Аутор Тема: Мраморја (стећци)  (Прочитано 52757 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #120 послато: Мај 02, 2018, 04:57:24 поподне »
Мени је само челична четка помогла...
Челична четка јесте једнако кривична пријава.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #121 послато: Мај 02, 2018, 08:40:13 поподне »
Челична четка јесте једнако кривична пријава.

Мислим да Гоца није мислила на стрћке, већ ове модерније споменике, 19-20. век.

Мада, и за то је боља рибаћа од челичне четке. Мање је агресивна. Старије споменике, без струч ог надзора, најбоље је не дирљти, да се нестручношћу не би оштетили.



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #122 послато: Мај 02, 2018, 09:33:57 поподне »
Мислим да Гоца није мислила на стрћке, већ ове модерније споменике, 19-20. век.

Мада, и за то је боља рибаћа од челичне четке. Мање је агресивна. Старије споменике, без струч ог надзора, најбоље је не дирљти, да се нестручношћу не би оштетили.
Za te spomenike najbolje je rukovet trave i natrljati

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #123 послато: Мај 02, 2018, 09:36:37 поподне »
Нисам желела да коментаришем јер мислим да коментар није био примерен а  наравно да се не односи на стећке.Ради се о споменику из 1864 г.мог курђела који је умро у млад у 25 г.Његова мајка је споменик од црвеног мермера  наручила у другом граду и платила 30 дуката у оно време,а волујска кола су 3 дана вукла спомен до гробља. На споменику је  исписан читав текст који је тужна мајка  тражила од каменоресца. Наравно да сам морала добро да се помучим да га прочитам... и забележим радипотомака.Плакала сам док сам читала  и дуго нисам могла да се смирим од туге....
п.с. Хвала АMICUS на разумевању!

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #124 послато: Мај 02, 2018, 09:41:44 поподне »
Неко је написао да је за такве околности најбоље имати белу креду..први пут када сам био у прилици да видим споменик са почетка века на којем није могло да се разазна шта пише што се тиче имена и година снашао сам се тако што сам нашао циглу коју сам поломио на 1/3-1/4 почетне величине и тако сам је употребљавао уместо креде,и данас то користим као најбољу методу -не кошта ништа а не штети споменик,свакако ће се временом спрати и опет ће се ствари вратити на старо.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #125 послато: Мај 02, 2018, 11:03:54 поподне »
Za te spomenike najbolje je rukovet trave i natrljati

Сад се сетих, тако сам радио и ја, мислим баш овде прочитавши ту препоруку. :)



Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #126 послато: Мај 03, 2018, 08:01:25 пре подне »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #127 послато: Јун 10, 2018, 11:26:37 поподне »
Да додам о Романији,

Крај средњовјековне цркве на Гласинцу налази се 360 стећака. Таквих примјера је много стећци се често срећу уз цркве и црквине.

Стећци на Романији:

Рогатица - 2628
Соколац - 1966
Пале - 1706
Хан Пијесак - 237

Под стећцима су се свакако највише сахрањивали припадници Цркве Босанске, али и припадници СПЦ као што је случај са властелом Санковића и бројних других.  Црква Босанска је без икакве сумње чиста православна црква, о томе је писао Васо Глушац који је све детаљно образложио; те у новије вријеме др Миодраг М. Петровић, наш водећи стручњак за историју цркве и црквеноканонско право. Рецимо стариосједиоци у источној Босни не памте никакве друге вјере осим православља, разлике између ЦБ и СПЦ су невидљиве, јер је ЦБ такође имала служење по источном православном обреду, славили су се православни свеци поштовало јеванђеље и све остало...

Што се тиче миграција на Романију, зна се следеће, да се становништво разбјежало пред Турцима у Херцеговину и Црну Гору. Негдје у 16. вијеку Гласинац и плато Романије био је много проређен, те се касније становништво насељава из Херцеговине,(старе и источне).

Meni je interesantno da se stećsi od Pala pruzaju kao kolona prema istoku ...  da ne nabrajam imena sela ali je to u dužini od 30km.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #128 послато: Јун 11, 2018, 12:22:09 пре подне »
Meni je interesantno da se stećsi od Pala pruzaju kao kolona prema istoku ...  da ne nabrajam imena sela ali je to u dužini od 30km.

Ако имаш неких слика, Романијски, могао би да поставиш. :)



Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #129 послато: Јун 11, 2018, 05:16:59 пре подне »
Ако имаш неких слика, Романијски, могао би да поставиш. :)

Biće do kraja ljeta  ;) ;) ;)  priličan broj

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #130 послато: Јун 11, 2018, 11:26:46 пре подне »
Biće do kraja ljeta  ;) ;) ;)  priličan broj

Радујем се томе! :)



Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #131 послато: Јул 03, 2019, 10:14:37 поподне »
Ево мало слика из Дабарског поља, село Милавићи, гробље Црквина, са археолошког ископавања и помјерања мраморова.
Слике нисам ја сликао, тако да не знам како изгледа унутрашњост гроба. Можда Wolf има више информација?









jpmorgan chase bank near me



where is the nearest gas station from where i am

popular baby names in 1978

eastwest bank atm branches

what do forensic anthropologists study




Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #132 послато: Јул 03, 2019, 10:18:44 поподне »
Wolf Sagash,
чини ми се да се након подизања стећка види оловна плоча????
Поздрав друг!
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #133 послато: Јул 03, 2019, 10:51:11 поподне »
Да ли би са овом дизалицом успели тако лако да помере мрамор кнеза Николе Рашковића? Скептичан сам, с обзиром да је оно био баш велики мрамор.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #134 послато: Јул 08, 2019, 09:59:28 пре подне »
Прилог Херцег ТВ о ископавању у Дабру:

<a href="https://www.youtube.com/v/b7Dc07VyI1Q&amp;fbclid=IwAR2U8wLbDZvWWcRvpqQaz-TVWGpHkLE-XMUZwxxH1t6CC36WS3Mm0xqHQfw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/b7Dc07VyI1Q&amp;fbclid=IwAR2U8wLbDZvWWcRvpqQaz-TVWGpHkLE-XMUZwxxH1t6CC36WS3Mm0xqHQfw</a>

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #135 послато: Јул 08, 2019, 10:48:11 пре подне »
Читам ову Декларацију о стећку (https://www.poreklo.rs/2016/09/03/dr-goran-komar-deklaracija-o-stecku/), у којој стоји да је стећак старобалканског порекла. То значи да су досељени Срби (и остали) прихватили ту традицију уз асимиловање старијег становништва?
Има ли стећака код других словенских народа ван Балкана?

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #136 послато: Јул 08, 2019, 11:37:51 пре подне »
Читам ову Декларацију о стећку (https://www.poreklo.rs/2016/09/03/dr-goran-komar-deklaracija-o-stecku/), у којој стоји да је стећак старобалканског порекла. То значи да су досељени Срби (и остали) прихватили ту традицију уз асимиловање старијег становништва?
Има ли стећака код других словенских народа ван Балкана?
Ima li kod drugih Slovena toliko kamena kao u Hercegovini, Cg i Dalmaciji :)

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #137 послато: Јул 08, 2019, 12:06:55 поподне »
Ima li kod drugih Slovena toliko kamena kao u Hercegovini, Cg i Dalmaciji :)

Размишљао сам и о томе... Али факат је да човека можеш сахранити и гроб му обележити и на сто других начина, не мораш му навалити на главу тону камена.
Овај Комар вели да је то супститут традиционалних балканских гомила/могила, па се зато и питам да ли је апсолутно тачно да се ради о прихватању затечених обичаја старијих балканских народа.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #138 послато: Јул 08, 2019, 01:40:06 поподне »
Размишљао сам и о томе... Али факат је да човека можеш сахранити и гроб му обележити и на сто других начина, не мораш му навалити на главу тону камена.
Овај Комар вели да је то супститут традиционалних балканских гомила/могила, па се зато и питам да ли је апсолутно тачно да се ради о прихватању затечених обичаја старијих балканских народа.

Мислим да је то само Комарова претпоставка, без неког јачег утемељења, с обзиром да се ништа слично мраморовима не јавља пре средњовековног периода. Ту свакако не спадају нпр. античке стеле које су мањих димензија, не покривају гробну раку, имају потпуно другачије украсне мотиве итд. Једноставно, мрамори-стећци су јединствена средњовековна појава на већем делу динарског подручја и не треба по сваку цену тражити неку "еволуциону нит" са ранијим надгробницима, када за тако нешто просто нема чвршћих доказа.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Мраморја (стећци)
« Одговор #139 послато: Јул 08, 2019, 01:51:48 поподне »
То ми и јесте било сумњиво.
Исто тако и појам "темељног балканског народа" који је смислио и ставио у ту декларацију, вероватно ради подупирања ове теорије, врло је мутан. То је нешто без главе и без репа.