Аутор Тема: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?  (Прочитано 98645 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #140 послато: Јул 11, 2016, 10:49:29 пре подне »
Они крајишки, колико видим, јесу.
Михић, Мирило, Глумац:
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DN
  Михић је Херцеговачки. Они сем мало садње дувана земљу нису обрађивали. Само номадско сточарење.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #141 послато: Јул 11, 2016, 11:22:54 пре подне »
  Михић је Херцеговачки. Они сем мало садње дувана земљу нису обрађивали. Само номадско сточарење.

То а пропо оне опаске да су ДН земљорадници, а ДС сточари?
Мислим да то нема везе са животом.

Ево, моје братство је ДН, па се земљорадњом нико није бавио, што је и логично, с обзиром у каквим природним условима живели. Вероватно исто важи и за Михиће.
А, рецимо, у мом завичају можда и можеш нешто да засадиш, неку кртолу или хељду (па, и то се изузетно ретко радило), а имамо крајеве где доминирају неке друге ХГ, попут Старе Црне Горе (ДС, Е, Р1б), где су људи од крша отимали мале комаде земље, ограђивали их каменим зидовима, неговали, само да би нешто могли да засаде или засеју. Је л то доказује онда да су они склонији земљорадњи? Не, него глад и беда терају људе да се довијају... Ови моји су барем стоке увек имали у изобиљу, па су могли да трампе за брашно и друге земљорадничке производе.

Читао сам негде неко мишљење како се у словенском свету склоност земљорадњи више везује за Р1а, а сточарство за динарик. Каже тамо да то потврђује и чињеница да у матици у којој је експандирао динарик - Полесје, постоје сви неопходни услови за земљорадњу, али да нема трагова истој, већ се народ бавио сточарством. Можда је, чак, неко о томе и на нашем форуму писао...?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #142 послато: Јул 11, 2016, 12:11:00 поподне »
То а пропо оне опаске да су ДН земљорадници, а ДС сточари?
Мислим да то нема везе са животом.

Ево, моје братство је ДН, па се земљорадњом нико није бавио, што је и логично, с обзиром у каквим природним условима живели. Вероватно исто важи и за Михиће.
А, рецимо, у мом завичају можда и можеш нешто да засадиш, неку кртолу или хељду (па, и то се изузетно ретко радило), а имамо крајеве где доминирају неке друге ХГ, попут Старе Црне Горе (ДС, Е, Р1б), где су људи од крша отимали мале комаде земље, ограђивали их каменим зидовима, неговали, само да би нешто могли да засаде или засеју. Је л то доказује онда да су они склонији земљорадњи? Не, него глад и беда терају људе да се довијају... Ови моји су барем стоке увек имали у изобиљу, па су могли да трампе за брашно и друге земљорадничке производе.

Читао сам негде неко мишљење како се у словенском свету склоност земљорадњи више везује за Р1а, а сточарство за динарик. Каже тамо да то потврђује и чињеница да у матици у којој је експандирао динарик - Полесје, постоје сви неопходни услови за земљорадњу, али да нема трагова истој, већ се народ бавио сточарством. Можда је, чак, неко о томе и на нашем форуму писао...?
Још ако Бурмази испану Р1а онда ће то бити обарање свих сточарско-земљорадничко-брђанскои србљачких теорија. Мислим да овај термин Србљак, у горњој Херцеговини означава сточаре који не иду периодична сточарска кретања, али нисам скроз сигуран.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #143 послато: Јул 11, 2016, 12:51:12 поподне »
Још ако Бурмази испану Р1а онда ће то бити обарање свих сточарско-земљорадничко-брђанскои србљачких теорија. Мислим да овај термин Србљак, у горњој Херцеговини означава сточаре који не иду периодична сточарска кретања, али нисам скроз сигуран.

Имамо оног једног тестираног Бурмазовића Р1а, мислим да би то могао бити наговештај  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #144 послато: Јул 11, 2016, 01:22:26 поподне »
  Михић је Херцеговачки. Они сем мало садње дувана земљу нису обрађивали. Само номадско сточарење.

Postoje dva Mihića, jedan iz Lokava u Dubravi (I2a1b DN) i jedan iz Poplata (J1c)

http://www.poreklo.rs/2016/02/20/poreklo-prezimena-mihic/

Što se tiče Burmaza, mislim da bi makar neko od njih mogao biti J1c. Baš me zanima da li sam u pravu

(A, iskreno, sve mi se nešto mota da bi i Šešelji mogli biti J1c   ;))

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #145 послато: Јул 11, 2016, 01:29:29 поподне »
Postoje dva Mihića, jedan iz Lokava u Dubravi (I2a1b DN) i jedan iz Poplata (J1c)

http://www.poreklo.rs/2016/02/20/poreklo-prezimena-mihic/

Što se tiče Burmaza, mislim da bi makar neko od njih mogao biti J1c. Baš me zanima da li sam u pravu

(A, iskreno, sve mi se nešto mota da bi i Šešelji mogli biti J1c   ;))
Тај из Локава припада мириловићким родовима, барем према предању. Највише их је било на Банчићима, а било их је у Чавшу. Тај са Поплата је вјероватно старосједилац и има шансе да припада Бурмазима. Треба упратити Кучинаре и Пешуте са Херцеговачког ДНК пројекта. Могуће да нам ствари буду јасније после готових тестова. Бурмази су били широко распрострњено племе на подручју љубињског и столачког краја и готово је немогуће да нису оставили генетског трага на овим просторима.

Jelic

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #146 послато: Јул 11, 2016, 02:08:08 поподне »

A, iskreno, sve mi se nešto mota da bi i Šešelji mogli biti J1c

Они ће пре бити динарик југ,због предања о пореклу из Роваца. :)

Потенцијални Ј1c из херцеговачког ДНК пројекта је по мени овај :

24. Бодирога, Бодироге (Требиње), Аранђеловдан

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #147 послато: Јул 11, 2016, 04:38:27 поподне »
Тај из Локава припада мириловићким родовима, барем према предању. Највише их је било на Банчићима, а било их је у Чавшу. Тај са Поплата је вјероватно старосједилац и има шансе да припада Бурмазима. Треба упратити Кучинаре и Пешуте са Херцеговачког ДНК пројекта. Могуће да нам ствари буду јасније после готових тестова. Бурмази су били широко распрострњено племе на подручју љубињског и столачког краја и готово је немогуће да нису оставили генетског трага на овим просторима.

Baš zbog te veličine nešto sumnjam da su Burmazi genetski jedinstvena grupa. Opet, sa druge strane, baš najveća srpka plemena Vasojevići i Kuči pokazali su se kao jedinstvene grupe, U svakom slučaju mislim da će rezultati biti zanimljivi. Hvala na upućivanju na porodice povezane sa Burmazima. Pešuta ima i na Baniji, dosta svetli ljudi, pravi slavenski tipovi.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #148 послато: Јул 11, 2016, 04:41:04 поподне »
Они ће пре бити динарик југ,због предања о пореклу из Роваца. :)

Потенцијални Ј1c из херцеговачког ДНК пројекта је по мени овај :

24. Бодирога, Бодироге (Требиње), Аранђеловдан

Ne znam, mislim da je ta priča o seobi iz Rovaca samo pokušaj povezvanja sa nekim jačim crnogorskim plemenom. Čini mi se da sam negde čitao da je Šešelj svoje poreklo povezivao sa vlasima Hrabrenima. Pokušaću to pronaći.

A što se tiče Bodiroga, šta reći ;)

Jelic

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #149 послато: Јул 11, 2016, 04:44:08 поподне »
Ne znam, mislim da je ta priča o seobi iz Rovaca samo pokušaj povezvanja sa nekim jačim crnogorskim plemenom. Čini mi se da sam negde čitao da je Šešelj svoje poreklo povezivao sa vlasima Hrabrenima. Pokušaću to pronaći.

A što se tiče Bodiroga, šta reći ;)

Све је могуће,није искључено,нагађамо док не стигну резултати :)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #150 послато: Јул 11, 2016, 05:21:23 поподне »
Све је могуће,није искључено,нагађамо док не стигну резултати :)

Nisam uspeo da nađem članak nego samo prvu stranu (a nju postavljam i radi dobrog mt-DNK Dragane Mirković ;D), no izgleda da si ipak ti u pravu :)

https://drive.google.com/file/d/0B4MKVRcmKXKHd01GQU9HYmNicDg/view?usp=sharing

Jelic

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #151 послато: Јул 11, 2016, 05:22:26 поподне »
(a nju postavljam i radi dobrog mt-DNK Dragane Mirković ;D)



 ;D

Jelic

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #152 послато: Јул 11, 2016, 05:28:46 поподне »
Nisam uspeo da nađem članak nego samo prvu stranu (a nju postavljam i radi dobrog mt-DNK Dragane Mirković ;D), no izgleda da si ipak ti u pravu :)

https://drive.google.com/file/d/0B4MKVRcmKXKHd01GQU9HYmNicDg/view?usp=sharing

Говори и овде о свом пореклу https://www.youtube.com/v/7p6DwjQGeGw

По Милићевићу и Дедијеру :



По књизи о братству Шешлија :


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #153 послато: Јул 11, 2016, 05:46:06 поподне »
Радоје Ускоковић каже:

Цитат
У 17. веку један део Никшића, из Требјесе од браства Милобратовића, досељен је у Херцеговину и, како се види из испитивања Дедијерових, растурили се по селима око Билеће: Подосоју, Торичу, Љубишићима, Шобадинама, Плужинама, Чуковићима, Голобрђу, Влаињи и Нарту. Сад су се овде од њих развила велика браства: Шешлије, Кокољи, Бјелетићи, Кундачине и Папићи, од којих су се нека спустила у Гацко (Шиљеговићи), Невесиње (Божовићи и Руљи) и оближња му села Братач, Миљевац и Риљи, Љубиње (Крунићи), око Стоца и Благаја, у Шуму (Бијеловићи) и Зупце (Томашевићи). Побегли су због насиља Грађана, муслимана из Никшића. Тргујући са шумадијским воловима обогатили су се и око Билеће купили имања, због чега су се наново закрвили с Турцима и неки побегли „пут Босне.“

Jelic

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #154 послато: Јул 11, 2016, 06:00:28 поподне »
Радоје Ускоковић каже:

Овде се ипак не спомињу Шешељи.

http://www.poreklo.rs/2013/07/08/poreklo-ru%C4%91era-bo%C5%A1kovi%C4%87a/

У овом тексту се каже да су Шешељи од Ровчана и то од Срезојевића,који су поред Влаховића,Булатовића и Шћепановића четврта грана овог племена.Поред њих,од исте гране су пореклом Иванишевићи и Љепаве из Попова Поља.

Но,одосмо сви са теме ;)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #155 послато: Јул 11, 2016, 06:12:11 поподне »
Одосмо  :) Престајемо.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #156 послато: Јул 11, 2016, 09:19:36 поподне »
Волио бих баш да видим тај извор који показује велику заступљеност Динарик Југа код Молдаваца и Румуна. Уосталом беспредметна је уопште расправа о Динарик Сјеверу и Динарик Југу када је сва Динарик грана стара 2200 година, Динарик Југ се одвојио од исте око 1700 године, при чему је са најближим Динарик Сјевер рођацима који су S17250+ иамо заједничког претка прије 1850 година. Значи Динарик се и могао развити само у оквиру једне општесловенске популације, а млађе гране као што је Динарик југ се спомињу само у контексту праћења миграција, јер је ипак Динарик Југ грана код Срба процентуално најзаступљенија. При томе је егзактна чињеница да СНП-ови као што је Z16983 показују јасну везу чешко-њемачког и српског простора, да и не спомињемо СТР блискост.

Дакле, ја овдје не развијам никакве теорије и не правим закључке, већ презентујем оно што су генетичке чињенице.

Твоје писање је, са друге стране, 80% теорија или боље речено жеља, а око 20% чињеница.

Као та теорија о сточарству Динарик Југа и земљорадњи Динарик Сјевера. А Динарик Југ настао од Динарик Сјевера у релативно недавном периоду.

Ево извора, са Белоруског сајта: http://vln.by/node/247

Румунија од 155 узорака,, И2а Динарик је заступљен са 21.9%, од тога на варијанту Север опада 12.9%, а на варијанту Југ опада 9.0%

Ове још једна статистика коју је Цонић окачио недавно овде на форуму, и како он каже подаци су из званичних студија:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FYJUYYLw6X4CqIUJTpSFOAV8K52yhJpS6FgiaP5riaM/edit?pref=2&pli=1#gid=0

Из другог истраживања у Румунији је И2а динарик заступљен са 26%. На eupedia је исто 26%, ради се о истом истраживању означене су три звездице, што значи да је узорак од: 250 to 500 samples . И као што можемо да видимо из табеле на варијанту Север опада 16%, а на варијанту Југ опада 10%. Дакле проценат Југ варијанте у Румунији је сличан у оба истраживања.

Знам да ово све ти знаш, али теби не одговара ове чињенице и то заташкаваш и прикриваш, не ваља пристрасност. Ми стари форумиша све ово знамо. Твоје приче о Југ варијанти да је дошла од Беле Србије можеш да сервираш још само ново регистрованим ученицима овог форума, који су почетници и они ће се на твоје коментаре слагати и понављати као папагаји "да да Јерковић ти си у праву, тако је".

Ја сам веома добро информисан о хп. И2а Динарик. И знам  све то што ти наводиш. Ти си тај који је главни форсирач те поделе и ти увек то нагласаваш, зато се и ја држим варијанте Југ.   






Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #157 послато: Јул 11, 2016, 09:57:53 поподне »
Па, 'де нађе само нас динарик север!?  :D


На томе нисам ни обраћао пажњу, то је сасвим случајно да сам прозвао и тебе. Војиненада сам морао да прозовем, јер му знам нарав, знао сам унапред да ће да се јави и да реагује и да ме онда по правилу као што он то ради када се спомену Црногорци, прогласи за неког који има нетрпељивост према Црногорцима.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #158 послато: Јул 11, 2016, 10:23:07 поподне »
Ево извора, са Белоруског сајта: http://vln.by/node/247

Румунија од 155 узорака,, И2а Динарик је заступљен са 21.9%, од тога на варијанту Север опада 12.9%, а на варијанту Југ опада 9.0%

Ове још једна статистика коју је Цонић окачио недавно овде на форуму, и како он каже подаци су из званичних студија:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FYJUYYLw6X4CqIUJTpSFOAV8K52yhJpS6FgiaP5riaM/edit?pref=2&pli=1#gid=0

Из другог истраживања у Румунији је И2а динарик заступљен са 26%. На eupedia је исто 26%, ради се о истом истраживању означене су три звездице, што значи да је узорак од: 250 to 500 samples . И као што можемо да видимо из табеле на варијанту Север опада 16%, а на варијанту Југ опада 10%. Дакле проценат Југ варијанте у Румунији је сличан у оба истраживања.

Знам да ово све ти знаш, али теби не одговара ове чињенице и то заташкаваш и прикриваш, не ваља пристрасност. Ми стари форумиша све ово знамо. Твоје приче о Југ варијанти да је дошла од Беле Србије можеш да сервираш још само ново регистрованим ученицима овог форума, који су почетници и они ће се на твоје коментаре слагати и понављати као папагаји "да да Јерковић ти си у праву, тако је".

Ја сам веома добро информисан о хп. И2а Динарик. И знам  све то што ти наводиш. Ти си тај који је главни форсирач те поделе и ти увек то нагласаваш, зато се и ја држим варијанте Југ.   

Шта заправо ти хоћеш да докажеш са ових 9% или 10% хаплогрупе Динарик Југ код Румуна?

Ово што кажеш "Ја сам веома добро информисан о хп. И2а Динарик." мислим да није тачно. Веома си површно информисан о овој хаплогрупи.

Узгред све оно што сам писао о вези И2а Динарика и досељавања Срба са подручја Чешке и Њемачке, видим да суштински ниси схватио, или си схватио сасвим погрешно, а ја нити имам времена нити воље да ти објашњавам. Можда и због тога што мислим да не би имало ефекта.

Ја сам ти још прије неког времена предложио да покренеш овдје на форуму петицију за моју смјену као уредника Пројекта, не знам зашто то ниси урадио. Имао си веома добро образложене примједбе на мој рад. Овако се само нервираш и трошиш енергију, а амбиција остаје неостварена.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #159 послато: Јул 11, 2016, 11:25:01 поподне »
На томе нисам ни обраћао пажњу, то је сасвим случајно да сам прозвао и тебе. Војиненада сам морао да прозовем, јер му знам нарав, знао сам унапред да ће да се јави и да реагује и да ме онда по правилу као што он то ради када се спомену Црногорци, прогласи за неког који има нетрпељивост према Црногорцима.
Аксићу легендо, не можеш од мене да сакријеш да мрзиш Црногорце, познајем ја тај косовски менталитет, рођен сам доле! :)