Аутор Тема: Порекло презимена Фодуловић  (Прочитано 5547 пута)

Ван мреже Fodi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Порекло презимена Фодуловић
« послато: Август 11, 2017, 08:15:56 пре подне »
Поздрав свима

У покушају да пронађем било шта о пореклу презимена Фодуловић приступио сам овом форуму. На моју жалост, презиме се веома ретко споминје, тачније, пронашао сам само један писани документ, па се надам да ћу овде добити неке смернице и сугестије за нека даља истраживања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #1 послато: Август 11, 2017, 09:57:39 пре подне »
Поздрав свима

У покушају да пронађем било шта о пореклу презимена Фодуловић приступио сам овом форуму. На моју жалост, презиме се веома ретко споминје, тачније, пронашао сам само један писани документ, па се надам да ћу овде добити неке смернице и сугестије за нека даља истраживања.

Поздрав Фоди, добродошао.

Из ког места потичу Фодуловићи, коју славу славите?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #2 послато: Август 11, 2017, 10:40:34 пре подне »
Поздрав свима

У покушају да пронађем било шта о пореклу презимена Фодуловић приступио сам овом форуму. На моју жалост, презиме се веома ретко споминје, тачније, пронашао сам само један писани документ, па се надам да ћу овде добити неке смернице и сугестије за нека даља истраживања.

Занимљиво презиме, Фоди.

Према неким првим информацијама, Фодуловићи су релативно стара свештеничка породица из Призрена. Теодор Поповић Фодуловић, рукоположен за свештеника 1870. године, пети је по реду свештеник из ове породице. Било их је и муслимана у Ужицу током 19. века.

Али слажем се са Вуком, да би ипак требало навести место порекла и славу, чисто форме ради, а можда тај податак буде од користи и за неку другу информацију. ;)



симо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #3 послато: Август 11, 2017, 11:02:59 пре подне »
Занимљиво презиме, Фоди.

Према неким првим информацијама, Фодуловићи су релативно стара свештеничка породица из Призрена. Теодор Поповић Фодуловић, рукоположен за свештеника 1870. године, пети је по реду свештеник из ове породице. Било их је и муслимана у Ужицу током 19. века.

Али слажем се са Вуком, да би ипак требало навести место порекла и славу, чисто форме ради, а можда тај податак буде од користи и за неку другу информацију. ;)

Category   Turkish   English   
1   General   fodul   bighead n.   
2   General   fodul   bigheaded adj.

симо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #4 послато: Август 11, 2017, 11:07:20 пре подне »
Category   Turkish   English   
1   General   fodul   bighead n.   
2   General   fodul   bigheaded adj.

Или

fodull - албански: охол

или румунски

fodúl, fodol-, V. fudul.

sursa: Scriban (1939)  adăugată de LauraGellner  acțiuni
fudúl, -ă adj., pl. m. uĭ și ulĭ (turc. fudul și fodul, arogant, d. ar. fudhul, care e prea mult; bg. fudul, sîrb. fodul). Mîndru de lucrurĭ zădarnice: calicu îmbrăcat e fudul. Fig. Iron. Surd: om fudul de o ureche. – Și fodul (sud).

што све може значити и арогантан, цјепидлака и сл.
« Последња измена: Август 11, 2017, 11:11:30 пре подне симо »

Ван мреже Fodi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #5 послато: Август 11, 2017, 03:15:21 поподне »
Бас сам изненађен, овим одговорима овако из прве руке. Породица јесте из Призрена, а слава је Велика Госпоина. Занимљиво је и то, како ми је отац причао, да смо ми имали друго презиме, овде Амикус спомиње Поповић, али да у једном од Турских пописа, мом предку, кога нису пронасли у време пописа, наденули надимак Фодул ....а то је онај фодул. У једној преписци са проф. Имами са Филолошког факултета добио сам следећу информацију -Реч ФОДУЛ настала је од вулгаризоване речи ФОЗУЛ којом се означава претерано наметљив човек. Позајмили су је Срби, Румуни, Бугари и Албанци и на албанском означава гордог, охолог, сујетног или надменог човека. У Скадру ова реч такође означава и велику копчу од везене чохе којом се закопчава женски прслук.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #6 послато: Август 11, 2017, 04:20:47 поподне »
Бас сам изненађен, овим одговорима овако из прве руке. Породица јесте из Призрена, а слава је Велика Госпоина. Занимљиво је и то, како ми је отац причао, да смо ми имали друго презиме, овде Амикус спомиње Поповић, али да у једном од Турских пописа, мом предку, кога нису пронасли у време пописа, наденули надимак Фодул ....а то је онај фодул. У једној преписци са проф. Имами са Филолошког факултета добио сам следећу информацију -Реч ФОДУЛ настала је од вулгаризоване речи ФОЗУЛ којом се означава претерано наметљив човек. Позајмили су је Срби, Румуни, Бугари и Албанци и на албанском означава гордог, охолог, сујетног или надменог човека. У Скадру ова реч такође означава и велику копчу од везене чохе којом се закопчава женски прслук.

Хвала на одговору, Фоди. ;)

Крсна слава је ретка. На Српском ДНК пројекту, не знам колико свеукупно имамо свечара ове крсне славе, али свакако је то мали број. Ево, баш сад гледам, на јавном делу од скоро 1500 тестираних, само један слави Велику Госпојину. У питању је Ћировић из Планинаца, Општина Мионица, који припада R1b хаплогрупи.

Ако будете некад заинтересовани, било би занимљиво видети да ли имате неке везе са тим Ћировићима, јер слава је заиста веома ретка. На затвореном делу форума, постоји још један тестирани, са такође занимљивим хаплотипом. ;)

Што се тиче старијег презимена, можда је било Поповић, а можда и другачије. Вас су прозвали Поповићима, због свештеничке службе коју су ваши преци обављали, као што видимо, генерацијама. Оно је могло настати после првог свештеника, а вероватније је да је настало касније, поготово ако говоримо о 19. веку. Тако да би неко још старије презиме свакако морало постојати.

Кад буде доступно више историјске грађе о Призрену и уопште о КиМ, можда ће бити и која више информација, а до тада предлажем да погледате на books.google.rs, које све књиге избацују ваше презиме (препорука, куцајте ћирилицом, јер се најчешће налази у ћириличким књигама). То прикупите негде са стране, па онда ћемо тражити.

Прича је занимљива, презиме је ретко, и требало би бити милина за истраживање. ;)

p. s.
Заборавих да напишем, наравно, желим добродошлицу свим новим члановима. :)
« Последња измена: Август 11, 2017, 04:37:56 поподне Amicus »



симо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #7 послато: Август 11, 2017, 05:12:51 поподне »
Бас сам изненађен, овим одговорима овако из прве руке. Породица јесте из Призрена, а слава је Велика Госпоина. Занимљиво је и то, како ми је отац причао, да смо ми имали друго презиме, овде Амикус спомиње Поповић, али да у једном од Турских пописа, мом предку, кога нису пронасли у време пописа, наденули надимак Фодул ....а то је онај фодул. У једној преписци са проф. Имами са Филолошког факултета добио сам следећу информацију -Реч ФОДУЛ настала је од вулгаризоване речи ФОЗУЛ којом се означава претерано наметљив човек. Позајмили су је Срби, Румуни, Бугари и Албанци и на албанском означава гордог, охолог, сујетног или надменог човека. У Скадру ова реч такође означава и велику копчу од везене чохе којом се закопчава женски прслук.

Слава Велика Госпојина је карактеристична цинцарска слава. Не знам да ли у породици има таквих предања о везама са Цинцарима, али и сам облик презимена, као и мјесто поријекла упућују на такву могућу везу.

Предлажем администрацији да ових неколико постова о Фодуловићима пребаце у нову тему о овом презименау.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #8 послато: Август 11, 2017, 05:53:16 поподне »
Petar Kostić, govoreći baš o Cincarima u Prizrenu, navodi Foduloviće izričito kao Srbe.


симо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #9 послато: Август 11, 2017, 05:55:47 поподне »
Из књиге Призрен и околина 1019-1941 (прва књига) (налази се у Дигиталној библиотеци Порекла):

"У многим призренским породицама било је по две-три и више генерација попова. Познате су породице које су дале више свештеника: Фодуловића, Стошића, Гудића, Цуцуревића, Чемерикића, Камперелића, Станимировића и других."

"Из породице Фодуловића из Призрена били су попови: поп Стоша Фодуловић, родом из Призрена, рукоположен почетком деветнаестог века. Потписивао се као иконом цркве Светог Георгија (Борђа); поп Коча (Константин), син попа Стоше; Хаџи поп Стефан Фодуловић, унук попа Стоше а Кочин син, рукоположен за свештеника 1853; поп Петар, брат Стефана, умро је ускоро после рукоположења; Тодор Поповић Фодуловић, пети свештеник из ове породице, син попа Петра, рукоположен 1870"

Попа Стефана Фодуловића крајем 1850-тих година као свог водича спомиње руски слависта и конзул Александар Гиљфердинг. https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80_%D0%93%D0%B8%D1%99%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B3
Поп Стефан му је показивао Коришку пећину.

симо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #10 послато: Август 11, 2017, 06:01:15 поподне »
Petar Kostić, govoreći baš o Cincarima u Prizrenu, navodi Foduloviće izričito kao Srbe.

Чудан облик презимена и сљедећи навод Миленка Филиповића ме је навео да помислим на Цинцаре:

"Тај празник у западним српским областима уопште не долази у обзир, али је зато врло чест у том својству у Македонији, особито код Цинцара. Па и најстарији помен славе из 1018. године, помиње Вел. Госпојину као славу војводе Ивца, у крају јужно од Охридског језера"

У Босни и Херцеговини многе цинцарске породице славе управо Велику Госпојину.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #11 послато: Август 11, 2017, 06:15:24 поподне »
Чудан облик презимена и сљедећи навод Миленка Филиповића ме је навео да помислим на Цинцаре:

"Тај празник у западним српским областима уопште не долази у обзир, али је зато врло чест у том својству у Македонији, особито код Цинцара. Па и најстарији помен славе из 1018. године, помиње Вел. Госпојину као славу војводе Ивца, у крају јужно од Охридског језера"

У Босни и Херцеговини многе цинцарске породице славе управо Велику Госпојину.
А и специфичан наставак "ул" у имену од кога је настало презиме карактеристично је управо за Цинцаре односно Влахе (РадУЛ, СандУЛ, БуцУЛ.......ФодУЛ......итд)

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #12 послато: Август 11, 2017, 06:16:05 поподне »
Postoji naravno mogućnost da jesu Cincari na drukčiji način.  Sredinom XIX stoljeća je iz južnih krajeva u Prizren došlo dovoljno Cincara da su formirali svoju zajednicu.  Održavali su jezik, u jednom trenutku su dobili i svoju crkvu i crkvenu općinu, i bili su posebna skupina prema Srbima.  Obično su ih zvali Goge, što Kostić tumači kao dokaz da su došli kao zidari, jer po njemu gog na albanskom znači zidar. 

Cincari se spominju kao trgovci i obrtnici u Prizrenu i u XVIII stoljeću, pa je predak Fodulovića lako mogao doći iz cincarskih krajeva u Prizren ranije i bez postojanja neke zajednice se utopiti u srpski gradski živalj prije no što su Goge masovno došli u Prizren.  Todora Popovića-Fodulovića spominje i Kostić kao odbornika društva Svetog Save koje je utemeljeno 1880.

Kostić kaže da je i prizrenski pop Kosta Stošić koji je 1816. u Pešti izdao knjigu pod naslovom Ogledalo isto iz roda Fodulovića i da mu je Stošić patronim po ocu koji se zvao Stojan i kog su nazivali pop Stoša.  Stojan je rukopoložen početkom XIX stoljeća

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #13 послато: Август 11, 2017, 06:21:37 поподне »
A meni kao laiku Fodul izgleda kao neko grčko kalendarsko ime na Fot- ili Fod- s dodatkom upravo tog romanskog nastavka -ul.

симо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #14 послато: Август 11, 2017, 06:45:20 поподне »
A meni kao laiku Fodul izgleda kao neko grčko kalendarsko ime na Fot- ili Fod- s dodatkom upravo tog romanskog nastavka -ul.

Заправо сама ријеч фодул је турцизам, даљим поријеклом из арапског, дакле нема везе са романским језицима. Као таква је присутна и у српском и у албанском и у цинцарском. Међутим код Срба је управо присутна на Космету и у Македонији.



Међу Горнореканцима у Македонији, православним албанског језика, употребљава се управо овај израз Фодул:

"Горнореканци су одвећ поносити, управо горди. Као пе–
чалбари зарађивали су доста новаца и, заштићени од својих
рођака мухамеданаца, они су се скоро разметали. Облачили
су скупоцено одело, ишарано срмом, свилом и гајтаном. Жен–-
ско одело је нарочито скупоцено. Због тога кицошлука постала је
узречица „Фодул и Река“ („каћиперко из Реке“). Веома су не–
приступачни. Кад наиђе путник у село, тешко га примају у кућу
и жена одловара: „Нук ашт бури дома“ („није муж код куће“).
Али кад се оде код пријатеља, он показује господско госто–
примство. Многи су подигли куће са свима варошким удобно–-
стима. Такви су у Краковици Кросовци и Врескаловци, у Вр–
бену Вешовци, у Бродцу 'Берасимовићи и у· Кичиници Лазаре—
вићи. Негостопримство и неповерљивост према непознатим је-
услед ранијег несигурног стања и трпљеног страха од Арнаута."

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #15 послато: Август 11, 2017, 06:54:10 поподне »
Ne razmišljah odmah pogledati glavnu stvar.  Elezovićev "Rečnik kosovsko-metohijskog dijalekta." 


симо

  • Гост
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #16 послато: Август 11, 2017, 07:00:21 поподне »
Овдје треба примјетити један детаље,а то је да је облик Фодул албански, за разлику од цинцарског фудул.

С обзиром да су изгледа Горнореканце називали Фодулима, није искључено ни да су призренски Фодуловићи управо поријеклом Горнореканци.

Горнореканци, по Смиљанићу представаљају поарбанашене Србе, мада албанизација није до краја проведена, поготово код православних Горнореканаца. У вријеме кад је Смиљанић писао своју књигу, они су се и даље осјећали Србима, касније су се многи почели изјашњавати као Македонци. Језик им је био нека албанско-српска мјешавина.

Поготово они православни Горнореканци који су се населили по градовима, задржали су српски идентитет.

"Овде постоји извесна мешавина Срба и Арнаута. Првобитно је становништво
данашњих села било српско. Видели смо и да су имена села
српска. Досељавали су се Арнаути, и српско становнтиштво није
могло да их асимилује, већ је почело да прима понешто од њих.
Затим је услед све већих зулума настало турчење и Арнаути
су асимиловали српско становништво. Један старац у Богдеву,
сада православни Арнаутин, памти српско порекло, и каже:
„Језик изгубисмо, али веру не“. Други један стогодишњак у Бе—
личици причао ми је, да до пре 80 година у овом селу нико
није знао арнаутски. Како су почели да говоре овај језик и он
 није знао арнаутски. Како су почели да говоре овај језик и он
не уме да објасни. У селу Леунову и Маврову зна се да је
узео маха арнаутски језик када су се доселиле неке арнаутске
породице. И чим би се неко оженио Арнаутком, цела кућа научи
арнаутски. На говор су утицали и „момци“ који су били увек
Арнаути."

Било би заиста интересантно знати хаплогрупу Фодуловића.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #17 послато: Август 11, 2017, 07:34:55 поподне »
Горнореканци, по Смиљанићу представаљају поарбанашене Србе, мада албанизација није до краја проведена, поготово код православних Горнореканаца. У вријеме кад је Смиљанић писао своју књигу, они су се и даље осјећали Србима, касније су се многи почели изјашњавати као Македонци. Језик им је био нека албанско-српска мјешавина.

Smiljanić piše u duhu svog vremena i u skladu s tadašnjom službenom politikom.  Etnogeneza Gornjorekanaca je malo složenija. 

Još u defteru iz 1582. imamo bar dijelom albanske oblike u Reci.




Ван мреже Fodi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #18 послато: Август 12, 2017, 12:06:26 пре подне »
После оволико информација за овако кратко време, потпуно сам збуњен и навире ми гомила питања. Али пре него што напишем неке податке о пореклу породице које имам, а имам их само од покојног оца, који су вероватно преношени с`колена на колено, хтео бих да одговорим на пар кометара.
Хвала на одговору, Фоди. ;)

Крсна слава је ретка. На Српском ДНК пројекту, не знам колико свеукупно имамо свечара ове крсне славе, али свакако је то мали број. Ево, баш сад гледам, на јавном делу од скоро 1500 тестираних, само један слави Велику Госпојину. У питању је Ћировић из Планинаца, Општина Мионица, који припада R1b хаплогрупи.

Ово је случајност, вероватно, али морам да кажем да је моја мајка рођена у селу Санковић, Општина Мионица, девојачко презиме Кнежевић, од Кнеза Јовице Милутиновића. О њему има доста написаног, а и он сам је оставио белег у селу на коме стоји ко је и кад дошао на те просторе. За Ћировиће и њихову славу ми никада није рекла, можда ни она није знала, али пошто одлазим, понекад, у тај крај, распитаћу се.

Оно што ме нагнало, да по 3-4 пут кренем у потрагу порекла презимена је управо књига Александра Гиљфердинга -Путовање по Хецеговини, Босни и Старој Србији где на странама 151,162, 163 и 164 поминје призренског свештеника Стефана. Даље у фусноти стоји да је Петар Костић у књизи -Црквени живот превославних Срба у Призрену и његовој околини у 19. веку, написао, на странама 29-30 и 118 да је то свештеник Стефан Фодуловић. Још увек немам те податке, и нисам дошао у посед књиге, али сам пронашао да књига постоји у Универзитетској библиотеци у Београду, а пошто радим на факултету, на`ватаћу неког студента да је донесе или барем фотокопира те странице.

Негде, раније, сам прочитао, мислим да је Јастребов то написао, да су Срби из тог краја неретко користили два презимена. Једно муслиманско - арбанашко за власти и друго хришћанско за домаће потребе, јер су били прогањани и малтретирани, па им је лакше било да кад нешто требајуда ураде везано за власт користе муслиманску верзију презимена. Зато ми пада на памет да се право презиме није временом изгубило. То је једна од недоумица. Можда су једноставно украли презиме Фодуловић, или се у породици десило нешто. Нешто лоше, што је део породице натерало да неке чланове породице непомињу и да се они временом забораве. А зашто ово кажем.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло презимена Фодуловић
« Одговор #19 послато: Август 12, 2017, 12:29:22 пре подне »