Вјера и култура Срба > Православље

Православно црквено појање

<< < (2/9) > >>

Nebo:

--- Цитат: Селаковић  Март 22, 2016, 08:44:22 пре подне ---Од малена ми је на Мокрањчевој литургији најлепша песма била крајња, "Буди имја Господње". Најлепше извођење у животу ове песме чуо сам уживо у априлу 2010. у Сава Центру, у заједничком извођењу Обилића, Шпанца и Collegium Musicum-a.

--- Крај цитата ---

Селаковићу, сад у недељу правац у најближу цркву, па ћеш имати "Буди Имја Господње" ин виво  :)

Овај напев је сама завршница Литургије, пред благослов и отпуст.

Мада, није баш ни свеједно у коју цркву ћеш отићи, негде поју лепше, негде слабије...
Ја бих препоручио два београдска храма по лепом хорском појању: Светог Ђорђа на Бановом Брду и Преображењску цркву на Видиковцу. Што се певнице тиче, ту ми је најјача црква Свете Петке на Чукарици. Кад се скупи неколико мушких гласова у певници, тропари и антифони звуче као у неком манастиру. Сигурно има још добрих престоничких хорова и певница, ја издвојих оне по мом укусу.

Селаковић:

--- Цитат: Nebo  Март 22, 2016, 02:50:43 поподне ---Селаковићу, сад у недељу правац у најближу цркву, па ћеш имати "Буди Имја Господње" ин виво  :)

Овај напев је сама завршница Литургије, пред благослов и отпуст.

--- Крај цитата ---

Молим те, Небо, испашће да мислиш да ја не знам кад иде ова "ствар" на Литургији  :)  Две године ми је омиљено било извођење у Вазнесењској цркви, па сам онда прешао на Звездару у цркву Св. Цара Лазара, ту је био мали хор и нису могли да изнесу све гласове. Онда сам три године ишао у капелу у Студентском граду на НБГ, док сам ту живео, ту се певала "византија". Сада на Вождовцу је главни хор чини ми се у Св. Константина и Јелене, а у мени ближем Св. Василију Острошком се тек формира, врло су предани и амбициозни чини ми се. наравно, битније од свега је шта литургијски текст поручује, не како се пева.   

Nebo:

--- Цитат: Селаковић  Март 22, 2016, 03:07:51 поподне ---Молим те, Небо, испашће да мислиш да ја не знам кад иде ова "ствар" на Литургији  :)  Две године ми је омиљено било извођење у Вазнесењској цркви, па сам онда прешао на Звездару у цркву Св. Цара Лазара, ту је био мали хор и нису могли да изнесу све гласове. Онда сам три године ишао у капелу у Студентском граду на НБГ, док сам ту живео, ту се певала "византија". Сада на Вождовцу је главни хор чини ми се у Св. Константина и Јелене, а у мени ближем Св. Василију Острошком се тек формира, врло су предани и амбициозни чини ми се. наравно, битније од свега је шта литургијски текст поручује, не како се пева.

--- Крај цитата ---

Немој погрешно да схватиш. Написах то да употпуним онај твој цитат да је у питању крајњи напев.
Да, у Вождовачкој цркви је добар хор. Не идем тамо, далеко ми је, али сам чуо од људи који иду да их хвале.

Amicus:
Не знам да ли ви неки знате, али ја тек данас сазнадох за Србске православне појце, чијих се неколико извођења може погледати на мрежи. Лично ме је дирнула ова песма.

https://www.youtube.com/v/T-n75RDC49g

Такође, предивно отпевана песма Пећка кандила.

https://www.youtube.com/v/ftKCvg-ocxU

ДушанВучко:
Молебни Канон Светом Краљу Стефану Дечанском
https://www.youtube.com/v/GLTlqaFZhpM

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију