Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 371957 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1400 послато: Новембар 07, 2021, 12:18:55 пре подне »
Знам да је било неких претпоставки да је Никша из 14. века био носилац те мутације, али не знам на основу чега сте дошли до тог закључка?
Једино на основу Гојака (Булатовићи и Шћепановићи су позитивни) и Гезимира (Бојовић)...то је можда највероватнија опција (кад би се тестирало још неко братство које води од Гезимира, то би била још већа потврда)...А период настанка је најкасније средина 14. века, чим је у Жупи нађена, а то је отприлике период Никше другог...Али у Жупи имамо и братства која су минус, а имају такође предање о Никши другом, као Пековићи (од Милутина, такође Никшин син по предању), а и Вујачићи имају предање о најстаријем Никшином сину...Тако да што се тиче Никшиних синова у предању,  имамо Гезимир и Гојак плус, Милутин и Радован минус
« Последња измена: Новембар 07, 2021, 12:25:19 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1401 послато: Новембар 07, 2021, 12:26:33 пре подне »
Једино на основу Гојака (Булатовићи и Шћепановићи су позитивни) и Гезимира (Бојовић)...то је можда највероватнија опција (кад би се тестирало још неко братство које води од Гезимира, то би била још већа потврда)...А период настанка је најкасније средина 14. века, чим је у Жупи нађена, а то је отприлике период Никше другог...Али у Жупи имамо и братства која су минус, а имају такође предање о Никши другом, као Пековићи (од Милутина, такође Никшин син по предању), а и Вујачићи имају предање о најстаријем Никшином сину...Тако да што се тиче Никшиних синова у предању,  имамо Гезимир и Гојак плус, Милутин и Радован минус

Што би значило да Вујачићи, па самим тим ни војвода Грдан, не потичу од Никше II?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1402 послато: Новембар 07, 2021, 12:45:34 пре подне »
Што би значило да Вујачићи, па самим тим ни војвода Грдан, не потичу од Никше II?
То питање војводских титула је демантовано већ са војводом Чвором, од ког су Чворовићи, у смислу да су све војводе биле искључиво од најстаријег сина Никше другог, а Чворовићи на крају испадоше да и нису Никшићи, него прибраћени...За сада је отворено све, али ми се чини да је ово грана Никше другог (Гојак је био син Никше другог, тако да би морали и Војводићи да буду плус, ако су већ Бојовићи (од Гезимира), али испаде да није тако)...Да нису Бојовићи плус, тј да су само Гојаковићи позитивни, онда би могли да спекулишемо, да ли су Ровчани од Никше другог или Вујачићи, али плус код Гезимировог потомка Бојовића (по предању), наводи на ову страну. Сигурно је да још ништа није дефинитивно дефинисано, и да су нека предања пала код неких (о пореклу од Никше другог), само је питање код којих је пало то предање
« Последња измена: Новембар 07, 2021, 12:55:21 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1403 послато: Новембар 07, 2021, 01:27:43 пре подне »
И Јоковић је припао подграни Y250780:

Влада ми је јавио два нова резултата:
Партаљевић, Сјеница, је позитиван на Y250780
Јоковић из Жупе је позитиван на  Y250780 (Влада ми рече да су огранак Шундића)

Милан Пековић у књизи "Никшићка Жупа" (1974) о Бјелошевини наводи следеће: "Село Бјелошевина је добило име по Бјелошу који је био унук Никшиног сина Гезимира. Гезимир је имао сина Шакоја, а Шакојев трећи син Ерак, два сина: Васиља и Бјелоша. Бјелошеви потомци су се стално селили у друге крајеве наше земље, а од њих данас у Бјелошевини живе Мирковићи и Јоковићи, док су Кораћи досељеници из Братоножића."

Село Васиљевићи је добило име по Бјелошевом брату Васиљу. У том селу је од Васиља настало братство Шундићи, као и касније њихов огранак Остојићи. Дакле, Јоковићи нису Васиљеви потомци одн. нису Шундићи како сам мислио, већ су потомци Васиљевог брата Бјелоша. Васиљев праунук Радослав се крајем 16. века преселио у суседно Старо Село и од његових синова су настала следећа братства: Митровићи, Павловићи, Стојановићи, Поповићи, Перишићи, Пиндовићи, Ћираковићи и Мићковићи, сви они би требали да су Y250780+. Oбезбеђен је узорак Ћираковића као и узорак Рашковића, братства које је по предању најближе Чворовићима, њихов заједнички предак био је војвода Ђураш. У децембру носим Пековићу прибор за WGS тест (уколико буде попуста у Dante Labs-у), па ћу том приликом преузети и ове узорке за YSEQ. Ако неко има предлог које братство у Жупи да тестирамо, нека пише ових дана како бисмо се Чворо и ја у том правцу на време организовали.
« Последња измена: Новембар 07, 2021, 01:34:36 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1404 послато: Новембар 07, 2021, 01:46:51 пре подне »
Ако неко има предлог које братство у Жупи да тестирамо, нека пише ових дана како бисмо се Чворо и ја у том правцу на време организовали.
Можда Ђиласи из Заграда, али и они су од Гезимира (ако су већ Бојовићи и Јоковићи плус)
« Последња измена: Новембар 07, 2021, 01:50:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1405 послато: Новембар 07, 2021, 01:59:42 пре подне »
Можда Ђиласи из Заграда, али и они су од Гезимира (ако су већ Бојовићи и Јоковићи плус)
Ђиласи су по Предрагу Шћепановићу и тестираном Војиновићу досељеници из Потарја, настали су од Војиновића. По родослову Ђиласи потичу од Драгоја Војиновића, рођеног око 1700. године.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1406 послато: Новембар 07, 2021, 01:08:32 поподне »
И Јоковић је припао подграни Y250780:
 Ако неко има предлог које братство у Жупи да тестирамо, нека пише ових дана како бисмо се Чворо и ја у том правцу на време организовали.
Можда Милетићи из Старог Села (они иако наводе да су од Владимира, као и Матијашевићи, нису можда ближе повезани са Матијашевићима), па да се провери још једно братство које има предање о истом претку (као што су тестирана два братства од Гезимира, па и од Милутина, Пековићи, Јовановићи):
Старо Село
Милетићи су се доселили из Грбља, али се сматра да су и они огранак племена Никшића (од Владимира Никшиног, којег је отац послао у Грбаљ).
https://www.poreklo.rs/2019/02/19/poreklo-stanovnistva-zupe-niksicke/
Можда и Шундићи као једно веће братство (али они су свакако од Гезимира)
« Последња измена: Новембар 07, 2021, 01:13:55 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1407 послато: Новембар 07, 2021, 07:23:18 поподне »
Село Васиљевићи је добило име по Бјелошевом брату Васиљу. У том селу је од Васиља настало братство Шундићи, као и касније њихов огранак Остојићи. Дакле, Јоковићи нису Васиљеви потомци одн. нису Шундићи како сам мислио, већ су потомци Васиљевог брата Бјелоша. Васиљев праунук Радослав се крајем 16. века преселио у суседно Старо Село и од његових синова су настала следећа братства: Митровићи, Павловићи, Стојановићи, Поповићи, Перишићи, Пиндовићи, Ћираковићи и Мићковићи, сви они би требали да су Y250780+.
Интересантно, Предраг Шћепановић тврди да су поједине породице (за које сам у свом претходном посту у контексту порекла навео да су од Васиља) заправо пореклом из Роваца, тачније да припадају ровачком братству Шћепановићима. То су Митровићи, Пиндовићи и Перишићи. Њихова припадност би се некада могла утврдити уколико се открије ровачки SNP или SNP братства Шћепановића, мислим да ипак постоји нада за другу опцију и јасну профилизацију братстава у Ровцима.

Наиме, на YFull-у имамо тројицу припадника Y250780, Вучковића (упитно порекло, постоји могућност да је Срезојевић), Шћепановића из Новог Сада и Тодоровића из Орашца. Тодоровић је потомак кнеза Теодосија Марићевића, Предраг њихово порекло такође везује за Шћепановиће па смо због тога очекивали да ће делити неки SNP испод Y250780 са Шћепановићем из НС-а, међутим такав резултат је изостао. Јуче сам упоређивао хаплотип Тодоровића и осталих Ровчана и приметио сам да Тодоровић има потпуно поклапање са једним Булатовићем из Пожња код Колашина, док се са Шћепановићима разликује на 3 и више маркера, између осталих и на маркеру DYS481 на којем је Тодоровићу утврђена ниска вредност 29 (код тестираних Шћепановића вредности да том маркеру су 30 и 31). Наравно, без SNP потврде разлике и поклапања на маркерима ништа не значе код припадника FT190799 али како ми је Тодоровић јуче пренео, неки Булатовићи својатају Марићевиће, тако да постоји реална могућност да на YFull-у заправо имамо припаднике три различита братства испод Y250780, као и да ће се она коначно и на прави начин дефинисати новим WGS тестовима.
« Последња измена: Новембар 07, 2021, 07:28:05 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1408 послато: Новембар 10, 2021, 03:10:24 пре подне »
тако да постоји реална могућност да на YFull-у заправо имамо припаднике три различита братства испод Y250780, као и да ће се она коначно и на прави начин дефинисати новим WGS тестовима.
Пошто знамо отприлике период настанка Y250780, остаје ипак опција да се неће дефинисати СНП ни Гојаковића, а ни братстава који воде порекло од његових синова...То сам раније наговестио као реалну могућност, да нећемо имати обједињујући СНП ни за Ровчане, али ни обједињујуће СНПове који би били за свако братство понаособ. Зашто? Зато што је после Никше другог, врло могуће да се следећи СНПови појаве после неколико генерација, а то би значило:
1. Y250780 Никша други
2. Гојак
3. Булат, Шћепан, Влахо, Срезо
4. СНПови који се појављују тек код њихових синова или унука
То значи да вероватно нећемо имати СНПове које обједињују ровачка братства, него само СНПове од огранака од самих братстава. У теорији, може и то да се деси , уколико је Y250780 настао код оца Никше другог, али само као могућност... Тако да у теорији, можемо нас тројица са  да будемо: 
1. део истог братства ( напр. да су следећи СНПови настали тек код Шћепанових синова и да водимо порекло од различитих Шћепанових синова, па зато не делимо СНП испод Y250780) ,
 2.  можемо да будемо три различита ровачка братства,
 3., могу двојица да буду Ровчани, а један Жупљанин...
Хоћу да кажем је да је свако будуће формирање гране испод Y250780 више ствар случаја или среће ( осим уколико нема јасних индиција да би они који би формирали нов огранак наYfull, били повезани иначе, тј. да се за њих и очекује да формирају нову грану)...Исто тако, уколико се и формира нова подграна, не значи да тај СНП имају и сви припадници тог братства (тј. оног братства од ког су двојица формирала нову грану на Yfull стаблу).
СНПови у овом случају , не могу да испрате само формирање огранака који су настали као такви у одређеном временском периоду, јер очитавање нових заједничких СНПова није подударно са временом настанка тих братстава. Зато је могуће да нећемо имати заједнички СНП свих Шћепановића напр. (или осталих братстава) , него да ћемо само имати заједничке СНПове огранака од тих братстава
« Последња измена: Новембар 10, 2021, 03:20:38 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1409 послато: Новембар 10, 2021, 08:58:01 пре подне »
Могуће су све опције. WGS-400 у YSEQ-у Вукомановића и Предрага Шћепановића (чији тест спонзорише Тодоровић) ће бити веома значајни у правцу откривања нових SNP-ова испод Y250780, с обзиром на изузетну покривеност ових тестова. Пеђа ми је јутрос послао његове свеже узорке због још боље и квалитетније анализе, тако да ће се за неких 20-так дана налазити у процесу у Немачкој. Уколико буде попуста у Dante Labs-у, имаћемо и WGS резултат Булатовића из Реткоцера и Радовића из Прокупља (по предању Радовићи су од Булатовића), обојици је већ потврђена припадност Никшићима након тестова на 23 маркера, тако да ћемо ускоро имати на YFull стаблу минимум седморицу припадника испод Y250780. Дакле, у том кругу имаћемо по двојицу или тројицу сигурних Шћепановића и по двојицу или тројицу Булатовића, све у зависности од тога којем братству ће припасти Тодоровић, а онда ћемо видети да ли деле заједничке мутације или не. Уколико неки од њих деле два или више SNP-a, остали би могли тестирањем на новооткривене мутације припомоћи у коначном распетљавању овог никшићког чвора (Булатовић из Колашина, Еровић, Вукосављевић (мада би за њега био бољи WGS уколико је Жупљанин па би се на његове SNP-ове могли тестирати Јоковићи или Бојовић, касније и Ћираковић и тд..).
« Последња измена: Новембар 10, 2021, 09:05:30 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1410 послато: Новембар 12, 2021, 01:25:41 пре подне »
Васиљевић из Чумића код Крагујевца је испао Y189944+. Васиљевићи су даљим пореклом из Овсишта, општина Топола. Није познато којој групи лучинштака у Овсишту припадају, даље порекло свима је "од Сјенице": https://www.poreklo.rs/2012/07/10/poreklo-prezimena-selo-ovsi%C5%A1te-topola/
Када сам скоро био код Васиљевића у Чумићу (око 3 км су од мог плаца), деда тестираног Луке Васиљевића, мог бившег ђака, је поменуо да преслављају Марковдан, како он то није знао раније, али да му је свештеник рекао да Марковдан "иде" уз Лучиндан...то је занимљиво, одакле свештенику та информација...
Деда од тестираног Луке Васиљевића, Чумић, Шумадија "брале" :)

Иначе , он ми је сада кад сам био код њих рекао да док је радио у Црној Гори некада, упознао случајно презимењака из Бијелог Поља који исто слави Лучиндан, а који му је рекао да је део његове породице некада отишао "у околину Крагујевца"...Да ли они могу да имају везе, питање је...Са друге стране, Лучинштаци који су се доселили у Овсиште, одакле су пореклом Васиљевићи из Чумића, сви су дошли "од Сјенице"
Овде је и снимак малог Луке из периода када је почео да се бави музиком, а сада већ свира са млађим братом Матејом, који је почео да свира саксофон, и већ су јако добар дует, мада немају још на ју тјубу снимке:
Luka Vasiljevic,Cumic.Jasenicko kolo
<a href="https://www.youtube.com/v/yB70f7FtkNc&amp;ab_channel=ZlatkoVasiljevic" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yB70f7FtkNc&amp;ab_channel=ZlatkoVasiljevic</a>








« Последња измена: Новембар 12, 2021, 01:35:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1411 послато: Новембар 12, 2021, 03:41:57 пре подне »
Ja и мој рођа и комша са плаца Васиљевић (јер ми смо браћа Никшићи)
« Последња измена: Новембар 12, 2021, 03:46:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1412 послато: Новембар 12, 2021, 09:55:19 пре подне »
Када сам скоро био код Васиљевића у Чумићу (око 3 км су од мог плаца), деда тестираног Луке Васиљевића, мог бившег ђака, је поменуо да преслављају Марковдан, како он то није знао раније, али да му је свештеник рекао да Марковдан "иде" уз Лучиндан...то је занимљиво, одакле свештенику та информација...
Претпостављам да је свештеник у претходној парохији имао неке твоје марковце па је отуд повезао Лучиндан са Марковданом, знамо да их је пуна централна Србија, као што знамо да не постоји Марковдан у матици као преслава неког никшићког огранка или братства ...

Иначе , он ми је сада кад сам био код њих рекао да док је радио у Црној Гори некада, упознао случајно презимењака из Бијелог Поља који исто слави Лучиндан, а који му је рекао да је део његове породице некада отишао "у околину Крагујевца"...Да ли они могу да имају везе, питање је...Са друге стране, Лучинштаци који су се доселили у Овсиште, одакле су пореклом Васиљевићи из Чумића, сви су дошли "од Сјенице"
Миграција оних неколико родова из Сјенице у Овсиште је из периода пре Првог српског устанка. Пеђи нису познати Васиљевићи из Бијелог Поља, претпоставља да се ради о не толико старом презимену и братству, иначе би за њих знао. Лучинштаци из Овсишта са огранком Васиљевића из Чумића су по свој прилици потомци оних исељених Тарских Никшића из 17. века. То би брат тестираног могао да провери WGS тестом или бар додатним SNP тестирањима, преговараћу са њим.  :)

Овде је и снимак малог Луке из периода када је почео да се бави музиком, а сада већ свира са млађим братом Матејом, који је почео да свира саксофон, и већ су јако добар дует, мада немају још на ју тјубу снимке:
Luka Vasiljevic,Cumic.Jasenicko kolo
<a href="https://www.youtube.com/v/yB70f7FtkNc&amp;ab_channel=ZlatkoVasiljevic" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yB70f7FtkNc&amp;ab_channel=ZlatkoVasiljevic</a>
Ал има један екслузивни снимак. 8) Саксофон је кева :D, како је мали скинуо Морем плови једна мала барка, алал му вера (иначе, то је разлог зашто сам поручио за њих Y189944 ;D, штета што нису испали минус тј. моја подграна).
« Последња измена: Новембар 12, 2021, 09:59:27 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1413 послато: Новембар 13, 2021, 09:08:21 пре подне »
Кренула је нова офанзива Никшића на Берлин.

Ђекић, Сопотница, Пријепоље, Предраг Шћепановић ми је о овој породици написао следеће: "За Ђекиће сам имао информације да су поријеклом Шћепановићи. И то су ми тврдили да је дио братства промијенио презиме у Ђекић а дио задржо презиме Шћепановић и да живе у Поља код Мојковца. Ишао сам код тих рођака али нијесу знали ништа да ми кажу о тијема што су промијенили презиме у Ђекић нити гдје су одселили.". Интересантно, приметио сам да је Ђекићу управо најближи тестирани Шћепановић пореклом из Гојаковића (село поред Поља), са једном разликом на DYS576, уз заједничку, помало некарактеристичну снижену вредност коју обојица деле на DYS437=14. Ђекић је поручио тест на Y250780, како би се најпре испитало њихово евентуално порекло из Роваца.

Богавац, село Милиће, Краљево, у табели СДНКП већ имамо једног тестираног Богавца из села Велиђе код Берана, међутим тим резултатом се не може утврдити којем већем огранку Никшића Богавци припадају. Богавац има предање да се његов предак у село Милиће (Милићи) доселио пре 200 година из Црне Горе. Уколико није дошло до некаквог прекида у наслеђивању Y хромозома код новотестираног Богавца, требала би се потврдити њихова припадност Никшићима. Како се у литератури за ову породицу наводи могуће порекло из Роваца, што они сами истичу у чланку о презимену Богавац: https://www.poreklo.rs/2012/02/12/bogovac/, проверићемо све то тестом на Y250780.

Крстивојевић, село Крчмар, Мионица. Прво тестирање. Крстивојевићима су у селу Крчмар најближи Радовановићи, Тодосијевићи, Грујовићи и Недељковићи. Интересантно је да ове породице имају предање о пореклу од Васојевића. Лимци је заједнички надимак по којем су и данас препознатљиви у селу. По Крстивојевићу, надимак је највероватније настао да би се његова братственичка групација разликовала по даљем пореклу од осталих лучинштака из села Крчмар, досељеника из Никшићке Жупе: https://www.poreklo.rs/2013/04/18/poreklo-prezimena-selo-kr%C4%8Dmar-mionica/. Крстивојевић је поручио FT190799.

Илинчић, Мртво Дубоко, Колашин, након теста на 23 маркера поручио је и Y250780. Овде не би требало бити изненађења, с обзиром да су Илинчићи пореклом Срезојевићи из Роваца. Илинчић би након WGS теста Вукомановића из Срезојеваца наставио са SNP тестирањима на Вукомановићеве приватне новеле, у циљу профилизације овог ровачког огранка.

Спајић, Лучиндан, Мишћевина/Пљеско, Рогатица, за прибављање овог узорка побринуо се госп. Спајић из Рогатице, на форуму познат под надимком Spajic1 (хаплогрупа R1a-M458>L1029, слава Никољдан). Како би отклонио све недоумице око повезница са Спајићима са славом Лучиндан, он је недавно тестирао свог презимењака из суседног села, ево резултата:
Спајић, Лучиндан, Пљеско, Рогатица

Припада хаплогрупи I2-PH908, највероватније грани FT190799 односно роду Никшића. Има неколико атипичних вредности за род Никшића, попут 23 на 390, 10 на 391, 14-16 на 385 и 17 на 570, тако да би било пожељно да се припадност роду Никшића провери СНП тестом на FT190799.

Тестирани наводи да је раније порекло ових Спајића из околине Прибоја или Пљеваља. И заиста, Танасије Пејатовић у тим крајевима бележи Спахиће са Лучинданом као крсном славом.
Препорука је била да се гађа FT190799, међутим ми идемо одмах на Y189944. Хвала Spajicu.
« Последња измена: Новембар 13, 2021, 09:17:12 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1414 послато: Новембар 13, 2021, 09:44:31 поподне »
Кренула је нова офанзива Никшића на Берлин.

Ђекић, Сопотница, Пријепоље, Предраг Шћепановић ми је о овој породици написао следеће: "За Ђекиће сам имао информације да су поријеклом Шћепановићи. И то су ми тврдили да је дио братства промијенио презиме у Ђекић а дио задржо презиме Шћепановић и да живе у Поља код Мојковца. Ишао сам код тих рођака али нијесу знали ништа да ми кажу о тијема што су промијенили презиме у Ђекић нити гдје су одселили.". Интересантно, приметио сам да је Ђекићу управо најближи тестирани Шћепановић пореклом из Гојаковића (село поред Поља), са једном разликом на DYS576, уз заједничку, помало некарактеристичну снижену вредност коју обојица деле на DYS437=14. Ђекић је поручио тест на Y250780, како би се најпре испитало њихово евентуално порекло из Роваца.

Богавац, село Милиће, Краљево, у табели СДНКП већ имамо једног тестираног Богавца из села Велиђе код Берана, међутим тим резултатом се не може утврдити којем већем огранку Никшића Богавци припадају. Богавац има предање да се његов предак у село Милиће (Милићи) доселио пре 200 година из Црне Горе. Уколико није дошло до некаквог прекида у наслеђивању Y хромозома код новотестираног Богавца, требала би се потврдити њихова припадност Никшићима. Како се у литератури за ову породицу наводи могуће порекло из Роваца, што они сами истичу у чланку о презимену Богавац: https://www.poreklo.rs/2012/02/12/bogovac/, проверићемо све то тестом на Y250780.

Крстивојевић, село Крчмар, Мионица. Прво тестирање. Крстивојевићима су у селу Крчмар најближи Радовановићи, Тодосијевићи, Грујовићи и Недељковићи. Интересантно је да ове породице имају предање о пореклу од Васојевића. Лимци је заједнички надимак по којем су и данас препознатљиви у селу. По Крстивојевићу, надимак је највероватније настао да би се његова братственичка групација разликовала по даљем пореклу од осталих лучинштака из села Крчмар, досељеника из Никшићке Жупе: https://www.poreklo.rs/2013/04/18/poreklo-prezimena-selo-kr%C4%8Dmar-mionica/. Крстивојевић је поручио FT190799.

Илинчић, Мртво Дубоко, Колашин, након теста на 23 маркера поручио је и Y250780. Овде не би требало бити изненађења, с обзиром да су Илинчићи пореклом Срезојевићи из Роваца. Илинчић би након WGS теста Вукомановића из Срезојеваца наставио са SNP тестирањима на Вукомановићеве приватне новеле, у циљу профилизације овог ровачког огранка.

Спајић, Лучиндан, Мишћевина/Пљеско, Рогатица, за прибављање овог узорка побринуо се госп. Спајић из Рогатице, на форуму познат под надимком Spajic1 (хаплогрупа R1a-M458>L1029, слава Никољдан). Како би отклонио све недоумице око повезница са Спајићима са славом Лучиндан, он је недавно тестирао свог презимењака из суседног села, ево резултата: Препорука је била да се гађа FT190799, међутим ми идемо одмах на Y189944. Хвала Spajicu.
Како сте кренули неће у Берлину остати камен на камену😉

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1415 послато: Новембар 13, 2021, 10:02:41 поподне »
Како сте кренули неће у Берлину остати камен на камену😉
Не знам колико је бројно стање никшићких узорака у Берлину, то само Влада можда може да зна :) (можда је између 20 и 30? Немам одокативну представу, али чини ми се да је прешло 20)
« Последња измена: Новембар 13, 2021, 10:08:27 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1416 послато: Новембар 13, 2021, 10:23:25 поподне »
Не знам колико је бројно стање никшићких узорака у Берлину, то само Влада можда може да зна :) (можда је између 20 и 30? Немам одокативну представу, али чини ми се да је прешло 20)

Yfull даје податак за ФТ190799  25 тестираних од тога 8 позитивних.  ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1417 послато: Новембар 13, 2021, 10:28:32 поподне »
Yfull даје податак за ФТ190799  25 тестираних од тога 8 позитивних.  ;)
Yfull? На стаблу нас има 10 за сада
https://www.yfull.com/live/tree/I-FT190799/
Али за Yseq не знам , сигурно преко 20 тестираних (можда и 30) на FT190799, Y189944 или Y250780
« Последња измена: Новембар 13, 2021, 10:33:42 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1418 послато: Новембар 13, 2021, 10:45:10 поподне »
Не знам колико је бројно стање никшићких узорака у Берлину, то само Влада можда може да зна :) (можда је између 20 и 30? Немам одокативну представу, али чини ми се да је прешло 20)
Преко 30. Ускоро ћу окачити списак свих тестираних у Yseq-у, рачунајући и оне који нису припали Никшићима.

Yfull даје податак за ФТ190799  25 тестираних од тога 8 позитивних.  ;)
Овај податак ми је нереалан, чини ми се да није овакав однос тестираних и позитивних на FТ190799 у Yseq-у, бар што се тиче људи које сам ја анимирао. Сад гледам, на YFull-у за Y189944 пише: 41 тестираних, 27 позитивних.
« Последња измена: Новембар 13, 2021, 10:48:09 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1419 послато: Новембар 14, 2021, 12:22:43 пре подне »
Вјероватно они кои су почели низ са неким низводним СНП нису обухваћени.