Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 363864 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1360 послато: Август 26, 2021, 01:46:09 пре подне »
међутим по мени није искључено њихово порекло од Ровчана-Срезојевића. На ту помисао ме наводи Предрагова реченица да је у Требаљеву пре доласка Ровчана постојала црква "на Бору" посвећена Св. Сави, коју су запалили Турци у 19. веку. Наиме, познато је да је преслава Булатовића и Шћепановића управо Савиндан, док се Савиндан јавља и код неких Лучинаца, потврђених Никшића у централној Србији (Јовановић и Вучковић), у комбинацији са другом преславом Марковдан. Наравно, може се десити сценарио и да Требаљевци уопште не припадну роду Никшића.
Ја немам предање о Савиндану, само је Марковдан остао, али су га и моји славили уколико се покаже веза са Раковцима :) Не знам ни да ли су Срезојевићи преслављали Савиндан, или само Булатовићи и Шћепановићи

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1361 послато: Август 26, 2021, 01:52:21 пре подне »
Ово је баш велика коинциденција да носе презиме по месту порекла, одакле је и тестирани Булатовић, и да имају потпуно поклапање, а да Требаљевци немају везе са Булатовићима...Једино што може да унесе дилему да ли су огранак Булатовића, је само презиме (јер чини ми се да су се исељеници Булатовића селили под већ познатим презименима огранака Булатовића, а овде имамо вероватно надимак рода, по месту порекла, које је постало презиме)...Не знам када су се Требаљевци доселили у околину Лепосавића, али је вероватно пре досељења Булатовића у Ровачко Требаљево, које је поменуо Влада
Једино уколико се неки Булатовић почетком 19. века из Роваца одселио у Требаљево, па касније за Србију, пре досељења првих Булатовића у Требаљево (после 1879. године), али морао би да испуни "услов" да потиче из исте линије тестираног Булатовића, при том и да његово име не остане упамћено међу рођацима и њиховим потомцима као и предање о њему, истовремено да изостане са друге стране и предање Требаљеваца о пореклу од Булатовића. Мале су шансе за такав сценарио, ипак је 19. век у питању, мада ништа није искључено. Осим тога, Ровчани из Требаљева памте доста пасова уназад али не памте ниједног Филимона, а о осталим именима из родослова оног Требаљевца из Ниша Предраг ми није ништа рекао, претпостављам да би њихово порекло још тада закључио да је пронашао било какву повезницу са родословом Булатовића из Требаљева.
« Последња измена: Август 26, 2021, 02:03:08 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1362 послато: Август 26, 2021, 09:15:43 пре подне »
Па добро, тa "блискост у маркерима" са Булатовићем може значити да су Требаљевци заиста oд Булатовића, или пак од Ровчанa-Срезојевића одн. Y250780+, као што претпостављам, али и не мора, примера ради мени је на 23 маркера управо Булатовић из Ровачког Требаљева најближи од свих тестираних Никшића, а испало је да нам је заједнички предак живео пре 900 година. Да поменем и Вујовића из Лисица, којем сам био најближи и по маркерима и географски, па опет Вујовић не да није припао Никшићима, већ је припао потпуно другој подграни испод I2-PH908. ;)

Да, "никшићки" хаплотип је прилично модалан. Међутим, овде имамо потпуно поклапање двојице Требаљеваца, у матици и исељеног, што је индикативно. Булатовићи из Ровачког Требаљева су пореклом из Церовица у Ровцима, од огранка Булатовића-Милошевића. Њима двојици су блиски по хаплотипу Перовић из Стубле код Медвеђе, који је пореклом од Булатовића-Лакетића из Церовица и Савић из Подујева, такође пореклом од Булатовића из Церовица. Дакле овде имамо 4 Булатовића "са дна каце". :) Тако да би био пун погодак када би неко од њих урадио WGS.

Што се тиче овог навода:


Дакле, очито је реч о развијеном роду, који се још пре доласка првих Ровчана (Аџића) у Требаљево населио у селима код Лепосавића. Друга карактеристика овог рода јесте крајње чудно предање, одавно нисам прочитао нешто слично. Због свега овога, као и због тога што их до сада није успео повезати ни са једним братством из Роваца, по Предрагу, Требаљевци могу бити једна од грана исељених Тарских Никшића (наравно, мисли се на праве Никшиће са FT190799 хг), међутим по мени није искључено њихово порекло од Ровчана-Срезојевића.

... ја сам пре неког времена написао нешто у вези тога:

Један резултат који би могао да буде занимљив је онај Миловановића из Велике Плане код Прокупља.

Оно што се може прочитати код Томовића у књизи "Топличка Велика Плана" је да су Миловановићи у Велику Плану досељени из Копорића, после 1878. године. Копориће је тада опустело, а мало касније је насељено муслиманским становништвом, које је 1912. расељено. Даље порекло Миловановћа је из "доњовасојевића", а старо презиме им је Илинчић. Иначе он је ове податке добио од мајке тестираног Миловановића.

Истина, још увек немамо тестиране Илинчиће, чији хаплотип би нам одгонетнуо ком роду они припадају. Постоји један тестиран преко 23andMe, који има основну хаплогрупу, из које не можемо да извучемо закључке.

Међутим, овде је једна друга ствар занимљива. Иако Томовић спомиње Копориће, то није матица Миловановића. И код других истраживача који су писали о Копорићу, нигде се не спомињу Миловановићи. Томовић спомиње Крста Миловановића, који се са женом и децом доселио у Велику Плану. Ту спомиње и његовог сина Јована, рођеног 1868. године, али не наводи и где је рођен. Увидом у матичне књиге, Филимоновић је нашао да је Јован Крстов Миловановић рођен у селу Поповце код Лепосавића. Томовић такође наводи и Миљка Миловановића, где закључује да изгледа нису исти род са Крстом Миловановићем. Међутим за Миљка Миловановића постоји податак да је из Крушева код Лепосавића. Села Придворица, Поповце и Крушево чине матично подручје једног великог рода који, као и Миловановићи, славе Лучиндан; то су Требаљевци.

За Требаљевце у Поповцу се каже: " До 1880. у селу је био род Требаљевци, који се одселио у Топлицу". Док Требаљеваца (са презименом Трбољевац), и данас има у Крушеву: "Tребаљевци, 4 куће, Св. Лука, су пореклом из Требаљева у Колашину на Тари, овамо прешли из суседног Поповца".

Све би ово било јасно као дан да немамо тестираног Требаљевца из Придворице. За њих се каже: "Требаљевци, Вукићевићи, 3 куће, слава Св. Лука, у Доњој Мали, Милетићи, 6 кућа, Миљковићи, 4 куће, Милуновићи, 3 куће, Савовићи, 2 куће, Лазовић, 1 кућа у Рушевској Мали, су Ровчани, старији досељеници из Колашина на Тари". Тестирани Требаљевац из Придворице се лепо уклопио у род Никшића, братство Булатовића из Требаљева. Ово имплицира једино то да су Требаљевци хетерогени, у смислу да има и Никшића и Тарских Никшића. Јер не треба заборавити ни то да се Требаљево, пре него је постало Ровачко, било део нахије Тарски Никшићи. Међутим, за потврду ове тезе било би добро тестирати још неког од Требаљеваца. Можда најбоље Трбољевце из Крушева или њихове одељаке у Доњем Крњину.

Дакле немој да се изненадимо ако Трбољевац испадне Y134578. У сваком случају његов WGS би био веома значајан у оба случаја, једино да не испадне нешто треће.


Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1363 послато: Август 26, 2021, 10:33:04 пре подне »
Да, интересантни су ови подаци о тестираном Миловановићу. По њиховом усменом предању ради се дакле о Илинчићима (Срезојевићима), а захваљујући матичним књигама откривено је да потичу из села Поповце, одакле су се Требаљевци након 1880. године селили у суседна села. Једно од њих је и Придворица, одакле је тестирани Требаљевац са "никшићким" хаплотипом. Ипак, ово не потврђује да су Миловановићи (Илинчићи) даљим пореклом заиста из Требаљева одн. од Требаљеваца из Поповца, за тако нешто је потребно рецимо да Трбољевац из Крушевца испадне Y134578, што наравно није искључено, као што нас не треба изненадити ни ако Трбољевац испадне Y189944+ , Y250780-, како претпоставља Предраг Шћепановић.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1364 послато: Август 26, 2021, 01:08:49 поподне »
Булатовићи из Ровачког Требаљева су пореклом из Церовица у Ровцима, од огранка Булатовића-Милошевића. Њима двојици су блиски по хаплотипу Перовић из Стубле код Медвеђе, који је пореклом од Булатовића-Лакетића из Церовица и Савић из Подујева, такође пореклом од Булатовића из Церовица. Дакле овде имамо 4 Булатовића "са дна каце". :)
Баш сам хтео да окачим на другој теми, али видим да је закључана, па ћу овде, о младом Тапушковићу (који помиње на почетку да су огранак Булатовића из Церовице)
ИНТЕРВЈУ: Лука Тапушковић - Син свештеника и јунак тробојке револуције!
<a href="https://www.youtube.com/v/gM7jsA49f-A&amp;t=838s&amp;ab_channel=%D0%A7%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%A2%D0%92" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/gM7jsA49f-A&amp;t=838s&amp;ab_channel=%D0%A7%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%A2%D0%92</a>

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1365 послато: Август 27, 2021, 02:35:36 пре подне »
Баш сам хтео да окачим на другој теми, али видим да је закључана, па ћу овде, о младом Тапушковићу (који помиње на почетку да су огранак Булатовића из Церовице)
ИНТЕРВЈУ: Лука Тапушковић - Син свештеника и јунак тробојке револуције!
<a href="https://www.youtube.com/v/gM7jsA49f-A&amp;t=838s&amp;ab_channel=%D0%A7%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%A2%D0%92" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/gM7jsA49f-A&amp;t=838s&amp;ab_channel=%D0%A7%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B%D0%A2%D0%92</a>
Отац Бранко Тапушковић, парох Дољански (отац Луке Тапушковића)
НЕСКРИВЕНО ОТАЦ БРАНКО ТАПУШКОВИЋ
<a href="https://www.youtube.com/v/2On3IG9G578&amp;ab_channel=SRPSKARTV" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2On3IG9G578&amp;ab_channel=SRPSKARTV</a>
« Последња измена: Август 27, 2021, 02:43:06 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1366 послато: Август 31, 2021, 10:00:23 поподне »
Милекић из Доње Краварице (Драгачевво, Лучани) испао је негативан на FT190799, па бих позвао Милоша да га провери на Y134578. Помислио сам у први мах да би Милекићев позитиван резултат на Y134578 био значајан и за Ћирјаковиће и Вићовиће, с обзиром на њихову географску блискост (Доња Краварица се налази такорећи између Вирова и Драгојевца) и да би можда сви заједно могли представљати задружну скупину оних пописаних Тарских Никшића у околини Сјенице из друге половине 17. века, што сам и Милошу написао у ПП, међутим Љубо Димитријевић из Лопаша ми је скренуо пажњу на Ердељановића: https://www.poreklo.rs/2013/04/03/poreklo-prezimena-selo-donja-kravarica-lu%C4%8Dani-donje-draga%C4%8Devo/

"Милекићи су се доселили из Бихора пре 120-130 година." Дакле, Милекићи су се у Доњу Краварицу доселили око 1770-80-тих година и свакако нису једнако стари попут Вићовића, Ћирјаковића и њихових кумова Баралића из Горње Краварице, као ни од Старчевића, за све ове породице се сасвим поуздано зна да су најмање 300 година присутни у Драгачеву, осим тога и предање Милекића о Бихору нам говори о засебној миграцији. Без обзира на све то, мишљења сам да би Милекићи због крсне славе и предања заиста могли припасти Y134578.

Иначе, Ћирјаковића сам убедио да не баца паре на SNP-ове који се налазе између Y189944 и Y250780, већ да покуша до новембра да уштека потребан новац за WGS. Лепа вест нам стиже из Никшића, Пековић ће у сарадњи са Дачевићем радити WGS, остаје само да се договоре ко ће се од њих двојице тестирати, пошто видим да је обојици стало (надам се само да се неће посвађати :) ). Ово ће бити веома важан тест за разумевање старије генеалогије оних Никшића који нису припали тзв. Никшиној подграни испод Y189944, на коју су испали позитивни Ровчани и братства чије даље порекло је од Гезимира, Јоковићи и Бојовићи. Још једна вест, у недељу сам узео брис Радошевића из Брезове и овде се надам коначном проналаску својих генетских сродника. Иначе, тестирани је рођени стриц нашег прослављеног кошаркаша Партизана Мирослава Радошевића.
« Последња измена: Август 31, 2021, 10:03:48 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1367 послато: Септембар 07, 2021, 10:45:48 пре подне »
Наручих малопре Y250780, па да видимо.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1368 послато: Септембар 16, 2021, 01:58:52 пре подне »
Ових дана требало би да у Берлин стигне нова тура узорака, у питању су:

Усиљанин (Савово, Краљево),
Розгић (Осоница, Ивањица),
Радошевић (Брезова, Ивањица),
Трбољевац (Крушево, Лепосавић),
Рацковић (Љубић, Чачак).

Сви кандидати су поручили тест на FT190799, осим Усиљанина који је на моју препоруку поручио одмах тест на Y250780. Већ сам писао о Усиљанима и њима блиским породицама у Старом Влаху, укључујући и одсељене Вукомановиће у Срезојевцима (њима сродним Милићевићима у Луњевици под Вујном као и Милојевићима у Љутовници), које све заједно по предању записаном од стране Радоја Ускоковића потичу од досељене (крај 17. века), велике задружне породице, из села Маскове и Миланџе. План је и жеља Усиљанина да се његовим тестовима на Вукомановићеве приватне SNP-ове, које ћемо добити негде на пролеће, откријe бар један ако не два заједничка SNP-а и фамилије које потичу из њиховог огранка, дакле, Усиљани би требали да су даљим пореклом Срезојевићи-Ровчани, попут Вукомановића (Y250780+).

Управо захваљујући Усиљанину, дошао сам до бриса једног Розгића из села Осонице. Интересантно је да је Радоје Ускоковић у уводном делу студије “Исељени Никшићи” навео прадеду тестираног Розгића:
"Многи старији људи из ових породица, добри и разборити и у свом крају врло познати домаћини, нарочито старац Василије Нешковић из Миланџе под Јавором, Лука Розгић из драгачевске Осонице под планином Чемерном..", али о самим Розгићима у студији нема никаквих информација. Тестирани зна да су даљим пореклом из Црне Горе и ништа више од тога, нема сазнање да ли су сродни са Симовићима из истог села (слава Лучиндан) као ни са осталим породицама из суседних села око Чемерна и даље, тако да ће бити интересантно сазнати његов статус на FT190799.

Радошевићи су по набројаним пасовима скоро једнако стари као и моји Бојановићи у Брезови, одн. млађи за једно колено колико отприлике раздваја родоначелнике наших породица, тако да је могућа нека веза између нас. Иако недостаје предање о томе и иако породична гробља нису близу једна од других, индикативно је то да у матичним књигама венчаних нисам пронашао податак да су се међусобно узимали, све до 1930-тих година.

О Трбољевцима (старије презиме Требаљевац) смо недавно писали, за очекивати је да припадну правим Никшићима због резултата једног Требаљевца из Придворице код Лепосавића, као и Рацковићи из Љубића, али ако бих у овом колу типовао на "сигурице", то су свакако Усиљанин и Радошевић.
« Последња измена: Септембар 16, 2021, 02:03:17 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1369 послато: Септембар 16, 2021, 10:06:20 пре подне »
Ових дана требало би да у Берлин стигне нова тура узорака, у питању су:

Усиљанин (Савово, Краљево),
Розгић (Осоница, Ивањица),
Радошевић (Брезова, Ивањица),
Трбољевац (Крушево, Лепосавић),
Рацковић (Љубић, Чачак).

Сви кандидати су поручили тест на FT190799, осим Усиљанина који је на моју препоруку поручио одмах тест на Y250780. Већ сам писао о Усиљанима и њима блиским породицама у Старом Влаху, укључујући и одсељене Вукомановиће у Срезојевцима (њима сродним Милићевићима у Луњевици под Вујном као и Милојевићима у Љутовници), које све заједно по предању записаном од стране Радоја Ускоковића потичу од досељене (крај 17. века), велике задружне породице, из села Маскове и Миланџе. План је и жеља Усиљанина да се његовим тестовима на Вукомановићеве приватне SNP-ове, које ћемо добити негде на пролеће, откријe бар један ако не два заједничка SNP-а и фамилије које потичу из њиховог огранка, дакле, Усиљани би требали да су даљим пореклом Срезојевићи-Ровчани, попут Вукомановића (Y250780+).

Управо захваљујући Усиљанину, дошао сам до бриса једног Розгића из села Осонице. Интересантно је да је Радоје Ускоковић у уводном делу студије “Исељени Никшићи” навео прадеду тестираног Розгића:
"Многи старији људи из ових породица, добри и разборити и у свом крају врло познати домаћини, нарочито старац Василије Нешковић из Миланџе под Јавором, Лука Розгић из драгачевске Осонице под планином Чемерном..", али о самим Розгићима у студији нема никаквих информација. Тестирани зна да су даљим пореклом из Црне Горе и ништа више од тога, нема сазнање да ли су сродни са Симовићима из истог села (слава Лучиндан) као ни са осталим породицама из суседних села око Чемерна и даље, тако да ће бити интересантно сазнати његов статус на FT190799.

Радошевићи су по набројаним пасовима скоро једнако стари као и моји Бојановићи у Брезови, одн. млађи за једно колено колико отприлике раздваја родоначелнике наших породица, тако да је могућа нека веза између нас. Иако недостаје предање о томе и иако породична гробља нису близу једна од других, индикативно је то да у матичним књигама венчаних нисам пронашао податак да су се међусобно узимали, све до 1930-тих година.

О Трбољевцима (старије презиме Требаљевац) смо недавно писали, за очекивати је да припадну правим Никшићима због резултата једног Требаљевца из Придворице код Лепосавића, као и Рацковићи из Љубића, али ако бих у овом колу типовао на "сигурице", то су свакако Усиљанин и Радошевић.

Свака част! Додао бих да је у Берлину већ узорак Васиљевића из Чумића код Крагујевца, за кога мислим да је Y134578, што ћемо сазнати у наредних 15 дана.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1370 послато: Октобар 09, 2021, 09:34:19 пре подне »
Јуче се на YFull-у појавио један нови резултат (id:YF92970): https://www.yfull.com/live/tree/I-FT190799/. Иако још нисам добио потврду, мислим да се ради о једном од тројице Бошњака из околине Сјенице (Вејсиловић, Хамидовић или Тахировић). Изгледа да је припао Y189944*, у наредним данима ћемо сазнати о коме се тачно ради као и његову прецизну позицију одн. да ли ће са Кургашем или Вујачићем формирати нову подграну или ће остати на нивоу Y189944.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1371 послато: Октобар 09, 2021, 09:04:32 поподне »
Још једна лепа вест нам стиже из Срезојеваца код Горњег Милановца, Вукомановић (Y250780+) је данас поручио WGS-400 у Yseq-у. Ово је добар избор из два разлога, први што овај тест тренутно има најбољу покривеност локуса па је за очекивати да се открије још више новела код Вукомановића у односу на претходно тестиране Ровчане (можда се овим тестом открије заједничка мутација свих Ровчана испод Y250780), а други разлог јесте тај што је већ започет процес секвенцирања постојећег узорка, тако да се можемо надати резултату за неких 3 месеца.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1372 послато: Октобар 10, 2021, 02:48:43 пре подне »
Још једна лепа вест нам стиже из Срезојеваца код Горњег Милановца, Вукомановић (Y250780+) је данас поручио WGS-400 у Yseq-у. Ово је добар избор из два разлога, први што овај тест тренутно има најбољу покривеност локуса па је за очекивати да се открије још више новела код Вукомановића у односу на претходно тестиране Ровчане (можда се овим тестом открије заједничка мутација свих Ровчана испод Y250780), а други разлог јесте тај што је већ започет процес секвенцирања постојећег узорка, тако да се можемо надати резултату за неких 3 месеца.
Браво за Вукомановиће!
Кнегиња Љубица Вукомановић Обреновић:
« Последња измена: Октобар 10, 2021, 02:55:26 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1373 послато: Октобар 11, 2021, 05:28:53 поподне »


Ко су двојица Бошњака код Никшића?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1374 послато: Октобар 11, 2021, 07:46:16 поподне »
Ко су двојица Бошњака код Никшића?
Тестирани су из околине Сјенице. Очекујемо још један резултат. Након тога ће резултати бити објављени на Бошњачком ДНК Пројекту, без чије велике помоћи и ангажованости не бисмо успели да анимирамо ова сјеничка братства за тестирање.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1375 послато: Октобар 11, 2021, 08:06:11 поподне »
Тестирани су из околине Сјенице. Очекујемо још један резултат. Након тога ће резултати бити објављени на Бошњачком ДНК Пројекту, без чије велике помоћи и ангажованости не бисмо успели да анимирамо ова сјеничка братства за тестирање.
Вјерујем да би још већи прогрес направили кад би  мало зашли у бјелопољски крај..поготову долина Лима...

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1376 послато: Октобар 11, 2021, 08:11:46 поподне »
Вјерујем да би још већи прогрес направили кад би  мало зашли у бјелопољски крај..поготову долина Лима...
Радимо и на томе. ;)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1377 послато: Октобар 11, 2021, 08:13:10 поподне »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1378 послато: Октобар 13, 2021, 01:34:31 пре подне »
Матијашевић (Ђераћ, Лучиндан, Y189944+) ипак је испао негативан на сва три Вујачићева SNP-а (FT218934, Y252855 и Y252996). Дакле, овим резултатом није потврђено порекло Матијашевића од Војводића Требјешана. Одакле су се браћа Богић, Матијаш, Обрад и Радован доселили у Драгачево као Војводићи и даље је отворено питање. Матијашевићу би свакако најбоље решење био WGS тест, с обзиром да су генеалошку Y189944 лепезу додатно раширили тестирани Бошњаци из сјеничке области, изворни Лимски (Тарски) Никшићи.

Рацковић (Љубић, Чачак) позитиван је на Y189944.

Усиљанин (Савово, Краљево) негативан је на Y250780. Поручио је DYS490.

Радошевић (Брезова, Ивањица), Трбољевац (Крушево, Лепосавић) и Розгић (Осоница, Ивањица) негативни су на FT190799. Прилично сам разочаран резултатом Радошевића јер је све наговештавало везу са Бојановићима, чини ми се пре ћу профилисати целе Никшиће него што ћу пронаћи даље генетске рођаке из своје подгране.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1379 послато: Октобар 14, 2021, 09:09:02 поподне »
"Васиљевић, Лучиндан, Чумић, Крагујевац
Y134578 C-
"Васиљевићи (3 к., Св. Лука), досељени 1825. године из села Овсишта (општина Топола)."
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1646.180

Васиљевић из Чумића је поручио FT190799

Влада ми је јавио да је Матијашевић из Ђерача (Y189944+, a који је испао негативан на три Вујачићева СНПа), поручио Y250780 и да ће радити WGS без обзира на резултат. Рацковић (Љубић, Чачак), који је испао  позитиван на Y189944, поручио је Y250780

« Последња измена: Октобар 14, 2021, 09:15:45 поподне ДушанВучко »