Аутор Тема: Истраживање породичног поријекла  (Прочитано 56445 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #140 послато: Новембар 02, 2020, 04:39:29 поподне »
Хвала драги Gillle,на честиткама,захваљујем се целом Шумадијском огранку, одељење "Лађа Француска" ;)
Када прође ова пошаст пијемо кафу у Лађи  ; :)


Договорено :) 

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #141 послато: Новембар 02, 2020, 05:58:37 поподне »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #142 послато: Новембар 04, 2020, 09:32:05 пре подне »
Zahvaljujem se dragom Petru Demiću, koji mi je pomogao u mom istraživanju predaka u Baniji i Lici dok sam pisala knjigu  i pronašao  mog pretka odnosno još  jedno koleno u dalekoj prošlosti, preko Musterliste br 11.
Hvala Petre, što ste mi pomogli da uz Vašu nesebičnu i hitru pomoć moja knjiga bude bolja i sadržajnija. :)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #143 послато: Новембар 04, 2020, 12:17:39 поподне »
Цитат
Zahvaljujem se dragom Petru Demiću, koji mi je pomogao u mom istraživanju predaka u Baniji i Lici dok sam pisala knjigu  i pronašao  mog pretka odnosno još  jedno koleno u dalekoj prošlosti, preko Musterliste br 11.
Hvala Petre, što ste mi pomogli da uz Vašu nesebičnu i hitru pomoć moja knjiga bude bolja i sadržajnija. :)

Imam i ja pretke iz Like. Da li mozete da mi kazete koje ste sve izvore koristili za Vase koji su odatle?

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #144 послато: Новембар 04, 2020, 09:06:14 поподне »
Imam i ja pretke iz Like. Da li mozete da mi kazete koje ste sve izvore koristili za Vase koji su odatle?
Poštovani Blazhinho, koristila sam digitalnu biblioteku Porekla, u kojoj imate veliki izvor informacija za svoje pretke, u ovom slučaju iz Like i koristila sam sajt family search za pretraživanje matičnih knjiga, a na ovom sajtu imate i Musterliste.
Ali kada krenete u ovo pretraživanje naoružajte se strpljenjem i vremenom....i ne odustajte nešto ćete već naći :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #145 послато: Новембар 04, 2020, 09:16:52 поподне »
Као што рече Гоца, све је то више мање доступно на интернету, а много таквих тема дискутовано је и на форуму. Треба само наћи времена и у континуитету бавити се тим питањима. Ова тема је свакако добро место за почетак истраживања порекла.



Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #146 послато: Новембар 04, 2020, 09:21:00 поподне »
Цитат
Poštovani Blazhinho, koristila sam digitalnu biblioteku Porekla, u kojoj imate veliki izvor informacija za svoje pretke, u ovom slučaju iz Like i koristila sam sajt family search za pretraživanje matičnih knjiga, a na ovom sajtu imate i Musterliste.
Ali kada krenete u ovo pretraživanje naoružajte se strpljenjem i vremenom....i ne odustajte nešto ćete već naći :)

Hvala.

Za biblioteku nisam registrovan. Na tom sajtu sam nasao nesto malo maticnih knjiga za mesto gde su mi ziveli preci, ali je problem sto ne mogu da ih dovedem u vezu sa kasnijim precima iz Bosne, posto su se preselili tamo. E sad, neke Musterliste sam i sam nasao, ali ih ima bas previse, nekih 20 000 ljudi na spiskovima, ako mislim na pravu stvar. I ne samo to, neke su pisane na gotici, sto je jako tesko za citanje. Kakve ste vi koristili? Koliko generacija predaka iz Like ste nasli i iz kog su mesta?

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #147 послато: Новембар 04, 2020, 09:37:11 поподне »
U pravu ste.Teško za čitanje, ali vremenom "udjete u štos".
Mesto je Dvor, a najstariji predak rodjen 1739 g. Ali ta istraživanja traju mesecima...godinama. Nešto nadjete posrednim putem, pa povežete, nešto direktno posle 3 meseca na primer.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #148 послато: Новембар 04, 2020, 09:59:52 поподне »
Цитат
U pravu ste.Teško za čitanje, ali vremenom "udjete u štos".
Mesto je Dvor, a najstariji predak rodjen 1739 g. Ali ta istraživanja traju mesecima...godinama. Nešto nadjete posrednim putem, pa povežete, nešto direktno posle 3 meseca na primer.

Znam, a koje ste tacno Musterliste koristili? Dajte mi link od nekih, da vidim. I jeste li uspeli da povezete sve generacije do tog pretka?

Ovi moji su bili u Drenovcu Osredackom kod Srba, za njih postoji to nesto malo maticnih knjiga iz 1831. i onaj popis Like i Krbave iz 1712. godine, kada su oni ziveli u nekom obliznjem mestu.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #149 послато: Новембар 04, 2020, 10:07:44 поподне »
Te Musterliste su na family search.
Krenete redom...pa do tog mesta koje tražite ili do susednog.Linl nemam.
Jesam povezala sam, ali sam iz svake generacije znala po jednog pretka po imenu...ili bar ime žene.
I ja sam koristila taj popis.
Ali istražujte po internetu, pa ćete saznati više, mada iskreno najviše koristi sam imala od biblioteke Porekla.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #150 послато: Новембар 04, 2020, 10:31:31 поподне »
Цитат
Te Musterliste su na family search.
Krenete redom...pa do tog mesta koje tražite ili do susednog.Linl nemam.
Jesam povezala sam, ali sam iz svake generacije znala po jednog pretka po imenu...ili bar ime žene.
I ja sam koristila taj popis.
Ali istražujte po internetu, pa ćete saznati više, mada iskreno najviše koristi sam imala od biblioteke Porekla.

Aha, a koji se sve materijal nalazi u biblioteci? U vezi Like.

Ван мреже Lazar Stailkovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #151 послато: Новембар 04, 2020, 11:31:31 поподне »
Dobro veče narode,ja se bavim porodičnim stablom duže vreme.Moji su došli iz Severne Albanije,stigao sam do navrhdede po priči on je sin jedinac našeg rodonačelnika,ali tu mi se nesto ne uklapa čukundeda mi je 1903-5 godište,on i bratanac su isto godište,tada su i majka i ćerka radjale.Ne znam koje bi godište mogao biti taj navrhdeda ako smo došli 1790. na Kosovo.Moguće da je moj rodonačelnik bio najmladji po priči on ima još dva brata ali da li je moguće da se sazna neko ime više?

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #152 послато: Новембар 05, 2020, 12:02:12 пре подне »
Dobro veče narode,ja se bavim porodičnim stablom duže vreme.Moji su došli iz Severne Albanije,stigao sam do navrhdede po priči on je sin jedinac našeg rodonačelnika,ali tu mi se nesto ne uklapa čukundeda mi je 1903-5 godište,on i bratanac su isto godište,tada su i majka i ćerka radjale.Ne znam koje bi godište mogao biti taj navrhdeda ako smo došli 1790. na Kosovo.Moguće da je moj rodonačelnik bio najmladji po priči on ima još dva brata ali da li je moguće da se sazna neko ime više?

Лазаре, сасвим је могућа велика разлика у пасовима.

У мом родослову са очеве стране: отац најмлађи од седморо деце, деда најмлађи од њих осморо, прадеда од њих петоро, па и родоначелник Живко је млађи од јединог свог брата за кога се зна Јакова :)

Тако да данас нема живих Јаковљевих потомака у мом пасу, а богами ни код већине Живкових :) 
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #153 послато: Новембар 05, 2020, 07:29:46 пре подне »
Aha, a koji se sve materijal nalazi u biblioteci? U vezi Like.
U biblioteci ima nekoliko hiljada knjiga, u nekima  u naslovu stoji Lika, a u nekim  nije Lika u naslovu, ali se na drugi način ipak ova oblast pominje u knjizi.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #154 послато: Новембар 05, 2020, 07:42:05 пре подне »
Dobro veče narode,ja se bavim porodičnim stablom duže vreme.Moji su došli iz Severne Albanije,stigao sam do navrhdede po priči on je sin jedinac našeg rodonačelnika,ali tu mi se nesto ne uklapa čukundeda mi je 1903-5 godište,on i bratanac su isto godište,tada su i majka i ćerka radjale.Ne znam koje bi godište mogao biti taj navrhdeda ako smo došli 1790. na Kosovo.Moguće da je moj rodonačelnik bio najmladji po priči on ima još dva brata ali da li je moguće da se sazna neko ime više?
Lazare, ako je čukundeda godište 1903-5 onda jnjegov otac Vaš navrndeda  može biti i 1840 godište da ga je dobio u poznoj starosti sa 65 na pr. godina.
Ali ne verujem da je on došao 1790 na Kosovo.
Možda je i njega kao što reče Gillle njegov otac dobio u 60 tim godinama, pa je rodonačelnik možda 1780 godište i došao sa porodicom na Kosovo. Ili je još starije godište ...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #155 послато: Новембар 05, 2020, 08:58:06 пре подне »
Dobro veče narode,ja se bavim porodičnim stablom duže vreme.Moji su došli iz Severne Albanije,stigao sam do navrhdede po priči on je sin jedinac našeg rodonačelnika,ali tu mi se nesto ne uklapa čukundeda mi je 1903-5 godište,on i bratanac su isto godište,tada su i majka i ćerka radjale.Ne znam koje bi godište mogao biti taj navrhdeda ako smo došli 1790. na Kosovo.Moguće da je moj rodonačelnik bio najmladji po priči on ima još dva brata ali da li je moguće da se sazna neko ime više?

Лазаре, ако сте до сазнања о прецима дошли преко предања, а не из матичних књига или других поузданијих извора, онда је веома лако могуће да је у родослову прескочено неколико генерација, обично оних најстаријих. То се често дешава код усмених предања, па испадне да је више људи морало из генерације у генерацију добијати потомство са 60+ година да би се све уклопило. Наравно да је и тако нешто могуће, али је мало вероватно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #156 послато: Новембар 05, 2020, 09:35:49 пре подне »
U biblioteci ima nekoliko hiljada knjiga, u nekima  u naslovu stoji Lika, a u nekim  nije Lika u naslovu, ali se na drugi način ipak ova oblast pominje u knjizi.
С обзиром да су све публикације у нашој дигиталној библиотеци претраживе у тексту, на претрагу различитих падежа појма "лички" излази да се исти налази у укупно 2316 дигитализованих публикација (књига, часописа).

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #157 послато: Новембар 05, 2020, 10:24:07 пре подне »
С обзиром да су све публикације у нашој дигиталној библиотеци претраживе у тексту, на претрагу различитих падежа појма "лички" излази да се исти налази у укупно 2316 дигитализованих публикација (књига, часописа).
:) Nisam želela da Blazhinha odmah " umorim" sa gore objavljenim pa još za pojam Lika nekih 1500  :)  nego da ga motivišem  da krene u istraživanje. ;)
Ali bez muke nema nauke...

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #158 послато: Новембар 05, 2020, 03:26:54 поподне »
Цитат
U biblioteci ima nekoliko hiljada knjiga, u nekima  u naslovu stoji Lika, a u nekim  nije Lika u naslovu, ali se na drugi način ipak ova oblast pominje u knjizi.
Цитат
С обзиром да су све публикације у нашој дигиталној библиотеци претраживе у тексту, на претрагу различитих падежа појма "лички" излази да се исти налази у укупно 2316 дигитализованих публикација (књига, часописа).
Цитат
:) Nisam želela da Blazhinha odmah " umorim" sa gore objavljenim pa još za pojam Lika nekih 1500  :)  nego da ga motivišem  da krene u istraživanje. ;)
Ali bez muke nema nauke...

Ako, samo neka ima, sto vise, to bolje  :D. Hvala.

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Истраживање породичног поријекла
« Одговор #159 послато: Новембар 05, 2020, 03:45:00 поподне »
Цитат
Dobro veče narode,ja se bavim porodičnim stablom duže vreme.Moji su došli iz Severne Albanije,stigao sam do navrhdede po priči on je sin jedinac našeg rodonačelnika,ali tu mi se nesto ne uklapa čukundeda mi je 1903-5 godište,on i bratanac su isto godište,tada su i majka i ćerka radjale.Ne znam koje bi godište mogao biti taj navrhdeda ako smo došli 1790. na Kosovo.Moguće da je moj rodonačelnik bio najmladji po priči on ima još dva brata ali da li je moguće da se sazna neko ime više?

Najbolje je da se uzme prosecna razlika od nekih 30 godina izmedju generacija, jer je nekad dete od roditelja mladje 20, a nekad 40, ili cak i vise, a ne moze uvek da se zna koje je po redu dete. Znaci, ako ti je cukundeda rodjen oko 1905, navrndeda je verovatno rodjen izmedju 1870. i 1880, pa je onda njegov otac - tvoj kurdjel mogao da bude rodjen izmedju 1840. i 1850. Ako je tacno vreme dolaska 1790. godine, onda su sigurno neki raniji preci dosli, mozda neke 3 generacije pre kurdjela.

Цитат
Лазаре, сасвим је могућа велика разлика у пасовима.

У мом родослову са очеве стране: отац најмлађи од седморо деце, деда најмлађи од њих осморо, прадеда од њих петоро, па и родоначелник Живко је млађи од јединог свог брата за кога се зна Јакова :)

Тако да данас нема живих Јаковљевих потомака у мом пасу, а богами ни код већине Живкових :)

Ovo me podseti na moju direktnu musku liniju, jer je slicna situacija  :D.

Ovako ide:

Ja sam mladji od roditelja 39 i 35 godina, mladji od dvoje dece.
Otac mladji od njegovih roditelja 42 i 38, najmladji od troje dece.
Deda mladji od svojih 40 i 39, 8. po redu sa oceve strane i najmladji sa sestrom bliznakinjom.
Pradeda mladji od svojih 26 i 22, ovo je izuzetak, bio je verovatno jedinac, a i roditelji su mu umrli mladi.
Cukundeda mladji od svojih oko 40, bio je 7. po redu od 9 dece, koliko sam uspeo da nadjem.
Navrndeda mladji od svojih najmanje 40 (od oca toliko, za majku ne znam nista), bio je mladji od brata.
Nakon njega imam jos 3 generacije, ali je tu vec nagadjanje za godine, pa sam uzeo prosecnu razliku od 30.