Аутор Тема: Истраживање породичног поријекла  (Прочитано 54270 пута)

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #160 послато: Новембар 05, 2020, 04:43:01 поподне »
Dobro veče narode,ja se bavim porodičnim stablom duže vreme.Moji su došli iz Severne Albanije,stigao sam do navrhdede po priči on je sin jedinac našeg rodonačelnika,ali tu mi se nesto ne uklapa čukundeda mi je 1903-5 godište,on i bratanac su isto godište,tada su i majka i ćerka radjale.Ne znam koje bi godište mogao biti taj navrhdeda ako smo došli 1790. na Kosovo.Moguće da je moj rodonačelnik bio najmladji po priči on ima još dva brata ali da li je moguće da se sazna neko ime više?
  Та ситуација је и код мене , не тако давно. Мој прађед је имао сина рођеног 1927 и његов син је прво дете добио 1947 кад је мој прађед добио 4/5. И још мој прађед је последње дете добио 1957 што је и ја мислим касније него што је његов син добио своје последње дете.

Ван мреже Dragoljub76

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 46
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #161 послато: Новембар 15, 2020, 12:23:02 пре подне »
Puno pozdrava svima. Imam jedno pitanje vezano za prikazivanje GEDCOM fajlova. Radim porodično stablo u FamilyTreeDNA okruženju i super mi izgleda. Sada želim ovo da podijelim sa porodicom. Ima mogućnost share, no link koji šaljem porodici zahtjeva user name i password. Dakle, nije iskoristivo.

Druga opcija je kreiranje GEDCOM fajlova. No svi programi koje sam probao na internetu (normalno besplatne) daju jako loše prikaze tako napravljenog fajla. Da li ima neki program koji bi moje podatke prikazao kao na FamilyTreeDNA?

Unaprijed zahvalan, Dragoljub.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #162 послато: Новембар 15, 2020, 12:34:54 пре подне »
Puno pozdrava svima. Imam jedno pitanje vezano za prikazivanje GEDCOM fajlova. Radim porodično stablo u FamilyTreeDNA okruženju i super mi izgleda. Sada želim ovo da podijelim sa porodicom. Ima mogućnost share, no link koji šaljem porodici zahtjeva user name i password. Dakle, nije iskoristivo.

Druga opcija je kreiranje GEDCOM fajlova. No svi programi koje sam probao na internetu (normalno besplatne) daju jako loše prikaze tako napravljenog fajla. Da li ima neki program koji bi moje podatke prikazao kao na FamilyTreeDNA?

Unaprijed zahvalan, Dragoljub.

А како стабло изгледа на FamilyTreeDNA?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #163 послато: Децембар 15, 2020, 05:47:03 поподне »
Извињавам се унапред на чудном питању.

Успео сам да пронађем рођака Павловића с којим имам заједничког аскурђела и у том делу фамилије која је јако давно отишла из Крушевице постоји предање да смо из неког племена Чава у Црној Гори. Никада нисам чуо за такво племе, али ме занима да ли неко можда зна шта би то могло бити?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #164 послато: Децембар 15, 2020, 06:46:56 поподне »
Извињавам се унапред на чудном питању.

Успео сам да пронађем рођака Павловића с којим имам заједничког аскурђела и у том делу фамилије која је јако давно отишла из Крушевице постоји предање да смо из неког племена Чава у Црној Гори. Никада нисам чуо за такво племе, али ме занима да ли неко можда зна шта би то могло бити?
Biće da je Čevo u pitanju?!?! Ako si ti onaj Pavlović E V13 itd sa FTDNA onda vam je to predanje upitno, mada nikad se ne zna...

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #165 послато: Децембар 15, 2020, 06:59:01 поподне »
Biće da je Čevo u pitanju?!?! Ako si ti onaj Pavlović E V13 itd sa FTDNA onda vam je to predanje upitno, mada nikad se ne zna...
Тај сам, мада мој огранак Павловића нема предање о томе него Скадарском језеру.
Нашао сам о племену Чава из Бужима. Ипак ми је рекао да то није предање него резултат истраживања, које је по свему судећи погрешно.
Хвала на одговору Бојане.
« Последња измена: Децембар 15, 2020, 07:01:06 поподне НикПав »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #166 послато: Децембар 15, 2020, 07:03:31 поподне »
Тај сам, мада мој огранак Павловића нема предање о томе него Скадарском језеру.
Нашао сам о племену Чава из Бужима, тако да мислим да је истраживање ујака мог далеког сродника погрешно.
Хвала на одговору Бојане.
Možda bi ti najbolje bilo da kontaktiraš Ivana Vukićevića i on će te posavetovati šta i kako dalje.Pošalji mu pp pa vidite može te li štogod...

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #167 послато: Децембар 15, 2020, 07:51:25 поподне »
Нажалост, моји преци су три пута мењали презиме да знамо, тако да немам за шта чврсто да се ухватим, осим породичног предања, пар неких података код Ердељановића и онога шта други сељаци кажу.
И Y и необична аутосомална поклапања указују да прича о Скадарском језеру вероватно није далеко од истине, а ово са племеном Чава што су далеки рођаци истраживали је највероватније ћорсокак.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #168 послато: Децембар 15, 2020, 09:13:05 поподне »
Puno pozdrava svima. Imam jedno pitanje vezano za prikazivanje GEDCOM fajlova. Radim porodično stablo u FamilyTreeDNA okruženju i super mi izgleda. Sada želim ovo da podijelim sa porodicom. Ima mogućnost share, no link koji šaljem porodici zahtjeva user name i password. Dakle, nije iskoristivo.

Druga opcija je kreiranje GEDCOM fajlova. No svi programi koje sam probao na internetu (normalno besplatne) daju jako loše prikaze tako napravljenog fajla. Da li ima neki program koji bi moje podatke prikazao kao na FamilyTreeDNA?

Unaprijed zahvalan, Dragoljub.

Ја сам током година пробао мање-више све програме на webu и највише ми одговара Ancestry.com где сам унео преко 750 особа, мада је навигација много спорија него на FTDNA (капа доле за брзину за FTDNA). Прешао бих радо на FTDNA али имам стотине фотографија на Ancestry које на жалост не могу лако да мигрирам.

За разлику од FTDNA где налог има само неко ко је куповао њихов прибор за тестирање, на Ancestry.com свако може бесплатно да креира налог и онда када са њим поделите своје стабло, може да га само гледа или да га ажурира (могуће привилегије при давању приступа су guest, contributor, editor).

Друга варијанта је да неко од фамилије инсталира неки десктоп програма који може да увезе GEDCOM фајл, на пример My Family Tree:

https://www.microsoft.com/en-us/p/my-family-tree/9nblggh2k2xc

Овај бесплатни програм за Windows, перфектно увози стабло у GEDCOM формату и чак ради и валидацију, па ми је уловио неколико грешака у датумима насталих пермутацијом цифара које је рецимо Ancestry без примедби прогутао.

Оно што ми се свиђа код њега је што име да направи онај приказ у облику "лепезе" или "крошње стабла", као на насловној страни сајта www.familytreedna.com где сваки дан мењају неку варијанту овог приказа:



Али наравно, код лепезе, за разлику од класичног стабла, не виде се рођаци (ујаци, стричеви, тетке и сл.) већ само директни преци по очевој и мајчиној страни.



« Последња измена: Децембар 15, 2020, 09:18:54 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #169 послато: Децембар 15, 2020, 09:22:19 поподне »
Ово је одлично за приказивање само предака.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #170 послато: Децембар 15, 2020, 11:17:06 поподне »
Занимљиво  :D

И сам сам дошао на идеју да за четири главне гране предака поставим четири различите боје.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #171 послато: Децембар 16, 2020, 10:23:17 пре подне »
Али наравно, код лепезе, за разлику од класичног стабла, не виде се рођаци (ујаци, стричеви, тетке и сл.) већ само директни преци по очевој и мајчиној страни.

Mislim da je to prava stvar, rodoslov direktnih predaka sa očeve i majčine strane!
Ja sam uradila takav rodoslov direktnih predaka sa godinama rodjenja i smrti,  sa nekih 150 imena i stoji uramljen na zidu sobe mog unuka prvaka. :)
Taj rodoslov je sastavni deo moje knjige, monografije u kojoj  je  svaki predak pomenut po nekoj priči, vremenu, dogadjaju i  na taj način  približen  svojim potomcima. Jer samo puko nabrajanje imena...ne znači baš mnogo potomcima.
Moje je mišljenje da se upisivanjem ostalih rodjaka ( ujaka i stričeva, braće od njih itd.) gubi i na smislu i kvalitetu rodoslova. Na smislu, jer je to nepregledna šuma hiljada imena koja se ne da ispratiti, a na kvalitetu - da li su baš svi podaci tačni.
« Последња измена: Децембар 16, 2020, 11:57:51 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #172 послато: Децембар 16, 2020, 12:05:55 поподне »
Свака част, то је баш лепо. Лепеза је најпрегледнији приказ личног родослова који сам видео и верујем да јако лепо изгледа на зиду (дали сте ми управо идеју да то и ја направим за своју децу).

А потпуно сте у праву да је јако тешко водити породично стабло за ширу родбину. Када се стабло разграна, припадника млађих генерација има заиста много и ту се константно дешавају женидбе, удадбе, стижу нове генерације деце и након почетног ентузијазма, убрзо постане јасно да је неодрживо држати корак са променама.

Управо зато и постоји могућност дељења (share) стабла, односно давања уредничких привилегија рођацима, како би могли да наставе да одржавају и ажурирају свој огранак стабла, ако желе.

Другим речима, ако је ажирирање "одрживо" - од вишка глава не боли. Већина генеалошких/родословских софтверских апликација има могућност избора приказа стабла "family view" (шира родбина) или "pedigree view" (само директни преци изабране особе), као и могућност генерисања личне "лепезе" за било коју особу у стаблу.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #173 послато: Децембар 16, 2020, 01:34:22 поподне »
Mislim da je to prava stvar, rodoslov direktnih predaka sa očeve i majčine strane!
Ja sam uradila takav rodoslov direktnih predaka sa godinama rodjenja i smrti,  sa nekih 150 imena i stoji uramljen na zidu sobe mog unuka prvaka. :)
Taj rodoslov je sastavni deo moje knjige, monografije u kojoj  je  svaki predak pomenut po nekoj priči, vremenu, dogadjaju i  na taj način  približen  svojim potomcima. Jer samo puko nabrajanje imena...ne znači baš mnogo potomcima.
Moje je mišljenje da se upisivanjem ostalih rodjaka ( ujaka i stričeva, braće od njih itd.) gubi i na smislu i kvalitetu rodoslova. Na smislu, jer je to nepregledna šuma hiljada imena koja se ne da ispratiti, a na kvalitetu - da li su baš svi podaci tačni.

Некако се подразумева да ће сваки родословац урадити и родослов предака и родослов потомака. При том, родослов предака има ту специфичну тежину за самог родословца, јер су у њему имена свих знаних предака којима може да заслужи своје постојање. :)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #174 послато: Децембар 16, 2020, 01:38:10 поподне »
Некако се подразумева да ће сваки родословац урадити и родослов предака и родослов потомака.

А сад, уз имена и године рођења и упокојења, уз сваког претка у родослову можемо ставити и хаплогрупу, где се зна  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #175 послато: Децембар 16, 2020, 02:05:36 поподне »
А сад, уз имена и године рођења и упокојења, уз сваког претка у родослову можемо ставити и хаплогрупу, где се зна  ;)

Па да, лепо је видети којим су хаплогрупама припадали и остали наши преци, тек тако се види колико је шаренила у наслеђу. Наравно, код оних код којих је шарено, имамо и примере где се генерацијама провлачи иста хаплогрупа. :)



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #176 послато: Децембар 16, 2020, 02:18:14 поподне »
Има разних случајева.
Наравно, увек ћеш имати ону скроз леву линију у стаблу, где је иста хаплогрупа, а то су ти отац, ђед, прађед, чукунђед…
Па, тако уназад до неке мутације  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #177 послато: Децембар 16, 2020, 02:25:03 поподне »
Као у оном цитату из "Ножа":

- А пре Алије?
- Нема пре Алије...
- Има, има. Спасоје и Цвијета.

<a href="https://www.youtube.com/v/dFOf7KRoj6Q" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/dFOf7KRoj6Q</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #178 послато: Децембар 16, 2020, 02:39:53 поподне »
Има разних случајева.
Наравно, увек ћеш имати ону скроз леву линију у стаблу, где је иста хаплогрупа, а то су ти отац, ђед, прађед, чукунђед…
Па, тако уназад до неке мутације  :D

Тако је. И десну којој ће увек изостати хаплогрупа. Ако говоримо о Y хаплогрупама. :)



Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #179 послато: Децембар 16, 2020, 03:19:47 поподне »
Тако је. И десну којој ће увек изостати хаплогрупа. Ако говоримо о Y хаплогрупама. :)

Па добро, неће баш изостати, само ће бити митохондријална хаплогрупа :)