Аутор Тема: Новогодишња ДНК недеља 2023  (Прочитано 55898 пута)

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #20 послато: Децембар 31, 2022, 08:12:39 поподне »
Подручје у Гламочу гдје је Биличић (Биличић и Хозићи) је насељено поред муслиманских старосједилачких породица (очекивано због обиља плодне земље) и православним породицама досељеним из Далмације и то из врличког,дрнишког и сињског краја.Остале православне породице из ова два села су   породице које су у гламочком пољу већ биле и раније, па сплетом околности пресељавале се у Биличич и Хозиће.Та линија досељавања западно од Динаре,из Сиња и Дрнишког краја у горње гламочко поље је увелико позната и кроз предања и и потврђена тестирањем.Није ми досад познат обрнути смјер кретања становништва , што се не може рећи за правац из сјеверне Далмације и Лике.

Тестирањем не може бити потврђено досељавање из Далмације у Гламоч, јер тако и ја могу рећи да је поклапање резултата доказ да су се досељавали из Гламоча у Далмацију. Код многих породица око Дрниша има предање да су се доселили из Гламоча, а то се може прочитати у књизи Ердељановића о Буњевцима. Користио је запис непознатог аутора који је истражио 4 села (Трбоуње, Велушић, Кричке и Житнић) око 1900. године и за већину презимена је као порекло наведена Босна, а чак за 24 од 65 конкретно Гламоч. Уосталом, има много документованих записа о досељавању породица из западне Босне у Далмацију посредством ускока, у Морејском рату око 1690. године. Да сад не вадим, има конкретно које године и одакле су долазили. С друге стране, кад читам предања неких око Гламоча да су из Дрниша, та су ми презимена потпуно непозната и нису документована око Дрниша у задњих 300 година. Још се и наводи нека Комортина Кула код Дрниша која апсолутно не постоји, нити ишта слично томе.

Уосталом, моја хаплогрупа тј. ужа подграна је жив доказ о досељавању из Унца и Гламоча. Тамо је раширена преко Срдића и других, све до Петровца и Рибника (више презимена), а ја сам усамљен у Далмацији и још према катастрима сасвим сигурно знам да родоначелник није ту од давнина, него се доселио око 1730, јер му је дата земља породице која је изумрла.
« Последња измена: Децембар 31, 2022, 08:29:05 поподне Зрно »

Ван мреже Фубуки

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #21 послато: Децембар 31, 2022, 10:53:04 поподне »
Оба смера сеоба су добро документована, само што се народ, као што сам написао, из Босне у Далмацију селио раније, а из Далмације у Босну касније. И један и други талас су били масовни и нема смисла оспоравати их говорећи 'није ми познато' и 'није ми логично'.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #22 послато: Децембар 31, 2022, 11:15:10 поподне »
Оба смера сеоба су добро документована, само што се народ, као што сам написао, из Босне у Далмацију селио раније, а из Далмације у Босну касније. И један и други талас су били масовни и нема смисла оспоравати их говорећи 'није ми познато' и 'није ми логично'.

Могу да се сложим с овом констатацијом, првенствено што си хронолошки ишао. Само бих модификовао твоју претходну поруку о сеобама из Босне у Далмацију у 16. и 17. в. Није то било сеоба из Босне, него је мајка свих мајки сеоба из Херцеговине у ширем смислу према Далмацији и Босанској Крајини почетком 16. в. То је данашње српско становништво најзападнијих крајева, уз сво дужно поштовање према фамозном племену Гламочана и Власима из предтурског доба који су незаобилазни и неистражени до краја.
« Последња измена: Децембар 31, 2022, 11:25:41 поподне Зрно »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #23 послато: Јануар 01, 2023, 12:13:42 пре подне »
Цитат
Могу да се сложим с овом констатацијом, првенствено што си хронолошки ишао. Само бих модификовао твоју претходну поруку о сеобама из Босне у Далмацију у 16. и 17. в. Није то било сеоба из Босне, него је мајка свих мајки сеоба из Херцеговине у ширем смислу према Далмацији и Босанској Крајини почетком 16. в. То је данашње српско становништво најзападнијих крајева, уз сво дужно поштовање према фамозном племену Гламочана и Власима из предтурског доба који су незаобилазни и неистражени до краја.
Значи, мајка Херцеговина је била густо насељена, а Далмација и Босанска Крајина пустарија. Или су само муслимани били западно од Врбаса и Неретве до почетка 16. вијека. Врло занимљиво.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #24 послато: Јануар 01, 2023, 12:50:31 пре подне »
Значи, мајка Херцеговина је била густо насељена, а Далмација и Босанска Крајина пустарија. Или су само муслимани били западно од Врбаса и Неретве до почетка 16. вијека. Врло занимљиво.

Занимљиво је да нико није споменуо муслимане, иако се позивате на њих. Свако ко има елементарно историјско знање, зна да су муслимани настали након турских освајања. Ово ме неодољиво асоцира на оно "Ако си против Вучића, онда си за Ђиласа". Изледа да ми до краја живота не гине борба против усташа и Деретићеваца,  и то први дан Нове Године, да знам на чему сам.

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #25 послато: Јануар 01, 2023, 12:52:23 пре подне »
Значи, мајка Херцеговина је била густо насељена, а Далмација и Босанска Крајина пустарија. Или су само муслимани били западно од Врбаса и Неретве до почетка 16. вијека. Врло занимљиво.

Ни данас, а ни икада раније, Херцеговина није имала толики демографски потенцијал и величину да попуни друге регије, а да се више пута не насели новим становништвом. Пре свега, биће реч о кружном и повратном кретању једног истог становништва на тромеђи.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #26 послато: Јануар 01, 2023, 12:59:10 пре подне »
Ни данас, а ни икада раније, Херцеговина није имала толики демографски потенцијал и величину да попуни друге регије, а да се више пута не насели новим становништвом. Пре свега, биће реч о кружном и повратном кретању једног истог становништва на тромеђи.

Нема никаквог кружења ако Турци назаустављиво напредују према западу и потискују становништво. Може бити само у правцу силе потиска.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #27 послато: Јануар 01, 2023, 01:05:59 пре подне »
Ни данас, а ни икада раније, Херцеговина није имала толики демографски потенцијал и величину да попуни друге регије, а да се више пута не насели новим становништвом. Пре свега, биће реч о кружном и повратном кретању једног истог становништва на тромеђи.
Ту су битни време и простор, није Херцеговина имала потенцијал да попуни друге регије, него они родови који су исељени у друге регије су се временом намножили у тим регијама. Теоретски, пре исељавања из Херцеговине, тамо није морало ни бити много више становника него што је данас (али када је то било и колико је времена протекло од насељавања у новим регијама? Не може се број родова исељених из Херцеговине у регијама у које су се иселили изједначити са бројем становника Херцеговине напр. 300 година пре тога. Плус, вероватно су у новим срединама имали већи потенцијал за демографско ширење него у матици одакле су пореклом, па се сад питаш "колики је демографски потенцијал" то могла да има Херцеговина пре исељавања, када има толико потомака исељеника ван Херцеговине?)
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 01:16:09 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #28 послато: Јануар 01, 2023, 01:24:48 пре подне »
Плус, вероватно су у новим срединама имали већи потенцијал за демографско ширење него у матици одакле су пореклом, па се сад питаш "колики је демографски потенцијал" то могла да има Херцеговина пре исељавања, када има толико потомака исељеника ван Херцеговине?)
Пример: вероватно је данас можда 95% (можда и више) Никшића ван матице, а свега 5% (или мање) у матици (иако их је некада 100% било у матици, али када и у ком броју?). Тако је и за друге херцеговачке родове који су се исељавали
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 01:27:21 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #29 послато: Јануар 01, 2023, 02:36:12 пре подне »
Ни данас, а ни икада раније, Херцеговина није имала толики демографски потенцијал и величину да попуни друге регије, а да се више пута не насели новим становништвом. Пре свега, биће реч о кружном и повратном кретању једног истог становништва на тромеђи.
Тако је, незнам зашто та теза не погодује устаљеном мишљењу али ће и то доћи на своје. Исто тако како је слуђени народ тумаро од немила до недрага у религијском опсегу исто тако је тумаро и у географском и трудио се да остане у ономе што му је био дио спознаје а када то није успио да учини срећу је тражио удаљенијом миграцијом.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #30 послато: Јануар 01, 2023, 03:20:29 пре подне »
Није ми баш јасно о чему вас двојица причате (можда је у мени проблем, не спорим). Војводина је једна од најнасељенијих регија, а не знам баш да су из Војводине колонизовали суседне крајеве, једино су кроз историју "примали". И примаће и даље Црногорце, Херцеговце и Крајишнике, иако је густо насељена.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #31 послато: Јануар 01, 2023, 04:01:41 пре подне »
Прво, треба да се схвати Дарвинова теорија еволуције, да само најјачи и најспособнији опстају. Та биолошка одредница се даље надовезује на географију, тј. да су у увек људи са планина потискивали оне у низији из простог разлога што су способнији и агресивнији. Множе се, не могу да исхране своје породице и шире се на подручја у којима људи живе у изобиљу у односу на њих (иако то није ништа специјално). Бројност уопште није битна, као што је био случај код Викинга који су харали Европом уздуж и попреко, са незнатним бројем људи. И да се вратимо на Турке...они освајају територије према западу, Хрвати чакавци гмиле на све стране, само да их не дочекају, а онда Турци кажу: "Ево Срби, браћо мила, на западу остала празна поља, само их населите са вашом стоком (претежно овцама) да не пропада земља. Тако су насељени западни српски крајеви. Неки се можда неће сложити са мном, иако сам пласирао епску причу. Драже им је племе Гламочана од стољећа седмог.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #32 послато: Јануар 01, 2023, 12:38:19 поподне »
Прво, треба да се схвати Дарвинова теорија еволуције, да само најјачи и најспособнији опстају. Та биолошка одредница се даље надовезује на географију, тј. да су у увек људи са планина потискивали оне у низији из простог разлога што су способнији и агресивнији. Множе се, не могу да исхране своје породице и шире се на подручја у којима људи живе у изобиљу у односу на њих (иако то није ништа специјално). Бројност уопште није битна, као што је био случај код Викинга који су харали Европом уздуж и попреко, са незнатним бројем људи. И да се вратимо на Турке...они освајају територије према западу, Хрвати чакавци гмиле на све стране, само да их не дочекају, а онда Турци кажу: "Ево Срби, браћо мила, на западу остала празна поља, само их населите са вашом стоком (претежно овцама) да не пропада земља. Тако су насељени западни српски крајеви. Неки се можда неће сложити са мном, иако сам пласирао епску причу. Драже им је племе Гламочана од стољећа седмог.
Поприлично се слажем са Вашом "епском причом",помјерања од плодних равница сјеверне Македоније и Косова и Метохије на правац у ком је све рђаво , сем нешто пашнјака , ако и њих има.Значи сеобе иду прекп Црне горе,Херцеговине,Далмацијом све до кршне Лике.Имовина коју имају племена су искључиво стока и примитивни лични алат,који им на мјестима на којим нема обрадивог земљишта ,воде и сл не омогућава развој, дапаче већи број мушких потомака уситнјава и оно мало што имају и наравно да се покрећу за мјестом гдје могу да се прехрана (први и најзначајнији интерес).Зато не чуди прелазак из "уређеног" млетачког друштва у Далмацији у "дивљи запад" османског царства-садашнја Босанска Крајина.Што се тиче лично Ваше хапло групе и везе са Гламочанима,Дрварчанима и сл. то су презимена која су прешла правцем западно од Динаре,кроз Преодац према Унцу и Гламочу или западније кроз Срб у бјељајско поље.Становништво Горњљег гламочког поља је насељавано линијом источно од Динаре ,односно преко Ливна,Купреса.Појединачни случајеви су могући дотле да нема рјешенја за порекло порпдице (лични примјер ,моји су око 1780 сигурно били Милошевићи, због неког догађаја са локалним Турцима-наводно убиство ,попаљени, побијени,преживјели побјегли преко границе у Далмацију,на њихово мјесто бег преселио Шавије из Вагана-и данас су ту.Моји се послије вратили на нову позицију -садашње Рељино село и до данас смо од тада Црнчевићи).Нигдје не нађе фамозне Милошевиће по Босанској крајини  или Херцеговини,Далмацији , а да им је хапло група као моја.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #33 послато: Јануар 01, 2023, 12:38:40 поподне »
Прво, треба да се схвати Дарвинова теорија еволуције, да само најјачи и најспособнији опстају. Та биолошка одредница се даље надовезује на географију, тј. да су у увек људи са планина потискивали оне у низији из простог разлога што су способнији и агресивнији. Множе се, не могу да исхране своје породице и шире се на подручја у којима људи живе у изобиљу у односу на њих (иако то није ништа специјално). Бројност уопште није битна, као што је био случај код Викинга који су харали Европом уздуж и попреко, са незнатним бројем људи. И да се вратимо на Турке...они освајају територије према западу, Хрвати чакавци гмиле на све стране, само да их не дочекају, а онда Турци кажу: "Ево Срби, браћо мила, на западу остала празна поља, само их населите са вашом стоком (претежно овцама) да не пропада земља. Тако су насељени западни српски крајеви. Неки се можда неће сложити са мном, иако сам пласирао епску причу. Драже им је племе Гламочана од стољећа седмог.
Добра ти ова епика,пробај нешто у десетерцу😊 Него биће да су Турци рекли Власима да поћерају себе и овце на те опустјеле предјеле и тако се они скрасише ту. Још једна ствар, не баве се људи ваљда овим осећања ради и шта је коме и колико драго и мило него ваљда да нешто сазнају,науче,помогну можда у расветљавању историје наших народа и народности😊Срећна нова!!!

Ван мреже Jovo79

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 72
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #34 послато: Јануар 01, 2023, 01:05:40 поподне »
Нема никаквог кружења ако Турци назаустављиво напредују према западу и потискују становништво. Може бити само у правцу силе потиска.

По тој логици данашњи Херцеговци нису Херцеговци.

Тако је, незнам зашто та теза не погодује устаљеном мишљењу али ће и то доћи на своје. Исто тако како је слуђени народ тумаро од немила до недрага у религијском опсегу исто тако је тумаро и у географском и трудио се да остане у ономе што му је био дио спознаје а када то није успио да учини срећу је тражио удаљенијом миграцијом.

Слажемо се.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #35 послато: Јануар 01, 2023, 01:12:23 поподне »
Да заборавимо ову епику и миграције Срба из Херцеговине, јер би требало онда да се пребацимо на другу тему и наставимо тамо. Иницијално је била прича о миграцијама Гламоч-Далмација или обрнуто, у вези са резултатом Красића. Недавно сам наишао на стари новински чланак у којем је неко превео извештај млетачког провидура сенату, сад не знам баш из које године. Углавном, између осталог каже да становништво које је доведено с турске територије у Далмацију има проблеме са испашом стоке, јер нема довољно траве, и да зато одлазе преко границе у Турску. Да то власти знају и да је то кршење закона, али да се праве као да не виде, па све остаје ствар договора Морлака са Турцима, тј. часте их поклонима. Практично је веза ових подручја стално постојала.

Ван мреже Фубуки

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #36 послато: Јануар 01, 2023, 03:09:42 поподне »
Народ у Крајини иначе не пати од комплекса да морају бити староседеоци, као неки. Већина Гламочана врло добро зна када и одакле су се доселили и то радо каже, а они који не знају се запитају и желели би да знају. Тужан изузетак је Никић и неколицина људи које је завео својом причом о некаквим Гламочанима од 7. века. Он и у селу Поткрај види континуитет од средњег века, када се зна да оно није постојало до пред крај 19. века (Нема га на Аустријској карти из 1878), када се ту из Ђуличана населио Перо Радоја са супругом Стеванијом Смиљанић и децом. У исто су време, можда мало пре или касније, дошле Келаве из Далмације и Римци из Ливањског поља, и ето села.
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 03:13:41 поподне Фубуки »

Ван мреже sbk

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 38
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #37 послато: Јануар 03, 2023, 05:02:22 поподне »
Дискусија се распламсала на тему времена и правца миграција Гламоч - Далмација, а нико да ми одговори на молбу (била је упућена drajver-у али и свима са "Порекла) да ми кажу колико је Красић из Биличића близак презимењаку из Шешковаца код Лакташа који је I2 > I-Y218167 и слави Игњатијевдан и да ли постоји макар мала шанса да се ради о истој породици/роду?

Као прилог претходној расправи, један детаљ са теме (Босанци у аустријској војсци тијеком Дубичког рата): у списку који је поставио "Pavo" о извештајима преласка на аустријску страну, поред места Клишевић и Голубић Католички код Бихаћа, ту су и два гламочка села: Стекеровци и Поповићи, а у овом другом на списку је и Szimo Krasich (Симо Красић, Шиме Красић?):

Selo Popovići kod Glamoča, 1788. godine
Bojan Lovre
Stephan Jellich
Paval Ivich
Mihailo Jellich
Jovan Ninkovich
Szimo Krasich
Dmitar Ivich
Stevan Ivich
Jovo Jagodich
Rade Scharmacz
German Liubissich
Konstantin Millassinovich
Petar Millassinovich
Lazo Millassinovich
Juray Travar
Illia Travar
Petar Szerdich
Gavran Germann
Spika Banich

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #38 послато: Јануар 03, 2023, 05:09:12 поподне »
Дискусија се распламсала на тему времена и правца миграција Гламоч - Далмација, а нико да ми одговори на молбу (била је упућена drajver-у али и свима са "Порекла) да ми кажу колико је Красић из Биличића близак презимењаку из Шешковаца код Лакташа који је I2 > I-Y218167 и слави Игњатијевдан и да ли постоји макар мала шанса да се ради о истој породици/роду?

Као прилог претходној расправи, један детаљ са теме (Босанци у аустријској војсци тијеком Дубичког рата): у списку који је поставио "Pavo" о извештајима преласка на аустријску страну, поред места Клишевић и Голубић Католички код Бихаћа, ту су и два гламочка села: Стекеровци и Поповићи, а у овом другом на списку је и Szimo Krasich (Симо Красић, Шиме Красић?):

Selo Popovići kod Glamoča, 1788. godine
Bojan Lovre
Stephan Jellich
Paval Ivich
Mihailo Jellich
Jovan Ninkovich
Szimo Krasich
Dmitar Ivich
Stevan Ivich
Jovo Jagodich
Rade Scharmacz
German Liubissich
Konstantin Millassinovich
Petar Millassinovich
Lazo Millassinovich
Juray Travar
Illia Travar
Petar Szerdich
Gavran Germann
Spika Banich
Разликују се 11 маркера на 23, тако да немају везе један с другим.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Одговор #39 послато: Јануар 03, 2023, 05:22:16 поподне »
Дискусија се распламсала на тему времена и правца миграција Гламоч - Далмација, а нико да ми одговори на молбу (била је упућена drajver-у али и свима са "Порекла) да ми кажу колико је Красић из Биличића близак презимењаку из Шешковаца код Лакташа који је I2 > I-Y218167 и слави Игњатијевдан и да ли постоји макар мала шанса да се ради о истој породици/роду?

Нисам видио питање у великом броју постова. Као што помену Exiled, превелик број разлика у маркерима да би имали ближу везу. Рекао бих да шанса не постоји или је сасвим минимална.