Аутор Тема: Зашто нестајемо  (Прочитано 23595 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Зашто нестајемо
« послато: Април 11, 2017, 09:48:55 пре подне »
Данас сам много љут. Нема на кога нисам. Ево, тај мој бијес макар да избацим из себе и "подарим" и другима. Ваљда ће у неко догледно вријеме да се пробуди онај ко је највише одговоран за то.

А ево зашто.
Синоћ ми дође комшиница и тражи 10 (десет) ка-емова, или пет оера како наши у дијаспори овдје говоре, јер треба сутра за таксу да уплате кћерка и зет. Одлазе у Америку. Ћерка је завршила економију у Новом Саду, магистрирала, не запослена већ пет година, а зет доктор, двије године већ ради на хирургији, постанар. Вратили се у свој град. Нису чланови ни једне партије. Прошле године кћерка и зет од мога пријатеља, млади доктори, такође су побјегли за Америку.
Питам ове наше умне људе који су још остали овдје, докле овако? Питам наше политичаре који имају плате и дневнице веће него исте њихове занатлије тамо, код којих одлазе ови наши умно људи у најам, како их срамота није? Пистам такође и свештена лица зашто шуте?  Зашто? 
 >:( и  :(

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #1 послато: Април 11, 2017, 10:33:01 пре подне »
Данас сам много љут. Нема на кога нисам. Ево, тај мој бијес макар да избацим из себе и "подарим" и другима. Ваљда ће у неко догледно вријеме да се пробуди онај ко је највише одговоран за то.

А ево зашто.
Синоћ ми дође комшиница и тражи 10 (десет) ка-емова, или пет оера како наши у дијаспори овдје говоре, јер треба сутра за таксу да уплате кћерка и зет. Одлазе у Америку. Ћерка је завршила економију у Новом Саду, магистрирала, не запослена већ пет година, а зет доктор, двије године већ ради на хирургији, постанар. Вратили се у свој град. Нису чланови ни једне партије. Прошле године кћерка и зет од мога пријатеља, млади доктори, такође су побјегли за Америку.
Питам ове наше умне људе који су још остали овдје, докле овако? Питам наше политичаре који имају плате и дневнице веће него исте њихове занатлије тамо, код којих одлазе ови наши умно људи у најам, како их срамота није? Пистам такође и свештена лица зашто шуте?  Зашто? 
 >:( и  :(
Иста је  ситуација и овде, са друге стране Дрине. Кажу да 30000 младих сваке године напусти Србију али ја мислим да је тај број много већи. Многи из моје генерације су већ напустили Србију. Позавршавали смо факултете, посла нема, никаквог, нарочито по мањим местима и људи се одлучују да оду. Мени су обе сестре отишле. И неколико школских другова и другарица. Неки су оставили студије на пола, неки су отишли одмах после средње школе. У градовима се то толико и не примећује али на селу је страшно. Село одакле су моји баба и деда по мајци је равничарско село, путеви су асвалтирани, има школу, амбуланту, цркву, две продавнице, на 8 кма од града, око 700 кућа и само хиљаду становника. Пре четрдесетак година село је имало око 3000 становника а школа око 700 ђака. Данас има тридесетак ђака од првог до осмог разреда. Махом су људи отишли у иностранство, а главна дестинација је Швајцарска. У гоњем делу села тек у свакој трећој кући живи неко и то врло често буде по једна стара особа или евентуално две. Унук бабиног брата ове јесени креће у школу и биће их само двојица у првом разреду. Ситуација је много гора у брдским и планинским деловима наше земље где нема никаквих услова и ти делови Србије су запустели још пре пар деценија. Нико се од надлежних не труди да уради нешто, него затварју очи пред тим. А ситуација је критична, јер ем влада бела куга, ем десетине хиљада људи напушта земљу сваке године и велика већина их се неће никада вратити да поново живи овде.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #2 послато: Април 11, 2017, 12:44:34 поподне »
Иста је  ситуација и овде, са друге стране Дрине. Кажу да 30000 младих сваке године напусти Србију али ја мислим да је тај број много већи. Многи из моје генерације су већ напустили Србију. Позавршавали смо факултете, посла нема, никаквог, нарочито по мањим местима и људи се одлучују да оду. Мени су обе сестре отишле. И неколико школских другова и другарица. Неки су оставили студије на пола, неки су отишли одмах после средње школе. У градовима се то толико и не примећује али на селу је страшно. Село одакле су моји баба и деда по мајци је равничарско село, путеви су асвалтирани, има школу, амбуланту, цркву, две продавнице, на 8 кма од града, око 700 кућа и само хиљаду становника. Пре четрдесетак година село је имало око 3000 становника а школа око 700 ђака. Данас има тридесетак ђака од првог до осмог разреда. Махом су људи отишли у иностранство, а главна дестинација је Швајцарска. У гоњем делу села тек у свакој трећој кући живи неко и то врло често буде по једна стара особа или евентуално две. Унук бабиног брата ове јесени креће у школу и биће их само двојица у првом разреду. Ситуација је много гора у брдским и планинским деловима наше земље где нема никаквих услова и ти делови Србије су запустели још пре пар деценија. Нико се од надлежних не труди да уради нешто, него затварју очи пред тим. А ситуација је критична, јер ем влада бела куга, ем десетине хиљада људи напушта земљу сваке године и велика већина их се неће никада вратити да поново живи овде.

Кога йе брига за Србе и србски подмладак. Ова земља йе ионако намѣњена другим народомъ, а Србйем како домаћа тако и стране власти желе да се што прѣ истраже и ослободе простор пожељнийим.

Важно йе само да имамо параде педера ("педер" йе моя омиљена страна рѣч, пошто йе педери не подносе), и женеложницу у влади, коя ће можда постати и прѣдсѣдница исте ускоро.  Како би ни дѣцу учила с врха власти шта су "праве врѣдности". Наши ДБ-овци присутни овдѣ, увѣрен сам, нећейу пропустити уписати мойе писанийе у мойе личне податке.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #3 послато: Април 11, 2017, 01:40:59 поподне »
Кога йе брига за Србе и србски подмладак. Ова земља йе ионако намѣњена другим народомъ, а Србйем како домаћа тако и стране власти желе да се што прѣ истраже и ослободе простор пожељнийим.

Важно йе само да имамо параде педера ("педер" йе моя омиљена страна рѣч, пошто йе педери не подносе), и женеложницу у влади, коя ће можда постати и прѣдсѣдница исте ускоро.  Како би ни дѣцу учила с врха власти шта су "праве врѣдности". Наши ДБ-овци присутни овдѣ, увѣрен сам, нећейу пропустити уписати мойе писанийе у мойе личне податке.

Нажалост, тако је. Ево гледам баш неки дан, бројка од претпостављених 400 хиљада Цигана, од пре неколико година, попела се на претпостављених 600 хиљада Цигана на тлу само ове скраћене БЈР Србије. Споразумом о реадмисији који је потписан пре годину и више дана, Србија се обавезала да ће увозити и у матичне књиге уписивати и Цигане других земаља, а то код нас није изазвало никакву реакцију.

Да не буде забуне, намам ја ништа лично против Цигана, поготово не наших домаћих, али замерам и те како владама које су се према њима односиле, да ли као према нељудим и неграђанима, или опет као према некој егзотичној врсти, коју се нису усуђивали ни да пописују, колико су били пажљиви према њима.

Тако да, у таквој неодговорној држави свакако не може бити бриге за србски подмладак, јер тај се подмладак противи начелима на којима почива ова мала бивша југословенска република, чији новоизабрани председник слично Милошевићу, покушава да надомести никад прежаљеног Тита, па смо неки дан могли чути како суседне бивше југословенске републике, назива просто другим републикама...

И шта ту Срби имају онда да траже? За љубав новог "регионалног" (какав само одвратан термин!) уједињења, најбоље је до даљњег да се измакнемо, док не прође сезона парења. Ако је неко склон противприродном, не морамо бар ми да их гледамо и да им држимо свећу. Јер нама за наредних 200 година не треба ниједан погибељ.
« Последња измена: Април 11, 2017, 01:45:14 поподне Amicus »



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #4 послато: Април 11, 2017, 02:17:18 поподне »
Иста је  ситуација и овде, са друге стране Дрине. Кажу да 30000 младих сваке године напусти Србију али ја мислим да је тај број много већи. Многи из моје генерације су већ напустили Србију. Позавршавали смо факултете, посла нема, никаквог, нарочито по мањим местима и људи се одлучују да оду. ....

Плашим се да је ситуација још гора од тога. Одлазе факултетски образовани људи, то знамо, али што је горе, одлазе и све занатлије. Ускоро, више нећеш моћи да нађеш мајстора за било шта - једноставно, неће их бити више у Србији.

Мислим да сам већ писао о овоме, али опет ћу. Пре пар месеци, један човек из Бечеја (чини ми се да је Бечеј, али нисам 100% сигуран) зове мог оца, и пита га да ли можда има радника да му препоручи, да раде у његовој малој ливници. У целом Бечеју, нема уопште радника! Иако је он поштен послодавац и плаћа зараде на време, зараде су у Европи опет много веће, па радници масовно одлазе у Швајцарску, Аустрију и Немачку.

Неће више бити ни образованих, ни занатлија, ни учитеља... Биће само чланова партије.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #5 послато: Април 11, 2017, 08:28:59 поподне »
Мене брине најезда из Азије. Имигранти надиру, Турска је непредвидљива брана, која може сваки час да дигне рампу и пусти милионе (дословно) имиграната да уђу у Европу. Све чланице ЕУ око нас су забетонирале границе. Шта ако се та маса неких другачијих (у сваком погледу) улије овде? Притом, ово мало њих што су до сада ушли, наша кукавна држава третира као неке пожељене дошљаке: дају им смештај, одећу, обућу, хигијенска средства, хране их, чак и џепарац добијају... Камо среће да су тако третирани србске избеглице из Босне и Крајине 1990-их.

Не, данас је грађанин Србије, Србин, овца која ради и која се шиша. Не платиш ли порез, плене ти имовину, не платиш ли рачуне - секу струју, хапсе, кажњавају. Али, имигранти из Азије су пожељни. Шврћкају се по Београду (и не само по Београду) у групицама, млади, обесни, добро обучени, сити и подмирени (ја такве гледам на улицама сваки дан; на ТВ приказују ретке случајеве унесрећене деце избеглица, као прототип имиграната; то је занемарљив број, чиста манипулација). Још увек су мирни. Јер их је незнатан број. Шта ће бити ако их нарасте на хиљаде, десетине хиљада? Хоћемо ли моћи безбедно да ходамао сопственом земљом?

Можда ће неко рећи да сам ксенофобичан? Па, у реду, ако странац угрожава меки нормалан начин живота који се овде води - јесам. Што се мене тиче, такав није добродошао. А видимо по Европи да они не желе да се "интегришу", већ желе од Европе да направе своју касабу по својим, нама потпуно страним, правилима.

Ако се, не дај Боже, оствари неки овакав сценарио, наравно да ћемо сасвим нестати. Какве су шансе једног старог народа са просеком деце од 1,5 по брачном пару, уз толики одлив младих људи који одлазе у неке друге земље, у поређењу са наталитетом дошљака са Блиског Истока и Средње Азије...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #6 послато: Април 11, 2017, 08:39:16 поподне »
Мене брине најезда из Азије. Имигранти надиру, Турска је непредвидљива брана, која може сваки час да дигне рампу и пусти милионе (дословно) имиграната да уђу у Европу. Све чланице ЕУ око нас су забетонирале границе. Шта ако се та маса неких другачијих (у сваком погледу) улије овде? Притом, ово мало њих што су до сада ушли, наша кукавна држава третира као неке пожељене дошљаке: дају им смештај, одећу, обућу, хигијенска средства, хране их, чак и џепарац добијају... Камо среће да су тако третирани србске избеглице из Босне и Крајине 1990-их.

Не, данас је грађанин Србије, Србин, овца која ради и која се шиша. Не платиш ли порез, плене ти имовину, не платиш ли рачуне - секу струју, хапсе, кажњавају. Али, имигранти из Азије су пожељни. Шврћкају се по Београду (и не само по Београду) у групицама, млади, обесни, добро обучени, сити и подмирени (ја такве гледам на улицама сваки дан; на ТВ приказују ретке случајеве унесрећене деце избеглица, као прототип имиграната; то је занемарљив број, чиста манипулација). Још увек су мирни. Јер их је незнатан број. Шта ће бити ако их нарасте на хиљаде, десетине хиљада? Хоћемо ли моћи безбедно да ходамао сопственом земљом?

Можда ће неко рећи да сам ксенофобичан? Па, у реду, ако странац угрожава меки нормалан начин живота који се овде води - јесам. Што се мене тиче, такав није добродошао. А видимо по Европи да они не желе да се "интегришу", већ желе од Европе да направе своју касабу по својим, нама потпуно страним, правилима.

Ако се, не дај Боже, оствари неки овакав сценарио, наравно да ћемо сасвим нестати. Какве су шансе једног старог народа са просеком деце од 1,5 по брачном пару, уз толики одлив младих људи који одлазе у неке друге земље, у поређењу са наталитетом дошљака са Блиског Истока и Средње Азије...?

Слажем се са овим, иако није везано за тему. Само, одавно није сигурно шетати Београдом све и да нема тих избеглица, другим речима, просечан Србин је дивљији и непредвидивији од тих избеглица, па мислим да се та прича пренапумпава, али свакако не изгледа добро и лепо.

Дакле, Небо опусти се. Више ћеш проблема имати са нашим људима, него с њима. Знаш вероватно то из искуства. :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #7 послато: Април 11, 2017, 08:42:02 поподне »
Не, данас је грађанин Србије, Србин, овца која ради и која се шиша. Не платиш ли порез, плене ти имовину, не платиш ли рачуне - секу струју, хапсе, кажњавају.

Линк:
Нови Бечеј: Извршитељ наплатио 50.000 пензионеру који је за воду дуговао 5.000

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #8 послато: Април 11, 2017, 08:44:58 поподне »
Дакле, Небо опусти се. Више ћеш проблема имати са нашим људима, него с њима. Знаш вероватно то из искуства. :)

Ма, с нашим човеком можеш изићи на крај. Ови о којима писах су сасвим другачији свет. Живео сам, игром случаја, пар година у арапском свету, па сам их добро упознао. Пази, овде су сада мирни јер их је незнатан број. Замисли, не дај Боже, да се нађеш негде у Београду окружен стотинама њих. Као у неком од предграђа Париза... Ако си гледао Касовицев филм "Мржња" ("Le haine"), знаш о чему причам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #10 послато: Април 11, 2017, 08:49:56 поподне »
Ма, с нашим човеком можеш изићи на крај. Ови о којима писах су сасвим другачији свет. Живео сам, игром случаја, пар година у арапском свету, па сам их добро упознао. Пази, овде су сада мирни јер их је незнатан број. Замисли, не дај Боже, да се нађеш негде у Београду окружен стотинама њих. Као у неком од предграђа Париза... Ако си гледао Касовицев филм "Мржња" ("Le haine"), знаш о чему причам.

Нисам гледао, али не верујем да то иде тако лако. А не бих рекао да је са нашима лакше. :) За сада не праве никакве инциденте, или они постоје, али у незнатном проценту. Са друге стране, ми се таманимо међусобно као бубашвабе (у сваком смислу), што већ има везе са овом темом - "Зашто нестајемо".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #11 послато: Април 11, 2017, 08:51:31 поподне »
Са друге стране, ми се таманимо међусобно као бубашвабе (у сваком смислу), што већ има везе са овом темом - "Зашто нестајемо".

То је тек посебна прича...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #12 послато: Април 11, 2017, 09:11:12 поподне »
Нисам гледао, али не верујем да то иде тако лако. А не бих рекао да је са нашима лакше. :) За сада не праве никакве инциденте, или они постоје, али у незнатном проценту. Са друге стране, ми се таманимо међусобно као бубашвабе (у сваком смислу), што већ има везе са овом темом - "Зашто нестајемо".

То је зато што су овде у малом броју. По Немачкој и Шведској имају своје Шеријатске Полиције, које патролирају ноћу улицама градова и кажњавају оне који се не придржавају шеријата. Само чекај да се они мало ослободе...
Највише нестајемо због економске ситуације, нема то везе с међусобним тамањењем. Једноставно - немаш пара ни за себе, а камоли још по троје деце да имаш. А и ако их добијеш, какав је то живот у беди и сиротињи; то ни непријатељу да не пожелиш. Ето, због тога нестајемо. Све то долази с врха.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #13 послато: Април 11, 2017, 09:23:33 поподне »
То је зато што су овде у малом броју. По Немачкој и Шведској имају своје Шеријатске Полиције, које патролирају ноћу улицама градова и кажњавају оне који се не придржавају шеријата. Само чекај да се они мало ослободе...
Највише нестајемо због економске ситуације, нема то везе с међусобним тамањењем. Једноставно - немаш пара ни за себе, а камоли још по троје деце да имаш. А и ако их добијеш, какав је то живот у беди и сиротињи; то ни непријатељу да не пожелиш. Ето, због тога нестајемо. Све то долази с врха.

Не знам зашто, али мислим да код нас то никада неће бити реално, ипак је ово Балкан. А и они су генерално много "финији" овде, него на западу Европе, што је разумљиво. Али то није тема. Слажемо се око разлога нестајања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #14 послато: Април 11, 2017, 09:44:14 поподне »
Не знам зашто, али мислим да код нас то никада неће бити реално, ипак је ово Балкан. А и они су генерално много "финији" овде, него на западу Европе, што је разумљиво. Али то није тема. Слажемо се око разлога нестајања.
Сигурно нису финији јер су ''лепо васпитани'' већ због тога што знају шта би овде народ урадио у случају неке њихове ''агресије''. Колико год да је овај народ ''хипнотисан'' ипак би само једна кап прелила чашу, а након те капи која је ''испала из чаше'' се сигурно од стране народа не би правили мирни протести као што су то урадили Швеђани овог викенда након напада у Стокхолму.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #15 послато: Април 11, 2017, 09:50:00 поподне »
Замолио бих да се вратимо теми.
Хвала.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #16 послато: Април 11, 2017, 09:57:57 поподне »
Да се не заваравамо, овде су "фини", јер су у пролазу. Овде су као кад негде путујеш, па имаш паузу пола сата. Попијеш кафу с ногу, свратиш до вц-а, протегнеш ноге около, погледаш околиш...
Али, кад остану овде заблокирани, па се узнервозе што не могу даље у обећани свет - западну Европу, неће бити добро... Видели смо то у имигрнтским камповима у Грчкој.
А у шта су се претворила предграђа неких европских градова, сигурно смо сви видели и на тв-у и на јутјубу...

https://www.youtube.com/v/UTl2pMFWj6I

https://www.youtube.com/v/Q4kOVhQWtn4

https://www.youtube.com/v/V9N-_pI9l9k
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #17 послато: Април 11, 2017, 09:58:35 поподне »
Извини, Тимаре, нећу више.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #18 послато: Април 11, 2017, 10:05:41 поподне »
Замолио бих да се вратимо теми.
Хвала.
:)
Као што рекосте Тимаре, да се вратимо на тему.
Рекао бих као и сви да је главни узрок тога пре свега економска ситуација, након тога и друштвена апатија.
Многи моји другови већ сада (неки су на крају средње школе, неки завршавају студије) планирају како ће да ''шмугну'' преко, било да је у питању западна Европа или Америка/Канада/Аустралија. Искрен да будем, и разумем их. Немамо сви ''срећу'' (ако је то уопште срећа) да се родимо у финансијски добростојећим породицама (а да не говоримо о томе да су многе породице, па и оне које су финансијски добростојеће просто ''разорене'', неким унутрашњим поделама).
Младим људима који пак одлуче да остану овде (па и пријатељима) би' опет саветовао да науче неки занат (али неће сви да ''прљају руке''), мајстора је све мање, и боље је упити знање од њих пре него што ''нестану'' и овде живети кол'ко тол'ко нормално, а не на западу радити даноноћно за новац који се не може потрошити од силних обавеза.
Ово последње које сам подвукао говорим најпре из досаданшњег личног искуства. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #19 послато: Април 12, 2017, 07:47:59 пре подне »
:)
Рекао бих као и сви да је главни узрок тога пре свега економска ситуација, након тога и друштвена апатија.
Може бити Atlantische да си у праву, али моја мишљења су другачија. То не значи да се овдје рововски боримо, глуво било.
Економска ситуација је много тежа била баш у времену када је растао наталитет код Срба, а улога друштва у тим временима била је занемарљива, у односу на овогодишња времена.
 

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #20 послато: Април 12, 2017, 08:08:40 пре подне »
Може бити Atlantische да си у праву, али моја мишљења су другачија. То не значи да се овдје рововски боримо, глуво било.
Економска ситуација је много тежа била баш у времену када је растао наталитет код Срба, а улога друштва у тим временима била је занемарљива, у односу на овогодишња времена.

Ali tada nije bilo interneta, pa je bilo i teže saznati koliko i da li je ekonomska situacija negde bolja. Da ne pominjem što je sada ipak lakše negde otići nego pre 100 godina (i sa pravne strane, i finansijski, i društveno prihvaćenije i sve).

Kao neko ko je već nekoliko godina u inostranstvu, mislim da je Atlantische pogodio razloge savršeno. Iako bih u Srbiji možda i našao posao u struci, ovde je to lakše, živi se bolje i plaćen sam primereno mom znanju i obrazovanju.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #21 послато: Април 12, 2017, 09:08:15 пре подне »
Ali tada nije bilo interneta, pa je bilo i teže saznati koliko i da li je ekonomska situacija negde bolja. Da ne pominjem što je sada ipak lakše negde otići nego pre 100 godina (i sa pravne strane, i finansijski, i društveno prihvaćenije i sve).

Kao neko ko je već nekoliko godina u inostranstvu, mislim da je Atlantische pogodio razloge savršeno. Iako bih u Srbiji možda i našao posao u struci, ovde je to lakše, živi se bolje i plaćen sam primereno mom znanju i obrazovanju.
.
Нерадо одговарам латиничарима, али пошто се престављаш као образован човјек, учинићу изузетак.
Смјешно је поредити интеренет и нечија незнања, са добротом на другој страни.  Прије 100 година наталитет код Срба био је три пута мањи него прије 50 година. Такође и прије 100 година селило се у земље снова као и прије 50 година.
Ето игром случаја и ја сам у младости доста времена провео у иностранству, али нисам остао тамо. И тамо је наталитет био исти, ако не и мањи него код Срба, а колико данас видим (преко интернета ;)) у тој доброти и љепоти, наталитет махом побољшавају дошљаци са југа и југоистока, махом из Азије и Африке.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #22 послато: Април 12, 2017, 09:24:16 пре подне »
Много тешка прича. Постали смо себични и размажени. Чекамо да имамо преко тридесет година и да се "снађемо" да би стварали породице. А онда схватимо да нам је биологија наменила краћи репродуктивни век, нарочито нашим женским половинама. Поводимо се удобностима. А онда су ту и велика страдања које је наш народ имао кроз прошли век: 1914-1918, 1941-1945, 1991-1995, па донекле и 1999. Последице тога тек почињемо да осећамо. Најстрашније је што смо почели да заборављамо наша стардања, а нрод који не памти своју историју осуђен ја да понавља грешке из прошлости.
Наши преци су живели у много горим и тежим условима него већина нас данас али су се борили и стварали породице. Наравно, тада су биле другачије околности и други приоритети. Једноставно, можда је суђено да се на нашем поколењу "сломе кола2 што би наш народ рекао. Имали смо кроз историју успоне и падове али смо се и опорављали. Можда је ово један од тих историјских тренутака, само много дуго траје. Из моје перспективе, читав мој досадашњи живот.
Што се тиче имиграната из Африке и Азије, сумњам да они желе овде да се задрже. Већина њих јури добре услове и социјалну помоћ земаља Скандинавије и Немачке. Ово им је успутна станица. Зимус прочитах изјаву емигранта из Сирије који је био стациониран у Црној Гори и који каже да би више волео да га погубе исламисти него да остане у Црној Гори. Они јуре "леба без мотике" што би се рекло и све погодности које им избеглички статус доноси.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #23 послато: Април 12, 2017, 09:36:39 пре подне »
Линк:
Сваки десети мушкарац у Србији не може да добије дете


Цитат
Tokom poslednjih pet godina lekari u Srbiji su zabeležili značajan porast infertiliteta, što znači da je sve veći broj parova koji imaju problema da dođu do potomstva. Svaki peti bračni par ne može da dobije decu bez lečenja.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Зашто нестајемо
« Одговор #24 послато: Април 12, 2017, 10:07:00 пре подне »
О томе зашто све више нестајемо, писао сам за "Порекло" још 5. децембра 2012. године. Био је то уствари избор из књиге мр Биљане Спасић "Зашто Срби нестају". То питање је данас још више актуелно. Једноставно, заиста нам прети опасност да нас у блиској будућности нестане.

http://www.poreklo.rs/2012/12/05/za%C5%A1to-srbi-nestaju/


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #25 послато: Април 12, 2017, 10:19:42 пре подне »
Може бити Atlantische да си у праву, али моја мишљења су другачија. То не значи да се овдје рововски боримо, глуво било.
Економска ситуација је много тежа била баш у времену када је растао наталитет код Срба, а улога друштва у тим временима била је занемарљива, у односу на овогодишња времена.
Слажем се Тимаре, али опет, треба разумети тренутак времена. Некада је човек био много независнији од система него данас, и самим тим је могао да преживи без икаквих финансија.
Некада се могло преживети независношћу од система и без икаквих новчаних прихода, пре свега јер је малтене свака кућа имала своју земљу, шуму, стоку, јесте то био мукотрпан живот, али се преживљавало и шириле су се породице (да не говоримо колико су биле јаче национална свест, религиозност, морал и остале ствари којих је данас нажалост све мање).
Данас човек прима плату, не гаји стоку, нема земљу коју обрађује (говорим пре свега за градско становништво), и самим тим је приморан да све своје финансије потроши на враћање новца у државну касу, кроз плаћања струје, воде и осталих ствари, а остатак троши на куповину оних ствари које су његови преци до пре 50-100 година производили и није им на памет падало да то купују.
Многи који оправдавају себе како због финансија не могу да шире породице (рекох да их у потпуности разумем, али покушавам да неутрално пишем) заборављају да наши преци малтене нису имали финансијских прихода (осим од продаје оних природних добара које не потроше), већ су преживљавали независношћу од система,гајећи своје, евентуално плаћајући харач (они у Отоманском царству) или службујући у војсци (Хабзбуршка монархија). Дакле, проблем је тај што је данас практично немогуће не плаћати силне дажбине, па тако данас људи на селу плаћају и водовод и струју и све, а пре 200 година је њихов предак на истом том месту био дужан да плати само харач, и могао је наставити мирно да се бави својим пословима и преживљава како зна и уме, не бринући ко ће испасти из ријалитија или колико ће који кандидат освојити процената гласова на изборима.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Зашто нестајемо
« Одговор #26 послато: Април 12, 2017, 11:07:25 пре подне »
Код Срба је увек било неких деоба и сеоба. Још давно су наши људи одлазили у прекоокеанске земље из пуке немаштине. Али, те сеобе су се настављале и после рата. Многи који нису били победници током НОР-а, пребацивали су се највише у Америку и Канаду. Затим, повлачили своје за собом и тамо остајали већ трећа-четврта генерација. Затим, мислим да је нестајању села, а тиме и веће популације, доста допринела послератна индустријализација. Људи су напуштали села и ради лакшег живота, одлазили у градове. Зато су нам сад пусте дедовине, куће се обрушавају, имања зарастају у коров. Па, не можемо сви ни у градове. Ето, примера ради, Београд данас има више становника него цела Војводина. Кад су у војвођанским селима куће пусте, напуштене, шта онда рећи о јужним крајевима? Затим, тамо негде 1963/64. и надаље, настаје период одлазака гастарбајтера у Немачку, Аустрију, Швајцарску... И на крају, као што сви већ увиђамо, последњих година нам одлазе и "мозгови", факултетлије, али и мајстори са златним рукама. Остају само пензионери и они који су се на време снашли.
Некада смо и теже живели, све радили ручно, струје није било и брачни парови се чешће играли бесплатних "ноћних игара", децу правили. Савремена цивилизација је са собом донела не само механизацију, него и нове навике и обичаје. Пуно је растављених бракова, нико никога неће да трпи, а што се рађања деце тиче, једно или ниједно, ређе двоје, а камоли по шесторо, седморо као некад.
« Последња измена: Април 12, 2017, 01:47:12 поподне НиколаВук »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #27 послато: Април 12, 2017, 12:41:32 поподне »
Може бити Atlantische да си у праву, али моја мишљења су другачија. То не значи да се овдје рововски боримо, глуво било.
Економска ситуација је много тежа била баш у времену када је растао наталитет код Срба, а улога друштва у тим временима била је занемарљива, у односу на овогодишња времена.

Па да, али тад је било довољно да ти деца имају шта да обуку и шта да једу.
Данас им мораш куповати књиге, плаћати образовање, рачунаре итд. А многи немају новца за то.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #28 послато: Април 12, 2017, 01:26:42 поподне »
Ja jednostavno mislim da je to što je narod postao sebičan, te sve što ima više njemu se čini da nije dovoljno i da treba još, što kažu naši "zinula him guzica".

Zamislite kada vi kao Srbi u svojoj državi mislite da nemate dovoljno da bi izdržavali dijete šta onda treba da kažu manjine koje su po životnome standardu i svemu drugome ispod vas ?

Kada vidim da svako drugi puši, šetka se i tera modu a kaže nema se za knjige onda nemogu da razumijem sta čovjek razmišlja za kasnije.

Uglavnom svi pričate o bijeloj kugi a ipak niko neće da zasvuče rukave i da nešto uradi protiv.

U Sandžaku, đe se narod iseljava zadnija 100 godina pa do današnjeg dana kada rodbina povlači svoje rođake u inostranstvo, đe je postajala velika depopulacija radi ratova, đe narod živi težak život, opet populacija raste, sada je pitanje jeli to do mentaliteta naroda ili je radi toga što u Sandžaku kao u druge islamske krajeve izvire nafta pa eto mogu da kupuju knjiga do mile volje ?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #29 послато: Април 12, 2017, 01:53:59 поподне »
Занимљива чињеница је да до почетка Првог светског рата Срби који су живели у Краљевини Србији се малтене уопште нису исељавали у Америку, јер је свим сељацима (а они су чинили огромну већину становништва) била загарантована одређена површина имања која није могла никад бити отуђена, дакле ни због дугова ни због било чега другог, па су се људи осећали сигурно на својој земљи и нису имали потребе да се било где селе. С друге стране, у тадашњој Аустроугарској, много "напреднијој" (намерно под наводницима) од сеоске Србије су миграције у Америку биле уобичајена ствар, како Срба тако и других народа, а све због немаштине.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #30 послато: Април 12, 2017, 02:04:51 поподне »
Занимљива чињеница је да до почетка Првог светског рата Срби који су живели у Краљевини Србији се малтене уопште нису исељавали у Америку, јер је свим сељацима (а они су чинили огромну већину становништва) била загарантована одређена површина имања која није могла никад бити отуђена, дакле ни због дугова ни због било чега другог, па су се људи осећали сигурно на својој земљи и нису имали потребе да се било где селе. С друге стране, у тадашњој Аустроугарској, много "напреднијој" (намерно под наводницима) од сеоске Србије су миграције у Америку биле уобичајена ствар, како Срба тако и других народа, а све због немаштине.
Тако је. Мали сеоски посед је био основа економије и друштва у Кнежевини Србији. Поједини западни мислиоци тог времена су то истицали као једну од највећих предности наше земље. Та "напреднија" Аустро-Угарска је феудализам укинула тек десет година после Србије, само што то није била иста врста феудализма. У 19. веку су најнапреднији државе почивале на ситном сеоском поседу - Белгија, Холандија, Немачка и Француска. Британија је укинула феудализам друга у Европи али земља није подељена онима који је обрађују него су они постали закупци везани уговором за господара (landlord). Знамо на чему је почивао и даље почива просперитет и напредак Британије. Кажу да су Срби тако жустро бранили своју земљу у периоду од 1914 до 1918 зато што су знали за шта се боре. Нису се борили за газду, господара или краља, него пре свега за своје имање, огњиште, кућу и слободу свог потомства.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #31 послато: Април 12, 2017, 02:14:12 поподне »
Тако је. Мали сеоски посед је био основа економије и друштва у Кнежевини Србији. Поједини западни мислиоци тог времена су то истицали као једну од највећих предности наше земље. Та "напреднија" Аустро-Угарска је феудализам укинула тек десет година после Србије, само што то није била иста врста феудализма. У 19. веку су најнапреднији државе почивале на ситном сеоском поседу - Белгија, Холандија, Немачка и Француска. Британија је укинула феудализам друга у Европи али земља није подељена онима који је обрађују него су они постали закупци везани уговором за господара (landlord). Знамо на чему је почивао и даље почива просперитет и напредак Британије. Кажу да су Срби тако жустро бранили своју земљу у периоду од 1914 до 1918 зато што су знали за шта се боре. Нису се борили за газду, господара или краља, него пре свега за своје имање, огњиште, кућу и слободу свог потомства.

Не знам да ли сам качио раније, али има наших историчара који сматрају да је ова врста газдовања и дељења земље једнако међу браћом основ економске неразвијености Србије, која даље узрокује наше исељавање до дана данашњег. Није да је то моје мишљење, и није да не бих могао свашта да кажем на рачун неких ставова Дубравке Стојановић, али ово је свакако емисија коју вреди послушати и у којој, ипак, има неких исправно донетих судова:

https://soundcloud.com/skinnylee/470-pescanik-dubravka

Можда и качих раније овде. Говори се дакле о слободној Србији 19. и почетка 20. века, где Стојановић објашњава како је, према њеном мишљењу, упропашћаван сељак, а ни град није правило развијан.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #32 послато: Април 12, 2017, 02:41:03 поподне »
Не знам да ли сам качио раније, али има наших историчара који сматрају да је ова врста газдовања и дељења земље једнако међу браћом основ економске неразвијености Србије, која даље узрокује наше исељавање до дана данашњег. Није да је то моје мишљење, и није да не бих могао свашта да кажем на рачун неких ставова Дубравке Стојановић, али ово је свакако емисија коју вреди послушати и у којој, ипак, има неких исправно донетих судова:

https://soundcloud.com/skinnylee/470-pescanik-dubravka

Можда и качих раније овде. Говори се дакле о слободној Србији 19. и почетка 20. века, где Стојановић објашњава како је, према њеном мишљењу, упропашћаван сељак, а ни град није правило развијан.
Моја професорака. Позната као мала партизанка. Дала ми 10  :D  Морам да будем фин, па нећу рећи шта заиста мислим о њеним ставовима.
Ово све може да буде истина. Наше друштво јесте било поприлично заостало, нарочито сеоско. Ово за плуг је истина. Већина је користила рало све до почетка, а негде и до средине 20. века. И ја сам сам имао прилике да орем са дрвеним плугом и воловима, почетком 21. века. Нисам рекао да је Србија била просперитетна. Било када. Дељење земље заиста је распарчало посед и ово се показало као проблем крајем 19. и почетком 20. века. Али зато су се многи сељаци окренули занатима које су обављали успут. По селима су се јавили ковачи, колари, ткачи, абаџије, крчмари, столари, грнчари, корпари, тесари, сарачи, па и опанчари, али он су изгледа били чешћи у варошима. Њихово занатство углавном није било "пријављено", да кажемо језиком данашњице, па није ушло у пописе и статистику а доносило је зараду са стране.  Пре свега сам мислио да је мали земљишни посед имао велики утицај на свест људи. Другачије дела човек који брани своје огњиште, ма какво оно било, а другачије онај ко има господара, па му је свеједно ко ће да му газдује када он нема ништа. Једна моја предачка линија је била благословена, колико то год нама грозно звучи, увек само једним наследником, па је дочекала други светски рат са више од 20 хектара земље и они су заиста били газде. Њихови мушки наследници су донекле и данас то остали, тј. сматрају се богатим сељацима. То је кућа из које је изашла моја баба по мајци.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #33 послато: Април 12, 2017, 02:47:17 поподне »
Позната као мала партизанка.

Хаха, добар надимак.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #34 послато: Април 12, 2017, 02:52:03 поподне »
Моја професорака. Позната као мала партизанка. Дала ми 10  :D  Морам да будем фин, па нећу рећи шта заиста мислим о њеним ставовима.
Ово све може да буде истина. Наше друштво јесте било поприлично заостало, нарочито сеоско. Ово за плуг је истина. Већина је користила рало све до почетка, а негде и до средине 20. века. И ја сам сам имао прилике да орем са дрвеним плугом и воловима, почетком 21. века. Нисам рекао да је Србија била просперитетна. Било када. Дељење земље заиста је распарчало посед и ово се показало као проблем крајем 19. и почетком 20. века. Али зато су се многи сељаци окренули занатима које су обављали успут. По селима су се јавили ковачи, колари, ткачи, абаџије, крчмари, столари, грнчари, корпари, тесари, сарачи, па и опанчари, али он су изгледа били чешћи у варошима. Њихово занатство углавном није било "пријављено", да кажемо језиком данашњице, па није ушло у пописе и статистику а доносило је зараду са стране.  Пре свега сам мислио да је мали земљишни посед имао велики утицај на свест људи. Другачије дела човек који брани своје огњиште, ма какво оно било, а другачије онај ко има господара, па му је свеједно ко ће да му газдује када он нема ништа. Једна моја предачка линија је била благословена, колико то год нама грозно звучи, увек само једним наследником, па је дочекала други светски рат са више од 20 хектара земље и они су заиста били газде. Њихови мушки наследници су донекле и данас то остали, тј. сматрају се богатим сељацима. То је кућа из које је изашла моја баба по мајци.

Слажем се и ја са тобом.

Него само у вези са овим болдованим делом, Д.С. сматра (кога мрзи да слуша) да управо то што је та земља дељена свој браћи по смрти оца, а не само, на пример, најстаријем, управо чини да људи нису имали разлога да се потпуно прихвате заната, спусте у град, оснују мали и средњи "бизнис" исл и ту већ упада у неки псеудо-капиталистички дискурс  :D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #35 послато: Април 12, 2017, 03:57:50 поподне »
Zamislite kada vi kao Srbi u svojoj državi mislite da nemate dovoljno da bi izdržavali dijete šta onda treba da kažu manjine koje su po životnome standardu i svemu drugome ispod vas ?

Мањине у Србији живе исто као и Срби. Знам то добро, јер живим у веома етнички разноликој општини, и не можеш ме никако убедити да није тако!
За разлику од неких суседних "еуропских" држава, код нас је слободно исповедање вере, коришћење свог језика (којим су чак исписани и називи државних институција), итд. Дакле, "Еуропљани" би могли да се угледају на нас шта су то људска права, а не да нама држе лекције о томе.
Једина мањина којој је горе од свих осталих је ромска, а и то је због њиховог начина живота.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #36 послато: Април 12, 2017, 04:11:56 поподне »
Мањине у Србији живе исто као и Срби. Знам то добро, јер живим у веома етнички разноликој општини, и не можеш ме никако убедити да није тако!
За разлику од неких суседних "еуропских" држава, код нас је слободно исповедање вере, коришћење свог језика (којим су чак исписани и називи државних институција), итд. Дакле, "Еуропљани" би могли да се угледају на нас шта су то људска права, а не да нама држе лекције о томе.
Једина мањина којој је горе од свих осталих је ромска, а и то је због њиховог начина живота.
Истог сам мишљења. Лош еконмски статус, сиромаштво и низак наталитет нису резервисани само за националне мањине. У Србији је добро ономе ко се снашао или ко је имао среће, нема везе да ли је Србин или није. Што се ромске мањине тиче нису ни они између себе сви једнаки. И њих има богатих и екстремно сиромашних.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #37 послато: Април 12, 2017, 05:07:57 поподне »
Не само Срби него и цело становништво Европе полако нестаје. Нема то никакве везе са сиромаштвом већ са тим да је основа свакога нарада фамилија скоро потпуно уништена.
Савремени човек је постао толико себичан и саможив да нема никакав осећај емпатије за никога чак ни за себи најближе. Земља где ја живим је богатија од Србије, па имају још мању породност од Србије. Данас у Прагу у школама је бар четвртина деца од имиграната а одељења су мала а не као кад см ја ишао 30 и више ђака.

Што се тиче Албанаца на Косову ситуација је много гора но у Србији. Уколико овако настави ја не верујем да ће за 10 година тамо бити 1 милион људи.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #38 послато: Април 12, 2017, 05:16:46 поподне »
Не само Срби него и цело становништво Европе полако нестаје. Нема то никакве везе са сиромаштвом већ са тим да је основа свакога нарада фамилија скоро потпуно уништена.
Савремени човек је постао толико себичан и саможив да нема никакав осећај емпатије за никога чак ни за себи најближе. Земља где ја живим је богатија од Србије, па имају још мању породност од Србије. Данас у Прагу у школама је бар четвртина деца од имиграната а одељења су мала а не као кад см ја ишао 30 и више ђака.

Што се тиче Албанаца на Косову ситуација је много гора но у Србији. Уколико овако настави ја не верујем да ће за 10 година тамо бити 1 милион људи.

Руговац, некако не верујем у ту процену. Са просечном старости становништва од 28 година колико је тренутна процена за Косово, не може за 10 година популација спасти са 1.8 милиона на 1 милион. Једино ако рачунаш са масовном емиграцијом младих.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #39 послато: Април 12, 2017, 06:01:34 поподне »
Мањине у Србији живе исто као и Срби. Знам то добро, јер живим у веома етнички разноликој општини, и не можеш ме никако убедити да није тако!
За разлику од неких суседних "еуропских" држава, код нас је слободно исповедање вере, коришћење свог језика (којим су чак исписани и називи државних институција), итд. Дакле, "Еуропљани" би могли да се угледају на нас шта су то људска права, а не да нама држе лекције о томе.
Једина мањина којој је горе од свих осталих је ромска, а и то је због њиховог начина живота.

Jedno je biti manjina u svojoj državi a drugo je biti stranac u stranoj državi, nebi sada da uspoređujemo te ne-uspoređive stvari.

Ali ipak je fakat da je prosječna ekonomska situacija u opštinama đe su manjine gora nego u opštinama đe su većinom Srbi, sad dal je to razlog što je uopšte cio jug(Srbija) i sjever(CG) siromašniji ili neki drugi nebi znao da kažem i nebi da ulazim u tu temu jer mi nije to bio cilj komentara.

Hteo sam samo da navedem kako ih ima kojima je u prosjeku gore nego srpskome prosjeku u Srbiji pa opet ne kukaju kako nemaju djeci da kupu ovo i ono(mislim kukaju i oni, svi kukaju, ali to ne uzimaju kao razlog da nemaju djecu), kako oni opet rađaju djecu i žive život takav kakav je, naravno da nije isti natalitet kao nekada, slabo ko ima danas 13 djece, ali je prosjek i dalje veći nego 4 djece po porodici.

A "problem" kod Albanaca na Kosovu je bar kako se me čini što su se odjednom, prebrzo i nepripremljeno uklopili u zapadnjački sistem, pa sada nete da se žene i udaju mladi nego hote da žive malo život, prije braka već imaju duge veze a pošto ne žele ove nove moderne djevojke da se zarobe djetetom i tijelo da pokvare onda sve ide polako, a brak i djeca se pomijeraju na kasnije ali to će da se stabilizuje kada shvatu djevojčice da ipak ne žive na zapadu nego na Kosovu, kod nas taj problem tako ne postoji, naši roditelji su prošli tu "modernizaciju" u vrijeme SFRJ i ne naglo već uz dosta godina te su imali vremena da spoje i tradiciju i sadašnje moderne vrijednosti.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #40 послато: Април 12, 2017, 06:32:24 поподне »
Руговац, некако не верујем у ту процену. Са просечном старости становништва од 28 година колико је тренутна процена за Косово, не може за 10 година популација спасти са 1.8 милиона на 1 милион. Једино ако рачунаш са масовном емиграцијом младих.

Да. На то сам мислио. Прошло је 18 година о рата (и сем мањине на врху сви живе веома лоше) и тамо свако ко може да оде одлази. Ја мерим сваку реч коју напишем и не пишем произвољно. Од
Од моје браће и мојих браће од стричева на Косову живе само двојица а 10 су у дијаспори. То је један типичан пример.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #41 послато: Април 12, 2017, 06:39:24 поподне »
Jedno je biti manjina u svojoj državi a drugo je biti stranac u stranoj državi, nebi sada da uspoređujemo te ne-uspoređive stvari.

Ali ipak je fakat da je prosječna ekonomska situacija u opštinama đe su manjine gora nego u opštinama đe su većinom Srbi, sad dal je to razlog što je uopšte cio jug(Srbija) i sjever(CG) siromašniji ili neki drugi nebi znao da kažem i nebi da ulazim u tu temu jer mi nije to bio cilj komentara.

Hteo sam samo da navedem kako ih ima kojima je u prosjeku gore nego srpskome prosjeku u Srbiji pa opet ne kukaju kako nemaju djeci da kupu ovo i ono(mislim kukaju i oni, svi kukaju, ali to ne uzimaju kao razlog da nemaju djecu), kako oni opet rađaju djecu i žive život takav kakav je, naravno da nije isti natalitet kao nekada, slabo ko ima danas 13 djece, ali je prosjek i dalje veći nego 4 djece po porodici.

Не знаш ти пријатељу каква је сиротиња на југу плодног Баната где живе Срби. Не зависи то од припадности одређеној националној мањини. Статистика и није баш меродавна.

Е, сад ти што немају шта да понуде својој деци, а имају их по четворо... Шта мислиш, какав ће живот та деца да воде? Вероватно неће ићи ни у средњу школу, неће никад имати рачунар, књиге видети неће, а ни земље неће баш много наследити (јер ће је поделити сво четворо), итд. И то је, по мени, главни разлог нестанка становништва.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #42 послато: Април 12, 2017, 06:47:29 поподне »
Ali ipak je fakat da je prosječna ekonomska situacija u opštinama đe su manjine gora nego u opštinama đe su većinom Srbi, sad dal je to razlog što je uopšte cio jug(Srbija) i sjever(CG) siromašniji ili neki drugi nebi znao da kažem i nebi da ulazim u tu temu jer mi nije to bio cilj komentara.
Најсиромашније општине у Србији су оне у рубним планинским подручијима. То су Куршумлија, Тутин, Босилеград, Црна Трава и сл. Пасивни планински крајеви, без путних комуникација, далеко од школа, индустрије, где је су главна привреда сточарство и дрвна индустрија. У Црној Гори су најсиромашније општине Шавник, Андријевица и Плужине, у којима нема мањина. То само зависи од полажаја, тј. шта се коме заломило. Имамо нпр. две општине у Шумадији са идеалним положајем али спадају међу најсиромашније, а то су Младеновац и Смедеревска Паланка. Ко је био у Паланци зна о чему причам. Запуштено, прљаво, огроман број људи без посла, све срушено као да се пре месец дана ту одиграла Стаљинградска битка.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #43 послато: Април 12, 2017, 08:47:49 поподне »
Данас сам много љут. Нема на кога нисам. Ево, тај мој бијес макар да избацим из себе и "подарим" и другима. Ваљда ће у неко догледно вријеме да се пробуди онај ко је највише одговоран за то.

А ево зашто.
Синоћ ми дође комшиница и тражи 10 (десет) ка-емова, или пет оера како наши у дијаспори овдје говоре, јер треба сутра за таксу да уплате кћерка и зет. Одлазе у Америку. Ћерка је завршила економију у Новом Саду, магистрирала, не запослена већ пет година, а зет доктор, двије године већ ради на хирургији, постанар. Вратили се у свој град. Нису чланови ни једне партије. Прошле године кћерка и зет од мога пријатеља, млади доктори, такође су побјегли за Америку.
Питам ове наше умне људе који су још остали овдје, докле овако? Питам наше политичаре који имају плате и дневнице веће него исте њихове занатлије тамо, код којих одлазе ови наши умно људи у најам, како их срамота није? Пистам такође и свештена лица зашто шуте?  Зашто? 
 >:( и  :(

Многи сматрају да "јадан народ" пати под влашћу "отуђене елите", међутим то је далеко од стварности. Не желим да скрећем на тему политике, али чињеница је да упркос томе што је Србија економски уништена у процесу тзв. европских интеграција, а задуженост утростручена, народ и даље већински гласа за странке које су за наставак постојеће политике. Да не говорим о томе што огромна већина подржава Бриселске споразуме који Србе са севера Косова стављају под директну албанску власт (исто важи и за СПЦ која реч није рекла против тих споразума). Дакле, 85% људи искључиво гласа за оно што сматра за свој лични интерес ("веће плате", "веће пензије", визна либерализација итд.) ма колико обећања политичара била неутемељена, а то како ће рецимо њихови сународници на Косову живети их не интересује. Али треба се сетити да Милошевић није пао 1995. кад је окренуо леђа Србима из Крајине, већ 2000. зато што су грађани помислили да ће економски бити боље са ДОС-ом. Тако да та појава да већина гледа искључиво свој џеп није од јуче. Друга ствар је што је та већина у заблуди и што гласа на своју штету, изузев оних који су у странкама.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #44 послато: Април 12, 2017, 09:12:27 поподне »
Свуда је демографски дефицит, не само код нас...Румуни по уласку у ЕУ су извршили прави егзодус у Шпанију и Италију, стопа прираштаја негативна, али код нације од 20 милиона је то мањи проблем...Бугари исто, Пољаци преплавише Британију и Ирску, али их ипак има 40 милиончића (код свих наведених су милионске цифре оних који су отишли од уласка у ЕУ, што није тако давно било)...Демографски лоше стоје све Европске државе, али последице тога су у нашем случају теже, због геостратешког положаја...Рубови територије су опустели, куршумлијска општина је постао практикчно један брисани простор

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #45 послато: Април 12, 2017, 09:20:52 поподне »
Многи сматрају да "јадан народ" пати под влашћу "отуђене елите", међутим то је далеко од стварности. Не желим да скрећем на тему политике, али чињеница је да упркос томе што је Србија економски уништена у процесу тзв. европских интеграција, а задуженост утростручена, народ и даље већински гласа за странке које су за наставак постојеће политике. Да не говорим о томе што огромна већина подржава Бриселске споразуме који Србе са севера Косова стављају под директну албанску власт (исто важи и за СПЦ која реч није рекла против тих споразума). Дакле, 85% људи искључиво гласа за оно што сматра за свој лични интерес ("веће плате", "веће пензије", визна либерализација итд.) ма колико обећања политичара била неутемељена, а то како ће рецимо њихови сународници на Косову живети их не интересује. Али треба се сетити да Милошевић није пао 1995. кад је окренуо леђа Србима из Крајине, већ 2000. зато што су грађани помислили да ће економски бити боље са ДОС-ом. Тако да та појава да већина гледа искључиво свој џеп није од јуче. Друга ствар је што је та већина у заблуди и што гласа на своју штету, изузев оних који су у странкама.
Иване, што се тиче политике, потпуно си у праву. Али то је само једна ногара у нашем троношцу. Остале две, а то су наши учени људи и наша црква, ништа боље и сигурније не стоје. Зато овако јако шкрипи. Изгледа да се правимо глуви, и невјерујемо очима што видимо.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #46 послато: Април 12, 2017, 09:22:31 поподне »
А економских миграната ће увек бити, без обзира на то ко је на власти...Баш у време благостања у СФРЈ, седамдесетих година, била је највећа помама за рад у иностранству, а да не помињем споменуте Пољаке, Румуне , Бугаре, Словаке, којима није довољан разлог био то што су ушли у ЕУ да остану код куће, с претпоставком да иду "боља" времена код њих, него су нагрнули пошто су им се отворила врата ...Ипак не би ваљало код нас да број у инострансктву премаши број у матици, а ту смо већ негде, близу пола-пола

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #47 послато: Април 12, 2017, 10:04:16 поподне »
Свуда је демографски дефицит, не само код нас...Румуни по уласку у ЕУ су извршили прави егзодус у Шпанију и Италију, стопа прираштаја негативна, али код нације од 20 милиона је то мањи проблем...Бугари исто, Пољаци преплавише Британију и Ирску, али их ипак има 40 милиончића (код свих наведених су милионске цифре оних који су отишли од уласка у ЕУ, што није тако давно било)...Демографски лоше стоје све Европске државе, али последице тога су у нашем случају теже, због геостратешког положаја...Рубови територије су опустели, куршумлијска општина је постао практикчно један брисани простор


Вучко!

 
Потпуно су у праву :)  Колико људи је зашло у четврту деценију живота а о женидби и удаји...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #48 послато: Август 24, 2017, 07:17:11 поподне »
Британски Гардијан и нестајућа српска села:

https://www.theguardian.com/world/gallery/2017/aug/24/serbia-villages-ghost-towns-in-pictures

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Зашто нестајемо
« Одговор #49 послато: Август 24, 2017, 07:48:35 поподне »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #50 послато: Август 24, 2017, 10:35:18 поподне »
Цела Европа полако изумире, не само Срби. Код Албанаца је мало боља ситуација али је питање времена кад ће се и они утопити у општи просек.

Основни узрок није у сиромаштву већ у себичности младих људи и неодлучности да створе породицу. А деца се праве кад је време а не кад имаш пара.

Примере може свако наћи у својим фамилијама.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #51 послато: Август 25, 2017, 06:00:05 поподне »
Основни узрок није у сиромаштву већ у себичности младих људи и неодлучности да створе породицу. А деца се праве кад је време а не кад имаш пара.

Млађи прочитајте ово још једном.
Брутално тачно!!!!

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #52 послато: Август 25, 2017, 07:15:46 поподне »
А економских миграната ће увек бити, без обзира на то ко је на власти...Баш у време благостања у СФРЈ, седамдесетих година, била је највећа помама за рад у иностранству, а да не помињем споменуте Пољаке, Румуне , Бугаре, Словаке, којима није довољан разлог био то што су ушли у ЕУ да остану код куће, с претпоставком да иду "боља" времена код њих, него су нагрнули пошто су им се отворила врата ...Ипак не би ваљало код нас да број у инострансктву премаши број у матици, а ту смо већ негде, близу пола-пола

Кад су Енглези омогућили да се ради код њих много Чеха је отишло да ради у Енглеску да заради и усаврши енглески. Тако су говорили. Кад су се вратили говорили су у шали "Паре нисмо зарадило али смо усавршили пољски језик".

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #53 послато: Август 27, 2017, 03:51:41 поподне »

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #54 послато: Август 27, 2017, 04:11:40 поподне »
Тимаре, рођен сам у Београду, ускоро завршавам факултет и након 5, највише 10 година радног искуства желим да се повучем у неко мање место у Србији где бих са породицом живео мирнији и здравији живот. Имам средстава и знања да одем у иностранство али пре бих цркао него то да урадим. Капирам да сам ја један, небитан, и жестоко у мањини човек, али имам жељу да Вам ово буде бар мало оптимизма за будуће генерације.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #55 послато: Август 28, 2017, 12:16:27 пре подне »
Наталитет је убило више различитих фактора: еманципација жена, урбанизација, пролетеризација, сексуална револуција, европска потрошачка култура, ниска примања итд. точак историје се не може вратити у назад и то је то. Ова година је била најгора у историји Србије што се тиче рађања, ја сам пре пар година имао увид у неку статистику колико се деце рађа по жени и статистика је катастрофална, јасно се види ко дан да се никад нећемо извући, жао ми је што сам загубио ту табелу и тражио сам је свуда и нисам успео нигде да је нађем

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #56 послато: Август 28, 2017, 06:03:59 пре подне »
Ова година је била најгора у историји Србије што се тиче рађања, ја сам пре пар година имао увид у неку статистику колико се деце рађа по жени и статистика је катастрофална, јасно се види ко дан да се никад нећемо извући

Биће и горе. Сви знамо ко ни йе постављен за прѣдсѣдника владе, па се могу очекивати мѣре за даље смањивање природнога прираштая (бар међу Србими). А не трѣба занемарити ни посрѣдан дугорочан утицай такве особе као узора за омладину. Йер се постављањем такве омладини ясно говори какви трѣбайу бити и какве "врѣдности" су пожељне.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Зашто нестајемо
« Одговор #57 послато: Август 28, 2017, 12:41:36 поподне »
Министар Милан Кркобабић: Од 4700 села у Србији 1200 потпуно пусто, У око 150.000 сеоских кућа у Србији не живи нико док се, са друге стране, у градовима увећава број незапослених и корисника социјалне помоћи

Министар задужен за регионални развој и координацију рада јавних предузећа Милан Кркобабић, изјавио је да је од 4700 села 1200 остало пусто, док у 150.000 кућа нико не живи. Он је за Радио-телевизију Србије рекао да је идеја да се млади људи врате на село кроз доделу од 25 до 50 хектара државног земљишта, са јединим условом да оно мора да се обрађује.
- Словенци дају 45.000 евра човеку који остане на земљи и реши да се бави земљом. Не морамо ми толико да дамо, али дајмо онолико колико дајемо као субвенцију за отварање неких радних места. И то је радно место у пољопривреди - рекао је Кркобабић.

 Извор: СРПСКЕ НАРОДНЕ НОВИНЕ, Будимпешта, 2017, бр. 3о-31

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #58 послато: Август 28, 2017, 01:46:00 поподне »
Да, само нису та села опустела сама од себе, већ зато што се тамо углавном није ни улагало, последњих +70 година. Али није то више случај само са технолошки заосталим селима, масовно се исељавају и она која су испунила све услове урбанизације. Дакле, проблем је негде другде, и није један проблем, али Србија није уређена као пожељна земља, и зато се и њено домаће становништво исељава.

Наравно, није то само Србија, ту је и Република Српска, и Црна Гора, као и остале земље из окружења, а нарочито оне које су у Европској Унији. Мени је невероватно, али неки дан слушам да Загреб има негативан природни прираштај, да Будимпешта има негативан природни прираштај...

Све заједно, то је сложени низ домина, који само што није почео да се руши.

Е сад, за остале се још не зна, али за Србију је већ обезбеђено ново становништво, Цигани из Европске Уније, и екипа: Сиријци, Авганистанци и Пакистанци.

Ако буде требало још, Споразум о реадмисији увек може да надокнади оне који оду запале у Европску Унију.

Невски је ове прве на време прозрео.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #59 послато: Август 28, 2017, 02:02:24 поподне »
Источна Европа се нажалост празни. То је свима јасно.   :-\

Е сад, за остале се још не зна, али за Србију је већ обезбеђено ново становништво, Цигани из Европске Уније, и екипа: Сиријци, Авганистанци и Пакистанци.

Што се тиче Цигана, могу да нам врате наше, али нам не могу послати туђе.  ;D
Причао сам у пар наврата са Пакистанцима и Авганистанцима из прихватних центара Суботице и Сомбора. Њима не пада на памет да остану. Овде бораве јер их је нужда натерала (затворене границе). Када причам са њима приметио сам да је најчешћа реч коју помињу "Џрмани".  ;D Сви хоће да иду у Немачку, видели су да нема 'леба овде. ;D Она јужноазијска сиротиња која би можда и хтела да се насели у руралним пределима Србије, нема пара да плаћа трговце људима да их пребацују преко граница. Ови који су се домогли Европе нису били најсиромашији. Имали су одређену уштеђевину, иначе не би били овде. Такви су навикли на мало веће стандарде и добро су информисани. Енглески причају боље него ми. Они источну Европу у опште не доживљавају као Европу. Сви хоће на запад.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #60 послато: Август 28, 2017, 02:22:16 поподне »
Источна Европа се нажалост празни. То је свима јасно.   :-\

Што се тиче Цигана, могу да нам врате наше, али нам не могу послати туђе.  ;D
Причао сам у пар наврата са Пакистанцима и Авганистанцима из прихватних центара Суботице и Сомбора. Њима не пада на памет да остану. Овде бораве јер их је нужда натерала (затворене границе). Када причам са њима приметио сам да је најчешћа реч коју помињу "Џрмани".  ;D Сви хоће да иду у Немачку, видели су да нема 'леба овде. ;D Она јужноазијска сиротиња која би можда и хтела да се насели у руралним пределима Србије, нема пара да плаћа трговце људима да их пребацују преко граница. Ови који су се домогли Европе нису били најсиромашији. Имали су одређену уштеђевину, иначе не би били овде. Такви су навикли на мало веће стандарде и добро су информисани. Енглески причају боље него ми. Они источну Европу у опште не доживљавају као Европу. Сви хоће на запад.

Проблем је што се код Цигана веома често не зна чији су, јер о њима се углавном никакве евиденције нема, па би тако Србија могла постати својеврсни сабирни центар за ове нежељене становнике ЕУ. Мени је то непојмиво, да толики корпус људи нема ама баш никаква документа, али из неког разлога то се њима толерише и овде и у ЕУ.

Што се тиче ових осталих који се досељавају у Србију, или буду враћали из ЕУ путем тог истог Споразума о реадмисији, наравно да ни они не желе код нас... али шта ће Србија предузети, кад ЕУ пошаље прве контигенте нежељених азиланата? Прихватиће их као и ове што је, и за следећу школску годину, биће још хиљаду деце који ће поћи са нашом децом.

А ништа од тога неће поправити урушавање српског села, оно може само да се убрза, кад сви схвате да је Србија као нека српска земља, отписана.



Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #61 послато: Август 28, 2017, 02:23:44 поподне »
Овако ја некако видим одвијање ствари у наредних 50 година, можда мало мање можда мало више.
Западна Европа има огромне демографске проблеме, конкретно Немачка, иако подстиче рађање на све могуће начине. Негде сам прочитао да Француска нема толико проблема са прираштајем становништва али и то је јасно зашто, због великог броја имиграната из бивших колонија из северне Африке који рађају пуно деце. Дакле, западна Европа има смањен прираштај и поред политике имиграције итд итд. Задњих 10-15 година сведочимо појачаној емиграцији из држава источне Европе, поготово из нових чланица ЕУ, у државе западне Европе, тј. у старе богате чланице ЕУ. Ти имигранити се по правилу јако добро интегришу у земљама западне Европе и упркос увреженом мишљењу, не оптерећују социјални систем држава у које долазе, него му баш доприносе у великој мери. Код нас се тај одлазак људи на запад у последњих пар година убрзава драстично јер су се отворила врата за нека занимања која су донедавно била затворена. Сада је само потребно имати радни уговор са послодавцем , без обира на струку, да би се у Немачкој добила радна и боравишна дозвола. Тако они решавају своје проблеме старења становништва, и негатвног прираштаја.
С друге стране, рат у Сирији показао је да су велике масе људи итекако спремне на покрет уколико су на то принуђене. По мени то је само почетак онога што ће се дешавати у годинама које долазе. Поред политичких узрока, рат у Сирији има још неке узроке, а то су на пример, климатске промене. За 10-20-30 година, на местима као што су Саудијска Арабија, Сирија, Ирак, итд, биће јако тешко живети бог недостатка воде, обрадиве земље итд. Врло вероватно ће и нафта тада имати мањи значај него сада. Па Арапи и сада по Босни купују земљиште и граде насеља у која долазе преко лета. То су ови богатији. Ови сиромашнији ће се покренути када ситуација за њих из неког разлога постане неподношљива. Регион који је први на удару тих будућих миграција је наш регион, тј. Балкан. Не бих волео да сам у прау, али у будућности можемо да очекујемо масовно насељавање становништва са блиског истока по испражњеним деловима Балкана. Њима неће бити потребно да иду на запад, већ само негде где има довољно воде и обрадиве земље. И ову ограду коју су Мађари направили треба гледати у том контексту.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #62 послато: Август 28, 2017, 02:34:33 поподне »
И само као шлаг на торту да додам, мом пријатељу који је завршио медицински факултет, биро рада, дакле држава Србија, плаћа часове немачког језика, да би лакше могао да оде из земље.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Зашто нестајемо
« Одговор #63 послато: Август 28, 2017, 03:25:48 поподне »
Мора се радити, а тај глагол нам овде у Србији постаје све више непознат. Већина нас је потекло са села и ми старији памтимо како су се некад сви послови обављали ручно. Данас, и поред савремене механизације, сви бежимо из села. Хитамо Београду, где нас и поред завршених факултета, још увек хране родитељи пензионери. И, ко ће ту да прави децу, кад приватни станодавац не жели ни да чује дечји глас. Много пара се улаже у престоницу. Добро, можда тако и треба, кад је престоница, нек буде и дотерана и нашминкана, да нас странци хвале кад нам дођу у посету. Зар не може д се издвоји више новца бар за асфалтирање неких локалних путева до забачених и све више напуштених дедовина и очевина? О амбуланти, да и не причамо. А тамо све старац до старца. Људи, па Београд има више становника него цела Војводина. Ко тамо и успе да нађе посао, ради од јутра до мрака (кад се урачуна и превоз, понекад и два-три). Толико времена ни у селу не би утрошио, а био би свој на своме. Не би зависио ни од родитеља, ни од станодавца. А на селу ноћи дуге, времена за сиротињскње игре и за прављење деце на претек. Погосподили смо се и више волимо да одемо из земље и радимо тамо за неког странца. Тамо смо вредни и све посматрамо кроз зараду. Постајемо гори од многих, отуђујемо се и заборављамо. То све не слути на добро. Нестаће нас за кратко време, а ови велики, једва чекају да нас прогутају. Стално смо им на сметњи. Ако нисам у праву, реците. Ја сам као млад човек, по заснивању породице радио и по босанским вукојебинама и није ми било тешко. И данас се сећам тих дивних људи.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #64 послато: Август 28, 2017, 03:39:09 поподне »
Толико времена ни у селу не би утрошио, а био би свој на своме. Не би зависио ни од родитеља, ни од станодавца.
Ово је кључна реченица. Не би зависио ни од родитеља, ни од станодаваца, ни од банке, ни од система.
Слободан сељак је највећи непријатељ сваког система. Много је лакше управљати обесправљеном масом по градовима, дајући им
мрвице, него сељацима који не зависе ни од кога.
Плански се ради на уништавању села, и довођењу људи у градове, да би велики поседници преузели све парцеле.
То се дешавало још и у старом Риму. А да сви на селима имају механизацију, па баш и немају.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #65 послато: Август 28, 2017, 03:42:32 поподне »
...
С друге стране, рат у Сирији показао је да су велике масе људи итекако спремне на покрет уколико су на то принуђене. По мени то је само почетак онога што ће се дешавати у годинама које долазе. Поред политичких узрока, рат у Сирији има још неке узроке, а то су на пример, климатске промене. За 10-20-30 година, на местима као што су Саудијска Арабија, Сирија, Ирак, итд, биће јако тешко живети бог недостатка воде, обрадиве земље итд. Врло вероватно ће и нафта тада имати мањи значај него сада. Па Арапи и сада по Босни купују земљиште и граде насеља у која долазе преко лета. То су ови богатији. Ови сиромашнији ће се покренути када ситуација за њих из неког разлога постане неподношљива. Регион који је први на удару тих будућих миграција је наш регион, тј. Балкан. Не бих волео да сам у прау, али у будућности можемо да очекујемо масовно насељавање становништва са блиског истока по испражњеним деловима Балкана. Њима неће бити потребно да иду на запад, већ само негде где има довољно воде и обрадиве земље. И ову ограду коју су Мађари направили треба гледати у том контексту.

Сиријци су колико-толико нормални, али што је најгоре, најмање миграната има баш из Сирије. Углавном је реч о Авганистанцима и сличним народима.

...
Плански се ради на уништавању села, и довођењу људи у градове, да би велики поседници преузели све парцеле.
...

Апсолутно. Новчано се (од стране наше државе) чак и помажу странци који уништавају српског сељака. Узмимо само за пример фирму Тенис која ће потпуно оставити без посла све свињаре у Војводини, а вероватно и шире.
Дакле, даш паре Немцу да дође овде и уништи твог сељака. То је та логика.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #66 послато: Август 28, 2017, 03:47:10 поподне »
Сиријци су колико-толико нормални, али што је најгоре, најмање миграната има баш из Сирије. Углавном је реч о Авганистанцима и сличним народима.
Не ради се о томе ко је нормалан, ко је цивилизованији или образованији. Ствар је у томе да се по мом мишљењу плански ради на смени становништва.
А и ти Сиријци, то су за сада они који су имали пара за кријумчаре људима. Они који нису, остали су тамо. Проблем ће настати кад крену масовне миграције. Спорадично насељавање миграната и давање држављанства пред камерама је само припрема јавности.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #67 послато: Август 28, 2017, 03:52:18 поподне »
Не ради се о томе ко је нормалан, ко је цивилизованији или образованији. Ствар је у томе да се по мом мишљењу плански ради на смени становништва.
А и ти Сиријци, то су за сада они који су имали пара за кријумчаре људима. Они који нису, остали су тамо. Проблем ће настати кад крену масовне миграције. Спорадично насељавање миграната и давање држављанства пред камерама је само припрема јавности.

Ма, знам ја то, него сам хтео да кажем да је ситуација и гора него што људи мисле. Сви мисле да долазе Сиријци као мигранти, међутим истина је да долазе много гори и нецивилизованији народи.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #68 послато: Август 28, 2017, 04:07:17 поподне »
Ја целу ову појаву не посматрам из угла неког десничара у светлу да смо ми угрожени а они долазе да нам отму наш животни простор послове итд. Ми одлазимо, и нестајемо а они ће из разних разлога на просторима где сад живе, једноставно доћи и заменити нас. Као што ми одлазимо на запад и попуњавамо простор и радна места где су ти западњаци некада живели и радили а сад су у старачким домовима, а деце немају. То је један процес који ће трајати, и то је то.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #69 послато: Август 28, 2017, 04:17:55 поподне »
Проблем је што се код Цигана веома често не зна чији су, јер о њима се углавном никакве евиденције нема, па би тако Србија могла постати својеврсни сабирни центар за ове нежељене становнике ЕУ. Мени је то непојмиво, да толики корпус људи нема ама баш никаква документа, али из неког разлога то се њима толерише и овде и у ЕУ.

Што би рекли Oasis:

It's all part of the Masterplan...

Питање је само брзине одвијања догађаја. И народне реакције.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #70 послато: Август 28, 2017, 04:20:03 поподне »

Она јужноазијска сиротиња која би можда и хтела да се насели у руралним пределима Србије, нема пара да плаћа трговце људима да их пребацују преко граница. Ови који су се домогли Европе нису били најсиромашији. Имали су одређену уштеђевину, иначе не би били овде. Такви су навикли на мало веће стандарде и добро су информисани. Енглески причају боље него ми. Они источну Европу у опште не доживљавају као Европу. Сви хоће на запад.

Да се не заваравамо, све то неко други финансира...
Циљ је преплавити Европу азијским и афричким мигрантима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #71 послато: Август 28, 2017, 04:24:25 поподне »
Да се не заваравамо, све то неко други финансира...
Циљ је преплавити Европу азијским и афричким мигрантима.

Да су имали свог новца, ваљда би се склонили на неко сигурно место у својој, или у некој суседној земљи, а не би ишли хиљадама километара даље. Дакле, свакако се не ради о избеглицама, избеглица је онај који побегне у суседну земљу да спасе живу главу, а не онај ко без икаквих докумената путује хиљаде километара у потпуну туђину где нема никог свог.
« Последња измена: Август 28, 2017, 04:41:40 поподне Лука »

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #72 послато: Август 28, 2017, 07:20:16 поподне »
"Drugi problem odnosi se na to da ni dramatičan porast prosečnog broja
rođene dece po jednoj ženi ne znači automatski značajan porast broja
rođenih s obzirom da su aktuelne generacije fertilnih žena dvostruko
malobrojnije od generacija svojih majki, odnosno trostruko od generacija
svojih baka u vreme kada su one ostvarivale svoje potomstvo. Zapravo, čak
je i teoretsko dostizanje relativno visokog nivoa plodnosti nedovoljno za
zamenu populaciono brojnih generacija aktuelnog radnog kontingenta u
naredne dve do tri decenije.  Jasno je, dakle, da je kapacitet fertiliteta da u
dolazećem periodu smanji pritisak na radni kontingent limitiran, pa čak i sa
kratkoročnim negativnim efektima ukoliko bi dejstvovao izolovano, tj. bez
pomoći migracije."

http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0038-982X/2009/0038-982X0902031N.pdf
« Последња измена: Август 28, 2017, 07:27:29 поподне Лаф »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #73 послато: Септембар 14, 2017, 01:28:34 поподне »
извор: Demostat

"In a small research on a representative sample of 1200 respondents interviewed face-to-face, we have got four questions about how Serbian citizens feel about other countries."


Слика:

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #74 послато: Септембар 14, 2017, 02:49:04 поподне »
извор: Demostat

"In a small research on a representative sample of 1200 respondents interviewed face-to-face, we have got four questions about how Serbian citizens feel about other countries."


Слика:


Другим речима, Русија је небеска али Немачка овоземаљска  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #75 послато: Септембар 27, 2017, 05:35:22 поподне »


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #77 послато: Октобар 16, 2017, 12:08:10 поподне »
Постоји ту још један битан детаљ. О овоме размишљам већ данима, од како је донет нови Закон о образовању (или како се већ зове). Тим законом прописане су казне за родитеље чија деца крше дисциплинска правила у школама и изостају са наставе. С друге стране, истим тим родитељима Породични закон забрањује неке васпитне методе, типа - батине (а батина је из Раја изишла).

Тако долазимо до схизофрене ситуације где ти држава не дозвољава да васпитаваш дете, али ће те казнити зато што ти је дете неваспитано.

Мислите ли да се то случајно ради?

Овај концепт је већ примењен у неким западним земљама. Познајем много наших људи који живе или су живели у скандинавским земљама. Кажу да тај начин (не)васпитавања деце траје тамо већ дуже време и да је омладина тамо данас бесна и неваспитана до нивоа дивљаштва...

У том смислу, колико су само лицемерни овакви текстови:

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/pitali-smo-roditelje-u-srbiji-kako-vaspitavaju-decu-odgovori-su-nas-sokirali/rd48tc3
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #78 послато: Октобар 16, 2017, 12:10:43 поподне »
Линк:

Шта се дешава када у Србији кажете да не желите децу? Ни сада, ни следеће деценије, ни када завршите факултет, нађете посао, отплатите кредит - једноставно никад?!

А што се тиче ових што не желе децу, немају појма какву дивоту пропуштају  ;)

Познајем неке људе 40-их година, који нису желели да имају децу кад су били у 20-им и 30-им из свакојаких разлога (у распону од метафизичких, до пуког себичњаштва). Кад им је дошло из д..... у главу, било је касно...

Зато, млади људи, у памет се док је време.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #79 послато: Март 21, 2018, 08:25:05 поподне »
И само као шлаг на торту да додам, мом пријатељу који је завршио медицински факултет, биро рада, дакле држава Србија, плаћа часове немачког језика, да би лакше могао да оде из земље.

И медицинске сестре масовно одлазе, а онда нас лече фризерке које су се преквалификовале диплому.

У Војводини је прави егзодус, због давања мађарског држављанства онима који имају порекло из А-У

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #80 послато: Март 21, 2018, 09:04:17 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)
« Последња измена: Март 21, 2018, 09:07:31 поподне Гмитар »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #81 послато: Март 21, 2018, 09:12:55 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)
Онда су ови што су били на самофинансирању у ствари паметни ако ће да се иселе у иностранство :)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #82 послато: Март 21, 2018, 09:35:26 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)

У потпуности се не слажем
 ;)
Школовање уопште није јефтино(мој колега је од троје деце само једном детету омогућио да студира, јер није имао средстава за сво троје) , а многи немају после посла. Прочитајте први пост Тимара

Прочитала сам и ваш став да не желите да одете и да желите да живите на селу. Ту Вас подржавам, али и разумем ове који одлазе у потрази за бољим животом.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #83 послато: Март 21, 2018, 10:15:34 поподне »
Занимљиво... А шта ћемо са онима који нису ишли на факултет, радили ко магарци од јутра до мрака без дана боловања и при том живели у неасфалтираној улици без канализације? Да ли би њима држава требала да исплати нешто на излазу из исте на име пореза и доприноса које су плаћали годинама?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #84 послато: Март 21, 2018, 10:22:14 поподне »
Ја бих свима који напуштају земљу, при излазу из исте, доставио рачун да, у динар, отплате онолико колико им је држава (односо суграђани) финансирала школовање. :)
Па нису суграђани него породица. Родитељи тих младих људи који се школују плаћају порез држави, на имовину, на зараду, добро плаћају социјално и здрваствено осигурање (а притом здравство је катастрофално и ко нема пара да плати приватног лекара, боље одмах да оде на онај свет него да се мрцвари). Имао сам срећу да читаво школовање будем буџетски студент али и поред тога родитељи су ми плаћали стан, храну, пут, књиге, испите и када се све то збере могли су да за тих пет година купе пристојну гарсоњеру у мом граду.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #85 послато: Март 21, 2018, 11:54:01 поподне »
Zasto nestajemo? Odgovor nije bas jednostavan. Mnogo faktora utice ali dva glavna su nemogucnost obezbjedjivanja osnovnih potreba za zivot i promjene odnosa drustva prema porodici. Mladi ljudi su odrasli u periodu ratova i sankcija i nasli se u drustvu u kojem sa radom, znanjem i trudom ne mogu sebi obezbijediti sopstveni stan, nemaju sigurnost sa svojim poslom ako uspiju da ga nadju. Ako uspiju naci zirante i maju solidne poslove mogu kupiti stan koji ce placati cijeli zivot s rizikom da ako ostanu bez posla mogu ostati i bez stana koji placaju tri puta vise od vrijednosti. Drzavice koje su u losoj ekonomskoj situaciju oporezuju narod nesrazmjerno zaradama. Kada nadju posao cesto nisu osigurani a radni vije je produzen pa ce tesko ko dozivjeti penziju. Ako krenes svoj biznis tu se odmah javi drzava da te gusi inspekcijama jer treba se punit budzet ili te guse privilegovani tajkuni ili te neko reketira. Narod slabo ima novca pa je inace tesko uspjeti.
Zenska priroda je da bira muskarca koji joj moze pruziti sigurnost da bi se udala i radjala. Takvih muskaraca je danas malo. Zene  imaju jednaka prava i zarade kao muskarci a ocekuju da muskarac obezbijedi sve sto je njegova tradicionalna uloga. Feminizam je mnogo uticao da se poremete odnosi u porodici i drustvu. Moderni nacin zivota favorizuje egoizam i sebicnost pod plastom individualnosti. Moderno drustvo od muskaraca pravi slabice a zene traze jake muskarce. Ne mogu muskarci biti jaci pol i ujedno biti jednaki. Nesto nije u redu sa vaspitanjem. Normalno je da zena trazi sigurnost jer dok radja djecu bez toga ne moze.
Na iskorak drzave da pomogne majke sa vise djece javile su se drustva feministkinja, lezbejki i sl. koja su odmah dala izjavu necemo mi da radjamo za drzavu. Treba napraviti sveoobuhvatni projekat da bi se nesto promijenilo ali za to ne postoji volja jer je sve strukture drustva obuzela sebicnost i licni interes.
Ako mlad covjek ima izbor da mu zivot propada ili pokusa negdje drugo to je potpuno razumljivo. Ako drzava zeli da zadrzi mlade ljude mora da mu vrati nadu i perspektivu.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #86 послато: Јун 15, 2018, 04:51:37 поподне »
Iako se prostire na više od 8.000 kvadratnih kilometara, cela istočna Srbija ima nešto manje od 350.000 stanovnika. Kao jedan Niš. I to je previše, smatraju stanovnici ovog kraja, s obzirom na to da su mnogi tu samo na papiru, a zapravo žive u inostranstvu.

Цитат
Ja pamtim kada sam ja polazio u školu, mojih vršnjaka je bilo 18, a ukupno je bilo 60 đaka. Do ove godine je bio jedan. A sad neće biti nijedan. Nema dece… Nekad je Ram imao 480 stanovnika. Sad nema ni dvesta! Pre smo ovde u Ramu imali 275 krava, sad imamo jednu“, priča vremešni deka Vladimir, dok jedna baka optimistično kaže da će se deca roditi ove godine, jer je došla roda. Kad je došla prošle godine, kaže, rodilo se troje dece.
https://www.danas.rs/zivot/poslednji-cas-u-seoskoj-skoli/
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5477
  • Y134591 Тарски Никшићи

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #89 послато: Јул 07, 2018, 11:48:11 поподне »
Циљ је испуњен, коме год да је то циљ.
Нестајемо, земља се празни, људи умиру, деца се не рађају...
Срби испод шљиве...  :'(
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #90 послато: Јул 08, 2018, 12:38:41 пре подне »
Na pitanje zašto nestajemo nije, čini mi se, dati jednostavan odgovor. Mnogo je razloga od ekonomske krize do ne tako davnih ratova i neizvjesne budućnosti u ovim zamljama (namjerno kažem "zemljama" jer osim Slovenije u svim bivšim jugoslovenskim republikama isti je problem). Međutim, rekao bih da smo pomalo svi krivi za ovakvo stanje. Niti radimo dovoljno, niti poštujemo druge (pa samim tim ni sebe), hoćemo da slažemo, prevarimo... Kad neko pokrade državnu imovinu to se ne smatra kređom (za takve kažemo "sposoban"). Kada se donese neki zakon tražimo rupe kako da ga izigramo i na sve imamo pitanje  "a šta ako..."
I na kraju ima jedna izreka koja kaže "svaki narod zasluzuje baš onakvu vlast kakvu ima"
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #91 послато: Јул 08, 2018, 12:43:29 пре подне »
Ма какви циљ испуњен, тамо где има љубави, тамо нема силе која може нешто друго да испуни.



Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #92 послато: Јул 08, 2018, 12:49:41 пре подне »
Ма какви циљ испуњен, тамо где има љубави, тамо нема силе која може нешто друго да испуни.

Izgleda kao da smo izgoreli od ljibavi
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #93 послато: Јул 08, 2018, 12:59:06 пре подне »
Izgleda kao da smo izgoreli od ljibavi

То је флоскула, не може се од љубави изгорети, и с љубављу нестати.



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #94 послато: Јул 08, 2018, 01:00:04 пре подне »
Циљ је испуњен, коме год да је то циљ.
Нестајемо, земља се празни, људи умиру, деца се не рађају...
Срби испод шљиве...  :'(
Мислим да нас теорије завере само одвлаче од суштине.
Пад популације је проблем многих народа, не само Срба.
По мом мишљењу суштински узроци пада наталитета су  промењени начин живота (пример, одвојеност уже породице од шире), већа очекивања у погледу квалитета живота ( у односу на наше претке), мањи друштвени притисак да се заснује породица и већа слобода избора у вези животног стила и циља (бити "уседелица" значило је често врло тежак живот у материјалном смислу), и можда најважније пораст хедонизма, конзумеризма и материјализма (и код мушкараца и код жена).   
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #95 послато: Јул 08, 2018, 01:29:31 пре подне »
Све то што си ти навео је тачно, али просто мора да се зна, да је пласирање таквог начина живота сигурно била нечија идеја...
Живимо у времену наопаких вредности...

П.С. С обзиром да живим у Србији, нормално је да ћу говорити пре свега о својој домовини, па након тога о остатку света.  ;D
« Последња измена: Јул 08, 2018, 01:33:01 пре подне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #96 послато: Јул 08, 2018, 10:45:17 пре подне »
Мислим да нас теорије завере само одвлаче од суштине.
Пад популације је проблем многих народа, не само Срба.
По мом мишљењу суштински узроци пада наталитета су  промењени начин живота (пример, одвојеност уже породице од шире), већа очекивања у погледу квалитета живота ( у односу на наше претке), мањи друштвени притисак да се заснује породица и већа слобода избора у вези животног стила и циља (бити "уседелица" значило је често врло тежак живот у материјалном смислу), и можда најважније пораст хедонизма, конзумеризма и материјализма (и код мушкараца и код жена).
Слажем се са тобом. Начин живота је многима измењен из корена. Већина младих брачних парова живи у малим изнајмљеним становима или са родитељима. Врло често раде послове који су мизерно плаћени. Многе жене не могу да оду на трудничко боловање јер ће добити отказ. То у случају ако имају посао. Све то утиче на број деце који пар одлучи да има. Чини ми се што се посла тиче да га има само у већим градовима. У мањим местима и за неки бедан посао треба веза код партије, мафије или локалних моћника. И онда млади одлазе, прво у веће градове па онда у иностранство. Живим у једном таквом малом градом и буквално на дневном нивоу чујемо да је неко отишао у иностранство. Некада су читаве породице у питању. Не одлазе само млади, одлазе и људи преко 50 година. Углавном су изгубили посао у државним фирмама и фабрикама, радили код приватника, сада када имају неке године нико неће да их запосли и онда одлазе.
У селима је опет на други начин ситуација очајна. Једина села која опстају су она која су удаљена највише десетак километара од града и која имају добру комуникацију са градом. Ту је и начин живота сличан градском с тим што се може живети и од пољопривреде. Удаљенија села се сасвим сигурно гасе у наредних тридесетак годинама. Чак и када имају услове као што су пут, струја, вода, редован превоз до других места, школа, продавница и сл. Да не причамо о местима која још увек немају никаквог пута а таквих је много у Топлици, на Голији, у југоисточној Србији...
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #97 послато: Јул 08, 2018, 10:51:48 пре подне »
Све су то политичари криви... Не желим да кршим правила форума, тако да ћу прогутати кнедлу.
Окупација је на делу...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #98 послато: Јул 08, 2018, 10:53:28 пре подне »
Све је то политичари криви... Не желим да кршим правила форума, тако да ћу прогутати кнедлу.
Окупација је на делу...
Нису политичари криви. Ми смо криви јер смо дозволили. Какав народ таква и власт. Одувек било.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #99 послато: Јул 08, 2018, 11:09:40 пре подне »
Жене које рађају 0-3 детета не могу да направе позитиван наталитет. Мислим могу само у теорији али у пракси је то научна фантастика. Само размислите о следећем: за сваку жену која не роди дете за време живота потребне су две жене које роде три детета, плус што је још за сваку жену која роди једно дете потребна једна жена која роди три детета да би све у збиру било на "негативној нули". Извући на тај начин позитиван наталитет је научна фантастика

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #100 послато: Јул 08, 2018, 11:21:52 пре подне »
Жене које рађају 0-3 детета не могу да направе позитиван наталитет. Мислим могу само у теорији али у пракси је то научна фантастика. Само размислите о следећем: за сваку жену која не роди дете за време живота потребне су две жене које роде три детета, плус што је још за сваку жену која роди једно дете потребна једна жена која роди три детета да би све у збиру било на "негативној нули". Извући на тај начин позитиван наталитет је научна фантастика
Искрено ја не знам ниједну породицу која би могла да издржава више од троје деце. Под тим " издржава" мислим на то да та деца имају да једу, да могу да се обуку, да родитељи могу да им купе књиге и прибор за школу сваке године.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #101 послато: Јул 08, 2018, 11:26:20 пре подне »
Трка са временом и трка за новцем. Родитељи пуштају децу да их васпитају неваспитани професори (част изузецима), ријалити емисије, улица, наге певачице. И онда се нешто чудимо...
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Александар Лазаревић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 8
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #102 послато: Јул 09, 2018, 08:51:55 пре подне »
Изашла је статистика за 2017, мање нас је за 38828 http://publikacije.stat.gov.rs/G2018/Pdf/G20181169.pdf.
У 2016 минус је био 36100.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #103 послато: Јул 09, 2018, 01:46:55 поподне »
Слажем се са тобом. Начин живота је многима измењен из корена. Већина младих брачних парова живи у малим изнајмљеним становима или са родитељима. Врло често раде послове који су мизерно плаћени. Многе жене не могу да оду на трудничко боловање јер ће добити отказ. То у случају ако имају посао. Све то утиче на број деце који пар одлучи да има. Чини ми се што се посла тиче да га има само у већим градовима. У мањим местима и за неки бедан посао треба веза код партије, мафије или локалних моћника. И онда млади одлазе, прво у веће градове па онда у иностранство. Живим у једном таквом малом градом и буквално на дневном нивоу чујемо да је неко отишао у иностранство. Некада су читаве породице у питању. Не одлазе само млади, одлазе и људи преко 50 година. Углавном су изгубили посао у државним фирмама и фабрикама, радили код приватника, сада када имају неке године нико неће да их запосли и онда одлазе.
У селима је опет на други начин ситуација очајна. Једина села која опстају су она која су удаљена највише десетак километара од града и која имају добру комуникацију са градом. Ту је и начин живота сличан градском с тим што се може живети и од пољопривреде. Удаљенија села се сасвим сигурно гасе у наредних тридесетак годинама. Чак и када имају услове као што су пут, струја, вода, редован превоз до других места, школа, продавница и сл. Да не причамо о местима која још увек немају никаквог пута а таквих је много у Топлици, на Голији, у југоисточној Србији...
У већим градовима се не примети толико, али села се празне. Скоро сам пролазила кроз једно мађарско-српско место у Војводини и прошла ме је језа.
Тек по неки човек на улици, куће са спуштеним ролетнама у дворишту растиње.
Фабрике запустеле, зарасле у коров.
У најбоље време било је скоро 7000, сада званично их је мање од 5000.
Мада незванично их је само две хиљаде.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #104 послато: Јул 09, 2018, 07:40:02 поподне »
У већим градовима се не примети толико, али села се празне. Скоро сам пролазила кроз једно мађарско-српско место у Војводини и прошла ме је језа.
Тек по неки човек на улици, куће са спуштеним ролетнама у дворишту растиње.
Фабрике запустеле, зарасле у коров.
У најбоље време било је скоро 7000, сада званично их је мање од 5000.
Мада незванично их је само две хиљаде.

Особе мађарске националности у Војводини добијају Мађарске пасоше и иду радит по Европи. Само ми није јасно откуд толика радна мјеста на западу ?
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #105 послато: Јул 09, 2018, 09:09:19 поподне »
Верујем у љубав! Заборавили да волимо!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #106 послато: Јул 09, 2018, 09:21:29 поподне »
Верујем у љубав! Заборавили да волимо!

Кључни одговор који гађа у срж проблема.