Аутор Тема: Беспућа повијесне збиљности  (Прочитано 68612 пута)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #180 послато: Децембар 09, 2015, 10:17:02 пре подне »
Цитат
Већ сам на некој теми постављао ону Штедимлијину пропусницу којом су они који су се изјаснили као Црногорци били спашени Јасеновца

Верујем да број Црногораца у Јасеновцу ионако не би био велики.

За мене је значајнија једна мање позната ствар, то што су црногорске усташе превеле један део разбијене Ђуришићеве четничке војске из рејона Бања Луке у Загреб и тако их спасиле сигурног уништења. Морали су да ставе усташке капе на главу, што ми је сведочио наш покојни кум Бранко Ђуричковић (из Загарача-Катунска нахија) чији је отац према његовој причи чак смештен у болницу у Загребу.

Не знам шта да мислим о томе. Спасли су им животе. С друге стране знам за много примера јуначког држања људи који су ипак изабрали да погину као Срби.

Црногорске усташе су без сумње однеле историјску победу, да не кажем добили су битку (сва кумова браћа већ нису били Срби, а видећемо шта ће бити са нашим кумовима који иначе живе у Србији), а да ли ће добити и рат, то јест борбу за претварање Црногораца у Хрвате остаје да се види...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #181 послато: Децембар 09, 2015, 10:55:30 пре подне »
Верујем да број Црногораца у Јасеновцу ионако не би био велики.

За мене је значајнија једна мање позната ствар, то што су црногорске усташе превеле један део разбијене Ђуришићеве четничке војске из рејона Бања Луке у Загреб и тако их спасиле сигурног уништења. Морали су да ставе усташке капе на главу, што ми је сведочио наш покојни кум Бранко Ђуричковић (из Загарача-Катунска нахија) чији је отац према његовој причи чак смештен у болницу у Загребу.

Не знам шта да мислим о томе. Спасли су им животе. С друге стране знам за много примера јуначког држања људи који су ипак изабрали да погину као Срби.

Црногорске усташе су без сумње однеле историјску победу, да не кажем добили су битку (сва кумова браћа већ нису били Срби, а видећемо шта ће бити са нашим кумовима који иначе живе у Србији), а да ли ће добити и рат, то јест борбу за претварање Црногораца у Хрвате остаје да се види...
Тадашња ситуација Павла Ђуришића и његове војске је благо речено била катастрофална. У пробоју и покушају да се домогне Словеније које је трајало доста дуго без опскрбе санитетским материјалом, без обезбеђене редовне исхране и попуне борбених редова, имао је доста губитака и рањених бораца. И поред тога његове јединице су се јуначки држале и под сталним нападима усташа и партизана, и бомбардовани од стране немаца ипак успели да стигну до Бања Луке односно до реке Саве која им је представљала проблем за пребацити се на другу страну и покушати да се под борбом пробију даље на запад. Зато је Ђуришић био приморан да преговара са Секулом Дрљевићем и поверује му на реч. Павелић је прихватио њихов договор да се јединице Павла Ђуришића преобразе у црногорску војску под командом Дрљевића, чак им је обезбедио и нову униформу која није била идентична усташкој али ни оној коју су до тада имали, и ново наоружање. Наравно усташе су испуниле само онај део договора који се односи на обичне војнике а Ђуришић и његови најближи сарадници официри сви су завршили у Јасеновцу, и у страшним мукама убијени. Обични војници који су на тај начин успели да се домогну словеначке границе већ при самом прелазу исте скидали би и бацали и газили капе које су добили од усташа, и поново на главе стављали своје шајкаче са кокардама које су многи успели да сачувају сакривене. Многи од ових мученика су касније ипак страдали издајом савезника енглеза који су их продали Титу и комунистима, и завршили на Зиданом Мосту. Неки су ипак успели да се спасу и оду даље на запад. Тужна је ово прича и судбина ових напаћених патриота који су у одсудном тренутку српске историје покушали да спасу што се спасити може, а пре свега себе и животе својих најближих јер у овој колони страдалих било је и бораца од 14, 15 кодина који су пошли у пробој са очевима и рођацима само зато што су знали шта их чека ако остану.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #182 послато: Децембар 09, 2015, 06:53:34 поподне »

А ево дијелова те пјесме коју наводи и Јован Ердељановић у свом дјелу: О пореклу Буњеваца:



Синишо, хвала за пѣсму. У пѣсми се може примѣтити данас у тзв. срПском йезику забрањени датељни падеж множине: "Редом Србом и сладка и мила".

Ту йе и примѣр такође забрањенога мѣстнога падежа множине: "хватайу се црногорских горах". И на другой страни "данах" и "љетах". До душе, овдѣ се користе у намѣни родитељнога падежа.

Ко о чем, баба о уштипцих, а Невски о забрањених падежих. Но, мойих писаний о забрањених падежих не би било да нѣйе било и болестне злобе и зависти у Вука Караџића и прогона свега што нѣйе као у његовом селу.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #183 послато: Децембар 09, 2015, 09:05:40 поподне »
Но, мойих писаний о забрањених падежих не би било да нѣйе било и болестне злобе и зависти у Вука Караџића и прогона свега што нѣйе као у његовом селу.
Мени је посебно жао што данас многи демонизују слово "щ" као тобож "монтенегринско" (тај се глас све до данас користи у ЦГ, Херцеговини и југозападној Србији), само због тога што је Вук одлучио да га избаци. Ако остали Словени могу да га користе, што и ми не би могли?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #184 послато: Децембар 09, 2015, 09:25:31 поподне »
Шкрњо, тачно је да се наведено слово још чује на поменутим просторима, као и оно 32-го, која знам да изговорим. Мислим,  боље је имати 30 слова него 32. За мало уведоше и 33-ће. Наша посла само да се разликујемо од Срба, Хрвата, Бошњака.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #185 послато: Децембар 09, 2015, 10:01:36 поподне »
Мени је посебно жао што данас многи демонизују слово "щ" као тобож "монтенегринско" (тај се глас све до данас користи у ЦГ, Херцеговини и југозападној Србији), само због тога што је Вук одлучио да га избаци. Ако остали Словени могу да га користе, што и ми не би могли?

Глас "шь" йе доста чест у Црной Гори, рецимо у надимцих Вешьо, Мишьо, итд. Како бисмо могли имати йединствен правопис, а и како бисмо могли записивати гласове койих нема у Тршићу, србскоме писму недостайу слова Ѣ, Ь, Ъ, Ѕ. И наравно Й, како бисмо се могли откачити латинске нѣмачке йоте J. Вук Караџић йе за њу добио новац од Аустрийе, па нека йе он користи, я нећу.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #186 послато: Јануар 03, 2016, 11:08:29 поподне »
Школска књига Загреб објавила је 2006. године књигу Хрватска повијест средњег вијека (аутори Невен Будак и Томислав Раукар) на чијој насловној страни је фреска из Стона на којој је Михаило Војислављевић, први српски краљ који је владао Дукљом од средине XI века до 1081. године

« Последња измена: Јануар 03, 2016, 11:33:48 поподне админ »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #187 послато: Јануар 03, 2016, 11:18:17 поподне »
Па, лепо је то, знају људи који су им корени  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #188 послато: Јануар 04, 2016, 12:09:12 пре подне »
Школска књига Загреб објавила је 2006. године књигу Хрватска повијест средњег вијека (аутори Невен Будак и Томислав Раукар) на чијој насловној страни је фреска из Стона на којој је Михаило Војислављевић, први српски краљ који је владао Дукљом од средине XI века до 1081. године



Иначе оца краља Михајла, Војислава, византијски извори (Кевкамен) изричито називају Травуњанином Србином.

Али у хрватским повијесним беспућима све је могуће...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #189 послато: Јануар 21, 2016, 09:03:48 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #191 послато: Јануар 21, 2016, 11:37:18 пре подне »



Те још!



Пардон! Нисам успио поставити слике те ево линка о Миславу Хорвату.
Линк: http://www.pouke.org/forum/topic/40819-zagonetni-hrvat-mislav-horvat/

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #192 послато: Јануар 21, 2016, 01:45:15 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже lastmi

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #193 послато: Јануар 21, 2016, 02:35:47 поподне »
Релативно сам нов на овом форуму односно Пројекту, јер га дуже пратим, недавно се регистровао а ево сада и нешто написаx. Циљ мог укључења је да сазнам своје порекло. Да сазнам, ко сам и одакле сам,  и да помогнем  ближњима и свим другима који то желе. То што желим да,  детаљније откријем своје порекло, није само због мене,  већ и због мојих потомака , који ће хтети да сазнају своје корене.
Постоје и други разлози, који укључују очување битних података о себи и својим прецима, које би свако требало да сачува.
Циљ Форума не би требало да буде трагање за подацима, који би се користили за стицање било какве користи. А као што знамо и свакодневно пратимо, користи се чак и за својатање  територија на националном нивоу.
Чуди ме реакција многих на овом форуму и по овој теми, довољно провокативној већ по свом називу „беспућа ... “ , који су се  ухватили на национално-шовинистички мамац.

Стога вас позивам, да ову тему тако и закључимо, прикладне прилоге преселимо и наставимо на другој (новој) теми.

Поздрављам добронамерне учеснике форума и желим успех на овом веома озбиљном и важном пројекту.

Срдачно ,
Милорад Јовановић, Београд

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #194 послато: Јануар 21, 2016, 08:03:47 поподне »
Циљ Форума не би требало да буде трагање за подацима, који би се користили за стицање било какве користи. А као што знамо и свакодневно пратимо, користи се чак и за својатање  територија на националном нивоу.
Чуди ме реакција многих на овом форуму и по овој теми, довољно провокативној већ по свом називу „беспућа ... “ , који су се  ухватили на национално-шовинистички мамац.

Милораде,
постоји она стара народна „попу поп...“.
Није ми јасно шта видите лоше у томе што износимо чињенице које показују како је настала модерна хрватска нација. Нико се не води мишљу за стицањем некакве користи, нити својака територије које ова нација данас насељава. Нити ми форумаши имамо неку моћ да утичемо на то. Форум је место за изношење мишљења. Није то никакво хватање на „национално-шовинистички мамац“. Ако човек именом Мислав Хорват има толико свести и савести да напише онакав текст, зашто би се ми Срби устручавали да га овде поставимо? Кога то провоцира?
Иначе, сама тема је настала пребацивањем постова са других тема (углавном о Дробњацима носиоцима ХГ И1-П109) у којима су неки Хрвати износили неке своје тенденциозне и недоказане тезе о тобожњем хрватском пореклу ХГ И2а динарик, односно једног великог дела Срба. А истина је управо обрнута: један велики део припадника данашње хрватске нације је србског порекла. Зашто то не рећи гласно? И Мислав је јасно то написао. Сви ми то знамо, знају и они, отуд толико нетрпељивости.
Претпостављам да знате разлику између национализма и шовинизма, па не би требало да их пишете заједно како сте учинили. Ја сам националиста, и поносим се тиме. Шовиниста нисам, не мрзим никога због његове националности, не желим ни једном народу никакво зло. Али, волим истину, и увек ћу је гласно рећи.
Све ово остало што сте написали о утврђивању сопственог порекла, у потпуности подржавам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #195 послато: Јануар 23, 2016, 02:38:49 поподне »
Интересантан чланак у Блицу.

Роберт Подолњак, саборски заступник, је деведесетих година промијенио своје право презиме (Јовановић) да ко не би "грешком" помислио да је Србин.

http://www.blic.rs/vesti/svet/pravdanje-hrvatski-politicar-evo-zasto-sam-promenio-previse-srpsko-prezime/ybfq4cn

Ево једног дкјела чланка:
"Hrvatski mediji tim povodom podsećaju da su mnogi hrvatizovali svoja prezimena, posebno ona koja su veoma podsećala na srpstvo, a u tome je, kažu, najpogubnije bilo prezime Jovanović."

"Danas, Podolnjak za zagrebačke medije objašnjava da je on živeo u Varaždinu gde nije osetio neposrednu ratnu opasnost, a prezime je, tvrdi, promenio na nagovor supruge koja ga je molila da to učini kako "dete ne bi bilo optrećeno prezimenom za koje su mnogi u to vreme imali negativne asocijacije - suviše je ličilo na srpsko".

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #196 послато: Јануар 24, 2016, 07:07:11 поподне »
Девијације су данас заштићене разним повељама, конвенцијама и законима о људским правима. Право сваког је да своје комплексе преживљава како најбоље уме, а Хрватима са том бољком није нимало лако. Кад те хиљаду година неко третира као вашку, а ти хиљаду година се не супротставиш том насиљу, наравно да не можеш више бити нормалан.

Не знам каквих су подаци за места у Србији, али познато ми је за једну малу општину у Хрватској да је у последњих петнаестак година презиме променило више од хиљаду људи.

Ја да се презивам Хорват или Турчин, таман био пореклом Хрват или Турчин, не би ми на памет пало да мењам презиме, али ето неки се осећају тескобно у телу свог претка, који је можда био најбољи ђед који би се могао пожелети. Али ваљда је то тако, људи у сваком виде човека, а мизерије у свему виде мизерију, битно да је Роберт пронашао адекватну замену, те да му се дица неће стресират.



Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #197 послато: Фебруар 23, 2016, 10:07:58 пре подне »
Jutros sam, dok sam tražio informacije o Poplatu, naleteo na Apricity forum. Ne znam da li je ok postavljati linkove prema drugim forumima ali je rasprava koju sam video bila zanimljiva. Ako nije u redu slobodno obrišite, nema ljutnje.

http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?197895-Serbian-Y-DNA

Prva tema je Serbian Y_DNA i prvi post je sa podacima našeg DNK projekta. Na žalost nisam imao vreme da bolje pogledam ali je zanimljivo videti reakcije naših komšija na iznesene rezultate

http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?198804-Origin-of-Vlachs-in-Bosnia

Drugi je Origin of Vlachs in Bosnia sa dobrom starom pričom kako Vlasi nisu Srbi.  U oba slučaja je pominjan Srpski DNK projekat, u prvom mnogo više, u drugom samo na jednom mestu, koliko sam video.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Беспућа повијесне збиљности
« Одговор #198 послато: Фебруар 23, 2016, 03:33:38 поподне »
Jutros sam, dok sam tražio informacije o Poplatu, naleteo na Apricity forum. Ne znam da li je ok postavljati linkove prema drugim forumima ali je rasprava koju sam video bila zanimljiva. Ako nije u redu slobodno obrišite, nema ljutnje.

http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?197895-Serbian-Y-DNA

Prva tema je Serbian Y_DNA i prvi post je sa podacima našeg DNK projekta. Na žalost nisam imao vreme da bolje pogledam ali je zanimljivo videti reakcije naših komšija na iznesene rezultate

http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?198804-Origin-of-Vlachs-in-Bosnia

Drugi je Origin of Vlachs in Bosnia sa dobrom starom pričom kako Vlasi nisu Srbi.  U oba slučaja je pominjan Srpski DNK projekat, u prvom mnogo više, u drugom samo na jednom mestu, koliko sam video.
Немој се много оптерећивати око Априцити форума и дебила који тамо пишу (част са изузецима).
тај форум је дно дна антро-генетичке интернет заједнице. Сви тролови бановани на другим мјестима "избјегну" тамо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"