, 04:41:20 поподне »
Pozdrav svim članovima i moderatorima foruma.

Kao i većina drugih obreo sam se ovde u potrazi za porodičnim poreklom i korenima.

Moj otac je rođen 1936 godine u selu Kljevci, Srez Tomina, danas opština Sanski Most. Kasnije je kolonizovan u Žitište a danas živimo u Zrenjaninu.

Prema prvom dokumentu koji imamo (prepis matične knjige rođenih iz 50ih godina ovog veka) on je
Duško, Gojka Stojinović.
Međutim skoro sam u svrhu izdavanja ličnog dokumenta za njega dobio drugačiji prepis iz matične knjige, a to je
Duško, Gojka Stojnović

Pored ovoga imao sam stričeve (uglavnom u drugom kolenu od oca) koji su se redom prezivali Stojanović.

Porodična slava nam je Sv. Jovan 20og januara.

Očeva majka se zvala Anđelija dev. Prošić a otac Gojko.

Početkom II Sv rata Gojko je odveden na stratište i pogubljen a ni dan danas se ne zna tačno gde jer njegovo ime stoji na dva spomenika. Verovatno na Šušnjaru u Sanskom Mostu ili ipak na Vrhpolju.

Pored ovoga takođe me interesuje i poreklo majčine porodice Petruljeskov iz Orlovata (Zrenjanin) o kojima takođe malo znamo.

Obzirom na oskudnost resursa za samostalno istraživanje na ovu temu zahvalan bih bio na svakoj informaciji.

Na popisu 1991. u selu Kljevci je ovo prezime upisano kao Stojinović.  Sveukupno 22 osobe.  1882. su Kljevci pripadali parohiji Umci i te godine je prezime isto tako zapisano kao Stojinović, a kao slava je zabilježn Jovanjdan.  No u državnim dokumentima piše Stojanović, bar u gruntovnici.  Tako je 1948. neka zemlja u selu prenijeta s Šerifa Avdagića iz Prijedora na Gojka Stojanovića iz Kljevaca.  1932. je jedno kmetsko selište prenijeto s Ibrahima Kukavice iz Hrustova na Mitra Stojanovića iz Kljevaca.

Šematizam iz 1882. i u susjednom selu Tomini nalazi Stojnoviće s istom slavom Jovanjdan.  Oni su u gruntovnici upisani i kao Stojnović i kao Stojanović.  Ja pretpostavljam da bi oni trebali biti isti rod sa Stojinovićima iz Kljevaca.  Njih je 1991. bilo 26 osoba u Tomini, otprilike pola-pola popisani kao Stojinovići i Stojanovići.

Ван мреже Gojkan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #111 послато: Август 03, 2018, 08:07:59 пре подне »
@delija
@pavo

Hvala Vam na dobrodošlici i odgovorima. Gotovo sam siguran da je prezime Stojinović obzirom da je prvi rodni list oca na Stojinović. Ostale je verovatno greška u prepisu. Takođe znam da je sva dokumentacija izgorela u crkvi u 2 sv.ratu (bar tada ako ne i u velikom i poslednjem obzirom na akcije vojske federacije 1995 na tom području kada je i samo selo Kljevci "ugašeno").

Iako postoje određene nedoumice o prezimenu, smatram da je ono ispravno i tačno, sa druge strane nisam u mogućnosti da "prodrem" dublje u svoje poreklo od dede Gojka, a pretpostavljam da je on u pomenutoj gruntovnici upisan kao Gojko Stojanović.

Svakako hvala Vam na ovim odgovorima, a za Petruljeskov ću pogledati u Orlovatu i Zrenjaninu. Kako ne bih zauzimao prostor u ovom delu foruma koji služi za upoznavanje novih korisnika svakako mislim da ću otvoriti novu temu/teme u adekvatnom podforumu a moderatore bih svakako zamolio da, ukoliko je moguće i ove odgovore "presele" tamo.

Hvala još jednom.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #112 послато: Август 03, 2018, 01:45:27 поподне »
@delija
@pavo

Hvala Vam na dobrodošlici i odgovorima. Gotovo sam siguran da je prezime Stojinović obzirom da je prvi rodni list oca na Stojinović. Ostale je verovatno greška u prepisu. Takođe znam da je sva dokumentacija izgorela u crkvi u 2 sv.ratu (bar tada ako ne i u velikom i poslednjem obzirom na akcije vojske federacije 1995 na tom području kada je i samo selo Kljevci "ugašeno").

Iako postoje određene nedoumice o prezimenu, smatram da je ono ispravno i tačno, sa druge strane nisam u mogućnosti da "prodrem" dublje u svoje poreklo od dede Gojka, a pretpostavljam da je on u pomenutoj gruntovnici upisan kao Gojko Stojanović.

Svakako hvala Vam na ovim odgovorima, a za Petruljeskov ću pogledati u Orlovatu i Zrenjaninu. Kako ne bih zauzimao prostor u ovom delu foruma koji služi za upoznavanje novih korisnika svakako mislim da ću otvoriti novu temu/teme u adekvatnom podforumu a moderatore bih svakako zamolio da, ukoliko je moguće i ove odgovore "presele" tamo.

Hvala još jednom.

http://www.eparhijabanatska.rs/parohije/perlesko-namesnistvo/orlovat/
Само око цркве у Орловату да будемо прецизни..ово је показатељ да матица има,и то од 1777.године па до 1895.године само је то вероватно у архиву у Зрењанину.Оно што сам сигуран је да су матичне књиге од 1895.године па до данас у православној цркви у Орловату +вероватно имају Домовне Протоколе у самој цркви.То је нешто што постоји за велики број места у Банату док у Срему ни за једно од 4-5 места у Источном Срему нисам на њих наишао.То је најбоље нешто на шта човек може да налети током истраживања порекла.Записани сви датуми,имена и презимена(и девојачка),место порекла жена,крсна слава и адреса ,често уз шпицнаме(породични надимак)..Домовни Протоколи су пратили човека од рођења,женидбе/удаје,пресељења па до смрти.Свебитније ствари се у њему могу наћи. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Раја72

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #113 послато: Август 07, 2018, 12:00:12 пре подне »
Поздрав свима на форуму!

Да се представим, ја сам Бојан Рајић, родом из с. Доња Бресница (Топлички округ) а живим и радим у Панчеву (по потреби службе :) ).

Моји Рајићи славе св. Алимпија Столпника (9.децембар) а у Топлицу су се доселили крајем 19.века из с. Остраће (Лепосавић).

У једном посту господина Црна Гуја нашао сам податке о свом пореклу :) https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.5640

Захваљујем се од свег срца и све снаге (потпуно поклапање са мојим подацима, има само малих грешака око имена села, у питању је Доња а не Горња Бресница...мада има неких података да су данашња села имала обратне називе).

Иначе моја грана је задруга Рајића (пописана под рб.20) Јован-Милентије-Миливоје (први који је рођен у Топлици)-Радисав-Љубиша (мој отац)-Бојан-Вук (мој 8мо месечни син).

Остаје да још овде доста тога научим и истражујем, нарочито око халогрупа и тестирања.

Свако добро од Бога!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #114 послато: Август 31, 2018, 10:11:08 пре подне »
Поштовани,

Молим вас да ми објасните процедуру учлањења. На који рачун се уплаћује чланарина и остало што се уписује на уплатници.
Догодине у Холштајну!

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #115 послато: Август 31, 2018, 10:18:56 пре подне »
Поштовани Милане,
Хвала Вам на јављању.
Све ближе податке у вези учлањења у Друштво српских родословаца "Порекло" имате на следећој страници: https://www.poreklo.rs/registracija/
Ту је и модел уплатнице за годишњу чланарину.
Добро нам дошли у Порекло!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #116 послато: Август 31, 2018, 10:24:23 пре подне »
Поштовани Милане,
Хвала Вам на јављању.
Све ближе податке у вези учлањења у Друштво српских родословаца "Порекло" имате на следећој страници: https://www.poreklo.rs/registracija/
Ту је и модел уплатнице за годишњу чланарину.
Добро нам дошли у Порекло!

Хвала лепо

После уплате је потребно да фотографишем уплатницу и пошаљем некоме?
Догодине у Холштајну!

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #117 послато: Август 31, 2018, 10:31:57 пре подне »
Хвала лепо

После уплате је потребно да фотографишем уплатницу и пошаљем некоме?
Можете је фотографисати и послати на [email protected], а свакако ће наредног радног дана Ваша уплата бити видљива у изводу са рачуна Друштва.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #118 послато: Август 31, 2018, 10:40:23 пре подне »
Можете је фотографисати и послати на [email protected], а свакако ће наредног радног дана Ваша уплата бити видљива у изводу са рачуна Друштва.
Уплатићу вечерас, а онда бих одмах ишао и на тестирање.
Догодине у Холштајну!

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Добродошли на Форум Порекло
« Одговор #119 послато: Новембар 21, 2018, 12:01:06 поподне »
Управо смо променили основни домен за форум и он сад гласи https://forum.poreklo.rs (раније је распоред у адреси био poreklo.rs/forum).
Требало би да сви стари линкови који гласе на ову претходну адресу раде како треба. Проветите па јавите ако уочите неке проблеме.
Колико сам могао да видим, сви раније постављени линкови ка темама на форуму раде без проблема. Такође, форум ради веома брзо.
« Последња измена: Новембар 21, 2018, 12:04:36 поподне Број 1 »