Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 206027 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #680 послато: Март 03, 2020, 08:55:17 поподне »
Дестановић, Губавач, Бијело Поље, I2-Y3120>PH908>FT14506>Y56203

Припада истом роду као и Фетаховић за кога је утврђено да је Y56203*.

Дестановића није било у Губавчу према попису из 1913. године, а ни Лутовац их није тамо пописао 60-их година.
Према предању које је навео тестирани, Дестановићи потичу од Буљукбашића из Копривне код Пријепоља.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #681 послато: Март 03, 2020, 09:06:21 поподне »
Качар, Пожега, Нови Пазар, G1b>L830

Качар, Сипање, Бијело Поље, I2>Y3721>FGC67849>YP4799

И једни и други према предању потичу од Качара из Буковице код Рожаја који су огранак православних Белоица из истог места. Како је и за Белоице утврђено да припадају грани G1b>L830, може се закључити да Качари из Сипања имају нетачно предање, тим пре што су генетички сродни Скокама из истог места и Фетићима из Краденика.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #682 послато: Март 03, 2020, 09:15:05 поподне »
Скоко, Сипање, Бијело Поље, I2>Y3721>FGC67849>YP4799

Као што је већ речено, Скоке су генетички сродни Качарима из истог места и Фетићима из Краденика.

Лутовац је забележио следеће о њима:
Скоке (10 к.), кажу да су род са православним Скоковићима из околине Иванграда.

Скоковића има у Ржаници и славе Васиљевдан, а тамо су досељени из Горњих Села. Тамошњи Обрадовићи такође славе Васиљевдан и имају предање да су Скоковићи њихов огранак. Како је за Обрадовиће утврђено да припадају R1a хаплогрупи, може се закључити да је предање Скока нетачно и да је настало због сличних презимена.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #683 послато: Март 03, 2020, 09:15:26 поподне »
Качар, Пожега, Нови Пазар, G1b>L830

Објављен је својевремено.

Качар, муслиман, Нови Пазар

Припада хаплогрупи G1-L830. На 12 маркера има потпуно поклапање са Белоицом из Буковице код Рожаја и претходно тестираним Качаром из Пожеге код Новог Пазара, па се може рећи да је предање Качара и оно што је забележно у литератури потврђено.

Оно што ми је привукло пажњу код његових поклапања на FTDNA је то што се за извесну особу англофонског имена и презимена коју сам споменуо приликом објављивања Белоице на овој истој теми наводи предак чије презиме (Анушић) слично презимену Ануша које се наводи у Пожеги заједно са Качарима. Тестирани не зна много о пореклу, изузев тога да му је деда мигрирао у Аустралију након Другог светског рата.

''Помухамедањени српски родови: Хануше, Ануше 6 K., стари - Качари 10 к., Кучи из Рожаја. — Колашинци 7 K., Кучи из Колашина.''

Рашка, књига 2, Петар Ж. Петровић

Наравно, ово може бити случајност и због тога што се ова братства наводе као несродна и јер су им презимена различита, али доста ретка хаплогрупа и генетска сродност са особом сличног корена презимена (додуше немуслиманског имена) ми делује као мало вероватна.

КАЧАРИ

''По томе што су били добри мајстори за израду каца, добили су презиме Качари. Они су из Буковице и припадају Белојицама. Један од Белојица прихватиоје ислам па су његови потомци Муслимани Качари (види: Белојице). Њихових потомака има у неколико тутунских села: Детане, Орље, Мелаје а у новије време и у Тутину. Још током ХIХ века, затим пре и особито после другог светског рата, Качари су се исељавали у Нови Пазар и околину (Пожега), Македонију и Турску.''

Становништво сјеничког и тутинског краја, Ејуп Мушовић 

Тестирани је потомак исељеника у Турску.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #684 послато: Март 03, 2020, 09:21:11 поподне »
Објављен је својевремено.

Не знам да ли је иста особа у питању. На овој теми постављам искључиво резултате са Бошњачког ДНК пројекта, а тај резултат до сада није коментарисан овде.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #685 послато: Март 03, 2020, 09:35:40 поподне »
Не знам да ли је иста особа у питању. На овој теми постављам искључиво резултате са Бошњачког ДНК пројекта, а тај резултат до сада није коментарисан овде.
Мислим да је исти тестирани у питању јер је присутан и у њиховој FTDNA табели, али како год треба да буде и на овој теми.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #686 послато: Март 03, 2020, 09:52:21 поподне »
Хот, Малин Дубрава, Вуча, Рожаје, J2b2-Z638>Z1296>Z1295>Y166564

Припада роду Хота који чини готово комплетно становништво истоименог племена у Малесији.

Наведено је да је тестирани из Буковице, али заселак Малин Дубрава где живе Хоти припада суседном насељу Вуча. За њих је Лутовац забележио следеће:
Најпре су дошли Хоти (Мујановићи, Хабиновићи и Алијићи), који сада има 23 куће.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #687 послато: Март 03, 2020, 10:08:11 поподне »
Спахић, Црнча, Бијело Поље, J2b1>Z638>Y20899>PH1751

Припада истом роду као и Фета из Драгаша у Гори.

Лутовац је забележио следеће:
Спахијићи (15 к.), њихов предак је добио земљу као спахија, који је по свој прилици био из овог краја.

Тестирани је међутим написао да је пореклом из Радеше код Драгаша чему иде у прилог и блискост са Фетом из Драгаша.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #688 послато: Март 03, 2020, 10:13:22 поподне »
Кораћ, Јоховица, Петњица, R1a-M458

Исти је род са Паламаром из суседног Годочеља, чиме је потврђено предање по коме су Паламери огранак Кораћа. О Кораћима је раније већ било речи на овој теми.

Исламизирани Кораћи и њихов огранак Паламaри из Јоховице у Бихору (суседно село до Годочеља) су од православних Кораћа из Горњих Села. Кораћа има и у Никшићкој Жупи и род су са Кораћима из Полимља. Сви имају предање да су из Братоножића, а Кораћи у Никшићкој Жупи сматрају да су од Дармановића који су грана Братоножићи. Како Братоножићи припадају Q2 хаплогрупи, то очигледно није тачно сем уколико им Дармановићи нису прибраћени што је мало вероватно. Ердељановић је за Кораће забележио да су од старијег слоја становништва, али их није сврстао међу Букумире за разлику од појединих аутора. На основу хаплогрупе, јасно је да нису ни од Букумира. Тестирани Паламар нема ближих поклапања са до сада тестираним R1a-L1029 братствима. Специфичне вредности: DYS389ii=30 и YGATAH4=10. У сваком случају, доста неочекиван резултат.

Број кућа 1913. године у Полимљу:
Кораћи (православци): 49
Кораћи (муслимани): 20

Ван мреже Mihajlo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 121
  • R1b Y37280 Y84624
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #689 послато: Март 29, 2020, 09:28:12 поподне »
Изгледа да један Зилкић из села Ораше код Тутина је био тестиран као припадник гране R1b>Z2705>Y32147>Y37280*. Према предању, предак Зилкића се доселио из Добриње у Штавици, а тамо из Куча. Род су им православни Добрињци, јер је њихов родоначелник убивши Турчина у Добрињи примио ислам да би се спасао, и населио се овде.
https://www.poreklo.rs/2015/12/27/poreklo-prezimena-selo-orase-tutin/

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #690 послато: Март 30, 2020, 08:40:01 поподне »
Уколико је то Зилкић онда долазимо до трећег рода који има старину у Кучима.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #691 послато: Март 31, 2020, 01:07:35 поподне »
Иљазовић, Бесник, Рожаје, I2-Y3120>S17250>Y4882>A1328

Припада роду Ћетковића-Вајмеша из Шекулара.

Лутовац није пописао Иљазовиће у Беснику, нити их је тамо било 1913. године. У селу живе Мурићи, Дацићи и Дражани, а на БДНКП су написали "Мурић?" као даље порекло. Како Мурићи припадају грани R1b-Z2705>Y33200>BY38894>Y32147, једино је могло доћи до неког призећивања. Тестирани по свој прилици није навео детаљне податке о предању.


Ово је индиректна потврда да је у селу Кошутане део Шекулараца прибио уз Муриће. О томе се говорило али никада јавно. Мурићи у Бесник су дошли из Ругова,

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #692 послато: Април 16, 2020, 06:00:37 поподне »
Својевремено су се на 23андме појавили Цецуњанин, па Срдановић, обојица из Плава, Z17855+.

Хипотетисали смо да би, због неких предања, могли бити повезани са цеклинским Горњацима.

Међутим, недавно се на фтдна појавио један Срдановић у полапањима неких наших чланова. Изгледа да није члан пројеката којих сам ја члан, па не могу да видим нешто прецизније, можда наши админи могу.  Углавном, Срдановићу као грана стоји FT20796+, што је СНП на који су позитивни Србин Ковачевић, као и Иванов из Бугарске, што могу видети на И2а пројекту. Изгледа да је FT20796 ипак старији од BY190177.

Јако занимљив резултат. 


Плојовић

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #693 послато: Април 30, 2020, 04:22:24 поподне »
Добар дан!

Нови сам члан, па не знам баш како ово функционише, али надам се да ћу се снаћи убрзо.
Немам баш знања из области које се баве пореклом, али сам јако заинтересована за своје. Конкретно, желела бих да питам да ли неко зна нешто о породици Плојовић? Ово сам нашла на страници бошњачког днк-а:

R1b staroindoevropska > M269 > L23 > Z2103 > Y10789 protokeltska > Z2705 ilirsko / romanska > Y32147 > Y32147* B

Plojović    Lukare/Novi Pazar/Sandžak/SRB           Potreban SNP test    R-Y10789

Једино знам да је породица дошла из Црне Горе.

Замолила бих вас, ако бар нешто знате или можете да закључите из овога, напишите. Надам се вашем одговору и хвала унапред!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #694 послато: Април 30, 2020, 06:22:22 поподне »
Добар дан!

Нови сам члан, па не знам баш како ово функционише, али надам се да ћу се снаћи убрзо.
Немам баш знања из области које се баве пореклом, али сам јако заинтересована за своје. Конкретно, желела бих да питам да ли неко зна нешто о породици Плојовић? Ово сам нашла на страници бошњачког днк-а:

R1b staroindoevropska > M269 > L23 > Z2103 > Y10789 protokeltska > Z2705 ilirsko / romanska > Y32147 > Y32147* B

Plojović    Lukare/Novi Pazar/Sandžak/SRB           Potreban SNP test    R-Y10789

Једино знам да је породица дошла из Црне Горе.

Замолила бих вас, ако бар нешто знате или можете да закључите из овога, напишите. Надам се вашем одговору и хвала унапред!

Добродошли на форум!

Петар Петровић је забележио следеће о Плојовићима из Великог Лукара:
Плојовићи 19 к., Кучи, дед из Бахче код Рожаја; били су хришћани, имају одељке "Србове" у Дреници и Плојовиће мухамеданце у Новом Пазару.

Код Рожаја постоји село Башча које је заиста претежно насељено Кучима. Тамо живе два братства из Куча према истраживању Милисава Лутовца:
Гаровићи (30. к) (с. Митровдан). Њихов је предак с Медуна из Куча, јер је убио агу код Подгорице.
Ђуровићи (4. к) род су са Ђуровићима у Грижици.


Да би се евентуално сазнало од кога потичу Плојовићи, требало би тестирати ова два братства.
« Последња измена: Април 30, 2020, 10:29:24 поподне Иван Вукићевић »

Плојовић

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #695 послато: Април 30, 2020, 08:56:20 поподне »
Боље Вас нашла!

Пре свега, желим да се захвалим на одговору у тако кратком временском року.
Негде на интернету сам прочитала ово што сте написали, мислим да је било под именом "Рашка", ако се не варам. Можда је то тачно, али истраживала сам и видох да су на сајту бошњачког днк-а поставили ово:

Ejup Mušović:
Plojovići su iz Lukara, odakle ih je dosta doseljeno u Novi Pazar posle drugog svetskog rata, smatraju da su islamizovani Crnogorci. Međutim, Lukare je početkom XVIII veka bilo naseljeno Hotima. Kada je Aleksandar Giljferding prošao kroz Lukare sredinom prošlog veka, on je tu video „samo albansko stanovništvo”, pa nije isključeno da su starinom Hoti. Ovo tim pre što ni u svoje predanje, koje smo naveli, nisu sigurni (Muslimani).

Хаплогрупа Хота се уопште не подудара са хаплогрупом којом су означени Плојовићи, колико сам могла приметити на основу оног што сам истраживала.
Хаплогрупа Ђуровића је I2 PH908 i R1a L1029. Хаплогрупу Гаровића нисам успела да нађем.

Оно што сам ја чула давно у својој породици, било је да су побегли од крвне освете. Деда је умро и стари рођак наш који је то знао, тако да не можемо ни да проверимо истинитост тога а ни да сазнамо нешто више о томе. Врло занимљиво би ми било кад бих успела да сазнам по чему су добили презиме и које је било претходно.

Приметила сам да на форуму има доста људи који се разумеју у порекло, па се надам да ће се јавити можда још неко ко зна нешто о Плојовићима или о овој хаплогрупи и гранама којима припадамо. Замолила бих још једном, желела бих свако мишљење да чујем. :)



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #696 послато: Април 30, 2020, 09:26:58 поподне »
https://www.poreklo.rs/2019/12/28/haplogrupa-r1b-by611z2705/

Имате ту све о хаплогрупи за коју се интересујете.

Плојовић

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #697 послато: Април 30, 2020, 09:51:23 поподне »
Хвала! Лепо сте написали овај чланак.

Видим да је за Плојовиће последње у низу Y32147, док овамо има још подграна. Даље не бих знала како да протумачим. Сад тек не разумем ком племену они заправо припадају и какво им је порекло.

Ја се извињавам, не бих да гњавим са овим, али јако сам знатижељна.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #698 послато: Април 30, 2020, 09:52:20 поподне »
Негде на интернету сам прочитала ово што сте написали, мислим да је било под именом "Рашка", ако се не варам. Можда је то тачно, али истраживала сам и видох да су на сајту бошњачког днк-а поставили ово:

Ejup Mušović:
Plojovići su iz Lukara, odakle ih je dosta doseljeno u Novi Pazar posle drugog svetskog rata, smatraju da su islamizovani Crnogorci. Međutim, Lukare je početkom XVIII veka bilo naseljeno Hotima. Kada je Aleksandar Giljferding prošao kroz Lukare sredinom prošlog veka, on je tu video „samo albansko stanovništvo”, pa nije isključeno da su starinom Hoti. Ovo tim pre što ni u svoje predanje, koje smo naveli, nisu sigurni (Muslimani).

Хаплогрупа Хота се уопште не подудара са хаплогрупом којом су означени Плојовићи, колико сам могла приметити на основу оног што сам истраживала.
Хаплогрупа Ђуровића је I2 PH908 i R1a L1029. Хаплогрупу Гаровића нисам успела да нађем.

Јесте, у питању је рад Петра Петровића о Рашкој. Познато ми је шта је Мушовић написао, али он је обрадио исељене Плојовиће који су прешли у Нови Пазар. А чак и они кажу да су дошли из Црне Горе, тако да је то са Хотима Мушовићева конструкција на основу податка да су у Лукарама некада живели Хоти. Плојовићи у Лукарама очигледно имају прецизије предање одакле су тачно дошли из Црне Горе.

Ти Ђуровићи који су до сада тестирани немају никакве везе са Ђуровићима из Грижице и Башче код Рожаја.
« Последња измена: Април 30, 2020, 10:29:48 поподне Иван Вукићевић »

Плојовић

  • Гост
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #699 послато: Мај 01, 2020, 11:55:14 пре подне »
У Лукару тренутно има колико знам само једна породица Плојовић која живи, остале породице су дошле углавном у Нови Пазар.

Можда сте у праву, можда би могли да имамо везе са њима. Али опет, да су нам род, вероватно би знали, као што знамо за друге породице из Лукара и околине.
« Последња измена: Мај 01, 2020, 11:57:00 пре подне Плојовић »