Аутор Тема: Зашто нестајемо  (Прочитано 23597 пута)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Зашто нестајемо
« послато: Април 11, 2017, 09:48:55 пре подне »
Данас сам много љут. Нема на кога нисам. Ево, тај мој бијес макар да избацим из себе и "подарим" и другима. Ваљда ће у неко догледно вријеме да се пробуди онај ко је највише одговоран за то.

А ево зашто.
Синоћ ми дође комшиница и тражи 10 (десет) ка-емова, или пет оера како наши у дијаспори овдје говоре, јер треба сутра за таксу да уплате кћерка и зет. Одлазе у Америку. Ћерка је завршила економију у Новом Саду, магистрирала, не запослена већ пет година, а зет доктор, двије године већ ради на хирургији, постанар. Вратили се у свој град. Нису чланови ни једне партије. Прошле године кћерка и зет од мога пријатеља, млади доктори, такође су побјегли за Америку.
Питам ове наше умне људе који су још остали овдје, докле овако? Питам наше политичаре који имају плате и дневнице веће него исте њихове занатлије тамо, код којих одлазе ови наши умно људи у најам, како их срамота није? Пистам такође и свештена лица зашто шуте?  Зашто? 
 >:( и  :(

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #1 послато: Април 11, 2017, 10:33:01 пре подне »
Данас сам много љут. Нема на кога нисам. Ево, тај мој бијес макар да избацим из себе и "подарим" и другима. Ваљда ће у неко догледно вријеме да се пробуди онај ко је највише одговоран за то.

А ево зашто.
Синоћ ми дође комшиница и тражи 10 (десет) ка-емова, или пет оера како наши у дијаспори овдје говоре, јер треба сутра за таксу да уплате кћерка и зет. Одлазе у Америку. Ћерка је завршила економију у Новом Саду, магистрирала, не запослена већ пет година, а зет доктор, двије године већ ради на хирургији, постанар. Вратили се у свој град. Нису чланови ни једне партије. Прошле године кћерка и зет од мога пријатеља, млади доктори, такође су побјегли за Америку.
Питам ове наше умне људе који су још остали овдје, докле овако? Питам наше политичаре који имају плате и дневнице веће него исте њихове занатлије тамо, код којих одлазе ови наши умно људи у најам, како их срамота није? Пистам такође и свештена лица зашто шуте?  Зашто? 
 >:( и  :(
Иста је  ситуација и овде, са друге стране Дрине. Кажу да 30000 младих сваке године напусти Србију али ја мислим да је тај број много већи. Многи из моје генерације су већ напустили Србију. Позавршавали смо факултете, посла нема, никаквог, нарочито по мањим местима и људи се одлучују да оду. Мени су обе сестре отишле. И неколико школских другова и другарица. Неки су оставили студије на пола, неки су отишли одмах после средње школе. У градовима се то толико и не примећује али на селу је страшно. Село одакле су моји баба и деда по мајци је равничарско село, путеви су асвалтирани, има школу, амбуланту, цркву, две продавнице, на 8 кма од града, око 700 кућа и само хиљаду становника. Пре четрдесетак година село је имало око 3000 становника а школа око 700 ђака. Данас има тридесетак ђака од првог до осмог разреда. Махом су људи отишли у иностранство, а главна дестинација је Швајцарска. У гоњем делу села тек у свакој трећој кући живи неко и то врло често буде по једна стара особа или евентуално две. Унук бабиног брата ове јесени креће у школу и биће их само двојица у првом разреду. Ситуација је много гора у брдским и планинским деловима наше земље где нема никаквих услова и ти делови Србије су запустели још пре пар деценија. Нико се од надлежних не труди да уради нешто, него затварју очи пред тим. А ситуација је критична, јер ем влада бела куга, ем десетине хиљада људи напушта земљу сваке године и велика већина их се неће никада вратити да поново живи овде.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #2 послато: Април 11, 2017, 12:44:34 поподне »
Иста је  ситуација и овде, са друге стране Дрине. Кажу да 30000 младих сваке године напусти Србију али ја мислим да је тај број много већи. Многи из моје генерације су већ напустили Србију. Позавршавали смо факултете, посла нема, никаквог, нарочито по мањим местима и људи се одлучују да оду. Мени су обе сестре отишле. И неколико школских другова и другарица. Неки су оставили студије на пола, неки су отишли одмах после средње школе. У градовима се то толико и не примећује али на селу је страшно. Село одакле су моји баба и деда по мајци је равничарско село, путеви су асвалтирани, има школу, амбуланту, цркву, две продавнице, на 8 кма од града, око 700 кућа и само хиљаду становника. Пре четрдесетак година село је имало око 3000 становника а школа око 700 ђака. Данас има тридесетак ђака од првог до осмог разреда. Махом су људи отишли у иностранство, а главна дестинација је Швајцарска. У гоњем делу села тек у свакој трећој кући живи неко и то врло често буде по једна стара особа или евентуално две. Унук бабиног брата ове јесени креће у школу и биће их само двојица у првом разреду. Ситуација је много гора у брдским и планинским деловима наше земље где нема никаквих услова и ти делови Србије су запустели још пре пар деценија. Нико се од надлежних не труди да уради нешто, него затварју очи пред тим. А ситуација је критична, јер ем влада бела куга, ем десетине хиљада људи напушта земљу сваке године и велика већина их се неће никада вратити да поново живи овде.

Кога йе брига за Србе и србски подмладак. Ова земља йе ионако намѣњена другим народомъ, а Србйем како домаћа тако и стране власти желе да се што прѣ истраже и ослободе простор пожељнийим.

Важно йе само да имамо параде педера ("педер" йе моя омиљена страна рѣч, пошто йе педери не подносе), и женеложницу у влади, коя ће можда постати и прѣдсѣдница исте ускоро.  Како би ни дѣцу учила с врха власти шта су "праве врѣдности". Наши ДБ-овци присутни овдѣ, увѣрен сам, нећейу пропустити уписати мойе писанийе у мойе личне податке.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #3 послато: Април 11, 2017, 01:40:59 поподне »
Кога йе брига за Србе и србски подмладак. Ова земља йе ионако намѣњена другим народомъ, а Србйем како домаћа тако и стране власти желе да се што прѣ истраже и ослободе простор пожељнийим.

Важно йе само да имамо параде педера ("педер" йе моя омиљена страна рѣч, пошто йе педери не подносе), и женеложницу у влади, коя ће можда постати и прѣдсѣдница исте ускоро.  Како би ни дѣцу учила с врха власти шта су "праве врѣдности". Наши ДБ-овци присутни овдѣ, увѣрен сам, нећейу пропустити уписати мойе писанийе у мойе личне податке.

Нажалост, тако је. Ево гледам баш неки дан, бројка од претпостављених 400 хиљада Цигана, од пре неколико година, попела се на претпостављених 600 хиљада Цигана на тлу само ове скраћене БЈР Србије. Споразумом о реадмисији који је потписан пре годину и више дана, Србија се обавезала да ће увозити и у матичне књиге уписивати и Цигане других земаља, а то код нас није изазвало никакву реакцију.

Да не буде забуне, намам ја ништа лично против Цигана, поготово не наших домаћих, али замерам и те како владама које су се према њима односиле, да ли као према нељудим и неграђанима, или опет као према некој егзотичној врсти, коју се нису усуђивали ни да пописују, колико су били пажљиви према њима.

Тако да, у таквој неодговорној држави свакако не може бити бриге за србски подмладак, јер тај се подмладак противи начелима на којима почива ова мала бивша југословенска република, чији новоизабрани председник слично Милошевићу, покушава да надомести никад прежаљеног Тита, па смо неки дан могли чути како суседне бивше југословенске републике, назива просто другим републикама...

И шта ту Срби имају онда да траже? За љубав новог "регионалног" (какав само одвратан термин!) уједињења, најбоље је до даљњег да се измакнемо, док не прође сезона парења. Ако је неко склон противприродном, не морамо бар ми да их гледамо и да им држимо свећу. Јер нама за наредних 200 година не треба ниједан погибељ.
« Последња измена: Април 11, 2017, 01:45:14 поподне Amicus »



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #4 послато: Април 11, 2017, 02:17:18 поподне »
Иста је  ситуација и овде, са друге стране Дрине. Кажу да 30000 младих сваке године напусти Србију али ја мислим да је тај број много већи. Многи из моје генерације су већ напустили Србију. Позавршавали смо факултете, посла нема, никаквог, нарочито по мањим местима и људи се одлучују да оду. ....

Плашим се да је ситуација још гора од тога. Одлазе факултетски образовани људи, то знамо, али што је горе, одлазе и све занатлије. Ускоро, више нећеш моћи да нађеш мајстора за било шта - једноставно, неће их бити више у Србији.

Мислим да сам већ писао о овоме, али опет ћу. Пре пар месеци, један човек из Бечеја (чини ми се да је Бечеј, али нисам 100% сигуран) зове мог оца, и пита га да ли можда има радника да му препоручи, да раде у његовој малој ливници. У целом Бечеју, нема уопште радника! Иако је он поштен послодавац и плаћа зараде на време, зараде су у Европи опет много веће, па радници масовно одлазе у Швајцарску, Аустрију и Немачку.

Неће више бити ни образованих, ни занатлија, ни учитеља... Биће само чланова партије.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #5 послато: Април 11, 2017, 08:28:59 поподне »
Мене брине најезда из Азије. Имигранти надиру, Турска је непредвидљива брана, која може сваки час да дигне рампу и пусти милионе (дословно) имиграната да уђу у Европу. Све чланице ЕУ око нас су забетонирале границе. Шта ако се та маса неких другачијих (у сваком погледу) улије овде? Притом, ово мало њих што су до сада ушли, наша кукавна држава третира као неке пожељене дошљаке: дају им смештај, одећу, обућу, хигијенска средства, хране их, чак и џепарац добијају... Камо среће да су тако третирани србске избеглице из Босне и Крајине 1990-их.

Не, данас је грађанин Србије, Србин, овца која ради и која се шиша. Не платиш ли порез, плене ти имовину, не платиш ли рачуне - секу струју, хапсе, кажњавају. Али, имигранти из Азије су пожељни. Шврћкају се по Београду (и не само по Београду) у групицама, млади, обесни, добро обучени, сити и подмирени (ја такве гледам на улицама сваки дан; на ТВ приказују ретке случајеве унесрећене деце избеглица, као прототип имиграната; то је занемарљив број, чиста манипулација). Још увек су мирни. Јер их је незнатан број. Шта ће бити ако их нарасте на хиљаде, десетине хиљада? Хоћемо ли моћи безбедно да ходамао сопственом земљом?

Можда ће неко рећи да сам ксенофобичан? Па, у реду, ако странац угрожава меки нормалан начин живота који се овде води - јесам. Што се мене тиче, такав није добродошао. А видимо по Европи да они не желе да се "интегришу", већ желе од Европе да направе своју касабу по својим, нама потпуно страним, правилима.

Ако се, не дај Боже, оствари неки овакав сценарио, наравно да ћемо сасвим нестати. Какве су шансе једног старог народа са просеком деце од 1,5 по брачном пару, уз толики одлив младих људи који одлазе у неке друге земље, у поређењу са наталитетом дошљака са Блиског Истока и Средње Азије...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #6 послато: Април 11, 2017, 08:39:16 поподне »
Мене брине најезда из Азије. Имигранти надиру, Турска је непредвидљива брана, која може сваки час да дигне рампу и пусти милионе (дословно) имиграната да уђу у Европу. Све чланице ЕУ око нас су забетонирале границе. Шта ако се та маса неких другачијих (у сваком погледу) улије овде? Притом, ово мало њих што су до сада ушли, наша кукавна држава третира као неке пожељене дошљаке: дају им смештај, одећу, обућу, хигијенска средства, хране их, чак и џепарац добијају... Камо среће да су тако третирани србске избеглице из Босне и Крајине 1990-их.

Не, данас је грађанин Србије, Србин, овца која ради и која се шиша. Не платиш ли порез, плене ти имовину, не платиш ли рачуне - секу струју, хапсе, кажњавају. Али, имигранти из Азије су пожељни. Шврћкају се по Београду (и не само по Београду) у групицама, млади, обесни, добро обучени, сити и подмирени (ја такве гледам на улицама сваки дан; на ТВ приказују ретке случајеве унесрећене деце избеглица, као прототип имиграната; то је занемарљив број, чиста манипулација). Још увек су мирни. Јер их је незнатан број. Шта ће бити ако их нарасте на хиљаде, десетине хиљада? Хоћемо ли моћи безбедно да ходамао сопственом земљом?

Можда ће неко рећи да сам ксенофобичан? Па, у реду, ако странац угрожава меки нормалан начин живота који се овде води - јесам. Што се мене тиче, такав није добродошао. А видимо по Европи да они не желе да се "интегришу", већ желе од Европе да направе своју касабу по својим, нама потпуно страним, правилима.

Ако се, не дај Боже, оствари неки овакав сценарио, наравно да ћемо сасвим нестати. Какве су шансе једног старог народа са просеком деце од 1,5 по брачном пару, уз толики одлив младих људи који одлазе у неке друге земље, у поређењу са наталитетом дошљака са Блиског Истока и Средње Азије...?

Слажем се са овим, иако није везано за тему. Само, одавно није сигурно шетати Београдом све и да нема тих избеглица, другим речима, просечан Србин је дивљији и непредвидивији од тих избеглица, па мислим да се та прича пренапумпава, али свакако не изгледа добро и лепо.

Дакле, Небо опусти се. Више ћеш проблема имати са нашим људима, него с њима. Знаш вероватно то из искуства. :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #7 послато: Април 11, 2017, 08:42:02 поподне »
Не, данас је грађанин Србије, Србин, овца која ради и која се шиша. Не платиш ли порез, плене ти имовину, не платиш ли рачуне - секу струју, хапсе, кажњавају.

Линк:
Нови Бечеј: Извршитељ наплатио 50.000 пензионеру који је за воду дуговао 5.000

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #8 послато: Април 11, 2017, 08:44:58 поподне »
Дакле, Небо опусти се. Више ћеш проблема имати са нашим људима, него с њима. Знаш вероватно то из искуства. :)

Ма, с нашим човеком можеш изићи на крај. Ови о којима писах су сасвим другачији свет. Живео сам, игром случаја, пар година у арапском свету, па сам их добро упознао. Пази, овде су сада мирни јер их је незнатан број. Замисли, не дај Боже, да се нађеш негде у Београду окружен стотинама њих. Као у неком од предграђа Париза... Ако си гледао Касовицев филм "Мржња" ("Le haine"), знаш о чему причам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #10 послато: Април 11, 2017, 08:49:56 поподне »
Ма, с нашим човеком можеш изићи на крај. Ови о којима писах су сасвим другачији свет. Живео сам, игром случаја, пар година у арапском свету, па сам их добро упознао. Пази, овде су сада мирни јер их је незнатан број. Замисли, не дај Боже, да се нађеш негде у Београду окружен стотинама њих. Као у неком од предграђа Париза... Ако си гледао Касовицев филм "Мржња" ("Le haine"), знаш о чему причам.

Нисам гледао, али не верујем да то иде тако лако. А не бих рекао да је са нашима лакше. :) За сада не праве никакве инциденте, или они постоје, али у незнатном проценту. Са друге стране, ми се таманимо међусобно као бубашвабе (у сваком смислу), што већ има везе са овом темом - "Зашто нестајемо".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #11 послато: Април 11, 2017, 08:51:31 поподне »
Са друге стране, ми се таманимо међусобно као бубашвабе (у сваком смислу), што већ има везе са овом темом - "Зашто нестајемо".

То је тек посебна прича...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #12 послато: Април 11, 2017, 09:11:12 поподне »
Нисам гледао, али не верујем да то иде тако лако. А не бих рекао да је са нашима лакше. :) За сада не праве никакве инциденте, или они постоје, али у незнатном проценту. Са друге стране, ми се таманимо међусобно као бубашвабе (у сваком смислу), што већ има везе са овом темом - "Зашто нестајемо".

То је зато што су овде у малом броју. По Немачкој и Шведској имају своје Шеријатске Полиције, које патролирају ноћу улицама градова и кажњавају оне који се не придржавају шеријата. Само чекај да се они мало ослободе...
Највише нестајемо због економске ситуације, нема то везе с међусобним тамањењем. Једноставно - немаш пара ни за себе, а камоли још по троје деце да имаш. А и ако их добијеш, какав је то живот у беди и сиротињи; то ни непријатељу да не пожелиш. Ето, због тога нестајемо. Све то долази с врха.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #13 послато: Април 11, 2017, 09:23:33 поподне »
То је зато што су овде у малом броју. По Немачкој и Шведској имају своје Шеријатске Полиције, које патролирају ноћу улицама градова и кажњавају оне који се не придржавају шеријата. Само чекај да се они мало ослободе...
Највише нестајемо због економске ситуације, нема то везе с међусобним тамањењем. Једноставно - немаш пара ни за себе, а камоли још по троје деце да имаш. А и ако их добијеш, какав је то живот у беди и сиротињи; то ни непријатељу да не пожелиш. Ето, због тога нестајемо. Све то долази с врха.

Не знам зашто, али мислим да код нас то никада неће бити реално, ипак је ово Балкан. А и они су генерално много "финији" овде, него на западу Европе, што је разумљиво. Али то није тема. Слажемо се око разлога нестајања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #14 послато: Април 11, 2017, 09:44:14 поподне »
Не знам зашто, али мислим да код нас то никада неће бити реално, ипак је ово Балкан. А и они су генерално много "финији" овде, него на западу Европе, што је разумљиво. Али то није тема. Слажемо се око разлога нестајања.
Сигурно нису финији јер су ''лепо васпитани'' већ због тога што знају шта би овде народ урадио у случају неке њихове ''агресије''. Колико год да је овај народ ''хипнотисан'' ипак би само једна кап прелила чашу, а након те капи која је ''испала из чаше'' се сигурно од стране народа не би правили мирни протести као што су то урадили Швеђани овог викенда након напада у Стокхолму.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #15 послато: Април 11, 2017, 09:50:00 поподне »
Замолио бих да се вратимо теми.
Хвала.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #16 послато: Април 11, 2017, 09:57:57 поподне »
Да се не заваравамо, овде су "фини", јер су у пролазу. Овде су као кад негде путујеш, па имаш паузу пола сата. Попијеш кафу с ногу, свратиш до вц-а, протегнеш ноге около, погледаш околиш...
Али, кад остану овде заблокирани, па се узнервозе што не могу даље у обећани свет - западну Европу, неће бити добро... Видели смо то у имигрнтским камповима у Грчкој.
А у шта су се претворила предграђа неких европских градова, сигурно смо сви видели и на тв-у и на јутјубу...

https://www.youtube.com/v/UTl2pMFWj6I

https://www.youtube.com/v/Q4kOVhQWtn4

https://www.youtube.com/v/V9N-_pI9l9k
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #17 послато: Април 11, 2017, 09:58:35 поподне »
Извини, Тимаре, нећу више.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #18 послато: Април 11, 2017, 10:05:41 поподне »
Замолио бих да се вратимо теми.
Хвала.
:)
Као што рекосте Тимаре, да се вратимо на тему.
Рекао бих као и сви да је главни узрок тога пре свега економска ситуација, након тога и друштвена апатија.
Многи моји другови већ сада (неки су на крају средње школе, неки завршавају студије) планирају како ће да ''шмугну'' преко, било да је у питању западна Европа или Америка/Канада/Аустралија. Искрен да будем, и разумем их. Немамо сви ''срећу'' (ако је то уопште срећа) да се родимо у финансијски добростојећим породицама (а да не говоримо о томе да су многе породице, па и оне које су финансијски добростојеће просто ''разорене'', неким унутрашњим поделама).
Младим људима који пак одлуче да остану овде (па и пријатељима) би' опет саветовао да науче неки занат (али неће сви да ''прљају руке''), мајстора је све мање, и боље је упити знање од њих пре него што ''нестану'' и овде живети кол'ко тол'ко нормално, а не на западу радити даноноћно за новац који се не може потрошити од силних обавеза.
Ово последње које сам подвукао говорим најпре из досаданшњег личног искуства. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Зашто нестајемо
« Одговор #19 послато: Април 12, 2017, 07:47:59 пре подне »
:)
Рекао бих као и сви да је главни узрок тога пре свега економска ситуација, након тога и друштвена апатија.
Може бити Atlantische да си у праву, али моја мишљења су другачија. То не значи да се овдје рововски боримо, глуво било.
Економска ситуација је много тежа била баш у времену када је растао наталитет код Срба, а улога друштва у тим временима била је занемарљива, у односу на овогодишња времена.