Аутор Тема: Крајишки Срби (Y-DNA)  (Прочитано 114161 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #320 послато: Фебруар 05, 2018, 05:21:56 поподне »
Свака част, али где се изгубих наши N2? :)

Podkrala se greska, ispravljeno je  :)
Odradio je kolega svevlad

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #321 послато: Април 28, 2018, 09:55:39 пре подне »
Јавио се Чанак са 23andMe. Пореклом су из Широке Куле (Госпић), а резултат је J2a-L70. То је новост, с обзиром да је раније стајало само J2/J2-M172.

Ово није толико очекиван резултат за западне српске крајеве, али у Лици имамо једну велику породицу J2a-L26 (необјављени рез.), па може бити да постоји веза. Иначе они имају и једно поклапање међу Херцеговцима, а у ДНК пројекту им је најближи Сатарић из Западне Србије.




Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #322 послато: Април 28, 2018, 01:15:08 поподне »
Јавио се Чанак са 23andMe. Пореклом су из Широке Куле (Госпић), а резултат је J2a-L70. То је новост, с обзиром да је раније стајало само J2/J2-M172.

Ово није толико очекиван резултат за западне српске крајеве, али у Лици имамо једну велику породицу J2a-L26 (необјављени рез.), па може бити да постоји веза. Иначе они имају и једно поклапање међу Херцеговцима, а у ДНК пројекту им је најближи Сатарић из Западне Србије.

Зар није за Сатарића Невген предвидео да припада J2a-Z6055, која је знатно удаљена од L70?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #323 послато: Април 28, 2018, 01:38:00 поподне »
Зар није за Сатарића Невген предвидео да припада J2a-Z6055, која је знатно удаљена од L70?

Јесте, Сатарић је добио такву процену. Ове J-L70 код нас изгледа највише има на југоистоку Србије (Сврљиг и околина). На западу је има на Змијању и у Херцеговини/Западној Србији, па можда Чанак има везе са том групом.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #324 послато: Април 28, 2018, 01:43:12 поподне »
Јесте, Сатарић је добио такву процену. Ове J-L70 код нас изгледа највише има на југоистоку Србије (Сврљиг и околина). На западу је има на Змијању и у Херцеговини/Западној Србији, па можда Чанак има везе са том групом.

Не знам колика је могућност грешке код Невгена што се тиче J2a, ако је Сатарић близак Чанку можда и он заправо припада L70, а не Z6055, које код нас ни нема (осим као предвиђене за Сатарића и чини ми се један род са необјављеног херцеговачког истраживања).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #325 послато: Април 28, 2018, 01:51:46 поподне »
Не знам колика је могућност грешке код Невгена што се тиче J2a, ако је Сатарић близак Чанку можда и он заправо припада L70, а не Z6055, које код нас ни нема (осим као предвиђене за Сатарића и чини ми се један род са необјављеног херцеговачког истраживања).

Није близак, немамо маркере за Чанка, него сам мислио да је и Сатарић L70. Ти потенцијални L70 код нас углавном изгледају као тестирани из рода M410>L26>L25, а нека карактеристика би била вредност 9 на DYS391.
https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=J2a

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #326 послато: Април 28, 2018, 01:57:43 поподне »
Није близак, немамо маркере за Чанка, него сам мислио да је и Сатарић L70. Ти потенцијални L70 код нас углавном изгледају као тестирани из рода M410>L26>L25, а нека карактеристика би била вредност 9 на DYS391.
https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=J2a

Јасно ми је сада. Помислих да Чанак има маркере и да је на основу тога близак са Сатарићем.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #327 послато: Април 28, 2018, 10:27:06 поподне »
Imali junaka da nabavi DNK od Gunjak,  Krivaja-Prijedor RS. Testiran sa Pala Gunjak pa da se uporede. Neobično prezime priznaćete

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #328 послато: Јун 10, 2018, 08:21:55 поподне »
Док чекамо карте за БиХ/РС, само да најавим да су у плану и мапе за Србе из Хрватске, или прецизније са територије некадашње РСК.

То би била ова територија, с тим што остаје питање да ли урачунати и Барању (имамо свега четворицу тестираних одатле)



Требало би правити пресеке према данашњим гранциама, с обзиром да ће се и карте правити на основу тих подела

Узорци по областима изгледају овако:

Лика = 118
Северна Далмација = 82
Банија = 47
Кордун = 31
Славонија = око 30

Они се временом могу увећати, како пристижу резултати из лаборатирије и/или са 23andMe.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #329 послато: Јун 10, 2018, 08:30:46 поподне »
Док чекамо карте за БиХ/РС, само да најавим да су у плану и мапе за Србе из Хрватске, или прецизније са територије некадашње РСК.

То би била ова територија, с тим што остаје питање да ли урачунати и Барању (имамо свега четворицу тестираних одатле)

Требало би правити пресеке према данашњим гранциама, с обзиром да ће се и карте правити на основу тих подела

Узорци по областима изгледају овако:

Лика = 118
Северна Далмација = 82
Банија = 47
Кордун = 31
Славонија = око 30

Они се временом могу увећати, како пристижу резултати из лаборатирије и/или са 23andMe.

И даље недовољно узорака за Кордун и Банију да би се рачунали посено рекао бих.
Нешто сам недавно побркао па написах да са Баније има преко 60 узорака, а 60 је још далеко.

Шта са остатком Далмације који није северна Далмација?
Из Имотског и околине има 5-6 узорака ако се не варам, они ће онда остати несврстани.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #330 послато: Јун 10, 2018, 08:40:25 поподне »
И даље недовољно узорака за Кордун и Банију да би се рачунали посено рекао бих.
Нешто сам недавно побркао па написах да са Баније има преко 60 узорака, а 60 је још далеко.

Шта са остатком Далмације који није северна Далмација?
Из Имотског и околине има 5-6 узорака ако се не варам, они ће онда остати несврстани.

Преко 30 је већ ок за неку посебну статистику (мада је боље да има што више). Ако сам за неке веће области у РС радио пресек на 30-40 тестираних, онда је 50-ак тестираних са Баније више него довољно.

Имамо тројицу, или четворицу тестираних из околине Имотског. Они нису Крајина, па их не би рачунао овај пут.

Имам дилему да ли да рачунам Барању, пошто су они, за разлику од остале Славоније, пре у вези са становништвом Срема.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #331 послато: Јун 10, 2018, 08:47:41 поподне »
Преко 30 је већ ок за неку посебну статистику (мада је боље да има што више). Ако сам за неке веће области у РС радио пресек на 30-40 тестираних, онда је 50-ак тестираних са Баније више него довољно.

Имамо тројицу, или четворицу тестираних из околине Имотског. Они нису Крајина, па их не би рачунао овај пут.

Имам дилему да ли да рачунам Барању, пошто су они, за разлику од остале Славоније, пре у вези са становништвом Срема.

Можда да се Барања споји са Славонијом.
То су блиске регије у сваком смислу, а узорак ће бити већи.
Многи не раздвајају Барању од Славоније већ је сматрају микро регијом у Славонији, као нпр. Буковица у односу на Далмацију.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #332 послато: Јун 13, 2018, 09:59:13 пре подне »
Дајте предлоге како да поделимо Крајину за оне мапе заступљености. Да ли да то буде клаично, по регијама (читава Лика, читава Банија, па Кордун, итд.), или само општине које су имале српску већину, или нешто треће?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #333 послато: Јун 13, 2018, 11:23:49 пре подне »
Једино је реално по историјским областима, али је то проблематично што се тиче генетике, јер се у оквиру једне регије, доста разликује становништо по пореклу.

Ако узмемо Далмацију, можемо да издвојимо Равне Котаре и Буковицу (западно од Крке) које су у вези са Ликом, затим Дрнишку, Цетинску и делимично Книнску крајину, које су у вези са западном Босном и на крају Имотску крајину и Неретву које су потпуно у вези са Херцеговином.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #334 послато: Јун 13, 2018, 11:26:38 пре подне »
Која села се сматрају за Имотску крајину? Одакле су та четворица тестираних?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #335 послато: Јун 13, 2018, 11:29:54 пре подне »
Која села се сматрају за Имотску крајину? Одакле су та четворица тестираних?

Има неколико села у Имотском пољу која су 1722. насељена из Херцеговине и у њима су Срби мањина. Плус још у долини Неретве, одакле исто имамо тестираних (Бојбаша).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #336 послато: Јун 13, 2018, 11:37:24 пре подне »
Једино је реално по историјским областима, али је то проблематично што се тиче генетике, јер се у оквиру једне регије, доста разликује становништо по пореклу.

Ако узмемо Далмацију, можемо да издвојимо Равне Котаре и Буковицу (западно од Крке) које су у вези са Ликом, затим Дрнишку, Цетинску и делимично Книнску крајину, које су у вези са западном Босном и на крају Имотску крајину и Неретву које су потпуно у вези са Херцеговином.

По историјским областима је сасвим ок. С тим да се мора пазити код прављења мапа, зато што су нека места која су раније била Банија, данас Кордун и сл. Исто тако је северна граница Лике доста флуидна.

Такође, нисам сигуран да је узорак довољно велики да би делили Далмацију на Котаре, Книнску Крајину и др, или Лику на северни и јужни део, али можемо пробати. То би свакако било презицније.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #337 послато: Јун 13, 2018, 11:43:53 пре подне »
Јел се рачуна Горски котар? Чини ми се да би требало, али не знам како...као део Кордуна...као део Лике?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #338 послато: Јун 13, 2018, 11:45:14 пре подне »
Јел се рачуна Горски котар? Чини ми се да би требало, али не знам како...као део Кордуна...као део Лике?

Имамо двојицу, или тројицу одатле. Требало би пре као део Лике, само неће као област моћи да се рачунају са тако малим бројем. Или ће бити исто као са Србима из Ливна/Дувна. :)

Демића страна

  • Гост
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #339 послато: Јун 13, 2018, 01:47:05 поподне »
Дајте предлоге како да поделимо Крајину за оне мапе заступљености. Да ли да то буде клаично, по регијама (читава Лика, читава Банија, па Кордун, итд.), или само општине које су имале српску већину, или нешто треће?

Што се тиче области које су спадале под Војну крајину (Лика, Кордун, Банија, Славонија), ту су границе врло проблематичне.

Даћу примјер подручја Вргинмоста које је историјски припадало Банији (тачније Првој банској крајишкој регименти) и гдје се становништво углавном након Другог свјетског рата почело сматрати Кордунашима. Ту је и шире подручје Огулина са Плашким, гдје се добар дио становништва сматра Личанима, иако историјски не припадају правој Лици (тачније Личкој и Оточачкој крајишкој регименти).