Аутор Тема: Potrebna strucna pomoc za rodoslov - Raska + Vojvodina  (Прочитано 495 пута)

Ван мреже mern0k

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Potrebna strucna pomoc za rodoslov - Raska + Vojvodina
« послато: Септембар 05, 2023, 09:24:48 поподне »
Postovanje,

Zanima me da li postoje profesionalni istrazivaci koji mogu da pomognu oko istrazivanja porekla?

Ne zivim u Srbiji i retko dolazim, tako da mi odlazak u Arhive Srbije ili nekih drugih lokalnih nemoguca misija (osim u slucaju da cekam jos 25-30 godina do penzije, pa onda :) ).

Do sada sam istrazivao sam i kroz to istrazivanje sam u proteklih 10 godina upoznao dosta dalekih rodjaka i cak video pisma koja su razmenjivali sa mojim cukundedom npr.

Uradio sam Y700, mada nije puno pomoglo, sem sto je napravilo zanimljivu povezanost po muskoj liniji.

Preci do kojih sam dosao:

Direktna oceva linija, Raska / Usce:
cukundedin otac rodjen 1820, umro 1885 (posetio sam mu i grob na porodicnom groblju). Postoji pretpostavka za njegovog oca preko turskih poreskih knjiga. Ime na grobu nije citko, a nema starihij grobova.

Oceva linija, dedina strana oko 1850ih cukundeda i cukunbaba -> Crna Gora Meljine

Vojvodina:

Oceva linija, babina strana, cukundedini otac i majka (na FamilySearch nasao i cukundedina dokumenta za naturalizaciju u US)

Oceva linija, babina strana, cukundeda i cukunbaba (preko prababine umrlice i MKR).

Sve u svemu, mislim da sam udario u zid ovde i da mi je potrebna pomoc nekoga ko zna kako da pretrazuje arhive.


-----

Dodatno: supruga mi je iz Vojvodine (a nekako sam pod utiskom da je "lakse" doci do dokumentata u Vojvodini.

Tu imamo info skupljen do pradede i cukundede.




Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Potrebna strucna pomoc za rodoslov - Raska + Vojvodina
« Одговор #1 послато: Септембар 06, 2023, 08:18:50 поподне »
Може да се погледа у Архиву Србије, за пописе и тефтере... Мислим да би Ушће код Рашке (на карти налазим само једно које припада општини Краљево, ваљда је то то) требало да буде покривено документима Кнежевине Србије. Тешко је додати још предака јер нема докумената који би у тој намери помогли.

Матичне књиге би биле у архиву у Краљеву (ако сам прошашао право Ушће), које су од 1837. на овамо. Тим подацима би се вероватно додала ширина, нашла презимена жена, где су се ћерке поудавале и слично.

По Војводини је стање боље, постоје старије књиге, мада нису свуда сачуване.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Potrebna strucna pomoc za rodoslov - Raska + Vojvodina
« Одговор #2 послато: Септембар 07, 2023, 09:36:41 пре подне »
Postovanje,

Zanima me da li postoje profesionalni istrazivaci koji mogu da pomognu oko istrazivanja porekla?

Ne zivim u Srbiji i retko dolazim, tako da mi odlazak u Arhive Srbije ili nekih drugih lokalnih nemoguca misija (osim u slucaju da cekam jos 25-30 godina do penzije, pa onda :) ).

Do sada sam istrazivao sam i kroz to istrazivanje sam u proteklih 10 godina upoznao dosta dalekih rodjaka i cak video pisma koja su razmenjivali sa mojim cukundedom npr.

Uradio sam Y700, mada nije puno pomoglo, sem sto je napravilo zanimljivu povezanost po muskoj liniji.

Preci do kojih sam dosao:

Direktna oceva linija, Raska / Usce:
cukundedin otac rodjen 1820, umro 1885 (posetio sam mu i grob na porodicnom groblju). Postoji pretpostavka za njegovog oca preko turskih poreskih knjiga. Ime na grobu nije citko, a nema starihij grobova.

Oceva linija, dedina strana oko 1850ih cukundeda i cukunbaba -> Crna Gora Meljine

Vojvodina:

Oceva linija, babina strana, cukundedini otac i majka (na FamilySearch nasao i cukundedina dokumenta za naturalizaciju u US)

Oceva linija, babina strana, cukundeda i cukunbaba (preko prababine umrlice i MKR).

Sve u svemu, mislim da sam udario u zid ovde i da mi je potrebna pomoc nekoga ko zna kako da pretrazuje arhive.


-----

Dodatno: supruga mi je iz Vojvodine (a nekako sam pod utiskom da je "lakse" doci do dokumentata u Vojvodini.

Tu imamo info skupljen do pradede i cukundede.

Pokušaj da preneseš svoje ftDNA BigY rezultate na Yfull platformu. Na Yfull platformi ima mnogo više naših ljudi, što znači da ćeš imati veće šanse da pronađeš osobe koje su ti genetski bliske. Takođe, ne zaboravi da autosomalni testovi mogu biti od pomoći u grubom određivanju geografskog porekla tvojih predaka. Kada je reč o arhivima, danas je mnogo jednostavnije. Većina njih ima svoje web stranice i e-mail adrese, stoga predlažem da pokušaš da ih kontaktiraš putem e-maila i dogovoriš posetu. Tako, kada stigneš tamo, moći ćeš da pretražuješ njihove dokumente tokom jednog dana. Naravno pod uslovom da su digitalizovali svoje arhive, što je slučaj sa sve većim brojem njih.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.