Аутор Тема: У затвор због пјесме  (Прочитано 1883 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
У затвор због пјесме
« послато: Март 26, 2017, 09:56:15 пре подне »
Некако ову тему смјестих у овај подфорум.

Да ли сте имали случајева у породици да вам је неко због пјеванја забрањених пјесама приведен или осуђен на затворску казну?

Моја баба по мајци је почетком педесетих година, привођена на саслушање због стихова " Није мени омладина крива но предсједник не било га жива". Извукла се уз рибање.

Отац је неколико пута привођен, а једном је добио и двије седмице Ћеловине у Мостару због стихова " Са Илије шарац коси Никола га Драпић носи". Ова пјесма говори о истакнутом локалном четнику.

Познајем људе који су такође лежали у Мостару и због стихова

"Ранковићу само реци, лећећмо кано метци"

 "Нема феса нема дина однијела их вода Дрина"

Иначе је Љубиње у вријеме комунизма било означено од стране централних власти као најреакционарније мјесто у БиХ, због сталних националистичких испада и велике клерикализације омладине.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: У затвор због пјесме
« Одговор #1 послато: Март 26, 2017, 02:39:43 поподне »
У породици, ни ближој ни даљој, нисам. Додуше, било је неких провокација у време Другог светског рата према Немцима, али Немци нису разумели шта су наши певали... а и ти наши, мислим да ми нису били род, већ тако људи из села...

Певали су:
Србин има Милоша и Марка
Шваба никог, жалосна му мајка
.
 ;D



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: У затвор због пјесме
« Одговор #2 послато: Март 26, 2017, 02:59:00 поподне »
У породици, ни ближој ни даљој, нисам. Додуше, било је неких провокација у време Другог светског рата према Немцима, али Немци нису разумели шта су наши певали... а и ти наши, мислим да ми нису били род, већ тако људи из села...

Певали су:
Србин има Милоша и Марка
Шваба никог, жалосна му мајка
.
 ;D

Моја је баба слушала неку усташку сличну пјесму од хрватица чобаница

" Хрват Тито, Хрват Анте, јадни Срби никог немате"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: У затвор због пјесме
« Одговор #3 послато: Март 26, 2017, 03:06:22 поподне »
Сад се сјетих и једне забрањене партизанске пјесме. У ствари у Љубињу није била забрањена али рецимо у Стоцу јесте. Ради се о томе да су до јуна 1942. скоро сви херцеговачки Срби били у партизанима. Потом приступају четницима. Е негдје у прољеће 1942 била је велика акција када су се пробили до Пребиловаца и скоро до Метковића. Пјесма о тој акцији гласила је отприлике овако

Кад пођосмо, не би ласно
Низа село Доње Храсно
Ал у Храсну нико нема
само думо коња спрема
Таман думо да узјаше
Срби га шчепаше
На руци му златна вера
покојнога калуђера
Аој думо, нека нека
Дубока те јама чека
...........

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: У затвор због пјесме
« Одговор #4 послато: Јануар 16, 2018, 06:28:19 поподне »
Мој прадеда по директној мушкој линији је био у неколико дана у затвору зато што је певао песму "Ој војводо Синђелићу."

Он је тад био старији човек (то је било седамдесетих година), а пријавио га је комшија који је уједно и даљи рођак.  :-\