Аутор Тема: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946  (Прочитано 114217 пута)

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #440 послато: Март 19, 2020, 08:28:07 поподне »
Са ДНК тестом од 23маркера можемо видети да имамо истог прапретка ког делимо са осталим носиоцима истог хаплотипа,и који је припадао одређеном народу или његовом мањем делу,групи(племе),у зависности од добијеног хаплотипа.Ако би ја и моји блиски рођаци урадили и Биг Yтест можда би могли доћи до братства или групе,времена у којем је та фамилија живела из које потиче наш најстарији предак.Мада већ имамо потенцијални I1-Ph220 којем могуће и ми припадамо,што би нашег породичног претка ставило у ,,групу,,која је живела у 10или11веку.Бар сам ја овако разумео материју о којој пишемо.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #441 послато: Мај 21, 2020, 11:12:24 поподне »
Mislim da bi ubuduce prilikom razmatranja toga odakle smo ja i Djukic trebalo uzimati u obzir Vrliku kod Knina, a ne Sipovo. Pouzdano znam da je po predanju podrucje sa kojeg su i moji i Djukicevi dosli Vrlika. U prilog tome ide i cinjenica da se mesto iz kojeg su Milicici u Sipovu zove Podosoje, a da se Podosoje zove i mesto uz samu Vrliku u Dalmaciji.
Iz te perspektive gledano dobijamo neku vrstu linije kretanja od Popovog Polja ka Istri odakle su poreklom dvojica Stanica.
« Последња измена: Мај 21, 2020, 11:20:29 поподне zoranns »

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #442 послато: Мај 22, 2020, 07:06:42 пре подне »
Mogao bi to da bude neki pravac, barem te dinarske linije. Deo toga bi mogla da bude i "moja" migracija u Slavoniju.
Mene tu zbunjuje potpuna raspršenost ostalih testiranih, svuda nas ima... Pomoglo bi i da je testiranje popularnije u Hrvatskoj, ali šta da radimo.


Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #443 послато: Мај 22, 2020, 12:40:58 поподне »
Миличићу,Книнска Крајина и Далмација су били предели и места досељавања у 16 и 17веку из Херцеговине и Босне,крајем 17века велики број Срба је из Рашке отишао у Далмацију и Лику.Још у 16веку су Срби из Босне бјежали у Далмацију.Пре ће бити да сте из Босне отишли у Далмацију,Книн,у некој од сеоба да би се после од Книна вратили за Шипово.Иначе Миличића твојих презимењака има у Никшићкој Жупи,сродници Костића и Јокића,село Дучице.Ако прихватимо да је наша I1Z63-Ph220дошла у Херцеговину у 10-11веку,могли бије повезати са Власима,Влашким катунима,који су у 11веку у великом броју из Тесалије и Епира,Албаније дошли у Јужну Далмацију,Херцеговину али и Полимље,Стари Влах.Исту су могли имати и Арбанаси.Власи су из јужне Херцеговине селили и у Северну Далмацију,Рашку област.То може да објасни и толику распршеност наше I1Z63-Y13946-51867 собзиром да је само део Влашке популације из Старе Херцеговине,која је од 11века надаље разносила у многобројним миграцијама нашу хаплогрупу од истока до миграција далеко на Запад и на север Српских земаља.Сви ти Власи и Арбанаси до 17века били су потпуно посрбљени и православци.У 12и13веку велики број Влашких катуна је боравио у залеђу Дубровника и Требиња,Котора и северније у приморју,где има много тестираних с нашом хаплогрупом.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #444 послато: Мај 22, 2020, 01:49:35 поподне »
Највише наших I1Z63-Y13946 резултата засада има код родова пореклом из Поповог поља и залеђа Дубровника.Веома близу Поповог поља је Љубиње и Столац,где је у средњем веку боравио велики број Влашких катуна познати као Доњи Власи.Ту су били познати катуни Влаха Бурмаза,Глеђевци,Влаховићи,Угарци,Ненковци,Старчићи и многи други мањи катуни који су неки остали крај Требиња насељени други одатле мигрирали.Тестирани Бутуровић с нашом хапло групом се помиње као потомак Влаха ПетраОбриновића кнеза у околини Коњица.И надимак Бутур је Влашка реч.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #445 послато: Мај 22, 2020, 02:01:25 поподне »
Срби су из Херцеговине, ЦГ и Рашке одлазили у Далмацију у 16. веку, након турских продора и већина данашњег становништва потиче из тог таласа. Мислим да исто важи и за Лику. Крајем 17. века јесу била велика померања становништва на Балкану, али не из Херцеговине и Рашке према западу, него из Босне у Далмацију, са Косова према Војводини и слично.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #446 послато: Мај 22, 2020, 02:31:24 поподне »
Да,стим што су се већ почетком 18века велики број Срба због веома тешког живота у Млетачкој Далмацији иселили у Срем и Босну а многи се после и одатле враћају у Србију.У Старом Влаху и данас има многих фамилија који су се ту вратили из Далмације и Лике преко Босне или Полимља.Њима је био лакши живот у Старом Влаху иако под Турцима,него у Далмацији под Млецима.Зато су се многи Срби враћали иу централну Босну.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #447 послато: Мај 22, 2020, 05:57:45 поподне »
Срби су из Херцеговине, ЦГ и Рашке одлазили у Далмацију у 16. веку, након турских продора и већина данашњег становништва потиче из тог таласа. Мислим да исто важи и за Лику. Крајем 17. века јесу била велика померања становништва на Балкану, али не из Херцеговине и Рашке према западу, него из Босне у Далмацију, са Косова према Војводини и слично.

али, и из херцеговине (шире схваћене) и цг, тј. рашке ка западној србији и шумадији

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #448 послато: Мај 22, 2020, 06:03:26 поподне »
Да,стим што су се већ почетком 18века велики број Срба због веома тешког живота у Млетачкој Далмацији иселили у Срем и Босну а многи се после и одатле враћају у Србију.У Старом Влаху и данас има многих фамилија који су се ту вратили из Далмације и Лике преко Босне или Полимља.Њима је био лакши живот у Старом Влаху иако под Турцима,него у Далмацији под Млецима.Зато су се многи Срби враћали иу централну Босну.

saponjicu, bez da ulazim u motive, ali ti sad iznosis trecu mogucu varijantu za svoju haplogrupu. prvo si potencirao langobardsku verziju (prelaska iz juzne italije u okolinu trebinja u 11. veku) pa onda gotsku (iz 5. veka, kao starosedeoce oko trebinja) sad ovu seobu u 11. veku vlaha i arbanasa iz epira i tesalije. polako brate... sto se gadjas ovako?

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #449 послато: Мај 22, 2020, 06:56:07 поподне »
Лангобарди које си поменуо су и у Епир,Драч,или у јужну Далмацију долазили као већ Романизовани Германи,као романско становништво које је отишло у планине даби као Власи сточари долазили у 12,13веку у Стару Херцеговину.Што се тиче Гота ако би причали само о нашој I1Z63 могли би причати о Готима у Превалису.Сад кад имамо Ph220 излишно је причати о Готима из 5века већ о некој популацији која у Херцеговину долази у10, 11век уа која је могла бити повезана са Романизованим Германима који су на Балкан прешли из Италије.У 11веку је велики број Лангобарда у Норманској војсци,с Норманима Роберта Гвискара прешао у Епир и околину Драча отишли иу Тесалију.Могуће дасу многи од њих после пораза Нормана и остали у Епиру да би у 12или13веку као сточари Власи и Арбанаси са осталим Власима другчијег порекла,отишли у Херцеговину.Дакле I1Ph220 би била само једна од неколико хаплогрупа коју су имали Власи досељени из Епира,Тесалије,Зете уХерцеговину,или у Стари Влах,Полимље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #450 послато: Мај 22, 2020, 07:03:46 поподне »
Видим да се често као извориште, или некаква матица за западнобалканске Y13946 наводи Епир, Тесалија, итд. Имамо ли уствари некога СНП-ом потврђеног одатле а да припада грани блиској нашима? То је јако важно ако се полази од неке теорије. Извињавам се ако је било речи о томе, а нисам испратио.

Видим да се на YHRD (анонимна база хаплотипова) најсличнији хаплотипови јављају на простору Немачке и Шпаније, са једним потпуним поклапањем на простору Славоније. На југу Балкана нема поклапања.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #451 послато: Мај 22, 2020, 07:42:59 поподне »
Господине,Епир и Тесалију би могли да буду једна миграциона рута из Италије,у Стару Херцеговину,околину Дубровника али и у Полимље.Има један резултат Y13946 у околини Драча,а мислим да их има и у Македонији,доста њих на Косову.Ми некако видимо Попово поље и околину Дубровника,Требиња,Грахово и Полимље као извориште I1Ph220 а то су све простори који су од 11-15века насељавали многобројни Влашки катуни који су долазили са истока и југоистока Балкана.Велики број Арбанаса је такође ишао у Херцеговину али и у Стари Влах,Полимље.

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #452 послато: Мај 23, 2020, 12:16:29 пре подне »
Миличићу,Книнска Крајина и Далмација су били предели и места досељавања у 16 и 17веку из Херцеговине и Босне,крајем 17века велики број Срба је из Рашке отишао у Далмацију и Лику.Још у 16веку су Срби из Босне бјежали у Далмацију.Пре ће бити да сте из Босне отишли у Далмацију,Книн,у некој од сеоба да би се после од Книна вратили за Шипово.Иначе Миличића твојих презимењака има у Никшићкој Жупи,сродници Костића и Јокића,село Дучице.Ако прихватимо да је наша I1Z63-Ph220дошла у Херцеговину у 10-11веку,могли бије повезати са Власима,Влашким катунима,који су у 11веку у великом броју из Тесалије и Епира,Албаније дошли у Јужну Далмацију,Херцеговину али и Полимље,Стари Влах.Исту су могли имати и Арбанаси.Власи су из јужне Херцеговине селили и у Северну Далмацију,Рашку област.То може да објасни и толику распршеност наше I1Z63-Y13946-51867 собзиром да је само део Влашке популације из Старе Херцеговине,која је од 11века надаље разносила у многобројним миграцијама нашу хаплогрупу од истока до миграција далеко на Запад и на север Српских земаља.Сви ти Власи и Арбанаси до 17века били су потпуно посрбљени и православци.У 12и13веку велики број Влашких катуна је боравио у залеђу Дубровника и Требиња,Котора и северније у приморју,где има много тестираних с нашом хаплогрупом.
Za Ducice znam. Predanje cak i kaze da smo od istih i da se petoro brace iselilo odatle i otislo za Vrliku, a da je od njih pet dvoje ostalo u Vrlici, dvoje otislo u Podosoje kod Sipova, a jedan u okolinu Doboja. U okolini Doboja ima selo Milicic i tamo zaista ima Milicica. Vec sam napisao da odmah do Vrlike ima selo Podosoje i sasvim sam siguran da i naziv Podosoje za selo kod Sipova koren vuce od Vrlickog Podosoja. Gledajuci na ove dve cinjenice ispada da je porodicno predanje tacno.
E sad moj deda je 1908 godiste, a bio je 6 koleno od doseljavanja. Ako uzmemo da je prvo koleno ili Petar morao biti odrasla osoba u trenutku doseljavanja i ako za svako koleno racunamo 25 godina, dolazimo do 1908-100 godina. Okvirno vreme preseljenja iz Vrlike ili Podosoja kod Vrlike u Podosoje kod Sipova je 1800 godina. Loza je potvrdjena i tacna, svi grobovi i spomenici su i dalje na groblju u Podosoju.
Problem u celoj prici je taj sto bi  dva brata trebalo da su ostala u Vrlici, ali pregledom prezimena po Vrlickom Podosoju, a i samoj Vrlickoj regiji ne pokazuje prisustvo Milicica ni sad a ni u 19 veku. Milicica katolika ima sirom Dalmacije, pa i na ostrvu Hvaru, ali ne i u Vrlickom kraju. Isto tako nema ni Djukica, a Djukicev nalaz je identican mom nalazu. Na osnovnom testu nam se potpuno poklapaju nalazi sto je, kako kazu ljudi, siguran znak o postojanju zajednickog muskog pretka u zadnjih par stotina godina. Djukici isto imaju predanje o doseljenju iz Vrlike, ali i svest o rodjackim odnosima sa nama.
 O vezi sa Milicicima iz Ducica ne mogu pricati iako predanje govori o prvobitnom doseljavanju odatle, jer jos niko nije testiran. Kada se to desi videcemo. To bi nas lokalizovalo na blize podrucje ostalim hercegovackim Y13946 i moglo da govori o regiji kao centru.
Sto se tice velike razrudjenosti nase grane, ne verujem da je vlaska. Pre svega mislim da Vlasi imaju potpuno drugu haplogrupu, kao dominantnu. Cini mi se E ili R1b, a Epir i Tesalija ni po cemu ne mogu da se uzmu u razmatranje jer uopste nema tragova nase grane na tim prostorima, a verujem da bi ih bilo.
Misljenja sam da svi mi nismo ista grana. Jako je malo tu Big y rezultata, uglavnom su to osnovni testovi, a tu je potrebno mnogo potvrda. Testiranje na 51867 SNP, kao cini mi se trenutno jedini moguci, jer mislim da ph220 nije u ponudi, bi nam mnogo reklo. Verujem da je to cenovno pristupacno mnogima , a masovnije testiranje bi nam sto sta reklo. Ne znam samo kakva je situacija sad sa saobracajem i da li se rezultati mogu slati u evropske laboratorije.
« Последња измена: Мај 23, 2020, 12:22:42 пре подне zoranns »

Ван мреже zoranns

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 99
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #453 послато: Мај 23, 2020, 12:42:35 пре подне »
Ako sam dobro informisan, do sada je troje ljudi koji su svrstani u I1-Ph220 odradilo Big y i saudijac kao cetvrti. To su Diplomata, Bugarin i Stanic iz Istre. Ono sto mene zanima je sledece. Da li sva trojica, ne znam koliko je saudijac upotrebljiv kao rezultat, ako jeste tim bolje, imaju delenje grane na istom nivou. Preciznije receno, da li recimo dvojica imaju istog pretka i nakon sto se jedan odelio od grane i ako imaju ko su ta dvojica. Koliko se ja razumem, DNK trag se moze fino pratiti i moze se znati ko se kad odelio od koga. Ne mislim na godine, vec na sam proces. Ovde, bar na javnom delu foruma je samo receno da imamo tri, tj cetri Big y rezultata i sa velikim nestrpljenjem smo cekali Diplomatin nalaz, ali nismo do kraja nista rastumacili. Dakle, da li su mozda Diplomata i Stanic duze ostali na istoj grani, a Bugarin se ranije odelio, ili su se obojica odelili od Bugarinove grane. Ili mozda postoji kombinacija Bugarin i Stanic ili Diplomata i Bugarin. Ne mislim da je beznacajno da znamo kada je doslo do deljenja grana, tj koji je bio smer deljenja.Za pocetak nam to moze u mnogome pomoci da lociramo centar grane, ali i smer kretanja. Veliki broj nas sa ovih krajeva u odnosu na recimo Bugarsku, ali i Hrvatsku nije mozda znak centra grane, vec mozda samo masovnosti testiranja. Srpski DNK projekat je u mnogome popularisao testiranje kod nas, ne znam kakva je situacija sa Bugarskom, Albanijom i Hrvatskom. Isto tako ja ocekujem da je veliki broj Bosnjaka u BiH srodan nama, ali ne vidim da se bilo ko spominje. Izostanak muslimanskog zivlja iz nase grane bi kod mene navodio na zakljucak da je epicentar grane mozda Dalmacija, gde je Turski uticaj bio najmanji. Ali otom potom

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #454 послато: Мај 23, 2020, 12:45:11 пре подне »
Велики број Арбанаса је такође ишао у Херцеговину али и у Стари Влах,Полимље.

pratim, povremeno, sta pisete saponjicu, ali ovo mi je novo, ovo mi je novo, sto bi reko radosav, da vi pisete da je 'veliki broj arbanasa isao u hercegovinu'. ovde na forumu ima dosta jakih poznavalaca i albanske genetike i arheagenetika pretpostavljenih ilira ili predaka ilira, tracana, albanaca. pricali smo nedavno i vezi ridjana sa jugom albanije, ali dosa nikad, niotkoga nisam cuo o 'velikom broju arbanasa' u hercegovni, osim u radovima bogumila hrabaka, uz navodjenje albanaca uz vlahe a koje je genetika, umnogome obesmislila.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #455 послато: Мај 23, 2020, 07:00:18 пре подне »
Прочитајте и нешто о Матаругама на Грахову.Некажем даје било веома много Арбанаса у Херцеговини,већ Влашких и Арбанашких катуна којима су се у Епиру придружили Латини,романизовани Германи из околине Драча,као део Влаха сточара отишли на запад.Арбанасе из Епира попут Матаруга нетреба гледати као на Албанце из 18,19века.Ми сад нетребамо анализирати само Y13946-51867 јер је Ph220 значајно млађа подграна која се на Балкану појављује у10-12века.Срби су тад већ били вековима на Балкану.У 11.веку је и велики број Латина из Боке Которске бежао од Сарацена,Арабљана у планине и словенске жупе,где многи остају у планинама као сточари Морлаци.Ипак мислим даје образац доласка у Херцеговину наше Ph220 врло сличан доласку Новљана,Нормани-Лангобарди Латини заостали у Албанији сједињени с Влашким катунима досељени у Рудине,Грахово,околину Дубровника,и то је само неколико процената Влаха са овом хаплогрупом.Што се тиче резултата Арапина,он нема никакве везе са Власима.Нормани су у 11веку(Ph220)боравили у Арабији,где су неки могуће и остали.Поменуо сам да имамо један резултат I1Z63-Y13946на 23марк.из околине Драча,мислим Корча.Наравно могло је да буде и Латина-Морлака у средњој Далмацији са хаплогрупом I1Z63-Y13946-51867-Ph220.Треба да анализирамо ,,пун назив,,хаплогрупе излишно је причати само о Балканској 51867која је стара скоро 2000год и која се појављује и у Украјини.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #456 послато: Мај 23, 2020, 07:13:10 пре подне »
Misljenja sam da svi mi nismo ista grana. Jako je malo tu Big y rezultata, uglavnom su to osnovni testovi, a tu je potrebno mnogo potvrda. Testiranje na 51867 SNP, kao cini mi se trenutno jedini moguci, jer mislim da ph220 nije u ponudi, bi nam mnogo reklo. Verujem da je to cenovno pristupacno mnogima , a masovnije testiranje bi nam sto sta reklo. Ne znam samo kakva je situacija sad sa saobracajem i da li se rezultati mogu slati u evropske laboratorije.

PH220 može da se testira preko Yseq-a.
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=14147
Ne znam kakva je situacija sa slanjem. Verovatno bi te uhapsili zbog širenja korone :))).
Druga stvar je što na FTDNA neće da uvaže te rezultate, valjda su nekakva konkurencija.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #457 послато: Мај 23, 2020, 07:23:35 пре подне »
Миличићу,мислим да у Далмацији околина Велике живео и већи број Јокића,познавао сам неке Јокиће у Београду родом из Далмације,који су у Никшићкој Жупи сродници Миличића,од три брата потомци,Коста,Јоко,и Радован(Миличини синови).Засада нема ниједног тестираног из овог братства који се чврсто држе предања дасу Ровчани,Шћепановићи.Ако би неки Јокић био Y13846 то би био јасан знак од којих Миличића су твоји у Шипову.Јокићи у Далмацији би могли указати да твоји преци нису сами отишли у Далмацију већ су отишли организовано као веће братство у некој сеоби у Босну па у Далмацију.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #458 послато: Мај 23, 2020, 07:27:23 пре подне »
Исправка:хаплогрупа Y13946,место је Врлика.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: I1-Z63>BY351>Y7075>Y13946
« Одговор #459 послато: Мај 23, 2020, 07:42:51 пре подне »
PH220 može da se testira preko Yseq-a.
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=14147
Ne znam kakva je situacija sa slanjem. Verovatno bi te uhapsili zbog širenja korone :))).
Druga stvar je što na FTDNA neće da uvaže te rezultate, valjda su nekakva konkurencija.
Није проблем, ја сад чекам резултате. Комплет за тестирање ми је стигао, колико се сећам, 15 маја, а убрзо сам га и послао назад, без проблема.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока