Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 205713 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #700 послато: Мај 01, 2020, 02:03:06 поподне »
Ево шта о Плојовићима пишу Фикрет Себечевац и Селим Шаћировић у раду "НАСЕЉА НОВОПАЗАРСКОГ КРАЈА" из 1995. године:

- Велико Лукаре: У селу живи муслимански род Плојовићи (8 дом.), старином Хаџићи, старији досељеници (почетком 18. века). Исељеници: Плојовићи, Турска (1 дом.), Београд (1 дом) и Шумадија (2 дом.).

- Голодерица: Исељеници, Плојовићи Турска (2 дом.).

- Мекиње: Данашње становништво сачињавају старији досељеници, и то муслимански родови, Плојовићи (15 дом.). Исељеници: Плојовићи, Турска (3 дом).

- Горанџа: У селу живе муслимански родови старији досељеници (почетком 18. века): Авдовићи (8 дом.), старином Плојовићи.

- Гошево (Лукарско), Плојовићи (6 дом.), досељеници из Мекиња, после 1945. године. Исељеници, Плојовићи у Турску (2 дом.).

- Јошаница: Плојовићи, звани Османовићи (3 дом).

- Јуковача: Плојовићи из Јежа (1 дом.).

- Бабреж: Плојовићи (2 дом.), досељеници из Лукара.

- Мало Лукаре: Муслимански родови који спадају у старије досељенике (средином 19. века), Плојовићи (9 дом.), старином Хасановићи досељени из Мојковца (два брата у Црној Гори су исламизирани и дошли у Врујца код Тутина, а трећи брат је остао у Црној Гори као православац).

- Мур: Плојовићи (5 дом.) из Лукара (дошли после 1945. године).
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Плојовић

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #701 послато: Мај 01, 2020, 09:36:39 поподне »
Хвала пуно, господине Гиле!

Ово постаје занимљивије него што сам очекивала.

Дали сте ми траг који ми је баш фалио. Хвала још једном!

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #702 послато: Мај 01, 2020, 09:55:37 поподне »
Хвала пуно, господине Гиле!

Ово постаје занимљивије него што сам очекивала.

Дали сте ми траг који ми је баш фалио. Хвала још једном!

У почетку је то "само" занимљиво, касније, ако овим жаром наставите, прелази у страст :)

Добродошли у ПОРЕКЛО! :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Плојовић

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #703 послато: Мај 02, 2020, 12:04:33 поподне »
Слажем се.

Боље Вас нашла!

Као што сам раније напоменула да је човек побегао од крвне освете, по некој причи коју сам јуче успела да започнем са оцем наког Вашег одговора, он се звао Хасан, а презиме је преузео вероватно ту (сад не знам како се то раније преузимало презиме). Мој отац то не зна баш најбоље, али то му је некако у сећању. Моја породица конкретно води порекло из Великог Лукара, али ова прича где се спомињу Хасановићи и браћа из Мојковца ми звучи ближа, али можда нисам у праву.

За Хаџиће нисам успела да нађем ништа конкретно до сад што бих могла да повежем са својом породицом. У бошњачком днк се спомињу као потомци Клименти, док се Хасановићи ту спомињу као потомци Шкријеља, али и као:

I2a1 staroevropska > CTS10228 indoevropeizirana > Y3120 protokeltska > S17250 karpatska > S17250*
Hasanović    Sarači/Kalesija/Usora i Soli/BiH    Kolašin/CG       Potreban Full test    I-S17250+    I2a1-L621+    I2a1-L621

На једном месту пише да смо Кучи пореклом, на другом везе Хотима, можда смо Клименте, а можда и Шкријељи? Можда имамо и српско порекло? Док не убедим оца да се тестира, могу само да истражујем о могућем пореклу.
Јако ми је жао што не постоји више онај сајт где се могу анализирати црте лица и одретити којем типу припада. Можда бих тако на неки начин могла бити ближа док се не одради тест. :)
« Последња измена: Мај 02, 2020, 12:07:04 поподне Плојовић »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #704 послато: Мај 02, 2020, 12:14:39 поподне »


Предлажем да тестирате оца, то би било, у овом моменту,  најјеноставније и најбрже решење за Вас. Након тога иде литература и породично предање.

Није тестирање "сто дуката", што би рекао наш народ :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Плојовић

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #705 послато: Мај 02, 2020, 12:36:26 поподне »
Слажем се.  :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #706 послато: Мај 02, 2020, 01:14:41 поподне »
Слажем се.  :)

Целог овог месеца ћете имати прилике да тестирате вашег оца по повољнијој цени. Више о томе на овом линку:

https://www.poreklo.rs/2020/04/24/umesto-svetskog-dnk-dana-svetski-dnk-mesec-2020-veliki-popust-na-dnk-testiranje-prijavite-se/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #707 послато: Јул 20, 2020, 11:14:00 пре подне »
Мујагић, Сјеница/Срб, D-CTS11577>Y15407>Y14736

Према YFull-у TMRCA гране D-Y14736 је 1750 ybp (https://www.yfull.com/tree/D-Y14736/) и присутна је у Украјини и Казакстану. Ово може за сада бити потенцијално најбољи примјер хунске или аварске генетике на овом простору. Може наравно бити и да се ради о Бугарима или анадолским досељеницима.
Мујагић се недавно појавио на YFull стабло. Видећемо ускоро кад буде било ново ажурирање стабла да ли ће са неким од ове двојице формирати подграну. (https://www.yfull.com/tree/D-Y14813/)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #708 послато: Јул 20, 2020, 11:24:49 пре подне »
Мујагић сасвим извесно има турско-татарско порекло. Баш ме занима да ли ће се некада ова хаплогрупа наћи и међу Србима.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #709 послато: Јул 20, 2020, 11:40:29 пре подне »
Мујагић сасвим извесно има турско-татарско порекло. Баш ме занима да ли ће се некада ова хаплогрупа наћи и међу Србима.
Изгледа више татарско порекло, него турско ;D е сад како је дошла на Балкану питање је да ли са Монголима или са Турцима. Већ смо једном на овој теми пре годину дана износили теорије како су ова грана и грана C-M48 могле доћи на Балкан и када. По мени реалне су и једна и друга теорија, мада на то питање тешко да ћемо наћи одговор у скорије време. Можда би неко ко се боље разуме у ове две азијске хаплогрупе могао да да одговор на наша питања?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #710 послато: Јул 20, 2020, 11:47:24 пре подне »
У сваком случају, уско је повезана са турским освајањима и засигурно је није било на Балкану пре доласка Турака. Тешко да има везе са монголским-татарским походима раније.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #711 послато: Јул 20, 2020, 12:01:35 поподне »
У сваком случају, уско је повезана са турским освајањима и засигурно је није било на Балкану пре доласка Турака. Тешко да има везе са монголским-татарским походима раније.
Знам једну породицу из Пријепоља,власници најпознатије пекаре у граду су били.И дан данас је зову Махова пекара,иако је Махо преселио има тај вакат.Занимљиво ми је то што кад вратим филм сад ,а било је поодавно кад сам био дијете,сјећам се да су сви имали мало косе очи и женска чељад такође.Из ког су села у Сјеници,имам још неке у виду?Да није Гоње у питању?

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #712 послато: Јул 20, 2020, 12:38:56 поподне »
Na FTDNA, u projektu D haplogrupe se nalazi izvesni Tatar, poreklom iz Rumunije (redni broj 20) koji je pozitivan na F1771. Koliko vidim, F1771 je u Yfull stablu izjednačen sa Y14813

https://www.familytreedna.com/public/Dhaplogroup?iframe=yresults

На мрежи Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #713 послато: Јул 20, 2020, 12:41:12 поподне »
Дакле, од Тибета преко Казахстана и Анадолије, па до Србије, каква генерацијска пустоловина. :D

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #714 послато: Јул 20, 2020, 12:43:22 поподне »
Postoji zanimljiv tekst o Tatarima u Rumuniji na Vikipediji. Izgleda da je jedan dobar deo njih povezan sa Krimskim Tatarima

https://en.wikipedia.org/wiki/Tatars_of_Romania

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #715 послато: Јул 20, 2020, 02:25:06 поподне »
Постоје у Фочи муслиманске фамилије Татарић и Татарагић,не вјерујем да је случајно...

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #716 послато: Јул 20, 2020, 03:36:59 поподне »
Постоје у Фочи муслиманске фамилије Татарић и Татарагић,не вјерујем да је случајно...
U Kneževini Srbiji poštari  su se nazivali tatari, odnosno poštanska služba - tatarska  služba...nasledjeno iz Osmanskog carstva, u kome  su tatari na svojim moćnim i brzim konnjima prenosili poštu...e sad, verovatno su neki i bili  poreklom Tatari ali ne svi....eto odatle ta prezimena vuku poreklo.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #717 послато: Јул 20, 2020, 03:38:35 поподне »
Изгледа више татарско порекло, него турско ;D е сад како је дошла на Балкану питање је да ли са Монголима или са Турцима. Већ смо једном на овој теми пре годину дана износили теорије како су ова грана и грана C-M48 могле доћи на Балкан и када. По мени реалне су и једна и друга теорија, мада на то питање тешко да ћемо наћи одговор у скорије време. Можда би неко ко се боље разуме у ове две азијске хаплогрупе могао да да одговор на наша питања?

Лично познајем једног Мујагића из Сјенице.
Висок ...плав човек ..без икаквих особености.   

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #718 послато: Јул 20, 2020, 08:45:09 поподне »
U Kneževini Srbiji poštari  su se nazivali tatari, odnosno poštanska služba - tatarska  služba...nasledjeno iz Osmanskog carstva, u kome  su tatari na svojim moćnim i brzim konnjima prenosili poštu...e sad, verovatno su neki i bili  poreklom Tatari ali ne svi....eto odatle ta prezimena vuku poreklo.
Хвала Гоцо,научих нешто данас,занимљив податак,мада не ни било згорег тестирати неког од њих...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #719 послато: Јул 20, 2020, 08:52:08 поподне »
Хвала Гоцо,научих нешто данас,занимљив податак,мада не ни било згорег тестирати неког од њих...

Тога презимена има посвуда, има их и тестираних, али као што Гоца написа, то презиме је настало по занимању.