ДНК порекло > ДНК познатих личности

Порекло певача и музичара народне музике

(1/14) > >>

ДушанВучко:
Зоран Калезић...мислим да је негде помињао да је Бјелопавлић

https://www.youtube.com/v/50G_ZZaWqLM

ДушанВучко:
Бора Дугић, Крагујевац
Боривоје М. Дробњаковић у свом делу Јасеница из 1923. године, од породица са презименом Дугић у јасеничком крају наводи следеће:

У Мраморцу је забележена једна кућа Дугића, који су се ту доселили крајем XIX века из Ђурђева. Крсна слава им је Свети Архангел Михаило. [1]

У Саранову су такође забележени Дугићи. По предању, дошли су из Сјенице двојица браће, Дуга и Кидиш, од којих су настали Дугићи и Кидишевићи, а од њих касније Лазаревићи и Симићи. Крсна слава им је Свети Архангел Михаило и броје у то време 83 куће. За време пропасти (Првог српског устанка?) бежали су у Срем, где су неки и остали, док су се други вратили у Сараново. Из Саранова један део ће их се одселити у Ђурђево, и од њих ће настати Павловићи и Прокићи.

Крајем XIX века поједине породице су се почеле спуштати преко Јасенице на своја имања и засновале су крај Поља, где се налазе и данас, између осталих и Дугићи, укупно шест кућа. [2]

У Ђурђеву је забележена једна кућа Дугића, пореклом из Саранова, слава им је такође Свети Архангел Михаило. [3]

У Церовцу је забележена једна кућа Дугића, пореклом из Саранова. [4]

Према наведеном, правци сеоба овог рода Дугића би били:

1. Сјеница → Сараново → Ђурђево → Мраморац

2. Сјеница → Сараново → Церовац

Из овог рода је и познати уметник на фрули Бора Дугић, који у једном од својих интервијуа говори и о свом пореклу, где између осталог каже:

Највише сам о свом даљем пореклу сазнао од мог земљака, чувеног етнолога и новинара Милета Недељковића, који се професионално бавио миграцијама у централној Србији, али и од Роберта Радића из Доње Раче, иначе Милетовог ђака. Он је истраживао порекло неколико фамилија, баш из села Ђурђева, где сам рођен, па између осталог и порекло Дугића. Сазнао сам, између осталог, да Дугића има веома мало. Све што их има, а има их и у Босни – потурчених, стигли су тамо, одавде из Шумадије. Елем, моји преци потичу из племена Палавестра, који су живели у околини Скадра. Бежећи од Турака мигрирали су северно, и тако стигли до централне Шумадије. Палавестре су, иначе, најбројније у овом региону, с тим што су вековима преузимали различита презимена, па су се тако њихови корени временом заборавили. [5]

https://www.youtube.com/v/kfa9yGhweqY

vidoje 013:

--- Цитат: ДушанВучко  Децембар 01, 2017, 01:34:27 пре подне ---Зоран Калезић...мислим да је негде помињао да је Бјелопавлић

https://www.youtube.com/v/50G_ZZaWqLM

--- Крај цитата ---
Да, Зоран Калезић је Бјелопавлић.

vidoje 013:
 Да ли је неко тестиран од Калезића, или из родова који су сродни Калезићима?

Nebo:
Калезиће је тешко повезати с неком граном Бјелопавлића - Дукађинаца.


--- Цитат: Nebo  Новембар 24, 2016, 08:40:20 пре подне ---У Митровиће неки рачунају и Калезиће, који су, наводно, од четвртог Митровог сина Калете, али се за њих сматра и да су лужанског порекла.

--- Крај цитата ---

Тако, ваљало би тестирати баш неког Калезића.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију