Аутор Тема: Гафови у нашој кинематографији  (Прочитано 12283 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Гафови у нашој кинематографији
« послато: Фебруар 13, 2020, 09:15:02 поподне »
Гледајући вечерас (по ко зна који пут) серију "Монтевидео", онај трећи серијал "Монтевидео, видимо се", приметих један пропуст у серији, када се чубурски гостионичар Рајко и берберин Богдан у цркви моле за југословенску репрезентацију пред утакмицу против Уругваја.

Проблем је што се они моле 1930. године, а ради се о данашњој цркви Светог Марка (што се види у кадру кад њих двојица излазе из цркве низ препознатљиво степениште) која је грађена у раздобљу 1931-1940. године...

Има још оваквих гафова у нашој кинематографији. Као оно кад се, ако се добро сећам - Бати Живојиновићу у филму чија је радња смештена у средњи век, види ручни сат...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #1 послато: Фебруар 13, 2020, 09:17:39 поподне »
О гафу са Шостаковичевим Валцером број 2, компонованим крајем 1930-их, уз који се плеше 1895. године на балу у серији о Лази Костићу, већ је било речи:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1875.msg50594#msg50594
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #2 послато: Фебруар 13, 2020, 09:36:03 поподне »
Један од бољих гафова је из филма "Ко то тамо пева".

Свештеник, кога игра глумац Петар Лупа, један је од путника у аутобусу оно поподне кад стари Крстић (Паја Вуисић) прави паузу уз реку, пре него што ће војска одузети аутобус Крстићима (све са Мишком Крстићем као возачем).

Ту се једе, пије, свира и игра. У једној сцени и свештеник једе - месо, хлеб и млади лук.

Проблем је што је то 5. април 1941. године, Велика Субота, дан уочи бомбардовања Београда на Васкрс 6. априла 1941 (тако смо, барем, учили у школи). У последњој сцени, сјутрадан, на Васкршње јутро, путници гину од немачке бомбе чим су ушли у Београд.

Свештеник који једе месо на Велику Суботу. Случајно, или...?

О овом гафу сам читао на више места.

Међутим, колико сам успео истражити, Васкрс те 1941. године био је две недеље касније, односно 20. априла по грегоријанском, односно 7. априла по јулијанском календару, док је римокатолички Ускрс био недељу дана раније 13. априла.

Но, како год, гаф и даље стоји, јер свештеник једе месо у сред Великог поста...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #3 послато: Фебруар 13, 2020, 09:37:16 поподне »
Ако сте приметили још по неки овакав гаф, пишите!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сова

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • I2-PH908>FT16449>Y151633> FT34788
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #4 послато: Фебруар 13, 2020, 09:51:03 поподне »
Гаф из филма Бој на Косову од Здравка Шотре где се у позадини види трактор.  :)


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #5 послато: Фебруар 14, 2020, 12:25:28 пре подне »
И ја сам баш вечерас приметио цркву Св. Марка. Такође, новинар Бора Мирковић (Жика Тодоровић) краља Александра титулише са његово височанство, уместо са његово величанство

У поменутој серији о Лази Костићу у једној сцени на сомборском тргу се у даљини виде заставе Србије и АП Војводине на јарболима испред градске куће :D

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #6 послато: Фебруар 14, 2020, 10:08:18 пре подне »
Meni se ipak čini da nije baš slučajna, ta scena sa mesom na Veliku subotu...šalju poruku : evo vidite narode oni mrse, jedu meso i slaninu, a vi postite, jedno govore drugo rade..
I to je smišljena propaganda sinova tame..
 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #7 послато: Фебруар 14, 2020, 10:35:13 пре подне »
Претерујете...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #8 послато: Фебруар 14, 2020, 11:32:39 пре подне »
Чињеница јесте да су свештеници у највећем дијелу југословенске послијератне кинематографије приказивани као спадала и маргинални ликови, предмет спрдње, неријетко и као пијанци и изјелице.

Није то морало да буде програмирано од стране партије и рађено намјерно од самих аутора ( мада је могуће и да је таквих случајева било), већ се у филмовима само пренаглашавао ( а како то у филмова обично бива) њихов иначе маргиналан положај у друштву.

Мени је у сјећању остао као један од ружнијих приказа свештеника онај у Кадијевићевој Лептирици.

Мада ми се чини да су свештеници почели да губе углед и прије Другог свјетског рата. Није секуларизација почела са комунистима. Комунисти су само искористили плодно тло.
« Последња измена: Фебруар 14, 2020, 11:34:38 пре подне drajver »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #9 послато: Фебруар 14, 2020, 11:35:59 пре подне »
случајно, слободно ћу ти рећи. не знају ти дегенерици ништа, то јест нису знали тада. кад сам видео у јовановићевом 'изразито ја' да се анти-јунак крсти наопачке, питао сам синишу здравковића да пита богдана златића који се најинтензивније дружи са јоцом - да ли је било намерно, иако сам 99% сигуран да није, и јоца као каже, јесте - то сам намерно. bullshit апсолутни, јер нема никаквих други знакова у филму да је било намерно, то јест поанте такве, наводне, намере.
Као кад професор у школи погреши нешто и ђаци примете, па каже то сам ја намерно да видим да ли пратите. Једноставно нису размишљали о томе, па се после правдају и дају неко дубље значење

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #10 послато: Фебруар 14, 2020, 11:39:13 пре подне »
Meni se ipak čini da nije baš slučajna, ta scena sa mesom na Veliku subotu...šalju poruku : evo vidite narode oni mrse, jedu meso i slaninu, a vi postite, jedno govore drugo rade..
I to je smišljena propaganda sinova tame..

сучајна гоцо...размажено дете милана шијана, титовог кербера, нема никаквих анти-православних побуда, за разлику од саше петровића у скупљачима перја. млађи шијан зајебава рођеног оца, воли америку, ћаћи спушта како су краљ и четници били бољи, при том везе нема, ко ни јоца јовановић, на коју се страну крсти нити кад се пости...али, 90тих зна шта ради, брани породичну титоистичку гравитацију

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #11 послато: Фебруар 14, 2020, 11:41:34 пре подне »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #12 послато: Фебруар 14, 2020, 11:43:49 пре подне »
Чињеница јесте да су свештеници у највећем дијелу југословенске послијератне кинематографије приказивани као спадала и маргинални ликови, предмет спрдње, неријетко и као пијанци и изјелице.

Није то морало да буде програмирано од стране партије и рађено намјерно од самих аутора ( мада је могуће и да је таквих случајева било), већ се у филмовима само пренаглашавао ( а како то у филмова обично бива) њихов иначе маргиналан положај у друштву.

Мени је у сјећању остао као један од ружнијих приказа свештеника онај у Кадијевићевој Лептирици.

Мада ми се чини да су свештеници почели да губе углед и прије Другог свјетског рата. Није секуларизација почела са комунистима. Комунисти су само искористили плодно тло.

тачно. први позитиван приказ свештеника, да не кажем и једини, али скоро - узрок смрти не помињати. јоца живановић...директ контраудар на сашу петровића и његов напад на СПЦ. иста глумачка постава - бата, беким, оливера катарина

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #13 послато: Фебруар 14, 2020, 11:44:39 пре подне »
Као кад професор у школи погреши нешто и ђаци примете, па каже то сам ја намерно да видим да ли пратите. Једноставно нису размишљали о томе, па се после правдају и дају неко дубље значење

управо тако

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #14 послато: Фебруар 14, 2020, 12:03:44 поподне »
сучајна гоцо...размажено дете милана шијана, титовог кербера, нема никаквих анти-православних побуда, за разлику од саше петровића у скупљачима перја. млађи шијан зајебава рођеног оца, воли америку, ћаћи спушта како су краљ и четници били бољи, при том везе нема, ко ни јоца јовановић, на коју се страну крсти нити кад се пости...али, 90тих зна шта ради, брани породичну титоистичку гравитацију
Ja sam sa mladine strane  ;) potomak onih progonjenih kojima su otimali  i oteli ...
Ovi su jaki..mogu sve  :) :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #15 послато: Фебруар 14, 2020, 03:54:54 поподне »
Можда најнегативнији приказ нашег клира је у "Чудо невиђено" Живка Николића.
Свакако сви памтите оца Макарија "Чудотворца" (Бата Живојиновић)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #16 послато: Фебруар 14, 2020, 04:03:50 поподне »
Da, da, :) :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #17 послато: Фебруар 14, 2020, 04:14:14 поподне »
Можда најнегативнији приказ нашег клира је у "Чудо невиђено" Живка Николића.
Свакако сви памтите оца Макарија "Чудотворца" (Бата Живојиновић)

Не треба потценити ни попа Богдана Диклића :) :

<a href="https://www.youtube.com/v/oEzuGPWPIhs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/oEzuGPWPIhs</a>
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #18 послато: Фебруар 14, 2020, 07:30:14 поподне »
Макарије је, ипак, непревазиђен:

<a href="https://www.youtube.com/v/sSvqUbe6RHU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sSvqUbe6RHU</a>

<a href="https://www.youtube.com/v/AslefyTWnkQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/AslefyTWnkQ</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #19 послато: Фебруар 14, 2020, 09:45:23 поподне »
Da, da, :) :)
Хе, хе Гоцо  :)
По неким хришћанским назорима је двоструки стандард величати Попа Мила Јововића и турати га у гусле што кида непријатељима главе (што хришћански пастири не би требало да чине) и оптуживати Оца Макарија за путени гријех . И једно и друго је гријех  ;) Уосталом , Црногорци никад нијесу ни вољели Великог Живка Николића, баш зато што их је представљао онаквим какви јесу, са свијем својим манама и врлинама  8) Но, одосмо из гафа у гаф(вјеру и политику).
Кад смо већ код пастира нашијех ... ја , као пастир стада својега, примећујем да се у свим нашим историографским филмовима који су снимљени задњих 10-ак година (од Немањића , преко Чарапа Краља Петра до Сенки над Балканом) појављују овце и говеда са уредном ветеринарском маркицом у уху , која је ушла у употребу тек прије 15-ак година  ;D И урадиће то опет ... виђеће те  ;)