Аутор Тема: Србија пре 800 година.  (Прочитано 14480 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #40 послато: Март 13, 2017, 02:09:44 поподне »
У Црној Гори се о томе много више водило рачуна...
Води се данас, за период од пре двестотинак година нисам тако сигуран. Имам примере у свом братству да није баш све то било као данас. Имамо тенденцију да вредности и схватања нас из 21. века пребацујемо на прошлост. Конкретно, једна "наша" одива, рођена почетком 19. века, сестра мог претка, била је удата за човека из другог братства, а имали су заједничког претка по мушкој линији пет или шест колена у назад. Такође, мајка мог чукундеда је била из тог братства, што значи да су она и њен муж били четврто или пето колено. Такође, тетка тог мог истог чукундеде удата је у братство своје снаје за брата, за њеног блиског рођака. Потом се сестра мог деда удала у то исто братство крајем 1950-их. Једна моја познаница је удата у братство из кога је њена баба по оцу, тако је њено удато презиме и девојачко презиме њене бабе исто. С тим да она и њен муж нису ближи од петог-шестог колена. Имају потпуно здраво потомство.
Мислим да је жена Новице Церовића била из братства из ког је била његова баба по мајци. Једно братство са Планине пивске се кроз прошлост врло често женило девојкама из тог истог братсва, са истим презименом. Узрок томе је била изолованост јер је село на великој надморској висини и врло често момци нису могли из села отићи негде другде да нађу девојку, јер су затворени снеговима у свом селу, у периоду од октобра до почетка јуна. Ову праксу су прекинули крајем 19. века.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #41 послато: Март 13, 2017, 02:40:38 поподне »
Води се данас, за период од пре двестотинак година нисам тако сигуран. Имам примере у свом братству да није баш све то било као данас. Имамо тенденцију да вредности и схватања нас из 21. века пребацујемо на прошлост. Конкретно, једна "наша" одива, рођена почетком 19. века, сестра мог претка, била је удата за човека из другог братства, а имали су заједничког претка по мушкој линији пет или шест колена у назад. Такође, мајка мог чукундеда је била из тог братства, што значи да су она и њен муж били четврто или пето колено. Такође, тетка тог мог истог чукундеде удата је у братство своје снаје за брата, за њеног блиског рођака. Потом се сестра мог деда удала у то исто братство крајем 1950-их. Једна моја познаница је удата у братство из кога је њена баба по оцу, тако је њено удато презиме и девојачко презиме њене бабе исто. С тим да она и њен муж нису ближи од петог-шестог колена. Имају потпуно здраво потомство.
Мислим да је жена Новице Церовића била из братства из ког је била његова баба по мајци. Једно братство са Планине пивске се кроз прошлост врло често женило девојкама из тог истог братсва, са истим презименом. Узрок томе је била изолованост јер је село на великој надморској висини и врло често момци нису могли из села отићи негде другде да нађу девојку, јер су затворени снеговима у свом селу, у периоду од октобра до почетка јуна. Ову праксу су прекинули крајем 19. века.

Не разматрајући етичке стандарде, добијање потомства између сродника у шестом колену по једној наследној линији требало би да је са аспекта биологије потпуно безбедно. Двоје таквих људи деле свега око 6% заједничког генетског материјала, што је мало да би довело до било каквих нежељених дегенеративних појава код потомства.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #42 послато: Март 13, 2017, 05:08:54 поподне »
Не разматрајући етичке стандарде, добијање потомства између сродника у шестом колену по једној наследној линији требало би да је са аспекта биологије потпуно безбедно. Двоје таквих људи деле свега око 6% заједничког генетског материјала, што је мало да би довело до било каквих нежељених дегенеративних појава код потомства.
Наравно. Наши преци нису знали за генетику али су знали да блиски сродници не би требало да имају потомство. "Избор" партнера је био много ограниченији него данас. Посебно у пасивним крајевима. Већина их се читавог живота кретала у кругу од 30-ак километара. Брачног друга су углавном деци бирали родитељи и ту се гледало из какве је ко куће, а најбоље су познавали комшије, које су им често били и рођаци, даљи или ближи. Сродство по женској линији се сматрало даљим него по мушкој па је ту можда и неко колено мање могло да дође у обзир приликом склапања брака. 
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #43 послато: Март 13, 2017, 05:32:45 поподне »
"Избор" партнера је био много ограниченији него данас. Посебно у пасивним крајевима. Већина их се читавог живота кретала у кругу од 30-ак километара. Брачног друга су углавном деци бирали родитељи и ту се гледало из какве је ко куће, а најбоље су познавали комшије, које су им често били и рођаци, даљи или ближи.

Управо то!  :) Баш нешто тако хтедох написати.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #44 послато: Март 13, 2017, 05:59:53 поподне »
Не разматрајући етичке стандарде, добијање потомства између сродника у шестом колену по једној наследној линији требало би да је са аспекта биологије потпуно безбедно. Двоје таквих људи деле свега око 6% заједничког генетског материјала, што је мало да би довело до било каквих нежељених дегенеративних појава код потомства.

Чак нисам добро израчунао. Око 6% генетике деле сродници на истој дубини стабла у петом колену сродства. За шесто колено је тај број упола мањи. У том смислу и пето колено је биолошки безбедно за репродукцију.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #45 послато: Март 13, 2017, 06:26:22 поподне »
Свако од нас, а нарочито они чији су родитељи из истог места, краја или племена, када би отишао мало даље у прошлост, нпр. 150-200 година почео би да наилази на иста презимена на обе стране, а онда потом и на иста имена. Али већина нас не зна имена баш свих предака који су живели у тако далекој прошлости. Нарочито се примећује да се слабије памте имена чукунбаба, наврнбаба и женске деце наших предака. Ако се и памте онда се зна само тај податак али у коју фамилију се удала и кога је имала од порода, врло ретко. То сам из искуства научио.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #46 послато: Март 13, 2017, 06:40:19 поподне »
мени су се и с мајчине и очеве стране узимали међу собом колико знам из њихове приче (између истих презимена)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #47 послато: Март 13, 2017, 07:48:19 поподне »
Ево стајалишта цркве:

Цитат
Krvno srodstvo u pobočnoj liniji je najčešći problem ili pitanje za ljude. To je srodstvo u kojem dve osobe imaju zajedničkog pretka. Deca od dva brata i sestre stoje u četvrtom stepenu krvnog srodstva u pobočnoj liniji. Nјima se po crkvenim odredbama zabranjuje brak. Peti stepen (na primer: ujak sa sestričinom od prvobratučeda), može odobriti u posebnim slučajevima samo Sveti arhijerejski sinod. Ovakvih slučajeva u narodu prosto i nema, jer je kod nas običajno pravo mnogo strožije. Šesti i sedmi stepen krvnog srodstva u pobočnoj liniji može uz molbu da odobri nadležni Arhijerej - Vladika. Od osmog stepena pa dalje, dozvoljavaju se brakovi po crkvenim odredbama.

Ево линка за цео текст:

Брак и степен сродства

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #48 послато: Март 13, 2017, 08:22:58 поподне »
У пракси је било ко кога довати  :P.

Ако већи део села потиче од једног човека (то јест од исте фамилије), евентуално од пет-шест породица, и ако је изоловани живот вођен до 1970-тих, није чудо да се често склапају бракови измећу блиских сродника.

То је лако видети по оним успелијим монографијама села, са добро ураженим родословима, где се јасно види да је било склапања бракова межу јако блиским сродницима.

Такав је случај свуда, мислим да нема крајева који су по томе изузетак, има само породица, које су игром случаја следиле неки други модел. Таква је моја породица, где се нико није женио ближе од 100 км од куће, али знам да смо потпуни изузетак.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #49 послато: Март 13, 2017, 08:41:47 поподне »
У пракси је било ко кога довати  :P.

Ако већи део села потиче од једног човека (то јест од исте фамилије), евентуално од пет-шест породица, и ако је изоловани живот вођен до 1970-тих, није чудо да се често склапају бракови измећу блиских сродника.

То је лако видети по оним успелијим монографијама села, са добро ураженим родословима, где се јасно види да је било склапања бракова межу јако блиским сродницима.

Такав је случај свуда, мислим да нема крајева који су по томе изузетак, има само породица, које су игром случаја следиле неки други модел. Таква је моја породица, где се нико није женио ближе од 100 км од куће, али знам да смо потпуни изузетак.

Али, Лепеничанине, таква села би требала бити реткост, села где се сами међу собом узимају? У Славонији рецимо постоји село које се узима као пример где су се узимали тако међу собом, и где су се рађала дефектна деца, али то је било једно у сто-двеста села.

Иначе је пракса да се људи махом узимају из других села, осим ако не знају да са неким родовима у свом месту сигурно нису род.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #50 послато: Март 13, 2017, 08:44:55 поподне »
Мислим да смо ипак златни у поређењу са Западом. Ко је некад посетио на пример генеолошке форуме на енглеском видео је да њихови аматерски и професионални родословци истичу честе бракове "првих" и "других" рођака (first and second cousins), што је код нас ипак нечувено. Чак сам налетео на коментаре неколицине веселих Амера који су били истински забезекнути када су истражујући своје претке наишли на десетине таквих бракова.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #51 послато: Март 13, 2017, 09:30:28 поподне »
Цитат
Мислим да смо ипак златни у поређењу са Западом.

Па јесте, наши преци су се бар понекад, на 100-200 година, селили по 500 км, а Инглези су живели по 1000 година у истом селу.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #52 послато: Март 13, 2017, 09:38:00 поподне »
Мислим да смо ипак златни у поређењу са Западом. Ко је некад посетио на пример генеолошке форуме на енглеском видео је да њихови аматерски и професионални родословци истичу честе бракове "првих" и "других" рођака (first and second cousins), што је код нас ипак нечувено. Чак сам налетео на коментаре неколицине веселих Амера који су били истински забезекнути када су истражујући своје претке наишли на десетине таквих бракова.
Наравно, код нас таквих бракова није било. У Енглеској и Америци у викторијанском периоду виши средњи слој је чешће упражњавао бракове између првих рођака него племство. Чарлс Дарвин је био ожењен својом сестром од ујака, чини ми се, и први је са научне стране приметио да је то вероватно узрок зато што им је у дечијем добу умрла ћерка, док су остала деца била лошег здравља. Иначе и његови родитељи су били први рођаци.
Код нас ако су и склапани бракови међу сродницима, то је било даље сродство као што сам раније написао, пето, шесто или седмо колено. Знам за један пример из Дробњака, где су се двоје венчали а били су блиски сродници, тј. прадедови су им били рођена браћа и њих двоје су носили исто презиме. То се догодило после Првог светског рата, она је остала удовица без деце а њему је од тифуса страдала читава породица. Њих двоје су се венчали (или нису ако је црква то бранила, не знам) и убрзо се одселили у околину Пљеваља јер су у потпуности били игнорисани од читавог братства. Али то је 20. век, мислим да се у ранијим вековима на то блаже гледало. Иначе, њих двоје су имали многобројно и савршено здраво потомство.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #53 послато: Март 18, 2017, 02:36:22 поподне »
Свуда се гледало једино на сродство по мушкој линији које једино и осећало за рођаке. Данашњи термини да се рођаком код Срба назива својта (сродници по женској линији) је новија ствар.

Код Албанаца се термин рођак и данас користи једино за сроднике по мушкој линији.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Србија пре 800 година.
« Одговор #54 послато: Март 18, 2017, 02:57:13 поподне »
 Код нас се брак између четвртих рођака по бочним линијама, ван племена, не сматра нечим неприхватљивим. Било је случајева да су се узели и трећи сродници, али на то се указивало и свака болест код потомака повезивала би се са сродништвом родитеља. Моји родитељи су најмање шести рођаци, пошто ми је баба по оцу од Јањића, а и једна од прабаба по мајци. али се њихово заједнички предак налази негдје испод 1750. године.