Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2667565 пута)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1260 послато: Децембар 07, 2015, 02:37:09 поподне »
Цитат
село Црни Врх, Нови Пазар


Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1261 послато: Децембар 07, 2015, 02:50:03 поподне »
То би могло да буде друго име села Попе, северозападно од Новог Пазара, у некадашњем Дежевском срезу.

Иако на 17 маркера Плавшић јесте близу Гавриловићу из Рамаће, и старином потичу из истог краја, тако да постоје ваљани разлози да се на пројекту нађу заједно, рекао бих да у ствари нису превише блиски, осим у најширем смислу.

Преци Гавриловића су иначе у Рамаћи поуздано од Прве сеобе, огранак су једне од најстаријих породица у Шумадији, и сигурно нису мењали славу св Враче.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1262 послато: Децембар 07, 2015, 03:30:14 поподне »
То би могло да буде друго име села Попе, северозападно од Новог Пазара, у некадашњем Дежевском срезу.

У прави си да се ради о селу Попе. Не знам да постоји ниједна монографија о овом крају, изузев оне коју посједује Гиле.

Поставићу тамо на теми о становништву Рашке области питање.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1263 послато: Децембар 16, 2015, 10:05:26 поподне »
Еровић, Лучиндан, Савово (Главочи) код Студенице, Краљево, И2а Динарик Југ, род Никшића

Још једна прилично јака потврда да су Никшићи били И2а Динарик Југ. Наиме, о Еровићима се говори као огранку Булатовића Ровчана. Резулатат Еровића на 23 упоређена маркера показује највећу блискост са хаплотипом Шћепановића из Роваца, из племена Никшића. Иако се разликују у 4 маркера на упоређених 23, битно је да је Еровићима ово најближи од тестираних хаплотипова на том броју маркера.

Такође треба имати на уму да су Булатовићи и Шћепановићи у Ровцима, по предању,а рекло би се и по писаним изворима (попис Херцеговине из 1477) раздвојени прије 500 година, тако да кад би ме пиатли коју маркерну разлику очекујем између те двије гране Ровачког племена, рекао бих управо овакву какву видимо између хаплотипа Еровића и Шћепановића.




Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1264 послато: Децембар 16, 2015, 10:17:57 поподне »
Еровићу је близак и Ћирић из Ужица, који слави Петковдан и који се тестирао у оквиру Српског ДНК дана. Немам неких детаљнијих података о поријеклу овог Ћирића сем да је из Ужица.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1265 послато: Децембар 17, 2015, 12:06:29 пре подне »
Еровић, Лучиндан, Савово (Главочи) код Студенице, Краљево, И2а Динарик Југ, род Никшића

Презиме у складу са хаплогрупом. :)




(Бихор и Корита)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1266 послато: Децембар 17, 2015, 07:36:06 пре подне »
Еровић, Лучиндан, Савово (Главочи) код Студенице, Краљево, И2а Динарик Југ, род Никшића

Још једна прилично јака потврда да су Никшићи били И2а Динарик Југ. Наиме, о Еровићима се говори као огранку Булатовића Ровчана. Резулатат Еровића на 23 упоређена маркера показује највећу блискост са хаплотипом Шћепановића из Роваца, из племена Никшића. Иако се разликују у 4 маркера на упоређених 23, битно је да је Еровићима ово најближи од тестираних хаплотипова на том броју маркера.

Такође треба имати на уму да су Булатовићи и Шћепановићи у Ровцима, по предању,а рекло би се и по писаним изворима (попис Херцеговине из 1477) раздвојени прије 500 година, тако да кад би ме пиатли коју маркерну разлику очекујем између те двије гране Ровачког племена, рекао бих управо овакву какву видимо између хаплотипа Еровића и Шћепановића.
Заједнички предак Булатовића, па самим тим и Еровића, и Шћепановића живео је на самом почетку 15. века. У попису 1477. год. помињу се његови унуци. Заједнички предак (Гојак Никшин) живео је пре равно 600 година. И у случају Еровића ДНК је потврдио предање и писане изворе.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1267 послато: Децембар 17, 2015, 04:06:17 поподне »
ДНК је потврдио предање и писане изворе.

Ништа лепше него кад се то деси.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1268 послато: Децембар 17, 2015, 07:03:33 поподне »
Само што смо у пројекат поставили Еровића, кад ево га још један Никшић:

Војиновић, Лучиндан, Ровца/ЦГ И2а Динарик Југ, упада у род Никшића

Неко ми је раније слао. колико се сјећам податек о тачном мјесту поријекла за овог Војиновића, али сад то не могу пронаћи.

Иначе Војиновић, као да је нешто ближи Шћепановићу и Бечановићу него Еровићу, има са њима заједничку некарактеристичну вриједност на маркеру 458=16.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1269 послато: Децембар 17, 2015, 07:10:18 поподне »
Војиновић, Лучиндан, Ровца/ЦГ И2а Динарик Југ, упада у род Никшића

Да ли је ово онај Војиновић чије резултате смо чекали и о њима разговарали на теми о Орловићима?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1270 послато: Децембар 17, 2015, 07:24:29 поподне »
Само што смо у пројекат поставили Еровића, кад ево га још један Никшић:

Војиновић, Лучиндан, Ровца/ЦГ И2а Динарик Југ, упада у род Никшића

Неко ми је раније слао. колико се сјећам податек о тачном мјесту поријекла за овог Војиновића, али сад то не могу пронаћи.

Иначе Војиновић, као да је нешто ближи Шћепановићу и Бечановићу него Еровићу, има са њима заједничку некарактеристичну вриједност на маркеру 458=16.
Ја колико знам у Ровцима нема Војиновића, осим ако није у питању нека породица која је пореклом из Роваца. Било би јако значајно да поменути да тачне податке о својој породици, не само о пореклу. У сваком случају ово је значајан податак који дефинитивно потврђује наше раније претпоставке да Никшићи припадају хаплогрупи И2а Дин. Југ. Постоји братство Војиновић у Никшићкој Жупи од који је огранак који се давно презвао Ђилас. То је братство ком припада Милован Ђилас. Они су такође Никшићи, али сумњам да је у питању ово братство јер иначе тестирани не би помињао Ровца већ Никшићку Жупу. Покушај ако имаш контакт са њим да сазнаш место одакле су.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10073
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1271 послато: Децембар 17, 2015, 07:41:08 поподне »
Још једна потврда да су Никшићи динарик јужни.
Имамо једно веће подручје у средишњем западном делу данашње ЦГ са овом ХГ (Озринићи, Никшићи, део Старе ЦГ), очито подручје у средњем веку насељено од Срба.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1272 послато: Децембар 17, 2015, 07:49:55 поподне »
Још једна потврда да су Никшићи динарик јужни.
Имамо једно веће подручје у средишњем западном делу данашње ЦГ са овом ХГ (Озринићи, Никшићи, део Старе ЦГ), очито подручје у средњем веку насељено од Срба.

У касном средњем веку, свакако. Питање је где су били пре тога. Врло могуће да су даљим пореклом из Босне, где је највећа концентрација I2a DS. И данас ове породице у днк пројекту имају пуно поклапања на западу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10073
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1273 послато: Децембар 17, 2015, 07:53:58 поподне »
У касном средњем веку, свакако. Питање је где су били пре тога. Врло могуће да су даљим пореклом из Босне, где је највећа концентрација I2a DS. И данас ове породице у днк пројекту имају пуно поклапања на западу.

Слажем се. Озринићи се не помињу пре 13. века у тој области, Никшићи још касније.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1274 послато: Децембар 17, 2015, 07:59:47 поподне »
Ја колико знам у Ровцима нема Војиновића, осим ако није у питању нека породица која је пореклом из Роваца. Било би јако значајно да поменути да тачне податке о својој породици, не само о пореклу. У сваком случају ово је значајан податак који дефинитивно потврђује наше раније претпоставке да Никшићи припадају хаплогрупи И2а Дин. Југ. Постоји братство Војиновић у Никшићкој Жупи од који је огранак који се давно презвао Ђилас. То је братство ком припада Милован Ђилас. Они су такође Никшићи, али сумњам да је у питању ово братство јер иначе тестирани не би помињао Ровца већ Никшићку Жупу. Покушај ако имаш контакт са њим да сазнаш место одакле су.

Могуће је да се овдје ради о Војиновићима из села Дучица у Никшићкој Жупи који су поријеклом од Шћепановића из Роваца. Хаплотип сам добио од админа, па ћемо сачекати можда он има више података.

Мислим да тестирани Шћепановић зна о коме се ради.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1275 послато: Децембар 17, 2015, 08:12:37 поподне »
Слажем се. Озринићи се не помињу пре 13. века у тој области, Никшићи још касније.

Никшићи су очигледно били већ формирано племе, кад су их турски пописи 1455. године забиљежили на подручју нахије Никшићи на простору данашњег Колашина и Мојковца. Мислим да су се они природно ширили према југозападу на Ровца, Никшићку Жупу и данашњи Никшић. Ако се посматра и географски то је једна повезана цјелина, коју дијеле само планински врхови Лоле, Маганика.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10073
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1276 послато: Децембар 17, 2015, 08:16:14 поподне »
Никшићи су очигледно били већ формирано племе, кад су их турски пописи 1455. године забиљежили на подручју нахије Никшићи на простору данашњег Колашина и Мојковца. Мислим да су се они природно ширили према југозападу на Ровца, Никшићку Жупу и данашњи Никшић. Ако се посматра и географски то је једна повезана цјелина, коју дијеле само планински врхови Лоле, Маганика.

Тачно. Питање је кад су ту дошли. Све упућује на прелаз 14. у 15. век.
По предању, дошли су из Грбља. А у 15. веку има их свугде: у околини Оногошта, у Ровцима, у Полимљу и Потарју, и у Зети. Ако је све то, уопште, исто племе...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2533
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1277 послато: Децембар 17, 2015, 08:54:04 поподне »
Само што смо у пројекат поставили Еровића, кад ево га још један Никшић:

Војиновић, Лучиндан, Ровца/ЦГ И2а Динарик Југ, упада у род Никшића

Неко ми је раније слао. колико се сјећам податек о тачном мјесту поријекла за овог Војиновића, али сад то не могу пронаћи.

Иначе Војиновић, као да је нешто ближи Шћепановићу и Бечановићу него Еровићу, има са њима заједничку некарактеристичну вриједност на маркеру 458=16.

Не знам да ли би могли бити повезани, али ја познајем Војиновића из Пљеваља, такође слави Лучиндан. Добро се сећам да када сам га питао од ког је братства/племена да је рекао "па од Војиновића, од војводе Војина".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10073
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1278 послато: Децембар 17, 2015, 08:58:31 поподне »
Не знам да ли би могли бити повезани, али ја познајем Војиновића из Пљеваља, такође слави Лучиндан. Добро се сећам да када сам га питао од ког је братства/племена да је рекао "па од Војиновића, од војводе Војина".

Једна снаха у мом братству била је од ових Војиновића. Колико се сећам, и њихово предање било је да су од војводе Војина. Мени је то звучало (а и сад ми звучи) као (што би рек'о она еуропејац И-П109) фантазија. Мислим да су, просто, повезали своје презиме за племенитим пореклом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1279 послато: Децембар 17, 2015, 08:59:09 поподне »
Могуће је да се овдје ради о Војиновићима из села Дучица у Никшићкој Жупи који су поријеклом од Шћепановића из Роваца. Хаплотип сам добио од админа, па ћемо сачекати можда он има више података.

Мислим да тестирани Шћепановић зна о коме се ради.
Управо сам сада на брзину прелистао литературу и нигде не нађох ни једне друге Војиновиће осим ових из Никшићке Жупе. Могуће да је уписано њихово најдаље порекло обзиром да се зна да су из Роваца од Шћепановића. Према том предању Дука је син Шћепанов, Одселио је из Роваца у 16 веку у село Дучице у Жупи Никшићкој, које је по њему и добило име. Синови Шћепанови се помињу у турском дефтеру из 1477. год. Према предању које је забележено на Лијешњу у Ровцима Радојица звани Драшко је такође пошао пут Никшићке Жупе због тога што се завадио са својим братом од стрица Вуксаном Булатовим који се помиње на челу џемата те 1477. год. Успут се Радојица звани Драшко предомислио и населио у селу Веље Дубоко. Од њега су Драшковићи у Вељем Дубоком. И Стеван Поповић (''Ровца и Ровчани'') помиње да су Дука и Драшко били браћа и да су заједно пошли у сеобу.
Без сумње најбољи саговорник на ову тему био би Предраг Шћепановић који је и написао књигу о братству Шћепановић, где се помињу и братства села Дучице у Нишићкој Жупи која воде порекло од Шћепановића из Роваца.