Порекло становништва > Опште

Đuro Štekojević

(1/2) > >>

stefansav1:
Pozdrav svima da li je iko na ovom forumu čuo za Vojvodu Đura Štekojevića? jedan istoričar mi je rekao da je on potomak dinastije Balšić njegovi potomci žive u selu Vitasojevići u Donjim Pjesivcima.

vidoje 013:

--- Цитат: stefansav1  Фебруар 14, 2021, 04:43:05 пре подне ---Pozdrav svima da li je iko na ovom forumu čuo za Vojvodu Đura Štekojevića? jedan istoričar mi je rekao da je on potomak dinastije Balšić njegovi potomci žive u selu Vitasojevići u Donjim Pjesivcima.

--- Крај цитата ---

     Никад чуо. Може бити да је тај потомак Балшића???  послије доношења дувана на ове просторе, чувао у штеку скадарски дуван ( или штеке  дувана) у селу Витасојевићи у Доњим Пјешивцима?Наведетие име тог историчара, домишљана! Свака част племену Пјешиваца, али га овај прећера.
    У Горњем Полимљу изворно ријеч штек значи брука. Некад се чујало: "Не брукате се јутрос, да не пуца штек по селу." Рада Стијовић је забиљежила:"љута, пргава опасна особа (обично жена). - Ћути, може чут она штек, те да не данас нађе јад,  Почупаше се оне двије обличнице, сво се село штекало."  Извинио би се љепшем полу за везивање ријечи штек за жене.

Грк:

--- Цитат: vidoje 013  Фебруар 14, 2021, 09:11:52 пре подне --- ... пуца штек по селу."

--- Крај цитата ---

Штек је израз који се користи у лову, док ловачки пас (кер) штекће, гони (гласно лаје) дивљач.

Јовица Кртинић:

--- Цитат: stefansav1  Фебруар 14, 2021, 04:43:05 пре подне ---Pozdrav svima da li je iko na ovom forumu čuo za Vojvodu Đura Štekojevića? jedan istoričar mi je rekao da je on potomak dinastije Balšić njegovi potomci žive u selu Vitasojevići u Donjim Pjesivcima.

--- Крај цитата ---

Ђуро Штекојевић је био слуга код Ивана Црнојевића. Старином потиче из Куча. Од њега потичу: Спасојевићи, Милошевићи, ћикановићи и Савићевићи у с. Витасовићи. Има их око 20 породица. (Миљан Милошев Јокановић, Племе Кучи, етничка историја, Медеон, Подгорица, 2000, стр. 95)

vidoje 013:

--- Цитат: Број 1  Фебруар 14, 2021, 09:41:02 пре подне ---Ђуро Штекојевић је био слуга код Ивана Црнојевића. Старином потиче из Куча. Од њега потичу: Спасојевићи, Милошевићи, ћикановићи и Савићевићи у с. Витасовићи. Има их око 20 породица. (Миљан Милошев Јокановић, Племе Кучи, етничка историја, Медеон, Подгорица, 2000, стр. 95)

--- Крај цитата ---

 Превид. Заборав чини своје. Читао сам давно М.М. Јокановића.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију