Аутор Тема: Лужички Срби  (Прочитано 52360 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Лужички Срби
« Одговор #240 послато: Јун 28, 2022, 04:03:57 поподне »
Чекај човече, учини ми се да су ово српске заставе, али свеједно визуелно слична варијација. Не могу сада да трагам, да ли се поклапају са заставом неке од словенских земаља?
То је њихова застава, плаво,црвено и бело. Само они имају ту заставу

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Лужички Срби
« Одговор #241 послато: Јун 28, 2022, 11:22:54 поподне »
немој неко мој "балканизам" да ми помеша са старијим опредељењем! Лужички Срби немају "мерак", али имају име старије од "мерака" :)  (мада им фали то, али се слажем са црном заставом на првој слици)...можда им треба мало инструкција да би се повезали са балканским именицима  8) Али по сликама, не...они знају како се зову, ако је то њима довољно, и нама је...а на нама је да успоставимо контакт (јер су они јунаци самим тим што држе назив преко 1000 година, и без подршке већинског дела истоименог народа, на другом крају Европе)
ја сам се једно време заносио тиме да остварим контакт са некима од њих. На немачком језику. Успео сам да поразговарам са једним човеком који је онако прилично опуштен и отворен, и који ми је рекао да су Лужички Срби по менталитету у ствари класични протестантски Немци из малих средина, затворени према свима и неповерљиви и некомуникативни.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Лужички Срби
« Одговор #242 послато: Јун 29, 2022, 01:40:46 пре подне »
ја сам се једно време заносио тиме да остварим контакт са некима од њих. На немачком језику. Успео сам да поразговарам са једним човеком који је онако прилично опуштен и отворен, и који ми је рекао да су Лужички Срби по менталитету у ствари класични протестантски Немци из малих средина, затворени према свима и неповерљиви и некомуникативни.
Зато нам треба више конекције, да их трансформишемо од "српских амиша" у српске Србе  :D (мада то је тешко, протестантизам је јака традиција светоназорска). Ма, нек се зову нашима и све најбоље :) (навијам за њих да што боље прођу у фудбалу на "еуропеади" која се одржава у Корушкој ове године (такмичење регија))
« Последња измена: Јун 29, 2022, 01:48:40 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Лужички Срби
« Одговор #243 послато: Јун 29, 2022, 04:19:25 поподне »
ја сам се једно време заносио тиме да остварим контакт са некима од њих. На немачком језику. Успео сам да поразговарам са једним човеком који је онако прилично опуштен и отворен, и који ми је рекао да су Лужички Срби по менталитету у ствари класични протестантски Немци из малих средина, затворени према свима и неповерљиви и некомуникативни.

Ја сам својевремено имао контакт са Домовином и они су чак тада позвали једно српско удружење из Аустрије на њухову годишњу манифестацију али традиционална балканско-српска (не)организација је довела до тога да се тамо не оде.

Што се тиче ментзалитета и затворености, то није одлика само Лужичких Срба, већ генерално свих малих етничких заједница које су окружене једном доминантно већом и језички и културолошки мање или више другачијом заједницом. Таква искуства имам из Жумберка, из Беле Крајине, из Мађарске, а слично сам читао и за словеначку мањину у Италији и Аустрији. То је једноставно нека врста одбрамбеног механизма према странцима.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Лужички Срби
« Одговор #244 послато: Август 12, 2022, 02:09:52 поподне »
Posto sam bio u Budisinu tj. Bautzenu na nemackom,



Mogu reci da se ponasaju normalno. Da su se nesto posebno odusevili kada su culi da sam iz Srbije, nisu, ali odryavaju veze sa ostalim oklnim slovenskim narodima poput Poljaka  Ceha redovno. Redovno im dolaze KUD u posetu i imaju manifestacije. To sto je Srbija takva kakva jeste pa nikog ne salje tamo to je problem Srbije.



Posetio sam muzej Luzickih Srba. I nas pominju pod njihovim imenom-Serbja ali za nas kazu da smo Juzni Serbja.





Putovao sam malo i od Budisina prema Gerlicu, ceo taj kraj je nakada bio Luzicks Srbija.
Ja sam dosao iz pravca Drezdena.
Kraj je brdovit, nije planinski ali je brdovit sa gustom sumom.

AKo zelite jos slika ili prica i neke slikje sa ostrva Rügen na Baltiku gde je bila cuvena Arkona. mogu da stavim kada nadjem vremena.

Jezik im nije bas indentican sa poljskim i ceskim, mislim da je vise neka varijanta srpskog prema slovenackom.
« Последња измена: Август 12, 2022, 02:12:25 поподне Sirius »

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Лужички Срби
« Одговор #245 послато: Август 12, 2022, 06:06:29 поподне »
Жилав народ, опстати у мора Германа је епски подвиг.  Штета што су наши међусобни  контакти на нивоу личног интересовања.

Ван мреже Бранкова

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 43
Одг: Лужички Срби
« Одговор #246 послато: Август 14, 2022, 07:14:34 поподне »

Од наведених племена , за које се каже да немају подударних имена или племенских назива на Балкану, ипак има једно.
Топоними назива Лупоглав и Лупоглаво постоје на више места , у Хрватској, БиХ и Србији.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Лужички Срби
« Одговор #247 послато: Мај 23, 2023, 03:29:45 поподне »
Чешки документарац о Лужичким Србима.

<a href="https://www.youtube.com/v/yyhdPTESGew&amp;t=76s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/yyhdPTESGew&amp;t=76s</a>

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Лужички Срби
« Одговор #248 послато: Јул 15, 2023, 01:06:36 пре подне »
ја сам се једно време заносио тиме да остварим контакт са некима од њих. На немачком језику. Успео сам да поразговарам са једним човеком који је онако прилично опуштен и отворен, и који ми је рекао да су Лужички Срби по менталитету у ствари класични протестантски Немци из малих средина, затворени према свима и неповерљиви и некомуникативни.
Данас (односно већ јуче) сам присуствовао великој фешти, организованој од стране фирме, где се скупило пар хиљада људи, уз јело, пиће и опуштену атмосферу. У нашој хијерархији, изнад нас, имамо колегу који се презива Kreč, са све Č на крају презимена.Увек сам се питао одакле је односно које му је порекло. Био сам убеђен да је Чех. Ја и колега који је полу Африканац а пола Србин (и који одлично говори српски), седели смо, кад је поред нас сео и наш надређени са презименом Креч. Повела се прича о томе одакле је он, јер нам је чудно да на крају презимена има слово Č уместо класичног немачког tsch. На наше питање одакле потиче и зашто има баш слово Č у презимену, човек нам одговори да је његов деда по очевој линији био Сорб односно Лужички Србин. Дакле не прадеда или чукундеда, већ деда, али да он није Сорб него Немац. Ту смо се ми нашалили и рекли како је он наш и како имамо нашег човека у вишим инстанцама у фирми, јер као ми смо Срби а он је Сорб. Човек је неформалан и опуштен, и супер смо се испричали, али њему је тема порекла и Сорба отприлике на нивоу неких занимљивости, и потпуно му је то неважно.Он је иначе први Лужички Србин кога сам упознао уживо. Иако то није. Толико о Лужичким Србима.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Лужички Срби
« Одговор #249 послато: Јул 15, 2023, 11:39:21 поподне »
Данас (односно већ јуче) сам присуствовао великој фешти, организованој од стране фирме, где се скупило пар хиљада људи, уз јело, пиће и опуштену атмосферу. У нашој хијерархији, изнад нас, имамо колегу који се презива Kreč, са све Č на крају презимена.Увек сам се питао одакле је односно које му је порекло. Био сам убеђен да је Чех. Ја и колега који је полу Африканац а пола Србин (и који одлично говори српски), седели смо, кад је поред нас сео и наш надређени са презименом Креч. Повела се прича о томе одакле је он, јер нам је чудно да на крају презимена има слово Č уместо класичног немачког tsch. На наше питање одакле потиче и зашто има баш слово Č у презимену, човек нам одговори да је његов деда по очевој линији био Сорб односно Лужички Србин. Дакле не прадеда или чукундеда, већ деда, али да он није Сорб него Немац. Ту смо се ми нашалили и рекли како је он наш и како имамо нашег човека у вишим инстанцама у фирми, јер као ми смо Срби а он је Сорб. Човек је неформалан и опуштен, и супер смо се испричали, али њему је тема порекла и Сорба отприлике на нивоу неких занимљивости, и потпуно му је то неважно.Он је иначе први Лужички Србин кога сам упознао уживо. Иако то није. Толико о Лужичким Србима.

Ја имам родицу, којој је отац Хрват Сплићанин а мати Србкиња, али она (родица) носи њемачко име и говори њемачки и понаша се као њемица, јер ју је васпитало њемачко училиште; оно мало нашега језика што зна, зна као четверогодишње дијете и за њим не хаје.

Знам баку која је пуна гордости причала о том да је она Wendin из Олденбурга и рођена у вендском селу. Но у њеном схватању Венди су раздио Њемаца и она зна само њемачки језик.

Србин јеси док србску ријеч користиш. Толика је важност ријечи.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Лужички Срби
« Одговор #250 послато: Јул 24, 2023, 12:09:29 поподне »
Данас (односно већ јуче) сам присуствовао великој фешти, организованој од стране фирме, где се скупило пар хиљада људи, уз јело, пиће и опуштену атмосферу. У нашој хијерархији, изнад нас, имамо колегу који се презива Kreč, са све Č на крају презимена.Увек сам се питао одакле је односно које му је порекло. Био сам убеђен да је Чех. Ја и колега који је полу Африканац а пола Србин (и који одлично говори српски), седели смо, кад је поред нас сео и наш надређени са презименом Креч. Повела се прича о томе одакле је он, јер нам је чудно да на крају презимена има слово Č уместо класичног немачког tsch. На наше питање одакле потиче и зашто има баш слово Č у презимену, човек нам одговори да је његов деда по очевој линији био Сорб односно Лужички Србин. Дакле не прадеда или чукундеда, већ деда, али да он није Сорб него Немац. Ту смо се ми нашалили и рекли како је он наш и како имамо нашег човека у вишим инстанцама у фирми, јер као ми смо Срби а он је Сорб. Човек је неформалан и опуштен, и супер смо се испричали, али њему је тема порекла и Сорба отприлике на нивоу неких занимљивости, и потпуно му је то неважно.Он је иначе први Лужички Србин кога сам упознао уживо. Иако то није. Толико о Лужичким Србима.

Таквих примера има јако доста и у Аустрији и у Источној Немачкој. Презимена са č, али наравно још више у облику -tsch, -ch, -cs, међутим чињеница је да већину људи прича о њиховом пореклу не занима, или их максимално занима тако као занимљивост и ништа више од тога. То је у већини народа тако, независно од припадности народу јер људи једностасвно живе "ту и сада" и не занима их шта је било пре 200-300 година. На крају крајева то је и разумљиво и не неки начин природно, јер када би се свако занимао тиме, не би нам требала наука и научници попут историчара, етнолога,  итд. :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Лужички Срби
« Одговор #251 послато: Октобар 05, 2023, 08:23:41 пре подне »
Лидер највеће опозиционе странке у Немачкој "Алтернатива за Немачку", Тино Крупала, је Лужички Србин, из Беле Воде (Горња Лужица)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tino_Chrupalla
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wei%C3%9Fwasser
« Последња измена: Октобар 05, 2023, 08:27:24 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Лужички Срби
« Одговор #252 послато: Октобар 10, 2023, 03:15:41 поподне »
У Пољској постоји презиме Chrupała. Засигурно је словенског порекла, а да ли пољског или лужичко-српског... Ко ће знати :)