Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 426835 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #260 послато: Октобар 25, 2016, 05:54:20 пре подне »
А то око писма расправи са нашим филолозима, који ће ти имати свашта рeћи на то, и ученицима Вукових правила, без којих би се ти и ја данас тешко споразумјели.
Лично не видим никакву сврху кориштења ћирилице коју ти користиш, јер са стандардизованим српским језиком она нема никакве везе.Али то је пак ствар личног опредјељења.

Колико я видим, ми се одлично споразумѣвамо и ако я не пишем по тршићких правилах.
Найвећи брой Срба, на жалост, не пише нашим писмом него хрватском или енглеском латиницом, койе са србским йезиком немайу никакве везе. Тако йе и мойе опрѣдѣљење да се не држим правил наметнутих Бечом него се држим правил свойих прѣдака.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #261 послато: Октобар 25, 2016, 06:28:40 пре подне »
Бојим се да ти је его много већи и развијенији од моћи расуђивања.Што је само по себи тужна чињеница.
Ако постоје теорије о поријеклу Срба унутура Словена, теорије о Бијелој Србији и сличне, те ако не постоје теорије нити апсолутно било какав доказ да су Срби постојали као етнос прије него ли су били дио Словена, те ако се ни у једном историјском запису не спомињу одвојено, размисли ком закључку то води.Ако можеш.
Као што рекох, субјективност, задртост и арогантност су оно што тебе води у овој безумој теорији.Никакви докази нити било каква наука, већ сопстевна осјећањa и рањив его. Што би наши рекли, "Слијепило код очију"

И претпостављам по твојим агресивним коментарима да припадаш оној групи људи којој понос и его висе о концу сваки пут када отворе уста.Ја "смајлије" нисам ни у једном тренутку искористио са лошом намјером нити са циљем цинизма, те сам их чак само и на 3 мјеста искористио, при поздрављању, те ако на то алудираш, посве бесмислено.
Пак, иако сам био посве учтив према теби  чак и са мишљењем да је твоја теорија инфантилна, ти немаш грам културе да узвратиш нечију пристојност, те исту враћаш готово дjечијим бјеснилом и оптуживањем. Сматрам да си емотивно и културно врло ограничена особа.

Успут, ако те неко некада приупита, сарказам је сам по себи пасивно агресиван, чисто ето да знаш.

Пошто немаш ништа паметно да додаш, нити си то имао , имаш једно посве не саркастично "махање".

Вишеславе, мислим да прелазиш границу пристојне комуникације. Већ сам неколико пута овдје на форуму опомињао чланове који са теме скрену у личне оцјене и увреде других чланова. Ако имаш неко мишљење о Баксу, можеш га саопштити њему и преко приватних порука, не знам зашто ти треба публика за то. Сем тога, прочитах вашу преписку и видим да си ипак ти скренуо причу на лично препуцавање, тако да зато теби пишем.

Ван мреже Архонт Вишеслав

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #262 послато: Октобар 25, 2016, 05:45:48 поподне »
Разумијем да тако мислиш, Синиша, али стварно не могу да дијелим твоје мишљење.
Са његовим допаскама као "Не разумем како тек тако можеш да им кажеш да њихове теорије нису вероватне. Мало поштовања, за почетак." Што је апсолутна лаж. Ово никада нисам изустио, те ово сматрам за пасивно агресивну допаску са његове стране, на просту чињеницу да се не слажем са његовим тврдњама,  Па све до коментара као :
 "Најпре се у истраживање мора ући објективно и отвореног ума, без икаквог унапред донетог решења. Тек тада се може изаћи на прави пут.", што је написано као одговор на моје изношење информација те контра аргументе за његову "теорију".
Ништа до учтив нисам био са њим до тренутка када је он почео да изражава своје незадовољсто поводом мог неслагања са његовом теоријом, те почео да сугерише на моју необјективност и мањак поштовања за валидне научно потркијепљене теорије, што би му и најтолерантнији људи, којима је стало до наyке, замјерили.
Али било како било, моја намјера није била да други било како учествују у овој преписци између нас двоје, те ми је жао што сте то морали то да видите. 
Не слажем се са његовим понашањем, и тренутно не видим разлог зашто би комуницирали опет, те што се моје стране тиче нећеш морати опет интервенисати.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #263 послато: Октобар 25, 2016, 06:09:36 поподне »
Разумијем да тако мислиш, Синиша, али стварно не могу да дијелим твоје мишљење.
Са његовим допаскама као "Не разумем како тек тако можеш да им кажеш да њихове теорије нису вероватне. Мало поштовања, за почетак." Што је апсолутна лаж. Ово никада нисам изустио, те ово сматрам за пасивно агресивну допаску са његове стране, на просту чињеницу да се не слажем са његовим тврдњама,  Па све до коментара као :
 "Најпре се у истраживање мора ући објективно и отвореног ума, без икаквог унапред донетог решења. Тек тада се може изаћи на прави пут.", што је написано као одговор на моје изношење информација те контра аргументе за његову "теорију".
Ништа до учтив нисам био са њим до тренутка када је он почео да изражава своје незадовољсто поводом мог неслагања са његовом теоријом, те почео да сугерише на моју необјективност и мањак поштовања за валидне научно потркијепљене теорије, што би му и најтолерантнији људи, којима је стало до наyке, замјерили.
Али било како било, моја намјера није била да други било како учествују у овој преписци између нас двоје, те ми је жао што сте то морали то да видите. 
Не слажем се са његовим понашањем, и тренутно не видим разлог зашто би комуницирали опет, те што се моје стране тиче нећеш морати опет интервенисати.

Значи, ти можеш другима да говориш све и свашта, а теби нико ништа не сме? Смешно... Ја сам отворен човек, и отворено сам ти рекао да би требало бити објективан. Не разумем како си то протумачио као пасивно-агресивни коментар.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #264 послато: Јануар 29, 2017, 08:31:59 поподне »
Цитат
Главна хаплогрупа Лужичких Срба је R1a M458>L260. Занимљиво је да ову грану нисмо још детектовали код Срба

Земљак Арсић из Кушиљева је на пројекту сврстан као R1a M458>L260. Потичу с Косова, славе св Андрију и чине више од пола села (250 кућа).

За територију Србије важно је нагласити да није могуће правити никакво предвиђање какав је распоред хаплогрупа био пре 1690, јер те године је становништво потпуно уништено од стране проклетих кримских Татара. Рекло би се да је R1a M458>L260 итекако била важна за Србе пре њиховог уништења.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #265 послато: Јануар 29, 2017, 08:58:36 поподне »
Рекло би се да је R1a M458>L260 итекако била важна за Србе пре њиховог уништења.

Итекако важна?:) На основу једне породице из днк пројекта? Колико год да су Срби уништавани, немогуће да скоро нико од ове гране није претекао. Такође, било је исељавања, па је онда за очекивати да се ова подграна појави и у другим српским областима.

Како год, причамо о Прото-Србима, па није само територија данашње Србије битна, већ и оне области које Срби насељавају по доласку на Балкан. Треба видети које су подгране R1a и I2a тамо најзаступљеније. На основу досадашњих резултата, рекло би се да су то I2a Dinaric South и R1a Z280, с тим да први, као што рече Небо, више личе на неку племенску групу која је доживела нагли демографски раст (мада су и млађа грана), док је R1a на овим просторима прилично разноврсна и може се лако донети неки закључак по том питању.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #266 послато: Јануар 29, 2017, 09:04:05 поподне »
На основу досадашњих резултата, рекло би се да су то I2a Dinaric South и R1a Z280, с тим да први, као што рече Небо, више личе на неку племенску групу која је доживела нагли демографски раст (мада су и млађа грана), док је R1a на овим просторима прилично разноврсна и може се лако донети неки закључак по том питању.

Хтедох рећи, не може се лако донети неки закључак по том питању.

Уведите опцију: Edit. :)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #267 послато: Јануар 29, 2017, 09:19:28 поподне »
Земљак Арсић из Кушиљева је на пројекту сврстан као R1a M458>L260. Потичу с Косова, славе св Андрију и чине више од пола села (250 кућа).

За територију Србије важно је нагласити да није могуће правити никакво предвиђање какав је распоред хаплогрупа био пре 1690, јер те године је становништво потпуно уништено од стране проклетих кримских Татара. Рекло би се да је R1a M458>L260 итекако била важна за Србе пре њиховог уништења.

 
Земљак Арсић из Кушиљева је на пројекту сврстан као R1a M458>L260. Потичу с Косова, славе св Андрију и чине више од пола села (250 кућа).

За територију Србије важно је нагласити да није могуће правити никакво предвиђање какав је распоред хаплогрупа био пре 1690, јер те године је становништво потпуно уништено од стране проклетих кримских Татара. Рекло би се да је R1a M458>L260 итекако била важна за Србе пре њиховог уништења.

 Да, и занимљиво да се једини одвашњи L260 презива Арсић (Други је Русин).:) Пола Лужичких Сорба има ту грану и није да су као од "уског грла" чини ми се да има ту неких разлика међу њима, ја сам покушао да доведем у везу термин Рац-Рас-Арса итд. са прото-Србима, везано за теорије о поријеклу термина "Срби". Овиси о томе колико су стара презимена... Има и овај Арсић E-V13, ако се не варам неки Рус му је најближи, има и овај Арсић са доста чудним хаплотипом који је ваљда G1-M342, нисам га досад успјешно сврстао с неким.. Дакле да ли ова презимена са таквим коријенима могу имати везе са прото-Србима, овисно о старости презимена мислим да могу..

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #268 послато: Јануар 29, 2017, 09:23:15 поподне »

 Да, и занимљиво да се једини одвашњи L260 презива Арсић (Други је Русин).:) Пола Лужичких Сорба има ту грану и није да су као од "уског грла" чини ми се да има ту неких разлика међу њима, ја сам покушао да доведем у везу термин Рац-Рас-Арса итд. са прото-Србима, везано за теорије о поријеклу термина "Срби". Овиси о томе колико су стара презимена... Има и овај Арсић E-V13, ако се не варам неки Рус му је најближи, има и овај Арсић са доста чудним хаплотипом који је ваљда G1-M342, нисам га досад успјешно сврстао с неким.. Дакле да ли ова презимена са таквим коријенима могу имати везе са прото-Србима, овисно о старости презимена мислим да могу..

"Aрса" је надимак изведен од имена Арсеније, које је грчког порекла.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #269 послато: Јануар 29, 2017, 09:24:23 поподне »

 Да, и занимљиво да се једини одвашњи L260 презива Арсић (Други је Русин).:) Пола Лужичких Сорба има ту грану и није да су као од "уског грла" чини ми се да има ту неких разлика међу њима, ја сам покушао да доведем у везу термин Рац-Рас-Арса итд. са прото-Србима, везано за теорије о поријеклу термина "Срби". Овиси о томе колико су стара презимена... Има и овај Арсић E-V13, ако се не варам неки Рус му је најближи, има и овај Арсић са доста чудним хаплотипом који је ваљда G1-M342, нисам га досад успјешно сврстао с неким.. Дакле да ли ова презимена са таквим коријенима могу имати везе са прото-Србима, овисно о старости презимена мислим да могу..

Таква презимена, по неком Арси и сл., су доста честа. Посебно у Србији, где су релативно касно и формирана. Мислим да није реално на основу корена таквих презимена изводити везу са старим Србима. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #270 послато: Јануар 29, 2017, 09:26:41 поподне »
"Aрса" је надимак изведен од имена Арсеније, које је грчког порекла.

Give me a word, any word. ;)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #271 послато: Јануар 29, 2017, 09:42:55 поподне »
"Aрса" је надимак изведен од имена Арсеније, које је грчког порекла.

Таква презимена, по неком Арси и сл., су доста честа. Посебно у Србији, где су релативно касно и формирана. Мислим да није реално на основу корена таквих презимена изводити везу са старим Србима. :)

 Да знам за то:), мада примјетио сам у турским дефтерима прије 400-550 година, да је ипак било рјеђе доста него данас или прије 200-300 година. Пуно чешће је било лично име "Рац". Било је и имена типа "Срба/Србин", било је и "Хорвата/Хрвата".

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #272 послато: Јануар 29, 2017, 09:57:08 поподне »

 Да, и занимљиво да се једини одвашњи L260 презива Арсић (Други је Русин).:) Пола Лужичких Сорба има ту грану и није да су као од "уског грла" чини ми се да има ту неких разлика међу њима, ја сам покушао да доведем у везу термин Рац-Рас-Арса итд. са прото-Србима, везано за теорије о поријеклу термина "Срби". Овиси о томе колико су стара презимена... Има и овај Арсић E-V13, ако се не варам неки Рус му је најближи, има и овај Арсић са доста чудним хаплотипом који је ваљда G1-M342, нисам га досад успјешно сврстао с неким.. Дакле да ли ова презимена са таквим коријенима могу имати везе са прото-Србима, овисно о старости презимена мислим да могу..
Термин Рац је мађаризован од Рас-Рашанин, пошто су Угари у средњем веку Србе звали "Раци", као и Србију што су звали Рашка.
А прото Срби су народ који је постојао у антици, можда имају везес са Аланима, иранског порекла, међутим , мени се чини да је заједно са Хунима , пошао и део тих Алана, који су завладали делом словенског становништва и дали му своје име, а језик је остао словенски...То ми се чини, јер пре доласка Хуна, није постојао појам Србин у Европи, док на Кавказу јесте, а и даље у централној Азији...Мислим да то може да буде објашњење како је могуће да појам Србин буде старији од појма Словен...Слични процеси су се дешавали и касније, кад мањина завлада већином, напр. покоравање Мађара словенске већине у Панонији, долазак несловенских Бугара и прихватање словенског језика, али останак имена Бугари, тако мислим и да је случај са нама, али тај процес ако се десио, десио се за време Хуна, 4.век, па није јасно како се то десило...У сваком случају, много је топонима у Азији, од Кавказа до Авганистана у чијем корену је реч Србин, али у самој Европи, тек касније настају, после доласкаа Хуна...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #273 послато: Јануар 29, 2017, 10:43:22 поподне »
Управо је вероватније обрнуто: да је племе било И2а, а да је собом повело и један број Р1а. Притом, део Р1а могао је доћи и из најмање два правца независно од досељења Срба (описаног код Порфирогенита): самостално у област данашње Херцеговине (можда грешим, али сам убеђен да су наши аврамијевштаци Р1а део ове сеобе), као и у словенској сеоби правцем Закарпатје - Панонија - Доње Подунавље - Македонија, итд, нешто раније од Срба (6. век) скупа са словенским И2а подгране динарик северни


Ивковићи  из Херцеговине су R1a род Шаренаца, а предање Ивковића је да су дошли из Тесалије у вријеме кнеза Часлава. 
Нисам стручан али можда може помоћи податак.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #274 послато: Јануар 29, 2017, 10:48:18 поподне »

Iranska teorija o poreklu Srba je teorija predstavljena u delu literature koja se bavi poreklom Srba i srpskog nacionalnog imena, [1][2][3] a bazirana je na podacima starih autora koji pominju Srbe među sarmatskim odnosno alanskim plemenima severnog Kavkaza.[4][5] Prema ovoj teoriji, Srbi su prvobitno bili jedno od sarmatskih (alanskih) plemena, koje je živelo u alanskoj postojbini severno od Kavkaza, odakle se u vreme hunske najezde preselilo u srednju Evropu, gde se vremenom stopilo sa Slovenima, kojima je dalo svoje ime.[1] U delu moderne literature, Srbi koji se spominju na Kavkazu označeni su terminom Stari Srbi, [6] da bi se napravila razlika u odnosu na današnje Srbe, ali se kod drugih autora ovaj termin ne koristi.
Srbi se prvi put pominju u prvom veku posle Hrista (69-75. godine) u knjizi Plinija Cecilija Sekundusa „Poznavanje prirode“ i to u latinizovanom obliku – Serbi (Serbi). Plinije piše: „Pored Kimerana stanuju Meotici, Vali, Srbi, Zingi, Psesi“.[7] Srbi su tu zabeleženi kao narod koji živi na teritoriji severoistočne obale Crnog mora, u Sarmatiji, severno od Kavkaza, pa se iz toga pretpostavlja da su Srbi bili sarmatsko (iransko) pleme.[8]
Spomen srpskog imena nalazimo zatim u delu „Geografija“ egipatskog naučnika Klaudija Ptolemeja (pre 175. godine). On pleme Srba beleži tako da postoji na području Zakavkazja, pišući: „Između Keraunskog gorja i reke Ra smešteni su Orineji i Vali i Srbi“.[9]

Srbe u Sarmatiji takođe spominju i Tacit, Prokopije, Jordanes, Vibijus i Ajnhard.[10]
Veza sarmatskih Srba sa današnjim Srbima
Prema tvrdnjama autora koji su pristalice iranske teorije o poreklu Srba, pretpostavka je da su se sarmatski (alanski) Srbi, pod pritiskom Huna, iz kavkaske Sarmatije preselili u srednju Evropu (Polablje) u četvrtom veku.[11] Potomci Alana koji su ostali da žive na Kavkazu su današnji Oseti. Prema drugom mišljenju, Srbi nisu bili deo Alana, već sarmatsko pleme srodno Alanima,
Prema Tadeušu Sulimirskom, Srbi su, kao deo sarmatskih Alana, u hunskoj vojsci sačinjavali garnizon koji je imao zadatak da u pokorenim oblastima održava vlast Huna. Kad je Atila 453. godine umro, Srbi su istočno od reke Sale postali nezavisni i zadržavali su vlast nad mesnim slovenskim stanovništvom u Polablju, sa kojim su se vremenom stopili i dali mu svoje ime.[1]

Na osnovu široko prihvaćene rekonstrukcije seoba Slovena i izvora kao što su Konstantin Porfirogenit i Ajnhard, koji nedvosmisleno ukazuju na zapadnoslovensko poreklo balkanskih Srba, [13] smatra se da se deo ovih polabskih Slovena koji je usvojio ime Srbi (moguće još pod vlašću već poslovenjenih Srba-Alana [1]), doselio na Balkan u sedmom veku, gde se pomešao sa ranije doseljenim slovenskim plemenima i romanizovanim potomcima balkanskih starosedelaca.
U svojoj knjizi "Sloveni u ranom srednjem veku", ruski slavista Valentin Vasiljevič Sedov tvrdi da su balkanski Srbi, kao i Srbi na Elbi, bili deo praslovenskog plemena koje je nekada živelo u severnom priobalju Crnog mora, a naziv dobilo u "uslovima slovensko-iranske simbioze“.[14

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #275 послато: Јануар 29, 2017, 10:51:48 поподне »
Управо је вероватније обрнуто: да је племе било И2а, а да је собом повело и један број Р1а. Притом, део Р1а могао је доћи и из најмање два правца независно од досељења Срба (описаног код Порфирогенита): самостално у област данашње Херцеговине (можда грешим, али сам убеђен да су наши аврамијевштаци Р1а део ове сеобе), као и у словенској сеоби правцем Закарпатје - Панонија - Доње Подунавље - Македонија, итд, нешто раније од Срба (6. век) скупа са словенским И2а подгране динарик северни


Ивковићи  из Херцеговине су R1a род Шаренаца, а предање Ивковића је да су дошли из Тесалије у вријеме кнеза Часлава. 
Нисам стручан али можда може помоћи податак.

Да, то је отприлике то.Ја бих се чак усудио да кажем да су ти касно-антички Срби били I2a-PH908 и R1a-M458, а да су ту затекли већ досељене Словене I2a-DN и R1a-Z280. A можда је и Z280 ушла у тај српски корпус преко Алана, који су заслужни за име које и данас носимо.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #276 послато: Јануар 29, 2017, 10:57:57 поподне »
Prema Tadeušu Sulimirskom, Srbi su, kao deo sarmatskih Alana, u hunskoj vojsci sačinjavali garnizon koji je imao zadatak da u pokorenim oblastima održava vlast Huna. Kad je Atila 453. godine umro, Srbi su istočno od reke Sale postali nezavisni i zadržavali su vlast nad mesnim slovenskim stanovništvom u Polablju, sa kojim su se vremenom stopili i dali mu svoje ime.[1
Ово ми делује логично, Хуни и њихови савезници су владали подручјем где је касније била Бела Србија, или Дерванова Србија, а име Срби у том подручју се касније тек помиње, не пре тога...То би значило да су тадашњи словенски Срби уствари словени који су преузели назив Кавкаских Срба...Једино је питање ако је то тако, колики генетски материјал су кавкаски Срби оставили , али претпостављам, јако мали...Нешто слично имамо код Мађара, где је ген племена Мађар код данашњих Мађара у минорном проценту...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #277 послато: Јануар 29, 2017, 11:14:43 поподне »
Prema Tadeušu Sulimirskom, Srbi su, kao deo sarmatskih Alana, u hunskoj vojsci sačinjavali garnizon koji je imao zadatak da u pokorenim oblastima održava vlast Huna. Kad je Atila 453. godine umro, Srbi su istočno od reke Sale postali nezavisni i zadržavali su vlast nad mesnim slovenskim stanovništvom u Polablju, sa kojim su se vremenom stopili i dali mu svoje ime.[1
Ово ми делује логично, Хуни и њихови савезници су владали подручјем где је касније била Бела Србија, или Дерванова Србија, а име Срби у том подручју се касније тек помиње, не пре тога...То би значило да су тадашњи словенски Срби уствари словени који су преузели назив Кавкаских Срба...Једино је питање ако је то тако, колики генетски материјал су кавкаски Срби оставили , али претпостављам, јако мали...Нешто слично имамо код Мађара, где је ген племена Мађар код данашњих Мађара у минорном проценту...

У вријеме Хуна подручје касније Дерванове Србије није уопште било насељено Словенима, већ германским племенима и налазило се ван директне власти Атилине државе. Конкретно, на том подручју се у том периоду помињу Лангобарди. Значи, ако и је и било преузимања српског имена оно није могло да се деси на поменутом подручју у поменутом периоду.

По мени, ако је и било преноса имена сарматских Срба на словенске Србе то је могло да се деси само у западној Украјини пред почетак словенских сеоба.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #278 послато: Јануар 30, 2017, 07:41:27 пре подне »
Да, то је отприлике то.Ја бих се чак усудио да кажем да су ти касно-антички Срби били I2a-PH908 и R1a-M458, а да су ту затекли већ досељене Словене I2a-DN и R1a-Z280. A можда је и Z280 ушла у тај српски корпус преко Алана, који су заслужни за име које и данас носимо.

Ово јесте занимљиво ако се узме у обзир распоред на северу. Међутим, делује да се на простору западног Балкана распоред ове две хаплогрупе прилично коси.

Тамо где је код нас проценат I2a највећи, M458 је доста танка. Пример западне Херцеговине. Ако се не варам, код Хрвата из БиХ, на узорку од 90 људи, I2a је 71%, а R1a M458 4.4%.

На другом истраживању за Херцеговину (узорак 141), I2a прелази 60%, док је M458 свега 0.7%, што ће рећи да главнина R1a одлази на Z280.

Са друге стране, M458 као да бележи појачано присуство у Средњој Босни, тј. код БиХ муслимана (где је јак и Динарик, али не као у Херцеговини), што би евентуално могло да указује на то да је постојала некаква генетска разлика између ових области (Рашка/Босна - Захумље/Травунија).

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #279 послато: Јануар 30, 2017, 08:26:37 пре подне »
Да, то је отприлике то.Ја бих се чак усудио да кажем да су ти касно-антички Срби били I2a-PH908 и R1a-M458, а да су ту затекли већ досељене Словене I2a-DN и R1a-Z280. A можда је и Z280 ушла у тај српски корпус преко Алана, који су заслужни за име које и данас носимо.
Видим да има и R1а-М458 и R1а-Z280 на Кавкаском ДНА пројекту...Мада више има ових других...