Порекло становништва > Опште

Prezime Birčaković

(1/1)

bircak506:
Da li neko ima informaciju o Birčakovićima? Ja znam da nas ima u Zvorniku, Bijeljini i Šapcu. Zanima me da li neko ima informaciju kako su se rašclanili tako? I da, znam da svi slave tri razlicite slave. Unaprijed zahvalna.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: bircak506  Јул 10, 2014, 01:35:09 пре подне ---Da li neko ima informaciju o Birčakovićima? Ja znam da nas ima u Zvorniku, Bijeljini i Šapcu. Zanima me da li neko ima informaciju kako su se rašclanili tako? I da, znam da svi slave tri razlicite slave. Unaprijed zahvalna.

--- Крај цитата ---

Веома је тешко ући у траг породицама које су презимена добила по географским локацијама из којих су се доселиле, као што је случај и са Бирчаковићима. Сем тога, сасвим је вјероватно да Бирчаковићи у Семберији и у Мачви нису истог поријекла и да су презимена као досељеници из Бирча у Босни добили независно на оба мјеста. У прилог томе иду и различите славе.

Према томе, ни старост самог презимена није велика, највећа досељавања из Бирча у Семберију и Мачву су била крајем 18. и у 19. вијеку. Био  је то углавном правац опште струје насељавања из херцеговине, гдје је Бирач често био само успутна станица. Како се предак Бирчаковића презивао прије тога, можда би се могло утврдити кроз црквене књиге уколико су сачуване, или на старијим гробним споменицима, ако су сачувани.

Друга опција је генетички тест који би вјероватно упутио у ком смјеру треба тражити даље поријекло.

mladjo:
Бирчаковићи у Грбавцима (Зворник), као и једна кућа у Витиничком Кисељаку, славе Јовањдан...а има и оних који славе Ђурђевдан.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: млађо  Јул 10, 2014, 11:27:12 пре подне ---Бирчаковићи у Грбавцима (Зворник), као и једна кућа у Витиничком Кисељаку, славе Јовањдан...а има и оних који славе Ђурђевдан.

--- Крај цитата ---

У Батковићу код Бијељине славе Ђурђевдан, а у Бадовицима у Мачви Лазареву Суботу.

Као што рекох, вјероватно једни са другима немају везе.

bircak506:
Hvala na informacijama. I ja sam mislila da nemamo nikakve veze, međutim u priči sa starijima koji pamte, saznala sam da je našeg pranđeda posjecivao jedan Birčakovic iz Bijeljine sa kojim je bio u srodstvu. Bilo bi fino da ima neki Birčaković sa tog kraja koji zna nesto vise o svojim precima.

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију