Аутор Тема: Бранковићи  (Прочитано 16660 пута)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бранковићи
« Одговор #60 послато: Април 21, 2021, 07:06:00 поподне »
Можда припадају нека братства, из мог се само један тестирао и резултат је И2А.
Иначе није ми јасно како људи тако олако изводе закључке одакле је неко дошао прије више хиљада година.
Зна се да је дио Братоножића илирског поријекла. Урадићу днк тест.
Нема мјеста нејасноћама, о томе се и овдје ради. Дај да утврдимо чеговић је Брато а после ће бити лаганица...

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Бранковићи
« Одговор #61 послато: Април 21, 2021, 07:57:32 поподне »
Можда припадају нека братства, из мог се само један тестирао и резултат је И2А.

У нашој евиденцији немамо ниједног тестираног из Братоножића који припада хаплогрупи I2. Да није то можда неки исељеник који има предање о пореклу из Братоножића?

Иначе није ми јасно како људи тако олако изводе закључке одакле је неко дошао прије више хиљада година.

Нико није дошао до закључка одакле су се доселили Братоножићи, већ само којој хаплогрупи припадају. За то имамо потврду у већем броју резултата.

Ван мреже Братоножић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Бранковићи
« Одговор #62 послато: Април 21, 2021, 09:02:51 поподне »
Колико је тестираних са Q резултатом ?
Братоножићи су и нека братства за која се вјерује да су старосједиоци и да нису род. А генерално се дијеле на Братове потомке и Лутовце. Ја спадам у братове потомке, а даље у Прогове и презимењак из Далмације који има овај резултат I2 > I-PH908. Поуздано се зна да је дио братства преселио у Пиву и Херцеговину, али смо сви од истога претка.

Ван мреже Братоножић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Бранковићи
« Одговор #63 послато: Април 21, 2021, 09:08:09 поподне »
Данас је извјесно и поријекло Шћепана Малог(Растислав Петровић). А потписао се као Јован Стефанов Баљевић  братоножић - албан.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Бранковићи
« Одговор #64 послато: Април 21, 2021, 10:05:19 поподне »
Колико је тестираних са Q резултатом ?
Братоножићи су и нека братства за која се вјерује да су старосједиоци и да нису род. А генерално се дијеле на Братове потомке и Лутовце. Ја спадам у братове потомке, а даље у Прогове и презимењак из Далмације који има овај резултат I2 > I-PH908. Поуздано се зна да је дио братства преселио у Пиву и Херцеговину, али смо сви од истога претка.

У самим Братоножићима су присутна три генетичка рода, што је у складу и са предањима.
1. Братоножићи (Братови потомци) - грана Q-BZ3000. У матици су тестирани Чађеновићи, Дармановићи и још једно братство од Балевића чији резултат није јаван.
2. Лутовци - грана R1b-FT49714: У матици су тестирани Кркељићи.
3. Букумири - грана R1b-Y87891: У матици су тестирани Лаловићи.
Ови резултати су потврђени и резултатима појединих исељеника који према предањима потичу од ова три рода.

Ја спадам у братове потомке, а даље у Прогове и презимењак из Далмације који има овај резултат I2 > I-PH908. Поуздано се зна да је дио братства преселио у Пиву и Херцеговину, али смо сви од истога претка.

Дакле, у питању је наводни исељеник из Братоножића, као што сам и очекивао... Поздравите презимењака из Далмације који "поуздано" зна одакле потиче и реците му да му предање ипак није тачно пошто Прогоновићи припадају хаплогрупи Q.

Ван мреже Братоножић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Бранковићи
« Одговор #65 послато: Април 21, 2021, 10:26:04 поподне »
Како онда Лаловићи старосједиоци и Лутовци досељеници припадају истој хаплогрупи ?
Дармановиће сам баш тражио прије неки дан и није било резултата.

На гуглу сам видио да је Е хаплогрупа којој рекосте да припадају Васојевићи из Африке.
Зар то није превише нереално ?



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Бранковићи
« Одговор #66 послато: Април 21, 2021, 10:51:41 поподне »
Како онда Лаловићи старосједиоци и Лутовци досељеници припадају истој хаплогрупи ?
Дармановиће сам баш тражио прије неки дан и није било резултата.

На гуглу сам видио да је Е хаплогрупа којој рекосте да припадају Васојевићи из Африке.
Зар то није превише нереално ?

Свака вам част на храбрости. За овако улетање у расправу са овлаш знањем покупљеним с погледом на наслове из једне гугл претраге заиста је потребна велика храброст.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Братоножић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Бранковићи
« Одговор #67 послато: Април 21, 2021, 11:20:12 поподне »
 Поштовани,

Дати ћете дозволит да и ми нешто о нама самима знамо.
Не знам како дођосте на гугл претрагу, претрага је била Е хаплогрупа јер не знам напамет која је са којег краја свијета стигла :)


На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Бранковићи
« Одговор #68 послато: Април 22, 2021, 02:47:01 пре подне »
Како онда Лаловићи старосједиоци и Лутовци досељеници припадају истој хаплогрупи ?

Припадају истој хаплогрупи, али им је заједнички предак живео пре више од 1400 година. Дакле, ради се о два различита рода која су се стицајем околности нашла на истом простору. Овде је генетичко стабло:
https://www.yfull.com/tree/R-Z2705/

На гуглу сам видио да је Е хаплогрупа којој рекосте да припадају Васојевићи из Африке.
Зар то није превише нереално ?

Није нереално. Грана Е-V13 којој припадају Васојевићи је присутна на Балкану преко 4000 година.

Ван мреже Братоножић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Бранковићи
« Одговор #69 послато: Април 22, 2021, 05:03:52 поподне »
Ево да видимо кад буде више резултата.
Али прије 4000 година је дошла из африке ако је ово по гуглу тачно а ми јевреји :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Бранковићи
« Одговор #70 послато: Април 22, 2021, 05:25:49 поподне »
Ево да видимо кад буде више резултата.
Али прије 4000 година је дошла из африке ако је ово по гуглу тачно а ми јевреји :)
Кад се будеш тестирао, знаћеш одакле је твоја грана (не треба ти више резултата, доста ти је твој да би сазнао прапорекло твоје гране)

Ван мреже Братоножић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Бранковићи
« Одговор #71 послато: Април 23, 2021, 04:06:51 поподне »
Наравно, тестираћемо се. Него мене више историја занима.
Волио бих да чујем коментар на овај резултат

 Балевић Никољдан БрдаОрах/БеранеI2 > I-Y3120

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Бранковићи
« Одговор #72 послато: Април 23, 2021, 04:28:22 поподне »
Наравно, тестираћемо се. Него мене више историја занима.
Волио бих да чујем коментар на овај резултат

 Балевић Никољдан БрдаОрах/БеранеI2 > I-Y3120
Лепа грана, баш лепа , баш онако лепа и сам јој припадам али је много стара, баш баш стара🙂 Мора мало дубље да се зађе...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Бранковићи
« Одговор #73 послато: Април 23, 2021, 05:04:11 поподне »
Наравно, тестираћемо се. Него мене више историја занима.
Волио бих да чујем коментар на овај резултат

 Балевић Никољдан БрдаОрах/БеранеI2 > I-Y3120

На том нивоу информације може се једино рећи да им је предак на Балкан дошао са сеобама Словена. Мада, чак ни то није сасвим сигурно ако је нека од ређих подграна.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бранковићи
« Одговор #74 послато: Јун 29, 2022, 05:07:45 поподне »
Волио бих да чујем коментар на овај резултат

Балевић Никољдан БрдаОрах/БеранеI2 > I-Y3120

Један закаснели коментар (нисам видео овај пост):

Ради се о Балевићима из Ораха у Шекулару. Они имају предање да им је предак од братоношких Балевића, у Шекулар дошао у 18. веку. С обзиром на немирна времена у која се тај предак склонио у Шекулар, упитно је одакле је био и да ли је био Братоножић. У племенском смислу сигурно није. Нити у Братоножићима има утврђене хаплогрупе овог шекуларског Балевића. Презиме Балевић не можемо везивати искључиво за братоношке Балевиће, оно долази од надимка Бале. Са друге стране, можда је тај дошљак хтео себи дати на значају приликом досељења у Шекулар, те се представио као огранак знаменитог братоношког братства. Има разних могућности, али ово свакако није релевантан резултат за братоношке Балевиће.
"Наша мука ваља за причешћа"