Аутор Тема: Срђевдан и Срђевштаци  (Прочитано 2747 пута)

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Срђевдан и Срђевштаци
« послато: Фебруар 05, 2019, 12:20:16 поподне »
Поздрав браћо Срби, започињем ову тему са намјером да видимо и утврдимо које све породице и братства славе Срђевдан и да се упознамо са њиховим поријеклом. Ја бих започео са тиме да сам из пар извора сазнао да већина Срђевштака води поријекло од Скадра,Зете и Херцеговине, те да је то веома ријетка слава која је најзаступљенија у Босни, јер се народ селио западно и сјеверно под притиском Османлија.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #1 послато: Фебруар 05, 2019, 06:07:29 поподне »
Вероватно знате за овај списак презимена са славом Срђевдан

http://www.srdjevdan.org/prezimena.html

Битна информација коју могу дати, је то да у Далмацији, од преко хиљаду презимена, само Брекићи из Ервеника славе Срђевдан.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #2 послато: Фебруар 05, 2019, 07:50:42 поподне »
Знам за овај сајт и ту табелу презимена. Проблем је што тај сајт више нико не апдејтује већ само тако стоји, чак су угасили и Фб страницу и форум, те  би било одлично да се јаве моји Срђевштаци да мало покренемо неку страницу или сајт. А за Брекиће сам чуо, сматра се да су они од Бакића из Крајине, барем сам тако чуо...

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2019, 09:32:01 поподне »
Ево и неких којих нема на списку



Десивојевић из Калањевца код Љига.

Жабић из Слатине код Лакташа

Ковачевић - Лукавица (Сарајево)

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #4 послато: Март 01, 2019, 02:16:16 поподне »
Поздрав,

Мишковићи из гружанског села Борач, општина Кнић, славе Срђевдан.
По предању смо од Лутовца род из Васојевића, међутим обзиром да сам ја урадио ДНК тест, показало се да нити смо род са Лутовцима нити са Васојевићима.
За сад немамо генетских поклапања у бази.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #5 послато: Март 16, 2019, 07:34:27 поподне »
Поздрав Филипе,

Стварно ми је жао што се није потврдило предање. Можда су твоји само пролазили кроз Лутово и Васојевиће те одатле потиче та прича, то је свакако честа појава код Срба. Лутовци су И2 а Васојевићи Е1Б ако се не варам?

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #6 послато: Март 16, 2019, 08:30:28 поподне »
Поздрав Филипе,

Стварно ми је жао што се није потврдило предање. Можда су твоји само пролазили кроз Лутово и Васојевиће те одатле потиче та прича, то је свакако честа појава код Срба. Лутовци су И2 а Васојевићи Е1Б ако се не варам?

Здраво Твртко,

Мени није толико битно предање колико да утврдим чињенице. Да ли смо од ових или оних, стварно ми је све једно.
Може бити да имамо поклапања са неким фамилијама које воде порекло од Горобиља и Лиса из околине Пожеге али ништа док се неко не тестира.
Такође може бити да смо род са Јоксимовићима из Г.Трепче, али о том по том.

Што се Лутовца тиче, има их који су Р1б али источна грана, за разлику од мојих који су западна. Тако да ништа од поклапања.
Васојевићи јесу Е1б.

Волео бих да се прича настави на овој теми, како би се боље упознали и делили информације.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #7 послато: Март 16, 2019, 09:01:50 поподне »
На овом форуму је био активан и Богдановић из Јелићке, такође са славом Срђевдан. Волио бих када би се сакупило пар нас и покренули неку групу за све нас што славимо Срђевдан, да откријемо поријекло итд... Срђевдан.орг већ дужи период нико не одржава што ми је јако криво.


Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #8 послато: Август 16, 2023, 12:28:27 поподне »
Род Васиљевића из села Кошље, код Љубовије, слави Срђевдан. Не знам да ли има тестиран неко од њих.

"Hercegovci ili Vasiljevići. Njihov predak, pop Vasilj, došao je iz Pive iz nekog obližnjeg sela pivskom manastiru. Vasilj je ostao rano udov, otišao u svoj manastir i pokaluđerio se u nadi da ostane tu. Zavadi se posle kratkog vremena s jednim sabratom i u toj zavadi ubije sabrata, pobegne Pljevljima i skloni se u manastir Sv. Trojice. Docnije je uz manastir lreveo svoja dva brata sa decom i tu naselio. Jecan od braće bio je u službi kod nekog dobrog Turčina. Tu je na njega nasrtao i mnogo mu dosađivao drug njegov Turčin, koji je s njim zajedno služio istoga gazdu. Posvađaju se i pobiju, brat ubije Turčina i po savetu gazde morao je bežati. Kako su dobro znali, da u Rogačici imaju nekog srodnika, odu njemu i ovaj ih nagovori da idu u Košlja da zauzmu Knezluk, o kome se onda mnogo govorilo. Dolaskom u ovo selo Vasilj zbaci kaluđersku kapu, ponova se oženi i s braćom zakući. Oni su u Postenju, na ulazu i na najlepšem mestu, zauzeli su Knezluk i Miroševe livade. Mnogo su se selili i odlaze i danas. Zbog toga što se Vasilj zvao Hercegovac i Pivljanin, oni se zovu svuda Hercegovci, ali se ponose Vasiljem; zovu se i: Arsenovići, Dobrosavljevići, Milutinovići, Jankovići, Srećkovići, Grujići i Radivojevići (30 k.; Sv. Srđ)."

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #9 послато: Август 16, 2023, 04:38:53 поподне »
Род Васиљевића из села Кошље, код Љубовије, слави Срђевдан. Не знам да ли има тестиран неко од њих.

"Hercegovci ili Vasiljevići. Njihov predak, pop Vasilj, došao je iz Pive iz nekog obližnjeg sela pivskom manastiru. Vasilj je ostao rano udov, otišao u svoj manastir i pokaluđerio se u nadi da ostane tu. Zavadi se posle kratkog vremena s jednim sabratom i u toj zavadi ubije sabrata, pobegne Pljevljima i skloni se u manastir Sv. Trojice. Docnije je uz manastir lreveo svoja dva brata sa decom i tu naselio. Jecan od braće bio je u službi kod nekog dobrog Turčina. Tu je na njega nasrtao i mnogo mu dosađivao drug njegov Turčin, koji je s njim zajedno služio istoga gazdu. Posvađaju se i pobiju, brat ubije Turčina i po savetu gazde morao je bežati. Kako su dobro znali, da u Rogačici imaju nekog srodnika, odu njemu i ovaj ih nagovori da idu u Košlja da zauzmu Knezluk, o kome se onda mnogo govorilo. Dolaskom u ovo selo Vasilj zbaci kaluđersku kapu, ponova se oženi i s braćom zakući. Oni su u Postenju, na ulazu i na najlepšem mestu, zauzeli su Knezluk i Miroševe livade. Mnogo su se selili i odlaze i danas. Zbog toga što se Vasilj zvao Hercegovac i Pivljanin, oni se zovu svuda Hercegovci, ali se ponose Vasiljem; zovu se i: Arsenovići, Dobrosavljevići, Milutinovići, Jankovići, Srećkovići, Grujići i Radivojevići (30 k.; Sv. Srđ)."
Nije niko testiran od ovog roda,a bilo bi dobro testirati ih.Poznaješ li koga od njih?

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #10 послато: Август 16, 2023, 05:14:37 поподне »
Nije niko testiran od ovog roda,a bilo bi dobro testirati ih.Poznaješ li koga od njih?

Тренутно, не. Заинтересован сам за Кошље зато што су моји преци вероватно одатле дошли у садашње место.

Распитаћу се, па ако налетим на неког, јављам. И мене би занимало да се тестирају, делују као велики род.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #11 послато: Август 16, 2023, 05:58:44 поподне »
Свакако да би и мени резултат био интересантан, што се мене тиче учествовао бих финансијски заједно са побратимом Грбићем како смо о томе једном и причали, ако би успјели наћи некога.

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #12 послато: Август 16, 2023, 07:21:58 поподне »
Skoro sam stupio u kontakt sa Milanom Toplakom koji je radio rodoslove za Gornje Košlje i Drlače,obećao mi je naći nekog od srdjevštaka ali za sad ništa od toga.Meni su interesantni i ostali rodovi iz Gornjih Kašalja za testiranje koji imaju predanje da su iz Pive-Tadići,Djokići-Mutapi,Mladenovići.
Kao što Luka reče,pomogao bi i ja finansijski.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #13 послато: Август 16, 2023, 07:29:20 поподне »
Живим у Ваљеву, сигурно има Ваљеваца пореклом из Кошаља, набасаћу већ на неког.  :)

Ван мреже Markoljiljak

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Срђевдан и Срђевштаци
« Одговор #14 послато: Август 27, 2023, 11:10:46 поподне »
Pozdrav,slavim slavu Srdjevdan.Ljiljak