Аутор Тема: Племена Бањани и Пива  (Прочитано 128456 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #380 послато: Април 27, 2020, 10:45:01 пре подне »
Може ли ми ко реќи какво је стање са тестиранима који географски и племенски припадају Бањанима и Пивљанима а нису Н2? Највише ме занимају И2ПХ908.Знам да су се Јовица,Синиша и Милош бавили германским поријеклом Бањана па рекох да видим имамо ли какав пресек осталих.Рачунам да племе није било генетски хомогено,чак напротив,јако хетерогено

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #381 послато: Април 27, 2020, 05:22:11 поподне »
Може ли ми ко реќи какво је стање са тестиранима који географски и племенски припадају Бањанима и Пивљанима а нису Н2? Највише ме занимају И2ПХ908.Знам да су се Јовица,Синиша и Милош бавили германским поријеклом Бањана па рекох да видим имамо ли какав пресек осталих.Рачунам да племе није било генетски хомогено,чак напротив,јако хетерогено

Шта мислиш под овим "германским пореклом"?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #382 послато: Април 27, 2020, 05:59:39 поподне »
Шта мислиш под овим "германским пореклом"?
Не мислим ништа,грешка у корацима.Нешто ми је Н2 био у глави нон-стоп а да би га разфвојио у питању од осталих тако га назвах.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #383 послато: Јануар 25, 2021, 11:37:38 поподне »

А посебно што се тиче легенди о пореклу из Бањске са Косова, имају их и Пивљани и Дробњаци, у појединим родовима, као и Бањани, Матовићи и Крушићи итд. , па топонимија Дробњака код Неродимља,  говори о трговачким-караванским станицама па и насеобинским свих њих..мислим да у том погледу не треба видети полазиште и порекло, већ ширење ка њима које је претпостављам почело у 14 веку још, што касније поприма снажне одјеке косовске легенде да се утекло падом под Турке, где су потомци кроз векове желели да се маркирају као део небеског опредељења, па је део тога ушао у причу и о пореклу одонуд..

Топоним Дробњак код Неродимља не постоји. Тај топоним се зове ДРМЊАК. Видим на доста места употребљавају овај топоним који уопште није тачан. Иначе простор који се тако зове не ДРОБЊАК неко ДРМЊАК је шума и користили су га мештани за дрвену грађу и тамо смо и ми имали "забран". Требало би у научној јавности да се провери и измењају предања о том локалитету јер је вероватно дошло до замена слова, што и јесте слично али није исто.
« Последња измена: Јануар 26, 2021, 12:19:26 пре подне Amicus »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #384 послато: Јануар 26, 2021, 11:00:08 пре подне »
Топоним Дробњак код Неродимља не постоји. Тај топоним се зове ДРМЊАК. Видим на доста места употребљавају овај топоним који уопште није тачан. Иначе простор који се тако зове не ДРОБЊАК неко ДРМЊАК је шума и користили су га мештани за дрвену грађу и тамо смо и ми имали "забран". Требало би у научној јавности да се провери и измењају предања о том локалитету јер је вероватно дошло до замена слова, што и јесте слично али није исто.

Изгледа да је дошло до грешке код чланка на порталу о том селу, јер је ту наведен Урошевићев текст о Дробњаку или Драмњаку, Дрмњаку код Урошевца, а у наслову је стављено да се ради о другом селу Дробњак, које се налази јужније, у Качаничкој клисури:

https://www.poreklo.rs/2014/09/08/poreklo-prezimena-selo-drobnjak-kacanik/

http://www.geonames.org/791014/drobnjak.html

http://www.geonames.org/791013/dremjak.html

Међутим, мислим да је овде Урошевић у праву што се тиче назива и да данашњи називи ова два села представљају албанско искривљавање првобитног назива, односно њихово прилагођавање албанском језику. Нарочито је то уочљиво код једног од албанских назива за село у Качаничкој клисури, Dromjak. Издвојићу цитат из Урошевићевог рада "Стара црногорско-херцеговачка досељеничка струја на Косову":

"Сви су се ти родови црногорско–херцеговачке струје досељавали на Косово и у Косовску област после оних аустро–турских ратова с краја XVII и у првој половини XVIII века, неки после првог, а већина после тог другог рата и задуго после њега све до првих деценија прошлог века. Од досељеника из племена Дробњака су свакако основана и села Дробњак на Косову и Дробњак у Качаничкој клисури. О првом се зна да је арбанашки род Рабој при свом досељењу око 1780. затекао у њему Србе који су се доцније раселили. То је свакако био род Дробњак, који сада живи у Кузмину, а који је раније живео у овом селу, одакле се испред Арбанаса иселио у првој половини прошлог века, прво y Малу Слатину, а потом y Кузмин. Нема сумње да је он био и оснивач тога села Дробњака и да је оно по њему и добило своје име. О селу Дробњаку y Качаничкој клисури се пак зна да му је црква, сада у рушевинама, била посвећена Св. Ђорђу, што упућује на мисао да су је подигли Дробњаци, јер је дан Св. Ђорђа њихово крсно име, па да је и то село добило назив по својим оснивачима из племена Дробњака. Уосталом, зна се и то да из овог села има православних исељеника y Скопској Црној Гори. Јесу ли оснивачи једног и другог села Дробњака били досељеници пре оних аустро–турских ратова или млађи, не може се утврдити, само је јасно да су они били старији досељеници од арбанашких досељеника у њима. У Дробњак на Косову, како видесмо, Арбанаси су се доселили око 1780, а из истог су времена отприлике арбанашки досељеници y Дробњаку y Качаничкој клисури."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #385 послато: Мај 17, 2021, 12:00:40 пре подне »
https://www.poreklo.rs/2021/03/19/objavljen-clanak-geneticko-poreklo-plemena-banjani-u-zborniku-radova-sedam-vjekova-od-pomena-banjana-1319-2019/

У овоме чланку се наводи да у Бањанима има 7 хаплогрупа, а 8 генетичких родова. Међутим читањем текста чини ми се да се 7 генетичких родова тачно поклапа са 7 хаплогрупа, па која ли је грешка у тексту ? Да ли је коначно 7 или 8 генетичких родова?

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #386 послато: Октобар 30, 2021, 05:50:28 поподне »
Starosedelačko pivljansko pleme, iz Pive,
koje po muškoj liniji vodi poreklo od srpske dinastije
Crnojević (1439-1496), podeljeno je na dva bratstva
- na Braniloviće i Ruđiće, a bratstva, na mnoge porodice.
Profesor Miloš Đ. Slijepčević dobro zna da je pivljansko
pleme poteklo od Crnojevića.
Bratstva Branilović i Ruđić su potekla od dva brata, Branila
i Ruđera, Ruđa, oni behu velikaškog roda.
Branilovići slave sv. Jovana, a Ruđići sv. Nikolu.

Oba bratstva su podeljena na mnoge porodice, a jedna
od njih je i porodica Kulić, koja je od loze Branilove.
Ogranak Kulića je i porodica Ješić, koja se tako prozvala
po Kulića udovici Jeleni, Ješi. Ovo je dokumentovano,
ali ne znam kako se tačno zove dokument, ali znam da
je neki popis iz 1732. god., ako ne grešim.
U njemu se kaže da se zovu Ješići, po Kulića udovici
Ješi i da su se odselili, deo u Bosnu, a deo u pravcu
Međuriječja (kod Pljevlja). To piše i na internetu, evo linka: http://www.montenegro.org.au/J.html.

Poznavao sam izvesnog Mila R. Ješića (1935-2020),
ekonomistu iz Prijepolja, koji je jedan od potomaka
dela Ješića, koji su se iz Pive, pravcem ka
Međuriječju, doselili u okolinu Prijepolja.
Mile R. Ješić, ekonomista iz Prijepolja i Nedeljko
Lj. Ješić (1930-2019), novinar iz Požege, dobro su znali iz
usmenog predanja svojih porodica, da su se
Nedeljkovi preci, braća Ješić Janko i Marko doselili
iz okoline Prijepolja. Ješić Janko i Marko behu stričevi
Ješić Trivuna, čukundede Mila R. Ješića. Braća Ješić
Janko i Marko su pobegli iz okoline Prijepolja, zbog
krvne osvete od Turaka i Janko se naposletku naselio u
novovaroškom selu Jasenovu i od njega je porodica
Zekavica, a Marko se naselio u okolinu Požege i od njega
su Ješići iz Gorobilja, odakle beše i Nedeljko Nele Ješić.
Ješić Marko je imao sina Pavla, Pavle sinove Milovana,
Radovana i Nedeljka, Milovan je imao Pauna i Pavla, a Paun
Milovanov Ješić, bio je čukundeda Nedeljka Nela Ješića.
I Mile Ješić i Nedeljko Ješić su se bavili svojim poreklom i
zapisali nešto o tome.
Ljubomir Mićić je u svom delu ,,Zlatibor'' napisao da su Ješići iz
Gorobila i Zekavice iz Jasenova istog roda i da im je ista
slava. Sve ove porodice su rodom od pivskog bratstva.
U Bosni ima dosta porodica Ješić i mnoge od
njih su istog roda. Isti slučaj je i sa Srbijom.

Pokojni čika Mile R. Ješić mi je pomogao oko
porodičnog porekla i usmerio moja
istraživanja mog porodičnog porekla ka daljoj prošlosti.
Hvala mu.
Moja porodica slavi sv. Dimitrija, a znam da postoji i jedna
porodica Ješić iz Petkovice kod Šapca i da ona takođe slavi
moju slavu.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #387 послато: Новембар 03, 2021, 04:33:52 поподне »
 ::) Лијепо ... само ме интересује како Проф. Милош Ђ. Слијепчевић зна да је пивљанско племе потекло од Црнојевића? Извори ?  8)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #388 послато: Новембар 03, 2021, 05:21:30 поподне »

Pokojni čika Mile R. Ješić mi je pomogao oko
porodičnog porekla i usmerio moja
istraživanja mog porodičnog porekla ka daljoj prošlosti.
Hvala mu.
Moja porodica slavi sv. Dimitrija, a znam da postoji i jedna
porodica Ješić iz Petkovice kod Šapca i da ona takođe slavi
moju slavu.

Ако славите Св. Димитрија, онда претпостављам да ваши Јешићи нису од ових Јешића из Пиве.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #389 послато: Децембар 11, 2021, 01:36:10 поподне »
Ješići iz Pive su slavili sv. Jovana, kao i svaka porodica od Branilove loze, a Ješići od Prijepolja i od Požege, kao i Vujaševići od Prijepolja, Zekavice od Nove varoši i Milićevići (kojima je ime Ješić porodični nadimak) od Žabljaka, za koje se zna da su istoga roda, nedvosmisleno su potekle od Ješića iz Pive, koji su se iz Pive odselili početkom 18. stoleća, u vreme Alaj-bega Čengića (1650-1716), i to u tri pravca: U Bosnu, u Srbiju, pravcem Međuriječja i ka Sremu. Ove porodice slave sv. Đorđa. Popis crnogorskih plemena iz 1732. godine je jedan od izvora. To je jedan od izvora na osnovu kojih su Mile R. Ješić od Prijepolja i Nedeljko Nele Lj. Ješić od Požege pisali svoja dela. U svakom slučaju, ove porodice svakako jesu potekle od pivskih Ješića, bez sumnje.

Ješići iz Vel. Ivanče kod Mladenovca koji slave sv. Alimpija čuvaju predanje da su im preci došli iz okoline Međuriječja, te su najverovatnije i oni...

Što se tiče krsnih slava, svako je i uvek mogao promeniti svoju slavu, (poput imena svoje porodice - prezimena, do 1851. godine): što zbog bekstva od turske krvne osvete, što iz raznih ćefova i kaprica. Kralj Petar I Karađorđević je takođe promenio slavu svoje porodice.
« Последња измена: Децембар 11, 2021, 01:48:55 поподне Ješa »
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #390 послато: Децембар 11, 2021, 05:01:42 поподне »
Ješići iz Pive su slavili sv. Jovana, kao i svaka porodica od Branilove loze, a Ješići od Prijepolja i od Požege, kao i Vujaševići od Prijepolja, Zekavice od Nove varoši i Milićevići (kojima je ime Ješić porodični nadimak) od Žabljaka, za koje se zna da su istoga roda, nedvosmisleno su potekle od Ješića iz Pive, koji su se iz Pive odselili početkom 18. stoleća, u vreme Alaj-bega Čengića (1650-1716), i to u tri pravca: U Bosnu, u Srbiju, pravcem Međuriječja i ka Sremu. Ove porodice slave sv. Đorđa. Popis crnogorskih plemena iz 1732. godine je jedan od izvora. To je jedan od izvora na osnovu kojih su Mile R. Ješić od Prijepolja i Nedeljko Nele Lj. Ješić od Požege pisali svoja dela. U svakom slučaju, ove porodice svakako jesu potekle od pivskih Ješića, bez sumnje.

Ješići iz Vel. Ivanče kod Mladenovca koji slave sv. Alimpija čuvaju predanje da su im preci došli iz okoline Međuriječja, te su najverovatnije i oni...

Što se tiče krsnih slava, svako je i uvek mogao promeniti svoju slavu, (poput imena svoje porodice - prezimena, do 1851. godine): što zbog bekstva od turske krvne osvete, što iz raznih ćefova i kaprica. Kralj Petar I Karađorđević je takođe promenio slavu svoje porodice.

Да ли заиста потичете од пивљанских Јешића би могли да разрешите једино путем ДНК теста.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #391 послато: Децембар 11, 2021, 08:51:06 поподне »
Ješići iz Pive su slavili sv. Jovana, kao i svaka porodica od Branilove loze, a Ješići od Prijepolja i od Požege, kao i Vujaševići od Prijepolja, Zekavice od Nove varoši i Milićevići (kojima je ime Ješić porodični nadimak) od Žabljaka, za koje se zna da su istoga roda, nedvosmisleno su potekle od Ješića iz Pive, koji su se iz Pive odselili početkom 18. stoleća, u vreme Alaj-bega Čengića (1650-1716), i to u tri pravca: U Bosnu, u Srbiju, pravcem Međuriječja i ka Sremu. Ove porodice slave sv. Đorđa. Popis crnogorskih plemena iz 1732. godine je jedan od izvora. To je jedan od izvora na osnovu kojih su Mile R. Ješić od Prijepolja i Nedeljko Nele Lj. Ješić od Požege pisali svoja dela. U svakom slučaju, ove porodice svakako jesu potekle od pivskih Ješića, bez sumnje.

Ješići iz Vel. Ivanče kod Mladenovca koji slave sv. Alimpija čuvaju predanje da su im preci došli iz okoline Međuriječja, te su najverovatnije i oni...

Što se tiče krsnih slava, svako je i uvek mogao promeniti svoju slavu, (poput imena svoje porodice - prezimena, do 1851. godine): što zbog bekstva od turske krvne osvete, što iz raznih ćefova i kaprica. Kralj Petar I Karađorđević je takođe promenio slavu svoje porodice.

Могуће, али у већини случајева друга слава показује и другачије порекло. Најбоље би било, као што каже Никола, да одрадите тест па да се види да ли сте сродни Кулићима из Пиве. Нисам упознат са пописом црногорских племена из 1732.г., али Пива улази у састав Црне Горе тек 1878.г. па су они те 1732. године могли бити само херцеговачко племе.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #392 послато: Децембар 26, 2021, 01:52:35 поподне »
Da, Piva je bila u sastavu države dinastije Kosača...
Da, to bi bilo najbolje, uraditi test, nadam se da nije skupo, a gde bih sve mogao uraditi DNK testiranje? Mislim, što da idem daleko ako nije nužno?...
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #393 послато: Децембар 26, 2021, 02:35:53 поподне »
Da, Piva je bila u sastavu države dinastije Kosača...
Da, to bi bilo najbolje, uraditi test, nadam se da nije skupo, a gde bih sve mogao uraditi DNK testiranje? Mislim, što da idem daleko ako nije nužno?...

Ако су ваши Јешићи од Кулића-Браниловића, онда је за потврду тога најповољније директно тестирање на FGC28435. Тест кошта 15 евра+поштарина. Можете се обратити Пореклу за помоћ око обезбеђивања прибора на [email protected].

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #394 послато: Децембар 26, 2021, 10:00:52 поподне »
Uzi, zar oni nisu pripadnici haplogrupe N-P189.2?
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #395 послато: Децембар 26, 2021, 11:01:04 поподне »
Uzi, zar oni nisu pripadnici haplogrupe N-P189.2?

Свакако јесу, али су такође припадници FGC28435 гране. Ако се постави комплетни низ СНПова на који су позитивни Кулићи онда би то изгледало овако:

Према YFull номенклатури - N-Y6503>P189.2>Y6467>Y6516>Y7310>Y7313>FT182494>FGC28435
Према FamilyTreeDNA - N-B482>FT324>P189>FGC28460>F14667>FGC28456>BY21835>FGC28435

У кратко то значи да су сви који су позитивни на FGC28435 уједно позитивни и на P189.2, илити било који други СНП који је у редоследу пре FGC28435.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #396 послато: Јануар 22, 2022, 04:36:16 поподне »
Poštovani Uzi,
ima li kakvih turskih popisa ljudi iz stare Hercegovine, iz 16. i 17. veka?
Zanimaju me pivski Balandžići, Golubovići i Kulići sa sve rodonačelnicima im, od loze Branilove, iz Prisojnog Oraha, kod Plužina. Voleo bih znati koji su ljudi živeli u to vreme u tom mestu.

Naravno, svakako bih se trebao testirati DNK testom...
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #397 послато: Јануар 26, 2022, 06:55:18 поподне »
Poštovani Uzi,
ima li kakvih turskih popisa ljudi iz stare Hercegovine, iz 16. i 17. veka?
Zanimaju me pivski Balandžići, Golubovići i Kulići sa sve rodonačelnicima im, od loze Branilove, iz Prisojnog Oraha, kod Plužina. Voleo bih znati koji su ljudi živeli u to vreme u tom mestu.

Naravno, svakako bih se trebao testirati DNK testom...

Нисам сигуран за 17. век, али за 15. век постоји опширни попис (муфасал дефтерлер) из 1477. године, који се у турском архиву води под сигнатуром ТД 5. А за 16. век постоји скраћени попис (ицмал дефтерлер) из 1533. године, који се у турском архиву води под сигнатуром ТД 174.

Колико сам схватио њих су користили Радомир Миловић и Косто Перишић у књизи "Рудине и Бањани". А за основу су узели превод дефтера који је одрадио Аличић, а и Слијепчевићев рад Прилог историји Пиве.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #398 послато: Мај 13, 2023, 05:44:10 поподне »

2. Није тестиран ниједан Огњеновић. То је највеће преостало братство из Бањана чији резултат немамо. Има их и у Мратињу у Пиви где су још бројнији.
Примјетио сам на табели срског ДНК пројекта да је тестиран Огњеновић из Бањања и да му је резултат ПХ908. Има ли икаквих више детаља? Коме је најближи.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Племена Бањани и Пива
« Одговор #399 послато: Мај 19, 2023, 09:58:22 поподне »
Примјетио сам на табели срског ДНК пројекта да је тестиран Огњеновић из Бањања и да му је резултат ПХ908. Има ли икаквих више детаља? Коме је најближи.

У питању је резултат који смо скоро добили:

176. Огњеновић, Никољдан, Миљанићи/Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908. Посједује карактеристичне вриједности маркера DYS385ab=14-16, DYS549=12. Ове вриједности, уз близак хаплотип, исту крсну славу и заједничко предање, повезује га са Радојевићем из Велимља. На овај начин је профилисан род Косановића, Радојевића и Огњеновића који је обрађен у књизи о генетичком поријеклу Срба Старе Херцеговине. Од овог рода једино још Косановићи нису тестирани.

Предање за ове породице наводи да су се у Бањане доселили из Приморја, Боке и да су раније били католици. Негдје се наводи Габела у боки, негдје "Каштела код Рисна". Род је и имао надимак Латини, а прислављали су Петровдан. Чини се да им је Огњеновић најстарије презиме. Из овог рода је и митрополит дабробосански Сава Косановић.