Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481650 пута)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2460 послато: Септембар 20, 2016, 03:00:04 поподне »
Копривица, Никољдан, Матарова, Куршумлија, хаплогрупа Е-V13

Са другим Копривицом који је такође из околине Куршумлије се разликује на два маркера, и слава је иста, па нема сумње да се ради о истом роду.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2461 послато: Септембар 20, 2016, 03:21:55 поподне »
Хвала за појашњење Лука  :)

Зверобоју, ово вашу "блискост" помера на преко 1000 година, другим речима занемари то, појавиће се временом неко са блиским поклапањима (нпр. Алексиначки крај има пуно насељеника од Дебра...итд.)

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2462 послато: Септембар 20, 2016, 03:22:32 поподне »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2463 послато: Септембар 20, 2016, 03:28:50 поподне »
А то поготово важи за И2а Динарик који је прича за себе јер се нагло разгранао и без одређеније СНП анализе тешко да и 111 маркера помаже.

Ово што је Синиша написао је веома важно за разумевање целе "Табеле", и за вас конкретно Васиљевићу. То што сте са Божовићем у истом роду мислим да је само последица несавршености сортирања по СТР вредностима, нарочито по само 23 вредности, а нарочито за Динарик појединце, који су демографски "експлодирали" у последњих 2000 година.

Васиљевић је највероватније пореклом из Македоније, Божовић је, ја претпостављам, даљим пореклом из ЦГ/Брда/Херцеговине, евентуално Осата и слично, као и већина из тог краја, мада би могао бити и старинац у околини Горњег Милановца. То што су њих двојица сврстани у исти род у Табели је, по мом скромном и аматерском мишљењу, само "false positive" што би рекли у науци Англосаксонци, али то је најбоље што у овом тренутку Српски ДНК пројекат може да учини, па, Боже здравља, можда ћемо сви једног дана имати новца за све СНП-ове и 111 маркера, па ћемо се лако сортирати. 

Ван мреже Зверобој

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
  • I2a1b динарска северна
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2464 послато: Септембар 20, 2016, 03:33:40 поподне »
мене на пример интересује тај стари Београд, верујем и остале са овог форума, а насељеници из Дебра и из Врања подједнако су давали тон тој чаршији.

Ако је то интересантно онда ће следеће бити такође...

Одрастао сам у Поп Стојановој улици (http://politikin-zabavnik.co.rs/pz/ptt/3148)
Прадеда о коме сам говорио је имао кућу, чини ми се, на Булевару близу Батутове улице, срушена је 60их или 70их да би се направиле садашње зграде.
Јако је интересантно кад прочитате ко је био Поп Стојан Крстић, а још је интересантније да та улица носи име за време комунизма што је мени фасцинантно.
У непосредној близини је црква Покров Пресвете Богородице, коју су, колико знам, између осталих, својим прилозима, подигли досељеници из тада јужне Србије (Македоније).
У тој улици се налази и црква Св. Антуна која је дозидала звоник 1962. што ми је такође фасцинанто узевши у обзир тадашње политичке прилике и да се у исто време разматрало рушење до тада изграђених делова храма Св. Саве.
Обе цркве су завршене 1933. као да су се тркали ко ће пре. :) и православна је завршена пар месеци пре католичке.

Пре пар година сам налетех на ову срећку па сам је сачувао од заборава:



Претпостављам да није случајно да су одмах ту ,у близини, улице Кјамакчаланска, Брегалничка, Преспанска, Дојранска, Ђевђелијска.

Кад се изађе на Булевар из Брегалничке и дан данас се налази предратна пекара (пре 2. Св. рата) Кирћански која по цичи зими има више метарске редове...
Тек пре неку годину сам сазнао да је у Брегаличкој 24 било пребивалиште пуковника Драгољуба Михаиловића (чича Драже), кућа и даље постоји, али није обележена.

Тај део Звездаре се зове Смедеревски ђерам, али нема везе са бунаром, већ је ту била рампа (трошарина) за сељаке који су довозили робу и ту би плаћали таксе за то што уносе у град да продају, Смедеревски јер је то био пут за Смедерево, логично.

Још једном извињавам се за "офтопиковање" ал кад рече човек да га интересује, грех је да га ускратим. :)

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2465 послато: Септембар 21, 2016, 05:33:05 поподне »
По ко зна који пут читам податак да су неку цркву подигли Македонци... Одговор је у следецем: у прошлости, људи из тих крајева, важили су за најбоље градитеље. Посебно људи из околине Дебра. Велики број породица у Црној Трави потиче из Мекедоније, ви сад видите зашто су најбољи градјевинци.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2466 послато: Септембар 21, 2016, 06:27:38 поподне »
По ко зна који пут читам податак да су неку цркву подигли Македонци... Одговор је у следецем: у прошлости, људи из тих крајева, важили су за најбоље градитеље. Посебно људи из околине Дебра. Велики број породица у Црној Трави потиче из Мекедоније, ви сад видите зашто су најбољи градјевинци.

Анастас Ђорђевић, деда чувеног песника Момчила Настасијевића, пореклом је из околине Охрида. Поред осталих здања, остао је упамћен по изградњи прелепе цркве за новоосновану варош коју је кнез Милош назвао по свом брату Милану.
http://www.avantartmagazin.com/momcilo-nastasijevic-kako-se-sazda-nasa-bogomolja/

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2467 послато: Септембар 22, 2016, 08:37:37 пре подне »
Ако је то интересантно онда ће следеће бити такође...

Одрастао сам у Поп Стојановој улици (http://politikin-zabavnik.co.rs/pz/ptt/3148)
Прадеда о коме сам говорио је имао кућу, чини ми се, на Булевару близу Батутове улице, срушена је 60их или 70их да би се направиле садашње зграде.
Јако је интересантно кад прочитате ко је био Поп Стојан Крстић, а још је интересантније да та улица носи име за време комунизма што је мени фасцинантно.
У непосредној близини је црква Покров Пресвете Богородице, коју су, колико знам, између осталих, својим прилозима, подигли досељеници из тада јужне Србије (Македоније).
У тој улици се налази и црква Св. Антуна која је дозидала звоник 1962. што ми је такође фасцинанто узевши у обзир тадашње политичке прилике и да се у исто време разматрало рушење до тада изграђених делова храма Св. Саве.
Обе цркве су завршене 1933. као да су се тркали ко ће пре. :) и православна је завршена пар месеци пре католичке.

Пре пар година сам налетех на ову срећку па сам је сачувао од заборава:



Претпостављам да није случајно да су одмах ту ,у близини, улице Кјамакчаланска, Брегалничка, Преспанска, Дојранска, Ђевђелијска.

Кад се изађе на Булевар из Брегалничке и дан данас се налази предратна пекара (пре 2. Св. рата) Кирћански која по цичи зими има више метарске редове...
Тек пре неку годину сам сазнао да је у Брегаличкој 24 било пребивалиште пуковника Драгољуба Михаиловића (чича Драже), кућа и даље постоји, али није обележена.

Тај део Звездаре се зове Смедеревски ђерам, али нема везе са бунаром, већ је ту била рампа (трошарина) за сељаке који су довозили робу и ту би плаћали таксе за то што уносе у град да продају, Смедеревски јер је то био пут за Смедерево, логично.

Још једном извињавам се за "офтопиковање" ал кад рече човек да га интересује, грех је да га ускратим. :)
Одлично ми је познат тај крај, провео сам детињство у делу који се зове Булбулдер (Зеке Буљубаше, 21. Дивизије, Крфска итд.). Староседеоци, односно први насељеници у овом делу града, били су претежно из јужних делова, Македонија и тзв. ''јужна пруга'', углавном занатлије које су се досељавале на обод тадашњег Београда. Тада је то била периферија града, на месту где је данас ул. Димитрија Туцовића некада је текао поток који је спроведен у систем канализације. Слична је ситуација и са ближим околним улицама око Булевара, процентуално највише је било досељеника из јужних области. Многи од њих су до данас задржали презимена на ''ић'', па тако готово све старе пекаре у граду, па и у овом делу, чији су оснивачи били углавном досељеници из Македоније који су дошли између два рата или још и пре, имају презимена на ''ић''. Њихови рођаци који су остали у областима из којих су ови дошли, касније су добили додатак ''ски'', па тако они који и данас живе на Булевару презивају се Стојковић, а њихови рођаци у Македонији данас носе презиме Стојковски. Има таквих примера доста.
Презиме Кирћански је ''лалинско'', познавао сам једног који је родом из Зрењанина, или можда Кикинде, не сећам се више, давно сам био у војсци. :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2468 послато: Септембар 22, 2016, 11:49:02 пре подне »
Копривица, Никољдан, Матарова, Куршумлија, хаплогрупа Е-V13

Са другим Копривицом који је такође из околине Куршумлије се разликује на два маркера, и слава је иста, па нема сумње да се ради о истом роду.
Да, Копривице су веома бројно братство, једно од најбројнијих у Црној Гори. У време њиховог насељавања у Косаоницу крајем 19. века били су поједини огранци овог братства веома давно одвојени у главном родословном стаблу. Отуда и те разлике у вредностима неких маркера, али резултати њиховог тестирања су без сумње потврда о њиховој сродности и о припадности овог братства ХГ Е-В13. Није редак случај да су се црногорски колонизатори, припадници истог братства али по сродству мало удаљенији, насељавали у различита места и у различитим годинама, јер су у то време држали до тога да су братственици али не и ближи род. Такав је случај и са многим Булатовићима, Влаховићима, Вукотићима, Вујисићима и др, па тако нпр. имамо морачке ''Богићевце'' Вујисиће-Радуловиће у селу Пороштица (Горња Јабланица), Вујисиће из села Туларе (Горња Јабланица) и Вујисиће-Новаковиће у селу Реткоцер (Горња Јабланица) који ни у време досељавања нису били ближи род већ доста удаљени по сродству, дакле само братственици.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2469 послато: Септембар 22, 2016, 01:13:30 поподне »
Рајовић, Никољдан, Косуриће, Нови Пазар, хаплогрупа Е-V13

Припада роду Рајовића, али о самој породици немам детаљнијих информација, ако неко има нека ускочи.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2470 послато: Септембар 22, 2016, 01:21:40 поподне »
Рајовић, Никољдан, Косуриће, Нови Пазар, хаплогрупа Е-V13

Припада роду Рајовића, али о самој породици немам детаљнијих информација, ако неко има нека ускочи.

Mиcлим дa Pajoвићи гpaвитиpajу нa тoм пoтecу ceвepнe Poгoзнe. Peкao биx дa им je цeнтap у Кpњину кoд Лeпocaвићa. Чини ми ce дa имajу пpeдaњe дa cу Кучи пopeклoм. Aкo гpeшим нeкa мe нeкo иcпpaви.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2471 послато: Септембар 22, 2016, 01:49:43 поподне »
Mиcлим дa Pajoвићи гpaвитиpajу нa тoм пoтecу ceвepнe Poгoзнe. Peкao биx дa им je цeнтap у Кpњину кoд Лeпocaвићa. Чини ми ce дa имajу пpeдaњe дa cу Кучи пopeклoм. Aкo гpeшим нeкa мe нeкo иcпpaви.

ТРЊЕ (планинско насеље на стрмој страни Јавора) Рајовићи: Славковићи 8к, Комљеновићи 7к, Мићовићи 4к, св. Никола. По предању предак Рајо Куч населио се у Синаје кд Пећи, ту убрзо "пао на крв", па се Досели у Кнежевиће, одатле на Комине, па се спусти у Шалиновиће, у коме је имао велику задругу, од преко стотину чељади.

ЖУЊЕВИЋЕ (Јавор) Рајовићи: Ћирковићи 10к, од Куча Рајовића у Шалиновићу.

КОМИНЕ(Јавор) По предању Рајовића у Шалиновићу њихов предак рајо, са великом задругом, сишао је у 18. веку са Комина у Шалиновиће и Ђуњевиће.

ШАЛИНОВИЋЕ (Јавор) Рајовићи Мићовићи 8к, су од Рајовића у суседном Трњу, имају одељаке у топличком Спанцу, дежевском Косурићу и Плешину и у ибарском Крњину.


Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2472 послато: Септембар 22, 2016, 01:58:08 поподне »
ТРЊЕ (планинско насеље на стрмој страни Јавора) Рајовићи: Славковићи 8к, Комљеновићи 7к, Мићовићи 4к, св. Никола. По предању предак Рајо Куч населио се у Синаје кд Пећи, ту убрзо "пао на крв", па се Досели у Кнежевиће, одатле на Комине, па се спусти у Шалиновиће, у коме је имао велику задругу, од преко стотину чељади.

ЖУЊЕВИЋЕ (Јавор) Рајовићи: Ћирковићи 10к, од Куча Рајовића у Шалиновићу.

КОМИНЕ(Јавор) По предању Рајовића у Шалиновићу њихов предак рајо, са великом задругом, сишао је у 18. веку са Комина у Шалиновиће и Ђуњевиће.

ШАЛИНОВИЋЕ (Јавор) Рајовићи Мићовићи 8к, су од Рајовића у суседном Трњу, имају одељаке у топличком Спанцу, дежевском Косурићу и Плешину и у ибарском Крњину.

Xтeдox peћи: Гилe ћe тo нajбoљe дa знa. :) Aли cи мe пpeдуxитpиo.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2473 послато: Септембар 22, 2016, 02:02:20 поподне »
КОСУРИЋЕ (Дежева) Рајовићи 1к, Од Рајевића у Жуњевићу, имају одељаке у Топлици.

Врзино коло :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2474 послато: Септембар 22, 2016, 02:33:29 поподне »
Инaчe зaнимљивa cтвap зa Кpњин je тa дa je дo '58. Дoњи Кpњин биo у cacтaву Cтудeничкoг cpeзa, a Гopњи Кpњин у cacтaву Кocoвcкo-мeтoxиjcкe oблacти. Taдa je Лeшaк ca oкoлинoм пpипojeн C.A.П. Кocoву и Meтoxиjи, дa би oвo Meтoxиja билo укинутo '73.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2475 послато: Септембар 22, 2016, 02:41:40 поподне »
Инaчe зaнимљивa cтвap зa Кpњин je тa дa je дo '58. Дoњи Кpњин биo у cacтaву Cтудeничкoг cpeзa, a Гopњи Кpњин у cacтaву Кocoвcкo-мeтoxиjcкe oблacти. Taдa je Лeшaк ca oкoлинoм пpипojeн C.A.П. Кocoву и Meтoxиjи, дa би oвo Meтoxиja билo укинутo '73.

Београде, Београде ...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2476 послато: Септембар 22, 2016, 03:12:58 поподне »
Београде, Београде ...

Пре ће бити - црвени, црвени... ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2477 послато: Септембар 22, 2016, 03:16:04 поподне »
Пре ће бити - црвени, црвени... ;)

После дођоше шарени, па укидоше и оно "аутономна покрајина" и уведоше "република".
Нажалост, ти шарени никако да оду.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2478 послато: Септембар 22, 2016, 03:21:48 поподне »
После дођоше шарени, па укидоше и оно "аутономна покрајина" и уведоше "република".
Нажалост, ти шарени никако да оду.

Да, ти у бојама дуге и црвени се просто утркују ко је више штеточинства начинио српскоме роду... :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #2479 послато: Септембар 22, 2016, 05:48:55 поподне »
Павковић, Свети Василије Велики, Осредци, Грачац, Лика, хаплогрупа R1a

Невген даје највеће шансе да припада код нас реткој грани М458>YP515 (сестринска грана L1029), али је такође велика вероватноћа и да је L1029, што би било логичније узевши у обзир њену присутност код Срба. Пошто је мањи број маркера за сада ће бити обележен само као М458.