Аутор Тема: Зашто нестајемо  (Прочитано 23596 пута)

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #80 послато: Март 21, 2018, 09:04:17 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)
« Последња измена: Март 21, 2018, 09:07:31 поподне Гмитар »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #81 послато: Март 21, 2018, 09:12:55 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)
Онда су ови што су били на самофинансирању у ствари паметни ако ће да се иселе у иностранство :)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #82 послато: Март 21, 2018, 09:35:26 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)

У потпуности се не слажем
 ;)
Школовање уопште није јефтино(мој колега је од троје деце само једном детету омогућио да студира, јер није имао средстава за сво троје) , а многи немају после посла. Прочитајте први пост Тимара

Прочитала сам и ваш став да не желите да одете и да желите да живите на селу. Ту Вас подржавам, али и разумем ове који одлазе у потрази за бољим животом.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #83 послато: Март 21, 2018, 10:15:34 поподне »
Занимљиво... А шта ћемо са онима који нису ишли на факултет, радили ко магарци од јутра до мрака без дана боловања и при том живели у неасфалтираној улици без канализације? Да ли би њима држава требала да исплати нешто на излазу из исте на име пореза и доприноса које су плаћали годинама?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #84 послато: Март 21, 2018, 10:22:14 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)
Па нису суграђани него породица. Родитељи тих младих људи који се школују плаћају порез држави, на имовину, на зараду, добро плаћају социјално и здрваствено осигурање (а притом здравство је катастрофално и ко нема пара да плати приватног лекара, боље одмах да оде на онај свет него да се мрцвари). Имао сам срећу да читаво школовање будем буџетски студент али и поред тога родитељи су ми плаћали стан, храну, пут, књиге, испите и када се све то збере могли су да за тих пет година купе пристојну гарсоњеру у мом граду.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #85 послато: Март 21, 2018, 11:54:01 поподне »
Zasto nestajemo? Odgovor nije bas jednostavan. Mnogo faktora utice ali dva glavna su nemogucnost obezbjedjivanja osnovnih potreba za zivot i promjene odnosa drustva prema porodici. Mladi ljudi su odrasli u periodu ratova i sankcija i nasli se u drustvu u kojem sa radom, znanjem i trudom ne mogu sebi obezbijediti sopstveni stan, nemaju sigurnost sa svojim poslom ako uspiju da ga nadju. Ako uspiju naci zirante i maju solidne poslove mogu kupiti stan koji ce placati cijeli zivot s rizikom da ako ostanu bez posla mogu ostati i bez stana koji placaju tri puta vise od vrijednosti. Drzavice koje su u losoj ekonomskoj situaciju oporezuju narod nesrazmjerno zaradama. Kada nadju posao cesto nisu osigurani a radni vije je produzen pa ce tesko ko dozivjeti penziju. Ako krenes svoj biznis tu se odmah javi drzava da te gusi inspekcijama jer treba se punit budzet ili te guse privilegovani tajkuni ili te neko reketira. Narod slabo ima novca pa je inace tesko uspjeti.
Zenska priroda je da bira muskarca koji joj moze pruziti sigurnost da bi se udala i radjala. Takvih muskaraca je danas malo. Zene  imaju jednaka prava i zarade kao muskarci a ocekuju da muskarac obezbijedi sve sto je njegova tradicionalna uloga. Feminizam je mnogo uticao da se poremete odnosi u porodici i drustvu. Moderni nacin zivota favorizuje egoizam i sebicnost pod plastom individualnosti. Moderno drustvo od muskaraca pravi slabice a zene traze jake muskarce. Ne mogu muskarci biti jaci pol i ujedno biti jednaki. Nesto nije u redu sa vaspitanjem. Normalno je da zena trazi sigurnost jer dok radja djecu bez toga ne moze.
Na iskorak drzave da pomogne majke sa vise djece javile su se drustva feministkinja, lezbejki i sl. koja su odmah dala izjavu necemo mi da radjamo za drzavu. Treba napraviti sveoobuhvatni projekat da bi se nesto promijenilo ali za to ne postoji volja jer je sve strukture drustva obuzela sebicnost i licni interes.
Ako mlad covjek ima izbor da mu zivot propada ili pokusa negdje drugo to je potpuno razumljivo. Ako drzava zeli da zadrzi mlade ljude mora da mu vrati nadu i perspektivu.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #86 послато: Јун 15, 2018, 04:51:37 поподне »
Iako se prostire na više od 8.000 kvadratnih kilometara, cela istočna Srbija ima nešto manje od 350.000 stanovnika. Kao jedan Niš. I to je previše, smatraju stanovnici ovog kraja, s obzirom na to da su mnogi tu samo na papiru, a zapravo žive u inostranstvu.

Цитат
Ja pamtim kada sam ja polazio u školu, mojih vršnjaka je bilo 18, a ukupno je bilo 60 đaka. Do ove godine je bio jedan. A sad neće biti nijedan. Nema dece… Nekad je Ram imao 480 stanovnika. Sad nema ni dvesta! Pre smo ovde u Ramu imali 275 krava, sad imamo jednu“, priča vremešni deka Vladimir, dok jedna baka optimistično kaže da će se deca roditi ove godine, jer je došla roda. Kad je došla prošle godine, kaže, rodilo se troje dece.
https://www.danas.rs/zivot/poslednji-cas-u-seoskoj-skoli/
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #89 послато: Јул 07, 2018, 11:48:11 поподне »
Циљ је испуњен, коме год да је то циљ.
Нестајемо, земља се празни, људи умиру, деца се не рађају...
Срби испод шљиве...  :'(
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #90 послато: Јул 08, 2018, 12:38:41 пре подне »
Na pitanje zašto nestajemo nije, čini mi se, dati jednostavan odgovor. Mnogo je razloga od ekonomske krize do ne tako davnih ratova i neizvjesne budućnosti u ovim zamljama (namjerno kažem "zemljama" jer osim Slovenije u svim bivšim jugoslovenskim republikama isti je problem). Međutim, rekao bih da smo pomalo svi krivi za ovakvo stanje. Niti radimo dovoljno, niti poštujemo druge (pa samim tim ni sebe), hoćemo da slažemo, prevarimo... Kad neko pokrade državnu imovinu to se ne smatra kređom (za takve kažemo "sposoban"). Kada se donese neki zakon tražimo rupe kako da ga izigramo i na sve imamo pitanje  "a šta ako..."
I na kraju ima jedna izreka koja kaže "svaki narod zasluzuje baš onakvu vlast kakvu ima"
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #91 послато: Јул 08, 2018, 12:43:29 пре подне »
Ма какви циљ испуњен, тамо где има љубави, тамо нема силе која може нешто друго да испуни.



Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #92 послато: Јул 08, 2018, 12:49:41 пре подне »
Ма какви циљ испуњен, тамо где има љубави, тамо нема силе која може нешто друго да испуни.

Izgleda kao da smo izgoreli od ljibavi
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #93 послато: Јул 08, 2018, 12:59:06 пре подне »
Izgleda kao da smo izgoreli od ljibavi

То је флоскула, не може се од љубави изгорети, и с љубављу нестати.



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #94 послато: Јул 08, 2018, 01:00:04 пре подне »
Циљ је испуњен, коме год да је то циљ.
Нестајемо, земља се празни, људи умиру, деца се не рађају...
Срби испод шљиве...  :'(
Мислим да нас теорије завере само одвлаче од суштине.
Пад популације је проблем многих народа, не само Срба.
По мом мишљењу суштински узроци пада наталитета су  промењени начин живота (пример, одвојеност уже породице од шире), већа очекивања у погледу квалитета живота ( у односу на наше претке), мањи друштвени притисак да се заснује породица и већа слобода избора у вези животног стила и циља (бити "уседелица" значило је често врло тежак живот у материјалном смислу), и можда најважније пораст хедонизма, конзумеризма и материјализма (и код мушкараца и код жена).   
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #95 послато: Јул 08, 2018, 01:29:31 пре подне »
Све то што си ти навео је тачно, али просто мора да се зна, да је пласирање таквог начина живота сигурно била нечија идеја...
Живимо у времену наопаких вредности...

П.С. С обзиром да живим у Србији, нормално је да ћу говорити пре свега о својој домовини, па након тога о остатку света.  ;D
« Последња измена: Јул 08, 2018, 01:33:01 пре подне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #96 послато: Јул 08, 2018, 10:45:17 пре подне »
Мислим да нас теорије завере само одвлаче од суштине.
Пад популације је проблем многих народа, не само Срба.
По мом мишљењу суштински узроци пада наталитета су  промењени начин живота (пример, одвојеност уже породице од шире), већа очекивања у погледу квалитета живота ( у односу на наше претке), мањи друштвени притисак да се заснује породица и већа слобода избора у вези животног стила и циља (бити "уседелица" значило је често врло тежак живот у материјалном смислу), и можда најважније пораст хедонизма, конзумеризма и материјализма (и код мушкараца и код жена).
Слажем се са тобом. Начин живота је многима измењен из корена. Већина младих брачних парова живи у малим изнајмљеним становима или са родитељима. Врло често раде послове који су мизерно плаћени. Многе жене не могу да оду на трудничко боловање јер ће добити отказ. То у случају ако имају посао. Све то утиче на број деце који пар одлучи да има. Чини ми се што се посла тиче да га има само у већим градовима. У мањим местима и за неки бедан посао треба веза код партије, мафије или локалних моћника. И онда млади одлазе, прво у веће градове па онда у иностранство. Живим у једном таквом малом градом и буквално на дневном нивоу чујемо да је неко отишао у иностранство. Некада су читаве породице у питању. Не одлазе само млади, одлазе и људи преко 50 година. Углавном су изгубили посао у државним фирмама и фабрикама, радили код приватника, сада када имају неке године нико неће да их запосли и онда одлазе.
У селима је опет на други начин ситуација очајна. Једина села која опстају су она која су удаљена највише десетак километара од града и која имају добру комуникацију са градом. Ту је и начин живота сличан градском с тим што се може живети и од пољопривреде. Удаљенија села се сасвим сигурно гасе у наредних тридесетак годинама. Чак и када имају услове као што су пут, струја, вода, редован превоз до других места, школа, продавница и сл. Да не причамо о местима која још увек немају никаквог пута а таквих је много у Топлици, на Голији, у југоисточној Србији...
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #97 послато: Јул 08, 2018, 10:51:48 пре подне »
Све су то политичари криви... Не желим да кршим правила форума, тако да ћу прогутати кнедлу.
Окупација је на делу...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #98 послато: Јул 08, 2018, 10:53:28 пре подне »
Све је то политичари криви... Не желим да кршим правила форума, тако да ћу прогутати кнедлу.
Окупација је на делу...
Нису политичари криви. Ми смо криви јер смо дозволили. Какав народ таква и власт. Одувек било.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #99 послато: Јул 08, 2018, 11:09:40 пре подне »
Жене које рађају 0-3 детета не могу да направе позитиван наталитет. Мислим могу само у теорији али у пракси је то научна фантастика. Само размислите о следећем: за сваку жену која не роди дете за време живота потребне су две жене које роде три детета, плус што је још за сваку жену која роди једно дете потребна једна жена која роди три детета да би све у збиру било на "негативној нули". Извући на тај начин позитиван наталитет је научна фантастика