Аутор Тема: Европеидни антрополошки типови  (Прочитано 11553 пута)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Европеидни антрополошки типови
« послато: Март 29, 2017, 11:33:57 поподне »

Ова шема коју недавно направих садржи све типове по Куновом систему, који је уједно и најкомплетнији систем класификације европских антрополошких типова.
За све заинтересоване за антропологију препоручујем "Расе Европе" као одличан сажетак историје Европе у свјетлу антро-археолошких доказа:
http://theapricity.com/snpa/racesofeurope.htm
https://archive.org/details/racesofeurope031695mbp

Данас су прилично распрострањене погрешне класификације са "антро-форума", које се користе типовима који:
1) нису никада дефинисани од стране било којег антрополога;
2) су дефинисани од стране политички-мотивисаних антрополога (већином Њемачка 30-их);
3) су дефинисани али не одударају од осталих, већ дефинисаних типова.

Ти "лажни типови" би били:
-Источни медитеранац
Овај тип се метрички не разликује од грацилног и атланто-медитеранца.
-Западни балтид/курганоид/итд.
Источно балтички тип (назван тако јер има највећу концентрацију на источној обали Балтика, не због постојања неколико таквих типова) представља једну разнородну мјешавину. У основи овог типа је Ладоган тип (редуковани кромањонац сјевероисточне Европе са малим или псеудо-монголоидним упливом), помијешан са халштат нордијцем, кордед нордијцем, и западним кромањонцем.
Овај тип не треба дијелити на више типова (као што је тзв. "западни балтид"), јер није постојан и представља прилично лабаву мјешавину, те различити утицају преовлађују у зависности од особе до особе, што се да видјети на многим примјерима. Кунов коментар на један од њих:
Fig. 5 (3 views). A Finn from Tampere, Tavastehus. This man seems to show more evidence of Nordic influence than the others. As these pictures show, the East Baltic is not a stable or a basic racial type, but a variable blend. (C.S. Coon, “The Races of Europe”, photographic supplement)
-Фаелид ("Dalo-Faelisch"/"Faelisch"/"Dalarna typ")
Тип измишљен од стране Гинтера под политичком мотивацијом, исто као и већина његових фенотипа. Глорификовао је халштат нордијску расу као дио нацистичке идеологије. Међутим, како је вријеме пролазило, открило се да су најзначајнији људи њемачке историје (Кант, Лајбниц, Шопенхауер, итд.) били брахикефали.
Да би "доскочио" овом открићу, формирао је тзв. "Dalo-Faelisch" тип, у који је "утрпао" већину њемачких брахикефала (као и већину не-брахикефалних кромањонаца), прогласивши га "подврстом нордијске расе". Људи које је класификовао овим типом од стране других антрополога би већином били класификовани као Алпиди, Боребији, Брунови, и Источни Балтиди. Примјери овог имагинарног типа: http://i.imgur.com/gMNV4L8.jpg
-Страндид и Горид
Типови кориштени искључиво од стране Бертила Лундмана. Први би требао представљати скандинавског алпида, а други источноевропског. Међутим, ови типови се ни по чему не разликују од класичног алпидског типа.
-Палео-Атлантид ("Tydalrassen")
Још један тип кориштен искључиво у Лундмановон систему. У суштини би требао представљати јаче пигментисаног, нередукованог, долихокефалног кромањонца сјеверозападне Европе, међутим, овај тип је наишао на критике осталих антрополога, што због тога што је оваква пигментисаност очигледно утицај неког другог типа, што због тога што би тип оваквог описа био изузетно риједак у стварности и што се сами сликовни примјери које је Лундман дао оштро косе са његовим описима истог: http://i.imgur.com/MmRoGRs.jpg
Пандан овом типу на истоку је његов тзв. "предсловенски тип" (Pre-Slavic type), који нема потпору у скелетним налазима и у данашњем словенском становништву.

Типове измишљене од стране разних "интернет антрополога" ("Balkan Borreby", "East Nordid", "North Pontid", "Nordomediterranid", итд.) сматрам да није ни потребно детаљније коментарисати.

Jelic

  • Гост
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #1 послато: Април 04, 2017, 11:45:10 поподне »
Типове измишљене од стране разних "интернет антрополога" ("Balkan Borreby", "East Nordid", "North Pontid", "Nordomediterranid", итд.) сматрам да није ни потребно детаљније коментарисати.

Слажем се у потпуности.

Мада је то толико "укорењено" већ на интернету...

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #2 послато: Април 05, 2017, 12:47:59 пре подне »
Хајмо антрополози! Овом старцу случајно знам хаплогрупу. Такође знам хаплогрупу ђеда му по мајци, као и хаплогрупу другог му прађеда по оцу. То је већ значајан дио аутосомалне генетике. Море ли каква антрополошка анализа и какво везивање за типове, бар оно одокативно?

online photo storage

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #3 послато: Април 05, 2017, 01:43:38 пре подне »
Хајмо антрополози! Овом старцу случајно знам хаплогрупу. Такође знам хаплогрупу ђеда му по мајци, као и хаплогрупу другог му прађеда по оцу. То је већ значајан дио аутосомалне генетике. Море ли каква антрополошка анализа и какво везивање за типове, бар оно одокативно?

online photo storage
Динарац + Балкан Бореби
Кромањонски уплив је врло изражен код њега (преко Боребија)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #4 послато: Април 05, 2017, 08:04:52 пре подне »
не знам да гађам антрополошки, али ако бих погађао хаплогрупу рекао бих даје човек са слике R1a.  :D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #5 послато: Април 05, 2017, 08:36:11 пре подне »
не знам да гађам антрополошки, али ако бих погађао хаплогрупу рекао бих даје човек са слике R1a.  :D
Физички изглед не зависи од хаплогрупе.
Мени је прва асоцијација на R1а што се изгледа тиче фенотип западни Балтид.  Ако бих погађао рекао бих да је човек са слике I2a или I1 (због кромањонског уплива). 

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #6 послато: Април 05, 2017, 11:15:23 пре подне »
Динарац + Балкан Бореби
Кромањонски уплив је врло изражен код њега (преко Боребија)
Можеш ли детаљно описати шта је то ''Балкан Бореби'', и по чему се разликује од класичног Боребија?
Тај ''Балкан Бореби'' се не спомиње у радовима ни код једног антрополога, али изгледа да вама форумским антрополозима није страно да смишљате нове фенотипе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #7 послато: Април 05, 2017, 11:30:20 пре подне »
Можеш ли детаљно описати шта је то ''Балкан Бореби'', и по чему се разликује од класичног Боребија?
Тај ''Балкан Бореби'' се не спомиње у радовима ни код једног антрополога, али изгледа да вама форумским антрополозима није страно да смишљате нове фенотипе.
Разликује се само у пигментацији, Балкан Бореби је тамније пигментације, док је класични Бореби који је доста заступљен у Скандинавији светлије пигментације.

Ван мреже Latinica

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #8 послато: Април 05, 2017, 11:31:25 пре подне »
Sa ovi slika za mene kao balkanci mogu proći najprije "Noric", pa"Atlanto-mediterranean"(prve dvije slike), "Dinaric"(samo na treću sliku, prve dvije mene liče previše na Talijana ili Kurda) i pomalo Brunn i Alpine.


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #9 послато: Април 05, 2017, 11:37:29 пре подне »
Разликује се само у пигментацији, Балкан Бореби је тамније пигментације, док је класични Бореби који је доста заступљен у Скандинавији светлије пигментације.
Код европеидних фенотипа се пигментација не узима као битан фактор при класификацији. Динарац је Динарац био белог тена као снег или тамнијег тена, ако ово правило које важи за златно ниси прихватио онда се твоје и квалификације сличних ''стручњака'' не могу прихватити као меродавне. Гледају се метричке мере лобање, висина носа, ширина вилице, итд...
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #10 послато: Април 05, 2017, 11:45:29 пре подне »
Код европеидних фенотипа се пигментација не узима као битан фактор при класификацији. Динарац је Динарац био белог тена као снег или тамнијег тена, ако ово правило које важи за златно ниси прихватио онда се твоје и квалификације сличних ''стручњака'' не могу прихватити као меродавне. Гледају се метричке мере лобање, висина носа, ширина вилице, итд...
Значи за тебе је једно те исто Норик и Динарац? (ако изузмемо пигментацију у свему осталом су идентични)
Или рецимо Медитеранац и Нордид?  Медитеранац и Нордид имају сличан облик лобање и црте лица, а врло се разликују у пигментацији.  Чуо си ваљда за теорију да су Нордиди ништа друго до депигментизирани Медитеранци.  Иако постоје неке сличности између ова два типа, ја не подртжавам ту теорију. 

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #11 послато: Април 05, 2017, 11:52:53 пре подне »
Значи за тебе је једно те исто Норик и Динарац? (ако изузмемо пигментацију у свему осталом су идентични)
Или рецимо Медитеранац и Нордид?  Медитеранац и Нордид имају сличан облик лобање и црте лица, а врло се разликују у пигментацији.  Чуо си ваљда за теорију да су Нордиди ништа друго до депигментизирани Медитеранци.  Иако постоје неке сличности између ова два типа, ја не подртжавам ту теорију.
Норик и Динарац имају другачију пигментацију косе и очију, а не тена. и самим тим се не могу сматрати истим фенотипом (Малеш је Норика сматрао ''Савском'' расом, односно светлим Динарцем). И доста више са тим теоријама са разноразних нео-наци форума о хиљадама фенотипа, књигу у шаке па ако се толико занимаш за те ствари читај од еминетних стручњака попут Куна о томе, таквим стварима на Пореклу није место.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #12 послато: Април 05, 2017, 12:00:00 поподне »
Хајмо антрополози! Овом старцу случајно знам хаплогрупу. Такође знам хаплогрупу ђеда му по мајци, као и хаплогрупу другог му прађеда по оцу. То је већ значајан дио аутосомалне генетике. Море ли каква антрополошка анализа и какво везивање за типове, бар оно одокативно?
online photo storage
Дјелује као прилично чист динарац.
Динарац + Балкан Бореби
Кромањонски уплив је врло изражен код њега (преко Боребија)
Мени је прва асоцијација на R1а што се изгледа тиче фенотип западни Балтид.
"Балкан бореби" и "западни Балтид" (прочитај о балтичком типу у првој поруци) не постоје. Антропологија је наука, и лаици са разноразних антро-форума немају право измишљати нове, потпуно неутемељене фенотипе.
Ако се већ интересујеш за ту тематику, као што рече Atlantische, књигу у руке и без "интернет-антропологије".

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #13 послато: Април 05, 2017, 12:11:53 поподне »
Норик и Динарац имају другачију пигментацију косе и очију, а не тена. и самим тим се не могу сматрати истим фенотипом (Малеш је Норика сматрао ''Савском'' расом, односно светлим Динарцем). И доста више са тим теоријама са разноразних нео-наци форума о хиљадама фенотипа, књигу у шаке па ако се толико занимаш за те ствари читај од еминетних стручњака попут Куна о томе, таквим стварима на Пореклу није место.
Ово је тема која се зове ЕВРОПЕИДНИ АНТРОПОЛОШКИ ТИПОВИ, и нисам је почео ја него неко други, а класификацију старијег човека са слике је тражио онај ко и ставио слико а то нисам био ја.
Прво кажеш да  пигментација није битна код повезивања сродности антрополошких типова, а онда сам себи скочиш у стомак и кажеш  да Динарац и Норик немају никакве везе један са другим зато што је Норик светлије пигментације.  Норик је само депигментизирани Динарац и ништа више ни мање од тога.
Одлучи се једном да ли пигментација битна или није, а не час јесте а час није само да би мени контрирао.

Молим те немој да ме повезујеш са нацизмом, расизмом, стормфронтом и сличним анти-цивилизацијским идеологијама и покретима, зато што нисам ни једним јединим  словом пропагирао њихове идеје или изразио симпатију према њиховој идеологији.
Изнеси аргументе ако их имаш али без нервозе, вређања или лепљења етикета о нацизму, расизму и стормфронту које си ми нажалост прилепио.
Осећам да си млад дечко и вероватно због тога не размишљајући пребрзо износиш неке ствари које нису тачне а уједно су и врло увредљиве.
Надам се да ћеш схватити и прихватити овај мој савет и апел!


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #14 послато: Април 05, 2017, 12:25:12 поподне »
Ово је тема која се зове ЕВРОПЕИДНИ АНТРОПОЛОШКИ ТИПОВИ, и нисам је почео ја него неко други, а класификацију старијег човека са слике је тражио онај ко и ставио слико а то нисам био ја.
Прво кажеш да  пигментација није битна код повезивања сродности антрополошких типова, а онда сам себи скочиш у стомак и кажеш  да Динарац и Норик немају никакве везе један са другим зато што је Норик светлије пигментације.  Норик је само депигментизирани Динарац и ништа више ни мање од тога.
Одлучи се једном да ли пигментација битна или није, а не час јесте а час није само да би мени контрирао.
Ти очигледно слабо памтиш или жестоко тераш контру. Рекао си да је пигментација тена веома битна, а ја ти десети пут кажем да она не игра никакву улогу при одређивању европидног фенотипа (за разлику од боје косе и очију).

Цитат
Молим те немој да ме повезујеш са нацизмом, расизмом, стормфронтом и сличним анти-цивилизацијским идеологијама и покретима, зато што нисам ни једним јединим  словом пропагирао њихове идеје или изразио симпатију према њиховој идеологији.
Изнеси аргументе ако их имаш али без нервозе, вређања или лепљења етикета о нацизму, расизму и стормфронту које си ми нажалост прилепио.
Осећам да си млад дечко и вероватно због тога не размишљајући пребрзо износиш неке ствари које нису тачне а уједно су и врло увредљиве.
Надам се да ћеш схватити и прихватити овај мој савет и апел!
Ово се на овом форуму искључиво може рећи за твоје коментаре, пошто си и сам рекао да је Ј2а међу Србима непожељна анадолска хаплогрупа и по коме су Албанци арменоидни народ са Кавказа, пошто јелте, тако каже Деретић.
Не бих више учествовао у дискусијама са тобом, пошто се твоји ставови сигурно неће променити, пошто си само ти у праву, почевши од генетике, лингвистике па све до физичке антропологије (иако си наравно у свим дискусијама о наведеним наукама добио детаљне и аргументоване одговоре од остарих форумаша да је то што ти пишеш ништа друго до чист шовинизам), а ово је сувише угледан форум да би се са било киме ко тера осталима контру ''свађао''.  Срећно. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #15 послато: Април 05, 2017, 12:31:48 поподне »
Ти очигледно слабо памтиш или жестоко тераш контру. Рекао си да је пигментација тена веома битна, а ја ти десети пут кажем да она не игра никакву улогу при одређивању европидног фенотипа (за разлику од боје косе и очију).
Ово се на овом форуму искључиво може рећи за твоје коментаре, пошто си и сам рекао да је Ј2а међу Србима непожељна анадолска хаплогрупа и по коме су Албанци арменоидни народ са Кавказа, пошто јелте, тако каже Деретић.
Не бих више учествовао у дискусијама са тобом, пошто се твоји ставови сигурно неће променити, пошто си само ти у праву, почевши од генетике, лингвистике па све до физичке антропологије (иако си наравно у свим дискусијама о наведеним наукама добио детаљне и аргументоване одговоре од остарих форумаша да је то што ти пишеш ништа друго до чист шовинизам), а ово је сувише угледан форум да би се са било киме ко тера осталима контру ''свађао''.  Срећно. ;)
Нисам рекао да је нека хаплогрупа непожељна него да је сам изнео стереотип (не мој него генерално) који постоји о неким хаплогрупама, а то је велика разлика.
Опет те молим да ме не повезујеш са нацизмом, зато што ниједан нормалан Србин не може бити нациста, а поготово Србин као што сам ја (а то је огромна већина Срба), чији су преци страдали од нацизма.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #16 послато: Април 05, 2017, 09:05:42 поподне »
Хајмо антрополози! Овом старцу случајно знам хаплогрупу. Такође знам хаплогрупу ђеда му по мајци, као и хаплогрупу другог му прађеда по оцу. То је већ значајан дио аутосомалне генетике. Море ли каква антрополошка анализа и какво везивање за типове, бар оно одокативно?

online photo storage

Вуче, окле је старина? Оригинал моја фамелија! Можда смо неки род  ???
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #17 послато: Април 09, 2017, 09:02:10 пре подне »
Хајмо антрополози! Овом старцу случајно знам хаплогрупу. Такође знам хаплогрупу ђеда му по мајци, као и хаплогрупу другог му прађеда по оцу. То је већ значајан дио аутосомалне генетике. Море ли каква антрополошка анализа и какво везивање за типове, бар оно одокативно?

online photo storage
Чича је носилац хаплогрупе I2-PH908. Дјед по мајци је R1a, други прадјед по мајци је сјеверни Динарац.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #18 послато: Април 09, 2017, 07:39:27 поподне »
Ето, хаплогрупа није вода!  :D

Можеш ли да напишеш који су родови у питању? Може и на ПП.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Европеидни антрополошки типови
« Одговор #19 послато: Април 13, 2017, 01:10:16 пре подне »
Evo jos jednog severnog dinarca :D

« Последња измена: Април 13, 2017, 01:12:13 пре подне OlovniCovek »