Аутор Тема: Српски N-P189.2  (Прочитано 317151 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #680 послато: Март 25, 2018, 06:23:36 поподне »
Тестирани Прибић N2 јесте из Лике, тачније из oколине Госпића. Слава - Ђурђевдан. Надам се да ћемо ускоро добити и маркере.

Ван мреже Обрад

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 1
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #681 послато: Март 30, 2018, 02:11:10 поподне »
Необично је презиме Гломазић. Иако је новијег порекла, спекулативно је могло настати и од ретког немачког личног имена Glomisso. (спекулативно)

...Glomisso, arrivato in Umbria nell'XI secolo come vassallo di Ottone III di Sassonia (Castrum Glomesi/Giomici/Умбриа)....
...Glomisso war als Gefolgsmann der deutschen Kaiser aus der Dynastie der Ottonen nach Italien gekommen.....

https://it.wikipedia.org/wiki/Giomici
http://www.giomici.com/tedesco/Il-Castello.htm

Поздрав за све форумаше и људе добре воље.  :)
Како сте се дохватили презимена које носим, радо ћу подијелити са вама своја скромна сазнања (јер и сами Гломазићи врло мало знају о свом поријеклу).

Постоји неколико теорија одакле такво презиме. Прва (и некако најмње вјероватна и најрјеђе се спомиње) је теорија да презиме дугујемо неком "гломазном" претку (што би, логично, већина помислила). Друга, о којој ми је покојни дјед причао (самим тим мени вјероватнија од претходне) јесте да смо презиме добили по коњима које смо имали и који су јели зоб (кад једу зоб, коњи "гломазе" - мада нигдје друго нисам наишао, нити чуо за ту ријеч - могуће да је локализам). Трећа теорија (коју је разрађивао рођак Милисав Гломазић, који се највише бавио поријеклом наше породице) јесте, да смо презиме добили по племену Гломачи, које је у IX и Х вијеку насељавало подручије између ријека Лабе, Мулде и Сале.
https://en.wikipedia.org/wiki/Glomacze

Oно што је извјесно за Гломазиће, јесте да потичу од Руђа, тј. да су Руђићи. То потврђују усмено предање (описано и у књигама Светозара Томића и Др Обрена Благојевића), затим чињеница, да је један од пар топонима у пивском крају, који се повезују са Руђом - Руђино гувно у посједу Гломазића, као и предање да је Руђо живио у Рудиницама (што наводе и Др Обрен Благојевић и Милош Ђ. Слијепчевић), а Гломазићи су били некада најзаступљенија породица тамо, са највећим посједом (у Доњим Рудиницама).

Право питање је, ко су били Руђо и Бранило (од којих по предању потичу сви Пивљани старосједиоци)? Наравно, и ту има неколико теорија. Једно предање говори да су Руђо и Бранило дошли у Пиву и населили је, за вријеме турске владавине, крајем XV и почетком XVI вијека, што Милисав Гломазић оспорава чињеницом, да на првом попису у Пиви, турским дефтером од 1476. до 1478. године, Џемат Рудиница има 86, а Џемат Стабана 35 домова, тј. доказом да је Пива послије пада под турску власт била насељена а не пуст крај (у који су дошли Руђо и Бранило). По другој теорији, браћа Руђо и Бранило су дошли у Пиву послије косовске битке 1389. године, из Србије, преко Бањана, Гацка, а помиње се и Мостар. Ту је, по предању, Бранило имао мегдан са турским одметником, током којег му је лугом засуо очи, да га заслијепи, а онда га и убио, па су по том лугу браћу прозвали Лужницама. По трећем предању турски паша довео је два роба, Руђа и Бранила, у Пиву, које је откупио "свјештеник из Поља" и покрстио. По четвртом предању, браћа Руђо и Бранило су се доселили у Пиву из Старе Србије, Призрена, бјежећи од Турака. Најприје су се населили у град Љеш, па у Зету, Бањане и најзад у Пиву.
Поред ових теорија Милисав наводи фељтон Живорада Блечића "Поријекло Пивљана", објављеном у "Побједи" у којем се тврди да су Руђо и Бранило дошли у Пиву у другој половини IX вијека као свјештена лица и мисионари, ради покрштавања Срба пагана, те да су били браћа, али не по оцу и мајци, него по Христу.
Некако највише с тим у вези, Милисав износи теорију, да су Руђо и Бранило надимком Лужници, добили тај назив по земљи одакле су дошли, да су били свјештеници и да је Руђо у нашем презимену "сачувао сјећање код својих потомака на своје поријекло и своје племенско име".

Желим само да нагласим, да се већина ових теорија заснива на претпоставкама и као такве их треба узимати са резервом. Има ту још пар тумачења и личних запажања, али ћу их оставити за неки други пут.  Поздрав! ;)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #682 послато: Март 31, 2018, 12:14:14 пре подне »
Поздрав за све форумаше и људе добре воље.  :)
Како сте се дохватили презимена које носим, радо ћу подијелити са вама своја скромна сазнања (јер и сами Гломазићи врло мало знају о свом поријеклу).

Постоји неколико теорија одакле такво презиме. Прва (и некако најмње вјероватна и најрјеђе се спомиње) је теорија да презиме дугујемо неком "гломазном" претку (што би, логично, већина помислила). Друга, о којој ми је покојни дјед причао (самим тим мени вјероватнија од претходне) јесте да смо презиме добили по коњима које смо имали и који су јели зоб (кад једу зоб, коњи "гломазе" - мада нигдје друго нисам наишао, нити чуо за ту ријеч - могуће да је локализам). Трећа теорија (коју је разрађивао рођак Милисав Гломазић, који се највише бавио поријеклом наше породице) јесте, да смо презиме добили по племену Гломачи, које је у IX и Х вијеку насељавало подручије између ријека Лабе, Мулде и Сале.
https://en.wikipedia.org/wiki/Glomacze

Oно што је извјесно за Гломазиће, јесте да потичу од Руђа, тј. да су Руђићи. То потврђују усмено предање (описано и у књигама Светозара Томића и Др Обрена Благојевића), затим чињеница, да је један од пар топонима у пивском крају, који се повезују са Руђом - Руђино гувно у посједу Гломазића, као и предање да је Руђо живио у Рудиницама (што наводе и Др Обрен Благојевић и Милош Ђ. Слијепчевић), а Гломазићи су били некада најзаступљенија породица тамо, са највећим посједом (у Доњим Рудиницама).

Право питање је, ко су били Руђо и Бранило (од којих по предању потичу сви Пивљани старосједиоци)? Наравно, и ту има неколико теорија. Једно предање говори да су Руђо и Бранило дошли у Пиву и населили је, за вријеме турске владавине, крајем XV и почетком XVI вијека, што Милисав Гломазић оспорава чињеницом, да на првом попису у Пиви, турским дефтером од 1476. до 1478. године, Џемат Рудиница има 86, а Џемат Стабана 35 домова, тј. доказом да је Пива послије пада под турску власт била насељена а не пуст крај (у који су дошли Руђо и Бранило). По другој теорији, браћа Руђо и Бранило су дошли у Пиву послије косовске битке 1389. године, из Србије, преко Бањана, Гацка, а помиње се и Мостар. Ту је, по предању, Бранило имао мегдан са турским одметником, током којег му је лугом засуо очи, да га заслијепи, а онда га и убио, па су по том лугу браћу прозвали Лужницама. По трећем предању турски паша довео је два роба, Руђа и Бранила, у Пиву, које је откупио "свјештеник из Поља" и покрстио. По четвртом предању, браћа Руђо и Бранило су се доселили у Пиву из Старе Србије, Призрена, бјежећи од Турака. Најприје су се населили у град Љеш, па у Зету, Бањане и најзад у Пиву.
Поред ових теорија Милисав наводи фељтон Живорада Блечића "Поријекло Пивљана", објављеном у "Побједи" у којем се тврди да су Руђо и Бранило дошли у Пиву у другој половини IX вијека као свјештена лица и мисионари, ради покрштавања Срба пагана, те да су били браћа, али не по оцу и мајци, него по Христу.
Некако највише с тим у вези, Милисав износи теорију, да су Руђо и Бранило надимком Лужници, добили тај назив по земљи одакле су дошли, да су били свјештеници и да је Руђо у нашем презимену "сачувао сјећање код својих потомака на своје поријекло и своје племенско име".

Желим само да нагласим, да се већина ових теорија заснива на претпоставкама и као такве их треба узимати са резервом. Има ту још пар тумачења и личних запажања, али ћу их оставити за неки други пут.  Поздрав! ;)

Добродошли Обраде!

Веома је занимљивa теза о пореклу Гломазића од племена Глемача.  Није немогуће да је остатак (од стране краља Хајнриха) истребљеног племе Гломача у 10. столећу (или касније) доспео на овдашње поднебље. У антропоними, као што су - Гламоч, Глумци, Глумач, Глумичићи
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #683 послато: Март 31, 2018, 12:49:25 пре подне »
И за једно друго такоће необично презиме - Дошен, би могао важити сличан сценарио. Наиме постојаше лабско-словенско племе Доссани -Doxeni (по реци Досси између Мекленбурга и Бранденбурга) у 10. столећу.

https://de.wikipedia.org/wiki/Dossanen
https://de.wikipedia.org/wiki/Dosse
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #684 послато: Март 31, 2018, 01:36:22 пре подне »
И за једно друго такоће необично презиме - Дошен, би могао важити сличан сценарио. Наиме постојаше лабско-словенско племе Доссани -Doxeni (по реци Досси између Мекленбурга и Бранденбурга) у 10. столећу.

https://de.wikipedia.org/wiki/Dossanen
https://de.wikipedia.org/wiki/Dosse

Puno logičnije bi bilo da je od osobnog imena Došen.

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #685 послато: Април 05, 2018, 12:29:08 пре подне »
Došena je bilo u Lici u Počitelju, Tomingaju i Jasenaru kod Rodog Polja. Staro prezime ime je bilo Došenović pa su skratili u Došen.
Jedno bratstvo je prešlo u katolike ne tako davno, a jedni su ostali u pravoslavlju.

Najbolje bi bilo da Broj 1 stupi u kontak sa Jovicom Krtinićem on bi mora dobro da zna o tim Došenima iz Jasenara kod Rudog Polja.

Prvi književnik koji je napisa kod nas sonet je bio Jovan Došenović.

"Син је протојереја Атанасија Дошеновића. Рођен је у Почитељу у Лици или Великој Писаници. Главно му је школовање било у Падови, где је у универзитету постао доктор философије и слободних уметности. По повратку у Лику провео је мало у очевом дому, а потом је био у Трсту књиговођа у великој радњи Доситијева пријатеља Драге Теодоровића. Ту је остао до 1809, када је пошао у Пешту ради штампања својих списа. „Препоручуј, брате — рече му на растанку Драга — нека пишу и нека дјелају дондеже свијет пред очима јест...“ „И док имамо пара!“ весело прихвати Дошеновић. У Пешти је наштампао зборник песама. Численицу или Науку рачуна, I део, и спремао се да још више изда на свет. Ту се тешко поболео, али је био прездравио. Ту му се, нажалост, и траг губи, али се зна да је 1811. још био жив, Али се 1815. већ помиње међу преминулим српским књижевницима. Осем италијанског језика, на коме се образовао, знао је француски и немачки. Упознавши се, доцније, и с његовим радом, Јернеј Копитар је скромне почетке Дошеновића стављао у ред најбољих производа тадашње српске књижевности, а у књижевним разговорима, преко писама, с пријатељима похвално помиње његово име."

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #686 послато: Април 05, 2018, 09:04:09 пре подне »

Najbolje bi bilo da Broj 1 stupi u kontak sa Jovicom Krtinićem on bi mora dobro da zna o tim Došenima iz Jasenara kod Rudog Polja.


Нисам сигуран да се њих двојица познају, па нека неко Броју 1 да Кртинићев контакт?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #687 послато: Април 05, 2018, 09:11:49 пре подне »
Нисам сигуран да се њих двојица познају, па нека неко Броју 1 да Кртинићев контакт?

Ја сам чуо да више не причају.

mladjo

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #688 послато: Април 05, 2018, 10:03:53 пре подне »
Нисам сигуран да се њих двојица познају, па нека неко Броју 1 да Кртинићев контакт?

Ја сам чуо да више не причају.


Да, ја сам чуо такође да су имали жесток сукоб у једној од последњих трибина које је Порекло организовало...и од тада су у напетим односима.
« Последња измена: Април 05, 2018, 10:06:59 пре подне млађо »

Schützer

  • Гост
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #689 послато: Април 05, 2018, 11:55:13 пре подне »

Да, ја сам чуо такође да су имали жесток сукоб у једној од последњих трибина које је Порекло организовало...и од тада су у напетим односима.

To bate!!!!
Pa jesmo Srbi il nismo?

Ван мреже Стакић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 27
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #690 послато: Април 05, 2018, 07:36:51 поподне »
О Јовану Дошеновићу више има на http://riznicasrpska.net/knjizevnost/index.php?topic=786.0

Ван мреже Georgos

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #691 послато: Април 10, 2018, 02:49:17 пре подне »
Pre svega veliki pozdrav svima.
Thread je jako opsiran i procitao sam dobar deo ali pored svega napisanog o konkretnim porodicama koje nose N-P189.2 nisam uspeo da vidim da li je neko napisao ono sto me najvise zanima. Kako je grana N grupe koja je najcesca u Aziji i za koju se smatra da je tamo nastala dosla kod nas i kada? Sa Mongolima? Spustila se iz Finske? Nesto trece? Ako neko ima odgovor ili neki link voleo bih da procitam.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #692 послато: Април 10, 2018, 02:59:22 пре подне »
Pre svega veliki pozdrav svima.
Thread je jako opsiran i procitao sam dobar deo ali pored svega napisanog o konkretnim porodicama koje nose N-P189.2 nisam uspeo da vidim da li je neko napisao ono sto me najvise zanima. Kako je grana N grupe koja je najcesca u Aziji i za koju se smatra da je tamo nastala dosla kod nas i kada? Sa Mongolima? Spustila se iz Finske? Nesto trece? Ako neko ima odgovor ili neki link voleo bih da procitam.

То и јесте проблем, ова грана је још увек прилично мистерија, иако има неких наговештаја да би се с временом могао склопити неки мозаик. ;)



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #693 послато: Април 10, 2018, 09:58:21 пре подне »
Pre svega veliki pozdrav svima.
Thread je jako opsiran i procitao sam dobar deo ali pored svega napisanog o konkretnim porodicama koje nose N-P189.2 nisam uspeo da vidim da li je neko napisao ono sto me najvise zanima. Kako je grana N grupe koja je najcesca u Aziji i za koju se smatra da je tamo nastala dosla kod nas i kada? Sa Mongolima? Spustila se iz Finske? Nesto trece? Ako neko ima odgovor ili neki link voleo bih da procitam.

Не би било лоше да прочитате оно што се писало на овој теми, од ове објаве па надаље:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=28.msg84117#msg84117

Надам се да ће бити од помоћи у разрешавању недоумица.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #694 послато: Април 11, 2018, 04:51:01 поподне »
Uzijevom "Освежена верзија N2 гране, додан СНП BY35522." (https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=216.msg83963#msg83963) прислонио сам N-Y6503 грану са YFull којој сам додао процјењену старост сваке поједине линије.

Занима ме правилно тумачење овдје процјењених "age by this line only", нпр за id:YF09762 (Пуллибланц) 19.789 година је стара (удаљена или раздвојена ?) његова линија, од чега ?

Исто тако је интересантно примјетити за N-FGC28483 двојац id:YF08134, id:YF02088 (Узелац, Јокић) старости појединачне линије 17.777 и 18.460 година, да ли је разлика од 683 године вријеме уназад до њиховог заједничког претка ?





Табела се може погледати на линку https://www.yfull.com/branch-info/N-Y6503/#t1-tab

ПС
Приликом качења слика са postimg.org на насловној страни сајта уочио сам поруку са слиједећим садржајем

postimg.ORG domain is locked by Registry, no prior notice.
While we hope to resolve the issue, we chose postimg.CC as our new home.
Please update codes embedded in your websites.

Ништа страшно, само нема више нити једне слике на сајту Порекла коју сам постављао одатле, измјеном домена измјенили су и адресе слика које сам архивирао у претходном периоду ... да ли постоји могућност евентуалног апдејта старих адреса слика на старим порукама форума које сам постављао ...  8)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #695 послато: Април 12, 2018, 11:18:48 пре подне »
Освежена верзија N2 гране, додан СНП BY35522.





Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Rigel

  • Редакција СДНКП
  • Писар
  • ******
  • Поруке: 327
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #696 послато: Април 14, 2018, 12:27:02 пре подне »

Занима ме правилно тумачење овдје процјењених "age by this line only", нпр за id:YF09762 (Пуллибланц) 19.789 година је стара (удаљена или раздвојена ?) његова линија, од чега ?

Исто тако је интересантно примјетити за N-FGC28483 двојац id:YF08134, id:YF02088 (Узелац, Јокић) старости појединачне линије 17.777 и 18.460 година, да ли је разлика од 683 године вријеме уназад до њиховог заједничког претка ?


"Аge by this line only” у овом случају се односи на удаљеност до најближег заједничког претка на нивоу N-Y6503, прерачунато за сваког тестираног по формули назначеној у табели. Та формула укључује укупан број релевантних SNP-ова насталих од тог заједничког претка до данас, а који су код тестираног детектовани, као и покривеност Y хромозома урађеним тестом. Обе ове вредности варирају међу тестиранима, па и прерачуната временска удаљеност има различите вредности. За старост гране, тачније време до најближег заједничког претка (TMRCA) се узима просечна вредност. Управо зато је процена старости гране статистички поузданија што је већи број тестираних припадника те гране.

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #697 послато: Април 14, 2018, 07:11:02 поподне »
Бошњаци Босанске Крајине

...

N2-P189.2+
Башић (Велика Кладуша)

Извор: Српски ДНК пројекат, FTDNA, 23andMe, Bošnjački DNK projekat

http://bosnjackidnk.com/baza-sa-markerima/

(8*) N - Finsko/sibirska haplogrupa
Prezime   Starije porijeklo (predak, pleme, mjesto)   Novije mjesto porijekla   Haplogrupa   Podgrupa                  SNP
Bašić                         ?                                            Velika Kladuša/BiH              N1           P189.2              N1a P189.2+ (nevgen)

DYS393, DYS390, DYS19, DYS391, DYS385, DYS439, DYS389i, DYS392, DYS389ii, DYS458, DYS437, DYS448, YGATAH4, DYS456, DYS576, DYS570, DYS438, DYS481, DYS549, DYS533, DYS635, DYS643.

14,24,14,10,11-16,12,15,14,30,18,14,20,11,14,17,19,10,24,12,12,21,11.

Са поштовањем према раду Бошњачког ДНК пројекта, доносим Башићеве маркере на увид и поређење са нашим N-P189.2, уз наду да ми неће замјерити ни администратори БДНКП, нити г. Башић из Велике Кладуше.

Ван мреже JJM

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #698 послато: Април 23, 2018, 10:58:59 пре подне »
Pozdrav svima na forumu.
Naime, prijatelji neki su radili testiranja, i jedan od njih me zamolio da “pročačkam” i “istražim” njegove rezultate. Pripada N2 P189.2, pa me zanima kome mogu da je pošaljem da bi mi rekao nešto bliže ili da ih okačim ovde javno. Ja sam pročitala sinoć i juče celu temu, i odlučila da vam se ipak obratim. On je inače Pivljanin, kao i mnogi drugi vidim. Ne znam šta Vam je neophodno od informacija osim rezultata.

Pozdrav,
Jelena

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски N-P189.2
« Одговор #699 послато: Април 23, 2018, 02:08:45 поподне »
Pozdrav svima na forumu.
Naime, prijatelji neki su radili testiranja, i jedan od njih me zamolio da “pročačkam” i “istražim” njegove rezultate. Pripada N2 P189.2, pa me zanima kome mogu da je pošaljem da bi mi rekao nešto bliže ili da ih okačim ovde javno. Ja sam pročitala sinoć i juče celu temu, i odlučila da vam se ipak obratim. On je inače Pivljanin, kao i mnogi drugi vidim. Ne znam šta Vam je neophodno od informacija osim rezultata.

Pozdrav,
Jelena

Ако се тестирани са тим слаже, слободно можете овде написати његово презиме, славу и место порекла по очевој линији (у овом случају, село у Пиви одакле му потичу преци); такође можете да прекопирате и његове маркере, ради упоредне анализе са осталим тестираним N2 појединцима.
Чињеницама против самоувереног незнања.