Порекло становништва > Србија

Сеобе Срба

<< < (2/5) > >>

Platin:
Мислим да нећемо имати велики проблем око забележених сеоба, које су обично биле великог обима, него око малих померања, појединачних породица или људи.

Матичне књиге имамо за око 200 година (више на северу и западу, мање на југу) и тек у најскорије време имамо уређено бележење о пресељењу из места у место.
Ако и нађемо неку групу људи као последицу веће сеобе, ко зна где су потомци 50 или 100 година касније...

Утисак ми је да је утицај малих померања знатан, али то свакако не могу да докажем. Дајем вероватноћу да су велике сеобе ипак већина, али колико... Можда бих претпоставио два према један.

Иначе се нисмо баш показали као народ који прати и бележи.

Exiled:

--- Цитат: Platin  Мај 03, 2022, 10:17:33 пре подне ---Мислим да нећемо имати велики проблем око забележених сеоба, које су обично биле великог обима, него око малих померања, појединачних породица или људи.

Матичне књиге имамо за око 200 година (више на северу и западу, мање на југу) и тек у најскорије време имамо уређено бележење о пресељењу из места у место.
Ако и нађемо неку групу људи као последицу веће сеобе, ко зна где су потомци 50 или 100 година касније...

Утисак ми је да је утицај малих померања знатан, али то свакако не могу да докажем. Дајем вероватноћу да су велике сеобе ипак већина, али колико... Можда бих претпоставио два према један.

Иначе се нисмо баш показали као народ који прати и бележи.

--- Крај цитата ---
Микромиграције су знатан део наших укупних миграција и јако је то тешко избројати у процентима. Ја лично мислим и кад би неко успио да то сабере резултат би био можда и натполовичан.

Platin:

--- Цитат: Exiled  Мај 03, 2022, 10:49:45 пре подне ---Микромиграције су знатан део наших укупних миграција и јако је то тешко избројати у процентима. Ја лично мислим и кад би неко успио да то сабере резултат би био можда и натполовичан.

--- Крај цитата ---
Једино што може да се измери јесте да се прате матични подаци... Ту су најзахвалније књиге венчаних, мада ни то није гаранција.
Обични земљоделци се нису много селили, али зато трговци, занатлије, свештеници и учитељи - ту је понекад потребна и срећа да би се видело где су.
То све помножено са многим поколењима... Ко зна шта све може да буде.

Бавим се једном свештенико-занатско-учитељском породицом из Барање. Потпуно ме је изненадио податак да су почели у једном месту, а док се може испратити по књигама потомци су из почетног места отишли у још 12 парохија (од тога 10 по барањи и две удаљене).
Моје истраживање није завршено, бројеви могу и да се повећају. Пратим буквално све потомке, и по синовима и по ћеркама, а нисам још ни једну половину парохија обрадио на ваљан начин.
Могло се очекивати да се синови у свештеничкој породици ипак селе - не могу сви да буду свештеници у исто време а у истом месту, али је потпуно изненађење да скоро свака ћерка која стаса за удају оде у место у којем нико други из породице није до тада био (барем по подацима матичних књига).

Истина, свештеници представљају мали удео становништва, али ако би се обрачунао њихов удео у премештању из места у место... То је већ број који се не може занемарити.

Exiled:

--- Цитат: Platin  Мај 03, 2022, 12:26:39 поподне ---Једино што може да се измери јесте да се прате матични подаци... Ту су најзахвалније књиге венчаних, мада ни то није гаранција.
Обични земљоделци се нису много селили, али зато трговци, занатлије, свештеници и учитељи - ту је понекад потребна и срећа да би се видело где су.
То све помножено са многим поколењима... Ко зна шта све може да буде.

Бавим се једном свештенико-занатско-учитељском породицом из Барање. Потпуно ме је изненадио податак да су почели у једном месту, а док се може испратити по књигама потомци су из почетног места отишли у још 12 парохија (од тога 10 по барањи и две удаљене).
Моје истраживање није завршено, бројеви могу и да се повећају. Пратим буквално све потомке, и по синовима и по ћеркама, а нисам још ни једну половину парохија обрадио на ваљан начин.
Могло се очекивати да се синови у свештеничкој породици ипак селе - не могу сви да буду свештеници у исто време а у истом месту, али је потпуно изненађење да скоро свака ћерка која стаса за удају оде у место у којем нико други из породице није до тада био (барем по подацима матичних књига).

Истина, свештеници представљају мали удео становништва, али ако би се обрачунао њихов удео у премештању из места у место... То је већ број који се не може занемарити.

--- Крај цитата ---
Ја сам под микромиграцијом подразумево квантум а не географију,моја грешка али свакако да тек тај вид миграција које су унутар једног „региона" су посебна прича за себе,то је виша математика ...

ivanc79:
Свакако су у одређена времена миграције биле масовније као пред крај 17. и половином 18. века под вођством црквених поглавара. Али чини ми се да су по ослобођењу Србије од турске владавине почетком 19. века миграције биле по броју и веће иако неорганизоване. Турци се повлаче а на њихово место долазе Срби из још неослобођених делова Србије, Косова и Македоније. Заиста не знам колико је то обрађено до сада, али верујем да је јако важно за генетску слику данашње популације.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију