Аутор Тема: Popisi stanovništva BiH 1961. i 1971. godine  (Прочитано 1360 пута)

Ван мреже Grijalica

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Popisi stanovništva BiH 1961. i 1971. godine
« послато: Септембар 04, 2019, 10:36:52 пре подне »
Pozdrav ekipi sa foruma.
Istražujući popise stanovništva naišao sam na nešto jako zanimljivo.Kod ova dva popisa navedena u naslovu. Stvar je da je u ovom periodu došlo do ogromnog skoka broja muslimanskog stanovništva, a naglo pada Jugoslovena u periodu od samo 10 godina, da li postoji mogućnost malverzacije ili je stvarno bio neobičan period naglom množenja muslimanskog stanovništva u tih 10 godina ( realno nemoguće, ali dobro).

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Popisi stanovništva BiH 1961. i 1971. godine
« Одговор #1 послато: Септембар 04, 2019, 11:32:08 пре подне »
Pozdrav ekipi sa foruma.
Istražujući popise stanovništva naišao sam na nešto jako zanimljivo.Kod ova dva popisa navedena u naslovu. Stvar je da je u ovom periodu došlo do ogromnog skoka broja muslimanskog stanovništva, a naglo pada Jugoslovena u periodu od samo 10 godina, da li postoji mogućnost malverzacije ili je stvarno bio neobičan period naglom množenja muslimanskog stanovništva u tih 10 godina ( realno nemoguće, ali dobro).

Мислим да је ствар много једноставнија. Муслимани су као нација признати први пут управо на попису 1971. године. Био је то резултат уставних промена у СФРЈ које су се припремале од 1968. Идеја о Муслиманима као нацији се јавно популарисала (што би се рекло, водила се кампања) и на попису 1971. била је у пуном замаху. Раније, педесетих година, па и на предходном попису из 1961, није постојала могућност да се муслимани изјасне као Муслимани, већ су се изјашњавали као Срби или Хрвати, а они који нису осећали припадност ни једном од ова два народа, и као Југословени. Отварањем могућности да се изјасне као Муслимани, добар број оних који су се до тада изјашњавали као Југословени је то и урадио.
« Последња измена: Септембар 04, 2019, 11:33:54 пре подне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grijalica

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 21
Одг: Popisi stanovništva BiH 1961. i 1971. godine
« Одговор #2 послато: Септембар 04, 2019, 11:55:44 пре подне »
Sigurno da je bilo tako u određenom broju, ali ako pogledaš od 1895. godine broj je poprilično normalan i krece se nekim prirodnim rastom, i da uzmemo sve koji su se izjasnili kao Jugosloveni i ubrojimo ih u muslimane, iako su se muslimani mogli izjasniti kao muslimani i tako su se i izjašnjavali i u ranijim popisima bili tako označeni, iskreno nerealan je broj koliko se njihova populacija uvećala. A samim tim što ni dan danas ne može da se uradi popis kako treba, mislim da je bilo i te kakvih mahinacija tu. Mislim da ti teorija pije vode samo djelimično.