Аутор Тема: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ  (Прочитано 2058 пута)

Ван мреже msvMike

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 11
Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« послато: Март 31, 2022, 01:40:38 поподне »
Као аутор, представио бих Вам Пројекат Црквене матице, презентацију дигитализованих, а јавности доступних микрофилмова старих српских православних црквених матица. Пројектом обухваћене парохије данашње Епархије Осечкопољске и барањске која територијално покрива две жупаније у Републици Хрватској, Осјечко-барањску и Вуковарско-сријемску.

Повезница: https://crkvenematice.com.hr

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #1 послато: Март 31, 2022, 02:20:38 поподне »
Као аутор, представио бих Вам Пројекат Црквене матице, презентацију дигитализованих, а јавности доступних микрофилмова старих српских православних црквених матица. Пројектом обухваћене парохије данашње Епархије Осечкопољске и барањске која територијално покрива две жупаније у Републици Хрватској, Осјечко-барањску и Вуковарско-сријемску.

Повезница: https://crkvenematice.com.hr

Свака част на труду и урађеном.

Ван мреже msvMike

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 11
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #2 послато: Март 31, 2022, 02:25:21 поподне »
 8)

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #3 послато: Март 31, 2022, 03:26:57 поподне »
Свака част! Импресиван подухват и сјајна реализација!

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #4 послато: Март 31, 2022, 06:30:29 поподне »
Свака част! Пуна подршка подухвату!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #5 послато: Март 31, 2022, 06:36:58 поподне »
Мислим да идентичне матичне књиге постоје на сајту Familysearch већ 10 година.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #6 послато: Март 31, 2022, 07:57:52 поподне »
Мислим да идентичне матичне књиге постоје на сајту Familysearch већ 10 година.

Вероватно, али до сад није нико направио овакву презентацију да се шира јавност упозна са тим. Надам се да ће се тај пројекат раширити и на остале епархије Српске православне цркве.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #7 послато: Март 31, 2022, 10:11:51 поподне »
Као аутор, представио бих Вам Пројекат Црквене матице, презентацију дигитализованих, а јавности доступних микрофилмова старих српских православних црквених матица. Пројектом обухваћене парохије данашње Епархије Осечкопољске и барањске која територијално покрива две жупаније у Републици Хрватској, Осјечко-барањску и Вуковарско-сријемску.

Повезница: https://crkvenematice.com.hr

Све похвале. Заиста корисна ствар.
Указао би ипак на једно: веб-страницу треба поједноставити. Ја који прилично добро баратам интернетом и компијутером сам имао помало проблема да се снађем на страници, а неко ко нема то знање вероватно се неће снаћи. Размислите о томе. Мање међукорака између старта и доласка до матрице нпр.

Ван мреже msvMike

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 11
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #8 послато: Јун 14, 2023, 10:40:32 поподне »
Поштовани форумаши,
желим да Вас обавестим да сам допунио Пројекат Црквене матице са доступним материјалом за Митрополију загребачко-љубљанску...
Нормално, морале су уследити и мање концепцијске преинаке сајта али све у оквиру почетно замишљеног дизајна.
Настављам даље, има још посла, чекају три преостале епархије и евентуалне допуне...
Искрен поздрав...

Повезница: https://crkvenematice.com.hr
« Последња измена: Јун 15, 2023, 08:30:23 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #9 послато: Јун 15, 2023, 08:43:25 пре подне »
Поштовани форумаши,
желим да Вас обавестим да сам допунио Пројекат Црквене матице са доступним материјалом за Митрополију загребачко-љубљанску...
Нормално, морале су уследити и мање концепцијске преинаке сајта али све у оквиру почетно замишљеног дизајна.
Настављам даље, има још посла, чекају три преостале епархије и евентуалне допуне...
Искрен поздрав...

Повезница: https://crkvenematice.com.hr
Свака теби част.
Ово је од велике користи.
Свако добро ја ти желим.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #10 послато: Јун 15, 2023, 12:30:01 поподне »
Браво.

Ван мреже msvMike

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 11
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #11 послато: Август 02, 2023, 03:35:04 поподне »
Поштовани форумаши,
обавештавам Вас да сам још допунио Пројекат Црквене матице са доступним материјалом за Епархију горњокарловачку...
Опет сам урадио мање визуелне преинаке сајта.
Настављам даље, још чекају две преостале епархије, Далматинска и Пакрачко-славонска, уз неке планиране допуне...
Искрен поздрав...

Повезница: https://crkvenematice.com.hr
« Последња измена: Август 02, 2023, 03:40:20 поподне msvMike »

Ван мреже msvMike

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 11
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #12 послато: Септембар 27, 2023, 06:57:50 поподне »
Поштовани форумаши,
обавештавам Вас да сам допунио Пројекат Црквене матице са преко 30 000 слика старих српских црквених матица из 51 Парохије у Епархији пакрачко-славонској...
То значи да је преостала још само Епархија далматинска, уз неке парохије које су на рубним деловима РХ и припадају Епархијама са седиштем ван РХ...
До следећег јављања искрено Вас поздрављам!

Повезница: https://crkvenematice.com.hr

Ван мреже msvMike

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 11
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #13 послато: Децембар 27, 2023, 10:01:14 поподне »
Поштовани форумаши,
обавештавам Вас да сам комплетирао Пројекат Црквене матице допунивши га са преко 20 000 слика страница старих српских црквених матица из 38 Парохија у Епархији далматинској!!!
Сада Пројекат ЦМ садржи матице рођених, венчаних и умрлих из 233 Парохије у оквиру 5 Епархија СПЦ које данас званично делују на територији Републике Хрватске.
Остало је још да обрадим доступан материјал са око 1 100 слика црквених матица двеју Парохија које су на тлу РХ и нису део званичног устроја обрађених 5 Епархија, а то су:
- Товарник - Епархија сремска
- Дубровник - Епархија захумско-херцеговачка.
Поводом надолазећих божићних и новогодишњих празника желим Вам свако добро у животу!

Повезница: https://crkvenematice.com.hr
« Последња измена: Децембар 27, 2023, 10:03:07 поподне msvMike »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #14 послато: Децембар 27, 2023, 11:27:04 поподне »

Све ове матичне књиге за Далмацију, које су стављене на овај сајт, постоје откад-икад на сајту Familysearch. Не само да нема ништа ван тога (чему сам се понадао), него су то потпуно исти снимци, очигледно скинути са Familysearch. А онда су на почетак сваке те књиге стављени "аутори" и ознака за копирајт. Аутор чега? Фино што сте све то сабрали, али ми није јасно да стављате ознаку ауторства и забране копирања за нешто што сте ископирали од другог.

Ван мреже msvMike

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 11
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #15 послато: Децембар 28, 2023, 07:52:01 пре подне »
Жао ми је што сам разочарао уваженог Зрна немогућношћу представљања нечега што није доступно, а он очекивао. Ако нетко поседује дигитализоване матице које нису у саставу Пројекта ЦМ, и жели да постану његов део, радо ћу се одазвати да их уврстим.
Наравно да нисам ја измислио или направио све те слике страница старих православних српских матица, стварно доступних на Familysearch, али сам их сабрао, обрадио и уобличио у знатно приступачнију форму, те презентовао на интернет страници коју сам ја израдио по властитим графичким идејама и решењима. Вероватно нису идеална или свима по вољи, али су моја. Стога мислим да није било претенциозно с моје стране употребити знак ©, који је уваженом Зрну јако засметао тврдећи да се китим туђим перјем. Чињеницу о јавној доступности обрађеног материјала сам, некријући ју, јавно истакао на интернет страници. (Чудим се како ми није замерено на употреби грбова или слика наших православних храмова...)
Једно питање и одговор на њега објашњавају све:
"DRŽAVNI ZAVOD ZA INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO
Najčešća pitanja
...
7. Jesu li prerade autorskih djela zaštićeni kao autorska djela?
Ako su prijevodi i druge prerade autorskih djela kao što su prilagodbe, obrade i sl. originalna intelektualna ostvarenja individualnog karaktera, bit će zaštićeni kao samostalna autorska djela.
Prava autora izvornog djela ostaju netaknuta.
..."
(Prezentirano u izvornom obliku, a nalazi se na https://www.dziv.hr/hr/intelektualno-vlasnistvo/autorsko-pravo/najcesca-pitanja/)
 Навео сам ово иако Пројекат ЦМ није прерада ауторског дела...

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #16 послато: Децембар 28, 2023, 09:02:34 пре подне »
Једино што је другачије од Familysearch је насловна страна која означава почетак свих тих матичних књига и која је фино дизајнирана и исписана ћирилицом са "аутором" и знаком забране копирања. Та страница не треба никоме, а све остале, суштинске, налазе се на Familysearch, одакле су и скинуте, више од 15 година. Заиста ми није јасно све ово. Шта је то ваше, због чега би вас неко наводио као извор? Да сте сликали и обрадили неке књиге из архива, била би потпуно другачија прича.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Пројекат ЦРКВЕНЕ МАТИЦЕ
« Одговор #17 послато: Децембар 28, 2023, 10:54:04 пре подне »
Све ове матичне књиге за Далмацију, које су стављене на овај сајт, постоје откад-икад на сајту Familysearch. Не само да нема ништа ван тога (чему сам се понадао), него су то потпуно исти снимци, очигледно скинути са Familysearch. А онда су на почетак сваке те књиге стављени "аутори" и ознака за копирајт. Аутор чега? Фино што сте све то сабрали, али ми није јасно да стављате ознаку ауторства и забране копирања за нешто што сте ископирали од другог.

Да ли се и матичне књиге из осталих Епархија могу наћи на сајту Familysearch? Ако не, онда су људи, невезано за ову са Далмацијом, ураидли велики посао и свака част за то.
Свакако је и врло добра ствар, да те књиге буду на једном месту сабране. Наравно да никако није добро присвојити туђи рад и труд и ту аутори морају да нађу решење, које ће јасно ставити до знања да су књиге за Епархију далматинску преузете са неке друге стране и да је то урадио неки други аутор.