Аутор Тема: Порекло неуобичајених српских презимена  (Прочитано 91604 пута)

Ван мреже Ognjen

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #60 послато: Март 26, 2018, 02:02:33 поподне »
Поздрав свима,

био бих неизмерно захвалан ако би неко могао да ми помогне око истраживања/трага којим би утврдио порекло презимена Плетикапа.

Презиме је из Хрватске, тачније село Кричке, Бучје, град Пакрац.  Плетикапа је презиме сваког трећег становника тог села и свако ко се тако презиве је пореклом из тог села. Плетикапе за које питам славе Светог Георгија, Ђурђевдан.

На даље преносим све што сам успео да сазнам до сада:

Према казивању старијих у селу наводно је некадашње презиме Плетикапа било је Вукчевић. Неки кажу да нам је презиме Плетикапа додељено од аустроугарске власт као погрдно(чувена теорија како је то била казна за одбијање уније), мада колико сам сазнао пре ће бити да је или опис заната, или треба тражити тумачење у значењу капе (многобројни симболи везани за капу
могу се у антропонимији свести на једну важну и одлучујућу чињеницу: капа представлю човека)?

Такође постоји усмено преношење да смо некад давно кренули са Косова, па на југ у околину Лесковца, одатле преко метохије у стару Црну Гору ту смо се задрзали неко дуже време, па одатле преко Херцеговине до Хрватске, у околину Книна, па преко Баније, у западну Славонију.

Отац ми је причао да је својевремено био у Билећи, и да му је ту један старији човек рекао да смо ми од племена Вукчевића, и да смо одатле ишли према Далмацији, прело Лике (Врлике) па одатле до Славoније.

Цитат
Републички попис (1948), односно део који се односи на Банију, Бијелник, општина Петриња (1948). Међу списком презимена са бројем пописаних кућа, пописаних особа и крсним славама појављује се Плетикапа (2 куће, 5 особа – пописани као Плеткапа).

Такође у селу Бошњани поред Крушевца постоји слично презиме Плетикапићи. Не знам да ли има везе са Плетикапама.

Хвала пуно ко може помоћи, као што рекох био бих неизмерно захвалан пошто на интернету не успевам много тога да пронађем.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #61 послато: Март 26, 2018, 04:23:02 поподне »
Поздрав свима,

био бих неизмерно захвалан ако би неко могао да ми помогне око истраживања/трага којим би утврдио порекло презимена Плетикапа.

Презиме је из Хрватске, тачније село Кричке, Бучје, град Пакрац.  Плетикапа је презиме сваког трећег становника тог села и свако ко се тако презиве је пореклом из тог села. Плетикапе за које питам славе Светог Георгија, Ђурђевдан.

На даље преносим све што сам успео да сазнам до сада:

Према казивању старијих у селу наводно је некадашње презиме Плетикапа било је Вукчевић. Неки кажу да нам је презиме Плетикапа додељено од аустроугарске власт као погрдно(чувена теорија како је то била казна за одбијање уније), мада колико сам сазнао пре ће бити да је или опис заната, или треба тражити тумачење у значењу капе (многобројни симболи везани за капу
могу се у антропонимији свести на једну важну и одлучујућу чињеницу: капа представлю човека)?

Такође постоји усмено преношење да смо некад давно кренули са Косова, па на југ у околину Лесковца, одатле преко метохије у стару Црну Гору ту смо се задрзали неко дуже време, па одатле преко Херцеговине до Хрватске, у околину Книна, па преко Баније, у западну Славонију.

Отац ми је причао да је својевремено био у Билећи, и да му је ту један старији човек рекао да смо ми од племена Вукчевића, и да смо одатле ишли према Далмацији, прело Лике (Врлике) па одатле до Славoније.

Хвала пуно ко може помоћи, као што рекох био бих неизмерно захвалан пошто на интернету не успевам много тога да пронађем.
Ако је тај из Билеће мислио на братство Вукчевић из Љешанске нахије, која је једна од четири нахије које чине стару Црну Гору, онда дилему можеш решити једноставно тестирањем за светски днк дан, када ће бити омогућен попуст од 50% и коштаће 6500 дин. уместо 13000 дин. колико је иначе пуна цена. Хаплотип Вукчевића из Љешанске нахије имамо али није јавно објављен док не буду завршени сви Херцеговци и Косовци, али можеш након теста да се обратиш мени или Луки па ћемо упоредити твој хаплотип са Вукчевићем и добићеш одговор да ли заиста имате везе са овим братством које иначе важи за једно од највећих у Црној Гори. Славе Ђурђиц.

Ван мреже Ognjen

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #62 послато: Март 26, 2018, 04:27:51 поподне »
Ако је тај из Билеће мислио на братство Вукчевић из Љешанске нахије, која је једна од четири нахије које чине стару Црну Гору, онда дилему можеш решити једноставно тестирањем за светски днк дан, када ће бити омогућен попуст од 50% и коштаће 6500 дин. уместо 13000 дин. колико је иначе пуна цена. Хаплотип Вукчевића из Љешанске нахије имамо али није јавно објављен док не буду завршени сви Херцеговци и Косовци, али можеш након теста да се обратиш мени или Луки па ћемо упоредити твој хаплотип са Вукчевићем и добићеш одговор да ли заиста имате везе са овим братством које иначе важи за једно од највећих у Црној Гори. Славе Ђурђиц.

Хвала пуно на одговору.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #63 послато: Март 26, 2018, 04:28:58 поподне »
1. ПЛЕТИКАПА
Презиме у околини Пакраца. Дарувара, Јастребарског, Валпова и Осијека у Хрватској 1948. године. Од глагола плести и именице капа. Необично презиме, јер, по свој прилици, не представља подругљиви облик. Реч капа има много значења, a значајна je у нашој богатој етнолошкој литератури, али зашто je она овде повезана са глаголом плести, јер су се оне и кројиле и плеле - заиста није јасно. Решење се мора потражити преко неког симбола везаног за ову реч. Упореди презиме Плетикапић у Илоку (Срем) 1736, у селу Коштуница (Таково) 1856. и 1948. године код Белишћа, Осијека, Славонског Брода и у Загребу.

Српски презименик, др В. Михајловић

2. ПЛЕТИКАПА Бјелајци- (Пакрац) 1 ), Брусник, (Пакрац) 2 ,(—), Дарувар ,1 флл), Дрљача ((Петриња) 3 (лл), Граховљани Горњи (Пакрац) ,1 (—), Илок (Вуковар) 23010), Јаковци (Пакрац) 1 0—), Јапага (Пакрац) 1 0—), Крашић (Јастребарско) ,1 (—), Кричке Бучке .(.Пакрац) 99 017), и (—), Кусоње (Пакрац) 4 0), 1 .(—), Ожеговци (Пакрац) 1 (—), Пакрац 1 .(11), шуметлица Горња (Пакрац) 2 (—), Торањ ('Пакрац) 13 (2), Вировитица 1 ,(—)

ПЛЕТИКАПИћ Белишће (Валпово) 3 ОД, Осијек 2 (ил), Славонски Брод 6 0), Загреб


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #64 послато: Мај 02, 2018, 11:02:28 поподне »
Вечерас ме један разговор подсети на презиме Берендика.

Да ли неко зна нешто више о етимолошком пореклу овог презимена?

У пДб-у, колико видех, нема ништа.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #65 послато: Мај 02, 2018, 11:23:16 поподне »
Та основа берен- је неки турцизам и има неко позитивно значење, у смислу неке људске особине. Знам да сам негде читао о значењу овог презимена, али сад се не могу сетити целог објашњења.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #66 послато: Мај 03, 2018, 03:19:23 пре подне »
To bi trebao biti grčki oblik imena Veronika, tj. izvedeno iz "Βερενίκη." 

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #67 послато: Мај 03, 2018, 06:57:56 пре подне »
Да ли неко нешто зна о пореклу презимена Шаренкапић? Крсна слава је Св.апостол Филип (27.новембар).Данас га носи пар породица Муслимана у Н.Пазару а Срби су променили ово своје старо презиме.Које су то шарене капе?Постоји и
презиме Шаренкапа у Босни.Словенско презиме.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #68 послато: Мај 03, 2018, 07:04:40 пре подне »
 Само да додам ДНК I2a Динарик Север (Шаренкапић)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #69 послато: Мај 03, 2018, 11:17:24 пре подне »
Вечерас ме један разговор подсети на презиме Берендика.

Да ли неко зна нешто више о етимолошком пореклу овог презимена?

У пДб-у, колико видех, нема ништа.

Требало би да буде персијског порекла и да значи најбољи или највиши.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #70 послато: Мај 03, 2018, 12:45:54 поподне »
Samo da doma ovom čarobnom spisku Goloigra, Pale, RS.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #71 послато: Мај 03, 2018, 05:15:58 поподне »
Беренд је на немачком језику мушко име и значи  - јак, храбар као медвед.
У мађарском језику фигуришу имена Беренд и Беренди.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #72 послато: Мај 03, 2018, 06:02:07 поподне »
Необично презиме једне породице које се сећам из мог детињства: Башанежа.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #73 послато: Јул 02, 2018, 06:29:27 поподне »
Да ли неко може нешто више да ми каже о пореклу презимена Симиџија. Околина око Гламоча, доста их је колониализацијом пресељено у Банатски Деспотовац покрај Зрењанина.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #74 послато: Јул 02, 2018, 07:01:48 поподне »
Да ли неко може нешто више да ми каже о пореклу презимена Симиџија. Околина око Гламоча, доста их је колониализацијом пресељено у Банатски Деспотовац покрај Зрењанина.

Симиџије из околине Гламоча славе Јовањдан и пореклом су Црнчевићи.

О Црнчевићима из тог краја се каже следеће:

"Радичићи, Кебићи и Гаџићи су Црнчевићи и били су у селу и почетком 19. века. Славе Св. Јована. Старо им је презиме Милошевићи. Њихов предак Дмитар имао је „стање“ у Брајићима, где су сада Шавије. Ту је имао и своју земљу. • Више села Главица била је црква, којој су на Ускрс дошли Турци Лијевљани. Кид су они' хтели узети Дмитрову снаху," Дмитар убије Турчина и побегне у околину Дрниша ; други Дмитрови рођаци побегну преко Горе на Кључу (Бања Луци). Два-три Црнчевића остану и, да би остали живи, даду беговима „Пилиповићима" своје тапије и постану њихови кмети. На њихово имање у Брајићима бегови наместе Шавије из Вагана, а они пређу у Подградину."

(КУПРЕШКО, ВУКОВСКО, РАВНО И ГЛАМОЧКО ПОЉЕ, БОРИВОЈЕ К. МИЛОЈЕВИЋ)


С обзиром на славу и старије презиме (Црнчевић), лако може бити да припадате хаплогрупи N2-P189.2. Имамо тестиране Црнчевиће из Северне Далмације који носе ову хаплогрупу и славе Јовањдан.

Код Срба из Босанске Крајине, презиме Симиџија јавља се искључиво у околини Гламоча. Најбројини су били у Хасићима (13 чланова 1991.)

О хаплогрупи N2:
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=216.0

Иначе је ова подграна N2 веома заступљена код Срба из западних крајева (+5%).



Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #75 послато: Јул 04, 2018, 11:19:10 пре подне »
Хвала велико.

Ван мреже istrazivac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #76 послато: Август 29, 2018, 05:06:00 поподне »
Поздрав !
Да ли неко зна етимолошко порекло презимена Мишкељин ?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #77 послато: Август 29, 2018, 07:31:08 поподне »
Поздрав !
Да ли неко зна етимолошко порекло презимена Мишкељин ?

Мислим да етимологија овог презимена није нека већа мистерија.

Презиме Мишкељин је изведено од мушког надимка Мишкеља, које би могло бити изведено од, опет, надимка - Мишка, Мишко, Мишке, а овај од разних имена, највероватније од - Михаило, али и од словенских имена са основама мил- и мир- (Милан, Милија, Милосав, Милован, Мирослав, Мирко, итд, итд).

Мушки надимци / имена са наставком -ља нису тако ретка: Радеља, Вукеља, Вучеља, Мишеља, Мишоља, итд, и од њих изведена презимена (Радељић, Вукељић, Вучељић, Мишељић, Мишољић...).

Морам рећи да овај наставак -ља постоји напоредо са истим надимцима / именима са наставком -ла (упоредити Вукела / Вукеља, Вучела / Вучеља, Мишола / Мишоља). У подручју израженог старог зетско-рашког говора (нор. у ЦГ Брдима) изговор овог Л је на граници са Љ, тако да се Лале може чути и као Љаље, а Вукелић и као Вукељић. О овоме су писали многи наши ауторитети из области етнографије, Ердељановић и други.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #78 послато: Септембар 02, 2018, 11:46:33 поподне »
Простор Кордуна је такође интересантан по питању неуобичајених презимена којих има у значајном броју. Овде ћу навести нека од презимена:

Аџибаба, Бреберина, Бућан, Вергаш, Гредељ, Зјача, Зороја, Карапанџа, Карталија, Кијурина, Клипа, Кљуковница, Кокир, Коркут, Макарун, Маљан, Мацут, Мерџан, Мркаљ, Мушкиња, Напијало, Наход, Пањак, Пекеч, Пелеш, Пеурача, Ркман, Скорупан, Тарбук, Тркуља, Улемек, Цимеша, Цревар, Чакширан, Чубра, Чутурило, Џодан, Шаула

Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #79 послато: Новембар 07, 2018, 04:18:44 поподне »
Да ли неко може нешто више да ми каже о пореклу презимена Симиџија. Околина око Гламоча, доста их је колониализацијом пресељено у Банатски Деспотовац покрај Зрењанина.

Симит је пециво, врста хлеба/кифле. Симитџија/Симиџија је занатлија који га производи.