Аутор Тема: Порекло Вујовића из Прераца и Никшића, Никољдан  (Прочитано 15513 пута)

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Порекло Вујовића из Прераца и Никшића, Никољдан
« Одговор #80 послато: Март 15, 2023, 04:14:25 поподне »
Дрвенџије из колешка (Невесиње) имају усмено предање да их је о тај крај доселио неки "зли" Раде. Дрвенџије су потврђени као род Матаруга (шире братство Вујачића, ако добро схватам). Литература наводи да су поријеклом од Даковића са Грахова. Одржавају свијест о блиским родбинским везама са Раданима из оближњих невесињских села. Никада се нису међусобно вјенчавали а знали би и заноћити једни код других (као код рођака) кад их пут нанесе. Радани су такође потврђени као Матаруге (они пак, ако то добро схватам, као шире братство Булајића)
Могуће је да је тај "зли" Раде у ствари родоначелник братачких Радовића и да је при свом доласку, повукао са собом и више фамилија са Грахова и доселио их у херцеговачка села...


На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло Вујовића из Прераца и Никшића, Никољдан
« Одговор #81 послато: Март 15, 2023, 11:09:12 поподне »
Дрвенџије из колешка (Невесиње) имају усмено предање да их је о тај крај доселио неки "зли" Раде. Дрвенџије су потврђени као род Матаруга (шире братство Вујачића, ако добро схватам). Литература наводи да су поријеклом од Даковића са Грахова. Одржавају свијест о блиским родбинским везама са Раданима из оближњих невесињских села. Никада се нису међусобно вјенчавали а знали би и заноћити једни код других (као код рођака) кад их пут нанесе. Радани су такође потврђени као Матаруге (они пак, ако то добро схватам, као шире братство Булајића)
Могуће је да је тај "зли" Раде у ствари родоначелник братачких Радовића и да је при свом доласку, повукао са собом и више фамилија са Грахова и доселио их у херцеговачка села...

Да, Дрвенџије би требало да су од Вујачића-Даковића.
А Радани су пореклом од Радана, унука Попа Радула, незваничног вође Риђана током Кандијског рата. Поп Радуле је од Булајића. Тако бар пише Чедомир Булајић у књизи "Родослов братства Булајић".

Нисам знао о овоме за Дрвенџије. Можеш ли ми рећи нешто више о њима јер на интернету слабо шта има.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Слобо

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Порекло Вујовића из Прераца и Никшића, Никољдан
« Одговор #82 послато: Март 16, 2023, 02:58:56 поподне »
На жалост, не знам много шта што би било од користи за ова истраживања.

С друге стране, ова жива свијест о блиским рођачким везама двије породице ми говори да је мало вјероватно да припадају различитим братсвима, која су се раздвојила још поодавно.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло Вујовића из Прераца и Никшића, Никољдан
« Одговор #83 послато: Март 19, 2023, 05:44:19 поподне »
Колико сам успео да истражим, нисам могао да нађем породицу у Риђанима која, попут моје, уз Никољдан прислужује Шћепандан.

Мислим да би то био добар траг у налажењу одговора на питање ком роду је припадао Вујо/Петар. Наравно, све то уколико моји нису променили шта прислужују приликом преласка у Прераца.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"