Аутор Тема: Дробњак - генетска слика и порекло породица  (Прочитано 35107 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #60 послато: Новембар 14, 2016, 08:04:33 поподне »
Ne znam da li je negde već postavljen rad Esada Kurtovića:"Vlasi Drobnjaci i stećci (Crtica o Nikoli Raškoviću i njegovim nasljednicima)"

https://www.researchgate.net/publication/303835679_Vlasi_Drobnjaci_i_stecci_Crtica_o_Nikoli_Raskovicu_i_njegovim_nasljednicima

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #61 послато: Новембар 27, 2016, 08:10:52 поподне »
Трагајући за Кричима, наишао сам на податке из студије Веселина Коњевића "Херак Вранеш, родоначелник племена Вранеши":

"Šekularac navodi da su hrišćani Drobnjaci „prije“ 1390. godine porazili „hrabro pastirsko pleme“ Kriče, starosjedioce u Jezerima i prognali ih sa tog prostora. Kriči su se iz predjela Drobnjaka raseli u oblast Potarja, gdje i danas postoje brojni toponimi, koji svjedoče o ovom starom poromanjenom ilirskom plemenu, ogranku Mataruga. Vjerovatno je da se, upravo u to vrijeme, krajem XIV vijeka, jedan dio plemena Drobnjaka, idući za Kričima, iselio iz te oblasti i naselio predio današnje Vraneške doline, teritorijalizuje se i dobija novi naziv (po njihovom rodonačelniku, knezu Heraku Vranešu) – Vraneši. Kod pripadnika bratstva Milikića/Konjevića iz Vraneša opšte je poznato i rasprostranjeno uvjerenje da su se na to područje doselili iz mjesta Pošćenja, iz Drobnjaka (koje je nekada pripadalo istočnoj Hercegovini – prim. V. K.), najvjerovatnije krajem XIV ili početkom XV vijek."

Помислио сам да би ови исељеници у Вранешку долину могли бити евентуално тај старији слој Дробњака (I2a DS?), али у днк пројекту имамо ове Миликиће и они припадају хаплогрупи I1-P109.

Још увек трагамо за даљом постојбином Новљана. Ипак, делује да су прилично дуго на овој територији. Хаплогрупе I1 P109 има код већих крајишких родова, што само говори да су Дробњаци били саставни део српских сеоба на запад (16. век). Видимо да су и ови из Вранешке долине стари досељеници (14., 15. век). 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #62 послато: Новембар 27, 2016, 08:47:40 поподне »
Миликићи за себе кажу да су огранак Косовчића, што би значило да су нешто касније дошли у Вранеш (16. век).
С друге стране, видим код Шибалић/Караџић да се они уопште не спомињу у попису дробњачких родова...
Да, и мени је у глави онај један ДС резултат.

Има ли да се скине са мреже тај текст који си цитирао?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #63 послато: Новембар 27, 2016, 08:53:37 поподне »
Миликићи за себе кажу да су огранак Косовчића, што би значило да су нешто касније дошли у Вранеш (16. век).
С друге стране, видим код Шибалић/Караџић да се они уопште не спомињу у попису дробњачких родова...
Да, и мени је у глави онај један ДС резултат.

Има ли да се скине са мреже тај текст који си цитирао?

Миликићи управо славе Св. Саву (слава већег дела Косовчића). Ово је тај рад: http://www.maticacrnogorska.me/files/64/14%20veselin%20konjevic.pdf

Има ли на оном истраживању за Пријепоље још неки I2a DS који везује порекло за Дробњак? Поставља се питање код којих би се родова у племену данас могла појавити ова хаплогрупа.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #64 послато: Новембар 27, 2016, 09:05:29 поподне »

Да, и мени је у глави онај један ДС резултат.


Небо, знам на који резултат мислиш, али за тај род се зна да је доселио из Рудина, сем тога не рачуна се у новљански, а и нико из тог рода није досад тестиран као I1-P109. Није искључено да су припадници овог рода заједно са Новљанима дошли на подручје данашњег Дробњака. Хоћу рећи, да они нису ништа старији на подручју Дробњака од Новљана, ако нису и млађи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #65 послато: Новембар 27, 2016, 09:34:23 поподне »
Небо, знам на који резултат мислиш, али за тај род се зна да је доселио из Рудина, сем тога не рачуна се у новљански, а и нико из тог рода није досад тестиран као I1-P109. Није искључено да су припадници овог рода заједно са Новљанима дошли на подручје данашњег Дробњака. Хоћу рећи, да они нису ништа старији на подручју Дробњака од Новљана, ако нису и млађи.

Мислио сам на резултат из Вранеша, пошто га је Небојша поменуо, а не тај који ти помињеш. Али, још увек није за јавност, знаш већ и сам...

А што се тиче Тепчана, Трепчана, Препчањана (има разних назива за ову групу братстава), јесу они дошли из Рудина, али су из Рудина дошли и Новљани, па не видим у чему је разлика? То што се они не рачунају у Новљане и нису П109, није никакав доказ да нису Дробњаци. У Новљане их данас (односно уназад 100 година) не рачуна новљанска јачица у племену. Што мислиш да Тепчани (...) који нису П109 не би могли бити изворни Дробњаци? Наравно, сад следи познат одговор - сви до сада тестирани са данашњег подручја Дробњака су П109  ::)

Има она стара народна - дошли дивљи и отерали питоме.

То је случај као у Бјелицама. Кад се данас каже Бјелице, сви помисле на оних неколико највећих родова који су из братства Орловића. А они уопште нису изворни Бјелице у племенском смислу, већ дошљаци.

Али, ово смо претресали већ много пута, па да се не упуштам даље у исту причу... Једино што ме чуди је тако круто поимање ствари.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #67 послато: Новембар 27, 2016, 09:40:49 поподне »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #68 послато: Новембар 27, 2016, 10:13:08 поподне »
Мислио сам на резултат из Вранеша, пошто га је Небојша поменуо, а не тај који ти помињеш. Али, још увек није за јавност, знаш већ и сам...

А што се тиче Тепчана, Трепчана, Препчањана (има разних назива за ову групу братстава), јесу они дошли из Рудина, али су из Рудина дошли и Новљани, па не видим у чему је разлика? То што се они не рачунају у Новљане и нису П109, није никакав доказ да нису Дробњаци. У Новљане их данас (односно уназад 100 година) не рачуна новљанска јачица у племену. Што мислиш да Тепчани (...) који нису П109 не би могли бити изворни Дробњаци? Наравно, сад следи познат одговор - сви до сада тестирани са данашњег подручја Дробњака су П109  ::)

Има она стара народна - дошли дивљи и отерали питоме.

То је случај као у Бјелицама. Кад се данас каже Бјелице, сви помисле на оних неколико највећих родова који су из братства Орловића. А они уопште нису изворни Бјелице у племенском смислу, већ дошљаци.

Али, ово смо претресали већ много пута, па да се не упуштам даље у исту причу... Једино што ме чуди је тако круто поимање ствари.

Шибалић наводи неке најстарије породице у Дробњаку (прије Новљана) међутим међу њима и родова који су већ тестирани као I1-P109. Могуће да има и оних који то нису. Ево тих породица:

Мандићи Милешевићи, по Лубурићу припадају Новљанима, тестирани као I1-P109
Кујунџићи
Вуковићи
Курепе Мратинштаци, вјерујем да они свакако нису Новљани
Џукићи
Владојевићи
Батизићи
Касалице, тестирани као I1-P109
Милутиновићи Тривуњштаци, вјерујем да нису Новљани
Златнопојасовићи
Србљановићи
Педовићи и Тешовићи Томинштаци, могуће Кричи
Мољевићи
Саравеље и остали
Вућић
Милашиновић

Код Лубурића и Томића је ова подјела код неких презимена другачија.



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #69 послато: Фебруар 12, 2017, 12:01:14 пре подне »
Шта мислите о овом предлогу

Невезано за актуелне пројекте (мајско истраживање, Херцеговина), нас неколико, којима је Дробњак интересатан у смислу порекла/генетике, би могли да се ангажујемо око тестирања појединих породица из племена.

Верујем да би то могло бити од користи у расветљавању историје племена, као и порекла појединих родова. Ту пре свега мислим на припаднике I1-P109, J2b-M205, I2a, итд.

Тестирање би, надам се, било спроведено уз попуст, а динамика би зависила искључиво од нас (финансије, организација...). Значи нема никаквих рокова, обавеза, све је добровољно и без притиска.

Могли би да се фокусирамо прво на веће родове/братства, затим на старе породице, на крају и на усељенике, све долази у обзир. Уредник и још неки утицајни људи са сајта би евентуално могли да се ангажују на проналажењу кандидата за тестирање. У овом смислу могу да помогну сви који виде ову тему (ако предлог заживи, наравно). ;)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #70 послато: Фебруар 12, 2017, 07:16:02 поподне »
Одлична замисао. Гласам - за.
Пробрати презимена из сваког битног братства (већ имамо један круг тестираних), наћи људе (мислим да неће бити проблем), па да коначно разрешимо причу о Дробњацима.
Притом, требало би узети у обзир и родове које имају озбиљне доказе о дробњачком пореклу (Пива, Херцеговина, западна Србија), јер данашња слика Дробњака и она из, рецимо, 14. и 15. века, не морају имати много везе.
Ово би могло бити једно тематско тестирање у будућности, попут Срба са КиМ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #71 послато: Фебруар 12, 2017, 07:29:29 поподне »
Одлична замисао. Гласам - за.
Пробрати презимена из сваког битног братства (већ имамо један круг тестираних), наћи људе (мислим да неће бити проблем), па да коначно разрешимо причу о Дробњацима.
Притом, требало би узети у обзир и родове које имају озбиљне доказе о дробњачком пореклу (Пива, Херцеговина, западна Србија), јер данашња слика Дробњака и она из, рецимо, 14. и 15. века, не морају имати много везе.
Ово би могло бити једно тематско тестирање у будућности, попут Срба са КиМ.

Хвала, Небо. И очекивао сам да ћеш ти бити један од сарадника на "пројекту". Слажем се да је Дробњак комплексан проблем и да би ту планско истраживање решило ствар. Међутим, мислио сам сами ово да одрадимо. Да мало растеретимо Порекло, а и треба завришити ово што је започето.

Битно је да буде заинтересованих. Можемо тестирати једну, или евентуално две особе месечно, у зависности од средстава. Уколико нас буде више, то неће бити неки проблем.

Очекујем да се заинтересују још неки Кричи, а свакако и Новљани I1-P109. ;)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #72 послато: Март 07, 2017, 07:20:51 поподне »
Да ли неко са више искуства може да одреди пре колико времена смо Касалица и ја (Јегдић) имали заједничког претка? Имамо пуно поклапање на 23 маркера. Или је то мало? Иначе, немамо никакво предање о заједничком пореклу. Славимо исту славу, Никољдан, и имамо исту прислугу, Ђурђевдан. Мада сви други Јегдићи, моји рођаци, славе Ђурђевдан, а прислужују Никољдан.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #73 послато: Март 07, 2017, 07:24:59 поподне »
Да ли неко са више искуства може да одреди пре колико времена смо Касалица и ја (Јегдић) имали заједничког претка? Имамо пуно поклапање на 23 маркера. Или је то мало? Иначе, немамо никакво предање о заједничком пореклу. Славимо исту славу, Никољдан, и имамо исту прислугу, Ђурђевдан. Мада сви други Јегдићи, моји рођаци, славе Ђурђевдан, а прислужују Никољдан.



Код блиских хаплотипова на 23 маркера тешко да било шта поуздано може да се каже. Потребно је бар 111 маркера да би се донекле успоставиле линије старости.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #74 послато: Март 07, 2017, 07:27:52 поподне »
Емпиријски, верујем (лупам) да вам је предак рођен некад у 18. веку.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #75 послато: Март 07, 2017, 07:28:01 поподне »
Код блиских хаплотипова на 23 маркера тешко да било шта поуздано може да се каже. Потребно је бар 111 маркера да би се донекле успоставиле линије старости.

Хвала Синиша. Тако сам и мислио али ко пита не скита. Моја груба претпоставка, истражујући мој родослов, је да не можемо имати заједничког претка пре половине 16. века.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #76 послато: Март 07, 2017, 07:59:15 поподне »
Емпиријски, верујем (лупам) да вам је предак рођен некад у 18. веку.
Мало је вероватно да је у питању 18. век. Мој предак који је први понео презиме Јегдић, рођен је око 1730. Био је јединац. Од његових стричевића су сви данашњи Сератлићи. Са Томићима смо један "пас" даљи него са Сератлићима и заједнички предак са њима живео је у другој половини 17. века. Сви огранци братства Балотић имају врло разрађене и детаљне родослове и ту се Касалице не налазе. Једино су нам сумњиве Зарубице јер има више верзија о њиховом пореклу, да јесу од нашег братства али и она да су од ванбрачног детета неке Томића девојке.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #77 послато: Март 07, 2017, 08:04:54 поподне »
Мало је вероватно да је у питању 18. век. Мој предак који је први понео презиме Јегдић, рођен је око 1730. Био је јединац. Од његових стричевића су сви данашњи Сератлићи. Са Томићима смо један "пас" даљи него са Сератлићима и заједнички предак са њима живео је у другој половини 17. века. Сви огранци братства Балотић имају врло разрађене и детаљне родослове и ту се Касалице не налазе. Једино су нам сумњиве Зарубице јер има више верзија о њиховом пореклу, да јесу од нашег братства али и она да су од ванбрачног детета неке Томића девојке.

Наравно, наравно, свесно сам изнео претпоставку без икаквог појма о вашој историји. Ипак, и даље сам мишљења да ће пре бити да имате заједничког претка у другој половини 17. века него пре половине 16. века.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #78 послато: Март 07, 2017, 10:46:07 поподне »
Наравно, наравно, свесно сам изнео претпоставку без икаквог појма о вашој историји. Ипак, и даље сам мишљења да ће пре бити да имате заједничког претка у другој половини 17. века него пре половине 16. века.

Могуће. Нарочито ако је дошло до неке недозвољене ванбрачне радње. :) :D
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - генетска слика и порекло породица
« Одговор #79 послато: Март 07, 2017, 10:56:44 поподне »
Могуће. Нарочито ако је дошло до неке недозвољене ванбрачне радње. :) :D

Свакако пре свега стоји оно што је Синиша рекао - много више СТР маркера. Да не спомињем неко евентуално СНП мапирање целог племена  :)