Аутор Тема: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта  (Прочитано 204096 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #360 послато: Мај 14, 2018, 05:28:21 поподне »
Тачније на упоредивих 10 маркера...

Грешка, извињавам се.

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #361 послато: Мај 14, 2018, 05:29:17 поподне »
Наредних дана ћемо имати резултат и правих Божовића па ћемо моћи да идентификујемо да ли прво тестирани Божовић припада правим Вожовићима, Аповићима или Кршацима.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #362 послато: Мај 14, 2018, 09:26:51 поподне »
Марић, муслиман, Аладинићи, Столац

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Хаплотип који не одудара превише од модала (једино вредности 13 на 385a и 14 на 389i), али и поред тога нема превише блиских поклапања.

О овој породици тј. њеном пореклу нисам успео наћи ништа, па ако неко нешто зна, нека напише.

Alija Pirić u "Dubravskom leksikonu" kaže da su u Aladiniće došli iz Blagaja, gdje i danas ima Marića.  Oni inače ovo prezime izgovaraju kao Màrić(s dugim drugim slogom) a ne Márić.  Ovo prezime je tipično za Podveležje i tamošnje stočarsko muslimansko stanovništvo.  Najveći su rod u Podveležju.  Terzija Husein Marić koje je 1755. zabilježen u Mostaru je vjerojatno član ovog roda.  Rizvan Marić iz sela Kamena pod Veležom koji se ženi 1767. je sigurno od ovih Marića. 

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #363 послато: Мај 14, 2018, 09:48:43 поподне »
Познајем Мариће католике из Љубљенице, која такође припада општини Столац. Само презиме не мора значити ништа, али можда би ови исламизирани Марићи могли бити од њих. Марић ионако није презиме типично за муслимане, што значи да је њихов предак задржао изворно хришћанско презиме након исламизације.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #364 послато: Мај 14, 2018, 11:44:07 поподне »
Хивзија Хасандедић спомиње Мариће у читавом крају око Мостара, спомињу се и у сиџилу благајског суда. У Херцеговини има Марића све три вјере и свако се презиме различито изговара. Паво је у праву како се изговара презииме Марића муслимана
Могуће да је од ових Енвер Марић, члан чувеног Вележовог BMW- Бајевић,Марић,Владић.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%80_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%9B

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #365 послато: Мај 15, 2018, 01:31:14 пре подне »
Kako se ti podveleški Marići muslimani drže za jedan rod, onda bi ovo trebao biti i haplotip Envera Marića. 

A ne vjerujem da bi bili kakav rod sa stolačkim Marićima katolicima.  Prije 1700. u istočnoj Hercegovini nije bilo katoličkog stanovništva sjeverno od Hutovskog Blata i Popova.  Stolački Marići(osim naravno ovih muslimana iz Aladinića) su uglavnom doseljenici iz Velje Međe u Popovu.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #366 послато: Мај 15, 2018, 01:40:59 пре подне »
Nego, prije godinu-dvije je Nebojša na ovoj temi postavio rezultat Macića koji je iz Podveležja kao i ovaj Marić. 

Цитат
Machic (Мачић?), Мостар, БиХ, I2a Динарик југ

13 24 16 10 14-14 11 13 12 13 11 30 18 8-10 11 11 25 13 19 30 12-14-15-15 10 8 21-21 15 12 18 19 34-34 11 10

Jesu li Macić i Marić genetski bliski?

Jelic

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #367 послато: Мај 15, 2018, 01:42:56 пре подне »
Jesu li Macić i Marić genetski bliski?

Нису. Мацић/Мачић је несумњиво близак неким српским родовима из околине Чапљине који тренутно нису за објављивање.

симо

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #368 послато: Мај 15, 2018, 10:37:16 пре подне »
Божовић, Митровдан, Придворица, Зубин Поток

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Од специфичнијих вредности, издвајају се висока вредност 21 на 570 и ниска вредност 27 на 481. Најближи хаплотип на пројекту Божовићу је Јевтовић из Лесковице код Александровца који исто слави Митровдан, разликују се на 1 маркеру од упоредивих 17. Могуће је да су повезани, али их ипак нисам груписао заједно због малог броја маркера. На 1 маркеру од упоредивих 12 се разликује од раније тестираног Божовића из истог места.

Ова тестирана грана Божовића има родовски надимак "Аповић" и по предању нису "прави" Божовићи. Остаје нејасно да ли је први тестирани Божовић из Придворице такође од Аповића или не. О самим Божовићима ће надам се више написати форумаши Милош и Equinox.

Раније тестирани Божовић из Придворице је из стабла Вукајла, тј. он је од "правих" Божовића. С обзиром на блискост резултата њега и новотестираног Божовића, претпостављам да ће резултати трећег Божовића (ако сам добро разумио очекује се још један резултат?) разјаснити ову ситуацију.

Колико се сјећам, Караџићи из Дробњака, такође имају ниску вриједност 481=27. Нисам провјеравао, не знам како хаплотип Божовића Аповића стоји у односу на њихов.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #369 послато: Мај 15, 2018, 10:49:27 пре подне »
Раније тестирани Божовић из Придворице је из стабла Вукајла, тј. он је од "правих" Божовића. С обзиром на блискост резултата њега и новотестираног Божовића, претпостављам да ће резултати трећег Божовића (ако сам добро разумио очекује се још један резултат?) разјаснити ову ситуацију.

Колико се сјећам, Караџићи из Дробњака, такође имају ниску вриједност 481=27. Нисам провјеравао, не знам како хаплотип Божовића Аповића стоји у односу на њихов.

Тако је. Вероватно не постоји генетска разлика међу њима, већ су се временом разродили и створили нова предања. Биће да је тачна Лукина препоставка о Божовићима као стариницима у И. Колашину. Јевтовић са славом Митровдан, који је генетски најближи Божовићима, навео је као надимак рода "Грци". "Грке" имамо по Копаонику, у Боћима, али тако су називали и Црновунце. Код њих је јак култ Св. Ђорђа и Св. Димитрија, па тако "Грци" славе Ђурђевдан и Митровдан. Велика је шанса да Божовићи припадају овој миграторној струји...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #370 послато: Мај 15, 2018, 12:55:15 поподне »
Тако је. Вероватно не постоји генетска разлика међу њима, већ су се временом разродили и створили нова предања. Биће да је тачна Лукина препоставка о Божовићима као стариницима у И. Колашину. Јевтовић са славом Митровдан, који је генетски најближи Божовићима, навео је као надимак рода "Грци". "Грке" имамо по Копаонику, у Боћима, али тако су називали и Црновунце. Код њих је јак култ Св. Ђорђа и Св. Димитрија, па тако "Грци" славе Ђурђевдан и Митровдан. Велика је шанса да Божовићи припадају овој миграторној струји...
Каква је то случајност, да разне не сродне породице са презименом и надимком "Грк" славе Митровдан?

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #371 послато: Мај 15, 2018, 10:56:57 поподне »
Марић, муслиман, Аладинићи, Столац

Припада хаплогрупи I2-CTS10228. Хаплотип који не одудара превише од модала (једино вредности 13 на 385a и 14 на 389i), али и поред тога нема превише блиских поклапања.

О овој породици тј. њеном пореклу нисам успео наћи ништа, па ако неко нешто зна, нека напише.
Марићи муслимани из Аладинића дошли су из Благаја. Вјероватно баштине хришћанску прошлост, јер је презиме изведено од женског имена Марија. Отуда код њих данас дужина на и (Маријићи-Мариић-Марић). Марића муслимана има у Дабрици, Подвележју и Жуљима (Невесиње). Извор: Алија Пирић: Дубравски Лексикон

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #372 послато: Мај 16, 2018, 01:45:32 пре подне »
Колико се сјећам, Караџићи из Дробњака, такође имају ниску вриједност 481=27. Нисам провјеравао, не знам како хаплотип Божовића Аповића стоји у односу на њихов.

Исувише им се разликују хаплотипови да би били сродни.

Вероватно не постоји генетска разлика међу њима, већ су се временом разродили и створили нова предања.

Међу тестиранима из истраживања САНУ је и припадник братства које је огранак Божовића (Лука зна више о томе). Тај тестирани је I2-PH908 и од Божовића који је раније тестиран се такође разликује само на једном маркеру, што наравно не значи пуно јер тај Божовић има свега 12 маркера. Међутим, уколико је предање о другачијем пореклу Аповића тачно (а прилично је детаљно), онда братство од којих је тестирани из истраживања САНУ вероватно потиче од правих Божовића који би у том случају изворно ипак били I2-PH908. Наравно, све је и даље отворено.

Да ли је планирано да се ускоро тестира неко из главне гране Божовића?

Jelic

  • Гост
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #373 послато: Мај 16, 2018, 10:22:20 пре подне »
Исувише им се разликују хаплотипови да би били сродни.

Међу тестиранима из истраживања САНУ је и припадник братства које је огранак Божовића (Лука зна више о томе). Тај тестирани је I2-PH908 и од Божовића који је раније тестиран се такође разликује само на једном маркеру, што наравно не значи пуно јер тај Божовић има свега 12 маркера. Међутим, уколико је предање о другачијем пореклу Аповића тачно (а прилично је детаљно), онда братство од којих је тестирани из истраживања САНУ вероватно потиче од правих Божовића који би у том случају изворно ипак били I2-PH908. Наравно, све је и даље отворено.

Да ли је планирано да се ускоро тестира неко из главне гране Божовића?

Тај тестирани очито није пореклом од Божовића из Ибарског Колашина који славе Митровдан, иако јесте навео презиме Божовић као старије. Ни податак о његовов ранијој слави се не уклапа са Божовићима из Ибарског Колашина, тако да могуће да је раније било више несродних породица у Ибарском Колашину са овим презименом. Заправо је овакво предање код тог тестираног јако упитно јер је генетски несумњиво повезан са другим тестираним из истог истраживања са којим дели јако ретку крсну славу, тако да предање о ранијој слави вероватно није тачно, а ни Ибарски Колашин не делује као потенцијална матица тј. старије место порекла обојице тестираних.
« Последња измена: Мај 16, 2018, 10:29:20 пре подне Лука »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #374 послато: Мај 16, 2018, 10:47:57 пре подне »
Тај тестирани очито није пореклом од Божовића из Ибарског Колашина који славе Митровдан, иако јесте навео презиме Божовић као старије. Ни податак о његовов ранијој слави се не уклапа са Божовићима из Ибарског Колашина, тако да могуће да је раније било више несродних породица у Ибарском Колашину са овим презименом. Заправо је овакво предање код тог тестираног јако упитно јер је генетски несумњиво повезан са другим тестираним из истог истраживања са којим дели јако ретку крсну славу, тако да предање о ранијој слави вероватно није тачно, а ни Ибарски Колашин не делује као потенцијална матица тј. старије место порекла обојице тестираних.

Да, њихова слава је врло ретка. Добро је што си споменуо да имају рођаке са истом славом, то заиста знатно умањује шансе да су од Божовића који славе Митровдан. У литератури се за ту породицу само наводи да су старинци у околини Рашке.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #375 послато: Мај 16, 2018, 11:15:02 пре подне »

Да ли је планирано да се ускоро тестира неко из главне гране Божовића?

Надам се да ћемо до петка имати резултат "правих" Божовића...

Ван мреже Equinox

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 347
  • I2-Z17855>A1221>Y151307 Ковачанин
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #376 послато: Мај 16, 2018, 02:02:10 поподне »
Надам се да ћемо до петка имати резултат "правих" Божовића...

Предат узорак 😀 потрудиће се да буде до петка.
Резултат проф. Маринка Божовића ће решити све дилеме.

Ван мреже Иванић Б.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #377 послато: Мај 16, 2018, 05:09:58 поподне »
Поздрав свим форумашима, моје презиме је Иванић,родом сам из Бранешаца горњих код Челинца-Република Српска.Ово је мој први пост па би замолио да ми неко мало појасни резултате ДНК анализе коју сам урадио 25.4.о.г. (на табели сам трeнутно на броју 1009,припдам роду Тарски Никшићи (I2 DS   I2-PH908).
Од нас 15 тестираних,највише подударности имам са Г.Виријевићем(Жуње,Србија) и Г. Миловановићем(Велика Плана,Србија).
Ако стручни људи са овог форума могу да упореде ове резултате,био бих врло захвалан.
Такође,молим ову двојицу мојих даљњих рођака да ми се јаве,ако ово читају.
Мој e-mail je [email protected]
Захваљујем свима,велики поздрав и много среће у раду.

Иванић (тј.Ја)   13 24 14 10 14 15    13 13 11 31 17   15 19   10  15  19 19   10
Виријевић           13 24 14 11 14 15    13 13 11 31 17   15 19   10  15  19 19   10
Миловановић   13 24 14 10 14 15    13 13 11 31 17   15 19   10  15  18 18   10

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #378 послато: Мај 16, 2018, 05:48:58 поподне »
Поздрав свим форумашима, моје презиме је Иванић,родом сам из Бранешаца горњих код Челинца-Република Српска.Ово је мој први пост па би замолио да ми неко мало појасни резултате ДНК анализе коју сам урадио 25.4.о.г. (на табели сам трeнутно на броју 1009,припдам роду Тарски Никшићи (I2 DS   I2-PH908).
Од нас 15 тестираних,највише подударности имам са Г.Виријевићем(Жуње,Србија) и Г. Миловановићем(Велика Плана,Србија).
Ако стручни људи са овог форума могу да упореде ове резултате,био бих врло захвалан.
Такође,молим ову двојицу мојих даљњих рођака да ми се јаве,ако ово читају.
Мој e-mail je [email protected]
Захваљујем свима,велики поздрав и много среће у раду.

Иванић (тј.Ја)   13 24 14 10 14 15    13 13 11 31 17   15 19   10  15  19 19   10
Виријевић           13 24 14 11 14 15    13 13 11 31 17   15 19   10  15  19 19   10
Миловановић   13 24 14 10 14 15    13 13 11 31 17   15 19   10  15  18 18   10

Поздрав Богољубе,

И поред тога што су вам најближи Виријевић и Миловановић по броју упоредивих маркера, то не значи да су вам и заиста најближи. За ваш хаплотип бих смео да кажем да је између "херцеговачке Y56203" и Тарских Никшића. Што се тестираних Виријевића и Миловановића тиче, једног је тестирала ћерка, има око 85 година, а другог је тестирао пријатељ... нису активни на овом Форуму. О даљим корацима, можете ми се обратити приватном поруком (ПП).


Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Поријекло презимена са Српског ДНК Пројекта
« Одговор #379 послато: Мај 16, 2018, 07:12:26 поподне »
Предат узорак 😀 потрудиће се да буде до петка.
Резултат проф. Маринка Божовића ће решити све дилеме.

Одлично!