Аутор Тема: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)  (Прочитано 28372 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3433
  • Васојевић
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #200 послато: Фебруар 18, 2023, 02:04:52 пре подне »
47. Арсеновић, Јовањдан, Мала Обарска, Бијељина, E-V13>Z5018>S2979>S2972>BY5423>Y128213

Припада роду Поблаћана. Једини маркер на коме се хаплотип Арсеновића разликује од хаплотипа Рајкића и Ненадовића је DYS458, на коме хаплотип Арсеновића има повишену вредност 17.

Подаци о Арсеновићима:
Арсеновић је први тестирани из Мале Обарске, некада засеока Батковића, а данас посебног насељеног мјеста. Иако сам тестирани није могао рећи ништа одређено о поријеклу породице, ова је породица солидно документована у доступним писаним изворима. У монографији „Семберија“ нема помена ове породице, а за Божиће, за које ће се испоставити да су истог патрилинеарног поријекла са Арсеновићима, госпођа Кајмаковић наводи да су непознатог поријекла. Међутим, већ у најстаријем домовнику СПЦ, из 1897. пописана су три домаћинства Арсеновића, са релативно старим носиоцима домаћинстава. Турски попис из 1851. доноси податке о два домаћинства Арсеновића, али и о самом епониму ове породице – Арсену, сину Перише. Из истог пописа закључујемо и да је велики род Јовањштака из Мале Обарске – Божићи, истог поријекла, тј. да је и њихов предак Божо син истог Перише, који је могао бити рођен око 1750. године. Ово би род Арсеновића-Божића (или да их назовемо Перишића) смјестило у један од најраније досељених родова Мале Обарске, а надаћемо се да ће резултат овог тестирања понудити више одговора о могућим правцима миграција ове породице. Интересантан детаљ је предање раније тестираних Алексића, из батковљанског засеока Клис да су најприје били насељени у Малој Обарској. С обзиром на исту крсну славу без резултата теста за Арсеновића не можемо унапријед искључити могућност да се ради о припадницима истог рода. С друге стране, у релативној близини Арсеновића је раније тестирани Чордашевић из Велике Обарске (И2), такође са славом Јовањдан, тако да мозаик који се односи на тај дио Семберије тек почињемо уобличавати.

Тестирани има окврино предање о пореклу Арсеновића из Црне Горе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #201 послато: Фебруар 23, 2023, 12:23:03 поподне »
50. Арсеновић, Никољдан, Батковић, Бијељина, J2b-M205>Y22059

Подаци до којих је дошао наш члан Велибор Лазић

Арсеновић, Никољдан, Батковић, Бијељина – Арсеновиће Никољштаке не помиње Радмила Кајмаковић у својој монографији „Семберија“. Насељени су у најсјевернијем дијелу данашњег засеока Гајићи, у 19. вијеку релативно изолованом од остатка тог засеока. У домовнику из 1897. пописано је једно домаћинство, а прави је куриозитет да Арсеновићи скоро без изузетка кроз цијели посматрани период одржавају тај број, без икаквих осцилација. У турском попису из 1851. године није могуће са сигурношћу утврдити које домаћинство се односи на претка Арсеновића, али одређени показатељи указују на Арсена Спасојевића, који би, по патрониму, могао бити сродан раније тестираном Стевановићу, такође Никољштаку. У суштини, не би било велико изненађење ако бисмо овдје имали још један резултат Ј2б М205 из рода батковљанских никољштака, али ако би неко из тог дијела села са славом Никољдан могао искакати из те приче то би били Арсеновићи, па не би било претјерано изненађење ни ако резултат буде драстично другачији.

Генетика је ипак потврдила сродство са осталим Никољштацима из Батковића. Писано је опшриније о генетичком пореклу овог рода приликом објаве претходних резултата. Сви су међусобно веома блиски (потпуна поклапања, или максимално до 1 маркера разлике). Код Арсеновића одудара вредност 16 на маркеру DYS19 (безначајна мутација скоријег датума). Карактеристике хаплотипа Никољштака из Батковића: 385=15-18, 456=16, 576=19, 570=18.

Постоји једно потпуно поклапање у околини Нове Вароши (необјављено истраживање, слава такође Никољдан), што указује на даље порекло из те области и још даље из Старе Херцеговине.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #202 послато: Фебруар 27, 2023, 03:38:29 поподне »
48. Перић, Јовањдан (раније Аранђеловдан), Средњи Драгаљевац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Посједује специфичније вриједности маркера DYS19=17 и YGATA H4=11. Нема посебно бликсих хаплотипова који би такође посједовали ове вријендости или бар једну од њих. На основу хаплотипа не може да се успостави никаква поуздана веза са другим тестираним. Препорука је неки од дубинских тестова.

Преносим шта је о поријеклу Перића написао Велибор Лазић:

"Перић, Аранђеловдан, Средњи Драгаљевац, Бијељина – Перић је веома добар примјер кретања становништва у семберско-мајевичком крају крајем 19. и почетком 20. вијека. Дјед тестираног је у првој половини 20. вијека дошао у Црњелово из Драгаљевца и прихватио славу супруге (слава земље) Јовањдан, док су подаци о ранијој слави и мјесту поријекла лагано почели падати у заборав. Увидом у домовник за Средњи Драгаљевац из 1890их било је могуће утврдити да су преци тестираног били настањени баш у том селу, те да им је крсна слава била Аранђеловдан. На жалост, етнолошких података за Драгаљевац скоро да и нема. Неке фрагменте налазимо само у дјелу Миленка С. Филиповића „Прилози етнолошком познавању сјевероисточне Босне“, али је то недовољно да бисмо рекли нешто конкретније о поријеклу Перића. Како сам већ раније помињао села на размеђу Мајевице и Семберије су остала изван Филиповићеве „Мајевице“ и монографије Радмиле Кајмаковић „Семберија“, иако је било далеко више основа да буду укључена у ову другопоменуту. Из фрагмената које проналазимо код Филиповића можемо закључити да су најстарији становници Драгаљевца (није прецизирано ког, али у суштини ради се о Горњем и Средњем), Нешковићи, Јовањштаци досељени из Пиве, највјероватније након куге 1783-1784. Перићи су, дакле, дошли након тога. Интересантно је да је у Драгаљевцу Аранђеловдан нешто чешћа слава него у другим селима Семберије из којих смо до сада имали тестиране, па није искључено да се ради о неком ширем роду. Ово тестирање је свакако први корак као томе да сазнамо нешто више о поријеклу становништва тог краја."

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #203 послато: Фебруар 28, 2023, 03:14:36 поподне »
49. Митрашевић, Аранђеловдан, Мачковац, Лопаре

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP6047>FT285270. Поседује хаплотип скоро идентичан модалном, па има велики број релативно блиских поклапања. Најближи му је Ђукић из Цетине код Цивљана (Јовањдан) од ког се разликује на само 1 од 23 маркера. На 2 од 23 маркера разликује се од Кузмановића из Горњих Кречана код Градачца (Ђурђевдан), Млинара из Горњег Карина код Обровца (Ђурђевдан), као и од групе братстава из Шипачног код Никшића који такође славе Аранђеловдан (Дурутовић, Радовић и Тодоровић). Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Преносим податке које је о Митрашевићима проследио г. Велибор Лазић:

"Миленко С. Филиповић у монографији „Мајевица“ у дијелу који се односи на Мачковац наводи сљедеће веома разрађено предање о поријеклу Митрашевића: „Митрашевићи (4 дом, Аранђеловдан), некада свештенички род. Из Васојевића дошла Марта са три сина (Драгутин, Милутин и Н.) и прокрчила трње ножем да би се населила. Начинили колибу и ножем сјекли мрко трње да би прокрчили пут од колибе до извора који су нашли. Од њених синова двојица нису имала, а само један је имао синове и од њих су се намножили Митрашевићи. Могли су доћи око 1780. јер Ристо Митрашевић (р. 1926.) набраја ове претке: Митар, звани Мика (1880-1941), Ристо, Митар, Иван чији је отац доселио. Њихови су огранци још и: Тешићи (7 дом.), Јовићи (7 дом.), Ивановићи (2 дом.) и Давидовићи (8 дом.). Огранак Тешића су Савићи (3 дом.).“ Дакле, имамо јасно предање о поријеклу из Васојевића, а сам резултат добија на тежини ако се сагледа разгранатост родова који потичу од ове породице. Када је у питању турски попис из 1851, превод за највећи дио данашње општине Лопаре, па тако и Мачковац, би требао бити завршен у наредних пар мјесеци, што ће дати одговоре на још нека питања."

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #204 послато: Фебруар 28, 2023, 03:28:31 поподне »
51. Симић, Ђурђевдан, Горња Буковица, Бијељина

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP6047>FT285270. Од ретких вредности истиче се само снижена DYS389II=28, остатак хаплотипа је практично идентичан модалном. Најближе поклапање има са Ковачићем из Јаворана код Кнежева, разликују се на само 1 од 25 упоредивих маркера, а с обзиром да деле и наведену ретку вредност врло је могуће да су заиста ближе повезани у неком релативно скоријем периоду (200-400 година). На 1 од 23 маркера разликује се од Савића из Кестена код Бановића (Лазаревдан), Кундачине из Нарата код Билеће (Лучиндан) и двојице Обрадовића из Јасенице код Босанске Крупе и Брувна код Грачаца (Јовањдан). Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Преносим податке које је о Митрашевићима проследио г. Велибор Лазић:

"Горња Буковица је, на жалост, још једно од рубних села, између Семберије и Мајевице, а уз све то на размеђу Бијељине, Брчког, Угљевика и Лопара, тако да за њу не постоји етнолошка литература у којој би било могуће тражити податке о поријеклу становништва. Оно што је извјесно јесте да су Симићи пописани у два домаћинства у првом домовнику СПЦ за парохију Пиперци, из 1892. године. Старост носилаца домаћинстава, заједно са бројем домаћинстава посредно указује на досељење у последњим деценијама 18. или почетком 19. вијека. Да ствар буде компликованија, за сада није било могуће са великом сигурношћу идентификовати претке ове породице у турском попису из 1851. године, највише због тога што Горња Буковица није пописана као посебно село, него вјероватно у саставу Корените, или неког другог пописаног сусједног села."
« Последња измена: Фебруар 28, 2023, 03:32:45 поподне Црна Гуја »

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #205 послато: Април 21, 2023, 11:38:34 пре подне »
49. Митрашевић, Аранђеловдан, Мачковац, Лопаре

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP6047>FT285270. Поседује хаплотип скоро идентичан модалном, па има велики број релативно блиских поклапања. Најближи му је Ђукић из Цетине код Цивљана (Јовањдан) од ког се разликује на само 1 од 23 маркера. На 2 од 23 маркера разликује се од Кузмановића из Горњих Кречана код Градачца (Ђурђевдан), Млинара из Горњег Карина код Обровца (Ђурђевдан), као и од групе братстава из Шипачног код Никшића који такође славе Аранђеловдан (Дурутовић, Радовић и Тодоровић). Препорука за даље тестирање је неки од дубинских тестова (WGS или BigY-700). Преносим податке које је о Митрашевићима проследио г. Велибор Лазић:

"Миленко С. Филиповић у монографији „Мајевица“ у дијелу који се односи на Мачковац наводи сљедеће веома разрађено предање о поријеклу Митрашевића: „Митрашевићи (4 дом, Аранђеловдан), некада свештенички род. Из Васојевића дошла Марта са три сина (Драгутин, Милутин и Н.) и прокрчила трње ножем да би се населила. Начинили колибу и ножем сјекли мрко трње да би прокрчили пут од колибе до извора који су нашли. Од њених синова двојица нису имала, а само један је имао синове и од њих су се намножили Митрашевићи. Могли су доћи око 1780. јер Ристо Митрашевић (р. 1926.) набраја ове претке: Митар, звани Мика (1880-1941), Ристо, Митар, Иван чији је отац доселио. Њихови су огранци још и: Тешићи (7 дом.), Јовићи (7 дом.), Ивановићи (2 дом.) и Давидовићи (8 дом.). Огранак Тешића су Савићи (3 дом.).“ Дакле, имамо јасно предање о поријеклу из Васојевића, а сам резултат добија на тежини ако се сагледа разгранатост родова који потичу од ове породице. Када је у питању турски попис из 1851, превод за највећи дио данашње општине Лопаре, па тако и Мачковац, би требао бити завршен у наредних пар мјесеци, што ће дати одговоре на још нека питања."

Завршен је превод пописа из 1850/51 за данашње Лопаре, па тако имамо скоро потпуну потврду предања које је Филиповић забиљежио за Митрашевиће. Наиме, у кући број 1. у Мачковцу пописан је Мићо (Митар) син Милутина, за ког у напомени пише да је "поп". У кући број два су пописани потомци Драгутина, такође поменутог у предању. Пописани су и преци Тешића, Јовића, Ивановића и Давидовића.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Имали смо у оквиру акције, али и раније, одређен број тестираних Сембераца и Мајевичана који славе Светог Стефана Дечанског - Мратиндан (Богутово Село, Велика Обарска, Остојићево), а припадају истој грани хаплогрупе Ј2б М205. Тестирани Перић је имао предање о досељењу из Мачве, али није било неких опипљивих доказа који би упућивали на даље поријекло овог, условно речено, рода. Јуче сам имао прилику да разговарам са једним припадником породице Вакчић (презиме се јавља у два формална облика - Вакчић и Вакичић) из Мале Обарске. Вак(и)чићи потичу од Малетића, од којих је и тестирани мратинштак из Велике Обарске, па тако и они припадају овом роду. Успио сам пронаћи у попису из 1851. његовог претка Василија-Вакицу Малетића, а он мени заузврат помену да су по предању даљим поријеклом "однекле из Санџака". То ме је поново вратило на тезу о томе да су Ј2б М205 мратинштаци, као и "батковљански никољштаци" вјероватно досељени око 1813. из Мачве, у коју су доспјели 1809. повлачећи се из Рашке и Старог Влаха заједно са Карађорђевим устаницима. Ово је прво предање које сам чуо а да поријекло неке од ових породица помјера даље од Мачве, која је очигледно била само станица у њиховој етапној миграцији.

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Након дуже паузе, последњих дана јуна предата је нова тура Сембераца и Мајевичана, а списак кандидата је сљедећи:

52. Петковић, Никољдан, Подгора, Лопаре,
53. Богдановић, Јовањдан, Прибој, Лопаре,
54. Вуковић, Јовањдан, Кованлук, Бијељина,
55. Јовић, Ђурђевдан, Чађавица Горња, Бијељина,
56. Ристић, Јовањдан, Чаћавица Горња, Бијељина,
57. Ерић, Стевањдан, Батковић, Бијељина,
58. Ристић, Јовањдан, Чаћавица Горња, Бијељина.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5310
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #208 послато: Август 06, 2023, 12:26:21 поподне »
55. Јовић, Ђурђевдан, Чађавица Горња/Бијељина, I2-Y1320

Тестирани је навео да је старо презиме породице било Бијелобрковић. Чађавица је слабо обрађена у етнографској литератури, па тако других података о пореклу Јовића нема. Ево шта нам је о њима доставио Велибор Лазић:
Цитат
У аустроугарским земљишним књигама насталим између 1879. и 1888. године, помињу се домаћинства Тоше, Симе, Стеве, Тешана и Пантелије Јовића. Пантелија је настањен у засеоку Липик, а Тешан у засеоку Митрићи, док су Тошо, Симо и Стево настањени у засеоку Петковићи. У турском попису из 1851, у селу Чађавица наилазимо на домаћинство Јована Бабића, сина Ђуре, међу чијим синовима су Симо, Стево и Панто. Поређењем имена, ово је за сада најближа потенцијална идентификација предака Јовића у писаним изворима.

Хаплотип тестираног карактерише прилично велики број ретких вредности, међу којима се посебно издвајају DYS635=25, DYS456=14, DYS389=12-32, а затим и DYS385=14-14 и DYS19=17. Због овако изражене посебности овај резултат нема сличности са хаплотиповима из базе СДНКП која би указивала на могућу генеалошку блискост.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #209 послато: Август 09, 2023, 03:35:08 поподне »
57. Ерић, Стевањдан, Батковић, Бијељина

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>Y35>YP4278>Y109474>BY30743. Поседује модални хаплотип, једина вредност која благо одудара је снижена DYS390=24. Са већином припадника ове гране има врло блиска поклапања (1-3 маркера разлике), а чини се да су му нешто ближи од осталих припадници родова А (Шаренци) и Б (Елезовићи). Препорука за даље тестирање је дубински тест (WGS или BigY-700). Велибор Лазић је проследио детаљније податке о пореклу Ерића:

"Ерићи су настањени у јужном дијелу данашњег засеока Липовица, који је све до 1970-их административно припадао засеоку Мала Обарска (данас самостално насељено мјесто). У монографији "Семберија" Радмила Кајмаковић помиње Ериће и каже да су досељени из Херцеговине, те да су од њих постале многе друге данашње породице у Батковићу - Вујићи, Петровићи, Глигорићи, Јовићи, Кнежевићи, Мићићи, Илићи, Икићи... Све ове породице данас славе Светог архиђакона Стевана. Комбинацијом до сада прикупљених писаних извора и генетичке генеалогије, потврђено је да све ове породице заиста припадају истој широј групи повезаних породица - Вујићи, Петровићи и Глигорићи (те данас у мушкој линији изумрли Коруновићи) су потомци браће, Мићићи и Илићи/Икићи су потомци два брата, и сви скупа, са тестираним Јовићима и Кнежевићима припадају y-хаплогрупи Ј2б М241. Међутим, све су ове породице насељене у засеоцима Липовица и некадашњи Гајићи (данас Клис и Гајићи). У засеоку Мала Обарска било је једино особа које су исељене из неког од ових заселака. С обзиром на то да кроз доступне писане изворе није било могуће установити чврсту везу са осталим већ тестираним породицама из овог "братства" Стевањштака, тешко је само на основу исте славе и презимена Ерић тврдити да тестирани Ерићи припадају истом братству. Треба узети у обзир и само презиме Ерић, које је географског карактера и означава досељенике из Херцеговине, па је тако у Батковићу, према попису из 1851. било и других Ерића, који данас славе друге славе и носе другачија презимена (рецимо данашњи Ђурићи из засеока Клис, који славе Аранђеловдан, пописани су 1851. као Ерићи итд). Постоји још пар чињеница везаних за Ериће, које отварају одређене недоумице - у попису из 1851. пописана су домаћинства Луке Ерића, сина Милована и Стеве Ерића, сина Ристе, са браћом Јовом, Васом и Андријом. Лукини потомци су затим неко вријеме носили презиме Миловановић, али су почетком 20. вијека поново прешли на презиме Ерић. Ова два домаћинства пописана су са преко 30 домова разлике. Мада попис није рађен по географском приниципу, ипак није уобичајено да блиски сродници не буду пописани једни до других. Такође је помена вриједно и то да је поменути Јован (Јовица) Ерић касније био кмет Авдибега Абдурахмановића, а да су његова браћа и Лукини потомци били кметови Омераге Хаџисалиховића. Није баш забиљежено много оваквих случајева гдје браћа имају кметовска селишта на беглуцима различитих бегова, нарочито не ако ти бегови нису припадници исте породице."

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #210 послато: Август 09, 2023, 07:20:08 поподне »
52. Петковић, Никољдан, Подгора/Лопаре

Припада хаплогрупи I2-PH908. Нема карактеристичних маркера, са тек неколико немодалних маркера, што значи да има велики број блиских поклапања која не морају имати филогенетички значај. Од никољштака по укупном хаплотипу најближи су му Чорбић из Постења/Нови Пазар (1/23), Рожић из Г.Граца/Мркоњић град (2/23), Вујовић из Симијове/Билећа (2/23) и Вукосав из Дабрице/Берковићи (2/23). На подручју Семеберије и Мајевице најближе му је поклапање са Стјепановићем из Забрђа/Угљевик који такође слави Никољдан (2/23) и ову би везу можда и најприје вриједило испитати. Тестирани је навео да је постоји предање о поријеклу од Предојевића из околине Билеће, али чини се да то предање ипак неће бити тачно, јер иако род Предојевића такође припада хаплогрупи I2-PH908, по хаплотипу се значајно разликује од Петковића.

Преносим податке које је о тестираним Петковићима оставио Велибор Лазић:
"52. Петковић, Подгора, општина Лопаре, Никољдан - Говорећи о поријеклу становништва Подгоре (до 1955. Зло Село), Миленко С. Филиповић у монографији Мајевица каже: "Петковићи су старином Предојевићи из Прерашћа (Врбица) у Гацку. Предак је, тобоже, побјегао што је убио Смаил-агу Ченгића." Сам тестирани је потврдио предање о поријеклу од Предојевића, наводећи као раније презиме Милишевић и дајући имена свих предака до Петка, по ком носе презиме. Постојао је одређен проблем са утврђивањем у оквиру ког сусједног мјеста је Подгора пописана у турском попису из 1851, али се на крају испоставило да попис Липовица садржи и домове који су у то вријеме чинили Подгору/Зло Село. Турски попис је потврдио предање, када је у питању раније презиме Милишевић. Пописан је и Милишевић Петко, син Теодора, рођен 1791. године, са синовима чија имена одговарају породичном предању. С обзиром на то да Милишевића и других породица са којима су Петковићи по предању у сродству по мушкој линији (Аћимовићи, Тришићи, Ракићи итд.) у попису из 1851. има седам домаћинстава, може се вјероватно говорити о досељењу на Мајевицу у другој половини 18. вијека. Резултат ће бити значајан свакако и због великог броја породица које воде поријекло из Подгоре, а истог су поријекла (и према писаним изворима) по мушкој линији."


« Последња измена: Август 09, 2023, 07:26:23 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #211 послато: Август 09, 2023, 07:43:59 поподне »
56. Ристић, Јовањдан, Чађавица Горња/Бијељина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Прилично модалан хаплотип са великим бројем блиских поклапања која не морају имати филогенетски значај. И поред тога нема блиских поклапања на подручју Семберије, Мајевице и ближег окружења. Најближа поклапања са 1/23 разлиек има са Миловановићем, Никољдан из Грабовице/Горњи Милановац и Матијашевићем из Ђерача/Лучиндан али еј прилично извјесно да та поклапања немају суштинског значаја. У контексту предања да су Ристићи огранак Петковића из Подгоре/Лопаре, може се рећи да генетички резултат Ристића и Петковића не подржава овакву тврдњу. Иако су и једни и други I2-PH908, хаплотипови су им прилично различити.

Преносим податке које је о тестираним Ристићима оставио Велибор Лазић:

"56. Ристић, Чађавица Горња, Бијељина, Јовањдан - О поријеклу становништва Чађавице (до 1878. навођена је као јединствено село, а тек са Аустро-Угарском долази подјела на Горњу, Доњу и Средњу), на жалост, није могуће пронаћи много тога у етнографској литератури. Како сам већ помињао код неких других села из рубног појаса између Семберије и Мајевице, ни Миленко С. Филиповић, ни Радмила Кајмаковић нису обрадили ово село у својим радовима, ако изузмемо један пасус у једном Филиповићевом раду, посвећен Горњој Чађавици, у ком помиње поријекло породице Ђокић, што нам није од велике помоћи овдје. Све што можемо, када су у питању Јовићи, јесте да се ослонимо на доступне писане изворе и породично предање. Наиме, Ристићи наводе да је раније презиме било Петковић, што потврђује и надгробни споменик Ристе, од ког данашње презиме води поријекло, подигнут 1871. године. Даље, предање их везује за Петковиће из села Подгора (раније Зло Село), од којих наводно потичу. То би, ако је тачно, значило и да Јовањдан није изворна слава Ристића, него би то морао бити Никољдан. Када погледамо писане изворе, ствари постају мало компликованије. Наиме, потенцијалног претка Ристића налазимо у попису из 1851. године у кући бр. 2. у селу Чађавица, као Ристу Николића, сина Новака. Да ствар буде интересантнија у кући број један пописан је сеоски кнез, Никола Николић, син Гаје, а у кући бр. 3. домаћин је Михајло Николић, син Зарије. Како наводи Ристић, данас постоје у истом засеоку и Зарићи и Гајићи и славе Јовањдан. Ово је интересантно из неколико разлога. Најприје, нико од наведених се не презива Петковић, а, с друге стране, чињеница да су пописани први, те да је из једне од кућа и сеоски кнез, говори да се вјероватно не ради о скоро досељеном слоју становништва. Ситуација се даље компликује увидом у документацију која се односи на успоставу аустроуагарских земљишних књига. Наиме, ту срећемо домаћинство Радована Ристића, Ристиног сина, које се налази у засеоку Петковићи. Тражећи било кога са презименом Петковић, налазимо домаћинства Зарије Петковића и Николе Петковића. Међутим, у сљедећем документу Никола је наведен као Гајић, док су Заријини синови наведени као Зарићи, те презимена Петковић више нема. Ово је, с једне стране, додатни доказ да су Гајићи. Зарићи и Ристићи вјероватно истог проијекла, али говори и да су у неком моменту 1860/1870их сви вјероватно носили презиме Петковић, како је и назив засеока. Очигледно је да у засеоку Петковићи имамо сличну ситуацију оној у Великој Обарској у засеоку Познановићи, у ком више разнородних породица слави исту славу (Светог Алимпија Столпника), а у најстаријим црквеним књигама су сви носили и презиме Познановић, мада нису истог поријекла. Ако на ово додамо и случај из Батковића из засеока Марићи, гдје више разнородних породица слави Лазаревдан, при чему је до закључења првих међусобних бракова дошло знатно касније у односу на досељење, па се не ради о слави земље, можемо само изводити разне теорије, од којих би једна била да се радило о насељавању на исти беглук у више таласа, од стране разнородних породица, при чему су ове касније досељене прихватале славу прводосељене из разних разлога, а понекад је,. очигледно, постојало и заједничко презиме, бар у неким моментима. На све ово одговор би могао дати наставак тестирања у Горњој Чађавивци, тј. у засеоку Петковићи. У погледу времена досељења, на основу података из турског пописа из 1851. године, могуће је претпоставити да се ради о другој половини 18. вијека."

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5310
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #212 послато: Август 09, 2023, 07:45:48 поподне »
58. Ристић, Јовањдан, Чађавица Горња/Бијељина, I2-Y3120

Већ сам написао у коментару за тестираног Јовића из Чађавице, да је ово село слабо обрађено у етнографској литератури, па тако података о породицама које у њему живе нема. Велибор Лазић нам је о Ристићима доставио податке које је у претходном коментару објавио drajver, па их не бих понављао.

Генетички тестови су дакле показали да су Ристићи у Чађавици разнородни. Док је за један огранак Ристића утврђено да припада хаплогрупи I2-PH908, овде представљени резултат припада северном огранку хаплогрупе I2-Y3120. Према једној претпоставци, заснованој на индицијама из доступних писаних извора и усменог предања, а по аналогији са сличним случајевима, предак тестираног могао би бити усвојеник, или дете из првог брака његове мајке. Такође, не треба искључити ни могућност прибраћивања.

Хаплотип тестираног карактерише већи број маркера: DYS635=25, DYS389=12-32 као и DYS19=17. Ове три специфичне вредности јављају се и код претходно објављеног резултата Јовића, који је такође из Чађавице Доње, а ова два хаплотипа су уједно међусобно најближа, са разликама на три маркера од 25 упоредивих. Иако Јовић и Ристић немају предања која их доводе у везу, нити славе исту славу, чињеница да се ради о породицама из истог села чије хаплотипове карактеришу специфичне вредности, те да су Ристићи и поред предања разнородни, наводи на закључак да су Јовићи и Ристићи-I2-Y3120 генетички релативно блиски и да припадају истом генетичком роду.

Било би заиста занимљиво да Ристић и Јовић ураде дубље генетичке тестове и утврде колико далеко у прошлост сеже њихово заједничко порекло.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #213 послато: Август 11, 2023, 11:46:32 пре подне »
53. Богдановић, Јовањдан, Прибој, Лопаре

Припада хаплогрупи N2-FT182494>FT213937. Има немодалне вредности DYS393=13 и DYS389ii=30. Нема потпуних поклапања али има доста блиских. Због славе и предања врло вероватно припада још нижој подграни FGC28435. Потврда припадности FGC28435 грани би свакако потврдила предање о старијем пореклу из Пиве.

Покретаћ пројекта истраживања Семерије и члан Друштва Велибор Лазић пренео је ове податке о Богдановићима из Прибоја:
53. Богдановић, Прибој, општина Лопаре, Јовањдан - О Богдановићима у монографији "Мајевица" Миленко С. Филиповић каже сљедеће: "Богдановићи, Јовићи I, Јовановићи-Поповићи, Петровићи I, Лукићи, Рикићи и Стојановићи су заједнићког порекла (Јовањдан). Њихов предак Теодор Газета је дошао из Гацка у Херцеговини после Томића и населио се на крчевини. Даљим пореклом су из Пиве и мисле да су од истог рода у Пиви од ког је био и Бајо Пивљанин. Неки кажу како су из Херцеговине доселила три брата: Рико, Богдан и Радо. (Од Раде су Петровићи, од Рике Рикићи, а од Богдана Јовићи, Јовановићи, Богдановићи и други.)" Турски попис донекле потврђује ово предање, али даје и простора за даље истраживање. Наиме, у Прибоју је 1851. пописан Богдан Брчак, син Тодора/Теодора, са четворицом синова, чија имена одговарају, према казивању тестираног именима из породичног предања. Осим овог дома, пописано је још пет домова са презименом Брчак/Брчаковић, од којих су у још два домаћини Теодорови синови, у два синови Ђуре Брчака и у једном син Обрена Брчака. Брчак/Брчаковић није сачувано у породичном предању као презиме и очигледно се радило о презимену које се кратко задржало, претпостављам 1850-их и 1860-их, а већ са успоставом аустроугарских земљишних књига је нестало. Само поријекло тог презимена не указује нужно на досељење из оног што данас знамо као Брчко. Наиме, у то вријеме данашња територија општине Лопаре била је подијељена између четири кадилука: Бијељина, Брчко, Горња Тузла и Зворник. Сам термин Брчак може указивати на досељење из неког од села са сјеверозапада данашње општине Лопаре, које је тада припадало кадилуку Брчко. Треба обратити пажњу и на то да се код неких кућа презуиме јавља као Брчак, а код других као Брчаковић. Рекао бих да то није случајно и може послужити као показатељ у погледу времена досељења у Прибој. Наиме, Богдан је пописан као Брчак, а његов, по свему судећи, знатно млађи брат Крсман као Брчаковић. Из тога бих закључио да је Богдан такође био досељеник, са оцем Теодором, а да је Крсман рођен у Прибоју (1823). У сваком случају, овдје имамо веома јасно предање о поријеклу, а можемо говорити и о релативно сигурном одређивању времена досељења у сам Прибој (1810-1820), с тим да вјероватно досељење у неко од сусједних мјеста треба смјестити пар деценија уназад, односно на крај 18. вијека.

Препорука за даље тестирање је директан тест на FGC28435 код YSEQ:
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=108772

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #214 послато: Август 11, 2023, 01:20:26 поподне »
У току ове седмице предата су узорци за још два кандидата:

59. Стевић, Ђурђевдан, Нови/Вршани, Бијељина,
60. Лазић, Ђурђевдан, Бузекара, Брчко.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #215 послато: Август 15, 2023, 11:06:14 поподне »
54. Вуковић, Јовањдан п. Тројичиндан, Кованлук, Бијељина

Припада хаплогрупи N2-FT182494>FT213937. Има сасвим модалан хаплотип, те са тим има и доста потпуних поклапања. Потпуно поклапање на 25 маркера које свакако вреди споменути је географско близак Петровић из Кацевца (Бијељина), који такође слави Јовањдан.

Детаљне податке о породици тестираног дао је Велибор Лазић:
54. Вуковић, Кованлук, Бијељина, Јовањдан - У монографији "Семберија" Радмила Кајмаковић не помиње Вуковиће, а о селу Кованлук каже сљедеће: "По народном предању село је постало од 4 -5 људи, комшија, који су дошли из Црне Горе и које су бегови примили да им чувају кованлуке (кошнице). То су били: Стеван, Лука, Ђука, Иван и Драгојло. Од њих су Стевићи (Јовањдан), Ђукановићи (Никољдан), Драгојловићи (Никољдан) и Иванићи (Никољдан). Касније су доселили Владићи (Јовањдан)." Турски попис из 1851. године указује да предање, како то често бива, није сасвим тачно. Наиме, село Кованлук већ тада има 24 куће, а имена неких од поменутих досељеника се јављају у различитим генерацијама. У кући под редним бројем један пописан је Вуковић/Вукановић Илија, син Вука, старјешина села. Потврду да се ради о данашњим Вуковићима налазимо у аустроугарским земљишним књигама, које у периоду 1879.-1888. биљеже три домаћинства Вуковића, са домаћинима Пантом, Станком и Ристом. Панто и Станко су пописани 1851. године као синови поменутог Илије Вуковића, док је Ристо вјероватно рођен након пописа. Из чињенице да су Вуковићи пописани 1851. године, те да је из реда те породице и сеоски кнез/старјешина можемо посредно закључити да се не ради о скорашњим досељеницима, али је тешко рећи нешто више о правцу и времену досељења, тим прије што се није сачувало ни неко конкретније породично предање о томе.

Препорука за даље тестирање је директна провера на грану FGC28435.
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=108772

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #216 послато: Август 25, 2023, 09:05:53 пре подне »
59. Стевић, Ђурђевдан, Вршани/Бијељина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Скоро па модални хаплотип, што значи д аима већи број бликсих поклапања која не морају имати филогенетички значај. Једина немодалне вриједности су DYS549=12 и DYS576=17. Међутим управо се на тим вриједностима разликује са својим најближим поклапањима. На истом географском подручју чисто технички гледано најближи му је Николић, Никољдан из Буковице Горње/Бијељина (3/23 разлике), али с обзиром да слави другу славу и да се разликују на немодалним вриједностима, мале су шансе за везу. Од слављеника Ђурђевдана најближи му је Ламбић из Борака/Коњиц (3/23 разлике), али и он се разликује на немодалним вриједностима.

Препорука је неки од дубинских тестова (Dante, BIGY, Nebula) или SNP панел.

О Стевићима из Вршана детаљније податке о поријеклу дао је Велибор Лазић:
"59. Стевић, Ђурђевдан, Нови/Вршани, Бијељина - Нови данас представља посебно насељено мјесто на територији града Бијељина, али је, историјски гледано, дуго дијелио судбину Вршана. Познат по Накића кули, Нови је, баш као и Вршани, занемарен у литератури која се бави поријеклом становништва Семберије и Мајевице, па је и о поријеклу Стевића могуће поуздано говорити тек у свјетлу писаних извора из средине и друге половине 19. вијека. Како је сам тестирани навео, Стевићи потичу од Сарића из Новог. Турски попис становништва из 1851. године у селу Вршани у кући под редним бројем 100. наводи као главу породице Стеву Сарића, сина Обрена, рођеног 1811. године. Потомци Стеве Сарића данас носе презиме Стевић. Већ у првом домовнику СПЦ с почетка 1890-их срећемо три домаћинства са презименом Стевић Сарић, док у аустроугарским земљишним књигама из приближно истог периода срећемо само презиме Стевић. За Вршане (и Нови) је, иначе, могуће рећи да су у вријеме аустријске власти у тим крајевима у првој половини 18. вијека ненасељени, али да је до интензивног насељавања очигледно дошло већ од средине 18. вијека, па Вршани у Дубичком рату дају појединачно можда и највећи број фрајкора из Семберије. Имајући баш то на уму, вјерујем да не можемо олако искључити могућност да добар дио данашњих срановника Вршана/Новог представља потомке досељеника са запада и сјевера. Још један детаљ који је у вези са Стевићем вриједан помена, јесте и то да је Ђурђевдан веома честа, ако не и најчешћа крсна слава у Вршанима и Новом, па ће бити од великог интереса да у будућности провјеримо ради ли се, евентуално, о неком ширем братству."

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #217 послато: Август 25, 2023, 04:26:20 поподне »
60. Лазић (Ђурђевдан), Бузекара/Брчко

Припада хаплогрупи R1b-BY250. Има потпуно поклапање на 25 СТР маркера са Ристановићем из Равни код Ужица, који исто слави Ђурђевдан. Осим њих двојице, припадник ове хаплогрупе код Срба је још само Павасовић, али је разлика у маркерима велика, тако да се вероватно ради о посебним гранама давно раздвојеним, пре постојања Срба. Поклапање са Ристановићем је свакако добра вест и прозор у даље истраживање, а негативна је што постоје само њих двојица и не зна се којој би грани испод BY250 могли припадати, ако се дубински не тестирају.

https://www.yfull.com/tree/R-BY250/

Прилог од Велибора:

Бузекара, село у благом побрђу Мајевице, на територији дистрикта Брчко, на жалост није обрађивано у мени познатој литератури која се бави поријеклом становништва. У једном аустријском попису из 1724/25 помиње се као у том моменту ненасељено мјесто, а већ од 1788. године даје велики број фрајкора у Дубичком рату. Предак тестираног Лазића, Лазо Живановић, пописан је у турском попису нахије Брчко из 1851. На жалост, Срби нахије Брчко су, за разлику од практично свих околних нахија, пописани без презимена, што донекле отежава проналажење конкретних појединаца, али у овом случају имамо прилично сигуран погодак. Наиме, у селу Бузекара Горња у кући под редним бројем 23. пописан је Тешо, син Драгића и у његовом домаћинству брат његове супруге - Лазар, син Живана, у том моменту стар 15 година, дакле малољетан. Индиција о даљем поријеклу Лазара, претка Лазића из Бузекаре нема, али има основа да се говори о поријеклу ван саме Бузекаре. Можемо изнијети претпоставку да је Лазар рано остао без оца, па се доселио код старије сестре, или је можда, имајући у виду да је са Тешом у домаћинству пописан и "радник", па се очигледно ради о добростојећем домаћинству, Лазар дошао да живи код старије сестре у потрази за бољом будућношћу. Иначе, постоје и данас Тешини потомци, који носе презиме по њему - Тешић. Тестирани је поменуо неодређено предање о поријеклу из Црне Горе, али је тешко рећи било шта више о даљем поријеклу породице.
« Последња измена: Август 25, 2023, 04:29:06 поподне Зрно »

Ван мреже ВелиборЛазић13

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 236
  • N2
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #218 послато: Септембар 29, 2023, 09:07:03 поподне »
Лагано се поново захуктавамо, надам се, са новом групом тестираних, у којој су:

61. Бабић, Јовањдан, Угљевик село, Угљевик,
62. Ристић, Чађавица Горња, Бијељина,
63. Ђокић, Јовањдан, Крћина, Угљевик,
64. Милошевић, Савиндан, Попови, Бијељина.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Генетичко-генеалошко истраживање порекла становништва Семберије (2022)
« Одговор #219 послато: Септембар 29, 2023, 09:08:43 поподне »
Лагано се поново захуктавамо, надам се, са новом групом тестираних, у којој су:

61. Бабић, Јовањдан, Угљевик село, Угљевик,
62. Ристић, Чађавица Горња, Бијељина,
63. Ђокић, Јовањдан, Крћина, Угљевик,
64. Милошевић, Савиндан, Попови, Бијељина.
Шесто чуло ми говори да ће неко од ових Јовањаца бити од наше гране😊