Аутор Тема: Село Рутевац код Алексинца  (Прочитано 496 пута)

Ван мреже decca

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Село Рутевац код Алексинца
« послато: Јануар 10, 2024, 01:24:47 пре подне »
Интересује ме да ли неко има информацију о времену настанка села ?
Волео бих да знам и одакле су дошли оснивачи села ?

Поздрав и унапред хвала.

Ван мреже МиланО

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Село Рутевац код Алексинца
« Одговор #1 послато: Јануар 21, 2024, 10:14:14 поподне »
Поштовани,
Пробајте са овом књигом, има је на Купинду а вероватно и у некој библиотеци:

"Алексиначко Поморавље, Бања, Голак"
Борисав Челиковић
Издавач: Службени гласник (2013)

Обрађено је 106 насеља од којих 72 припада општини Алексинац: Алексинац, Алексиначки Бујмир, Алексиначки Рудник, Банковац, Бели Брег, Беља, Бобовиште, Бован, Брадарац, Вакуп, Велики Дреновац, Витковац, Врело, Врћеновица, Вукања, Вукашиновац, Глоговица, Голешница, Горња Пешчаница, Горње Сухотно, Горњи Адровац, Горњи Крупац, Горњи Љубеш, Гредетин, Грејач, Дашница, Делиград, Добрујевац, Доња Пешчаница, Доње Сухотно, Доњи Адровац, Доњи Крупац, Доњи Љубеш, Дражевац, Житковац, Јаковље, Јасење, Каменица, Катун, Копривница, Краљево, Крушје, Кулина, Липовац, Лознац, Лоћика, Лужане, Љуптен, Мали Дреновац, Мозгово, Моравац, Моравски Бујмир, Нозрина, Породин, Преконози, Прћиловица, Пруговац, Радевце, Рсовац, Рутевац, Срезовац, Станци, Стублина, Суботинац, Тешица, Трњане, Ћићина, Црна Бара, Честа, Чукуровац и Шурић; четири граду Нишу: Веле Поље, Горња и Доња Трнава и Палиграце; два граду Крушевцу: Зубовац и Росица; 25 општини Сокобања: Бели Поток, Блендија, Богдинац, Врбовац, Врмџа, Дуго Поље, Жучковац, Језеро, Јошаница, Левовик, Милушинац, Мужинац, Николинац, Ново Село, Поружница, Раденковац, Ресник, Рујевица, Сесалац, Сокобања, Трговиште, Трубаревац, Церовица, Читлук, Шарбановац; по једно једно општинама Ражањ – Рујиште, Књажевац – Орешац и Сврљиг – Лабуково.

Ван мреже decca

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Село Рутевац код Алексинца
« Одговор #2 послато: Јануар 26, 2024, 07:57:42 поподне »
Поштовани,

хвала Вам на сугестији.

Већ сам прочитао књигу коју ми препоручујете. Књига је и више него корисна. У мом случају проблем се јавио, јер су у књизи детаљно разрађени Бања и Голак, док је Алексиначко поморавље описано уопштено. А за тражено село сам нашао податке који су веома оскудни.

Могуће је да је разлог тога то што је током српско-турског рата 1876-77. године, који се интезивно водио на овом подручју, доста записа (ако их је уопте и било) уништено.

У сваком случају, захваљујем Вам се на интересовању да ми помогнете.

Поздрав.

Ван мреже МиланО

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Село Рутевац код Алексинца
« Одговор #3 послато: Фебруар 03, 2024, 12:36:06 пре подне »
Нема на чему!

Наишао сам и на податак који је дао Војислав Ананић у коментару текста https://www.poreklo.rs/2012/06/11/aleksinac-i-okolna-sela/:

"Почев од XVI века имамо податке о Алексинцу и већини садашњих насеља на територији општине Алексинац.Најстарији подаци налазе се у дефтеру за Крушевачки санџак, број 55 писаном 1516. године. Из њега закључујемо да су скоро сва садашња насеља на тој територији, као и сам Алексинац средњевековног порекла."

Као референцу на крају текста наводи књигу Миодрага Спирића "Историја Алексинца", Алексинац, 1995.
« Последња измена: Фебруар 03, 2024, 12:38:06 пре подне МиланО »

Ван мреже decca

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Село Рутевац код Алексинца
« Одговор #4 послато: Фебруар 14, 2024, 09:08:58 поподне »
Хвала. Погледаћу. Надам се да ћу наћи нешто занимљиво.