Аутор Тема: Светски ДНК дан 2017  (Прочитано 190177 пута)

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #460 послато: Мај 07, 2017, 08:04:07 поподне »
Голе, Томиндан, Кукоровићи, Саставци, Прибој

Припада хаплогрупи I2-PH908. Прилично уобичајен хаплотип. Једина нешто необичнија вриједност је Гата Х4=11. Од хаплотипова блиски су му неки припадници рода св. Константина и Јелене, што уз географску бликсост говори о могућој вези. Такође, мислим да му је близак и Маријановић из Бруснице, Горњи Милановац, који такође славе Томиндан. Из ове породице Маријановић је мајка Милоша Обреновића, Вишња.

Иначе, Голи су настањени на самој тромеђи Србије, Црне Горе и Црне Горе, мада би могли рећи да та територија спада у Стару Херцеговину. За њих је Петар Мркоњић записао сљедеће: "Држи се да су најстарији становници у Поблаћу. Свима су куће на окупу-чопору. Одликују се живим темпераментом-веселом нарави." Насељавали су села: Поблаће, Милошиће, Стрмац, Заостро и Сочице.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #461 послато: Мај 07, 2017, 08:04:34 поподне »
Сродни су им још и Вуковићи из Штитарице.

Да, заборавих Вуковиће.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #462 послато: Мај 07, 2017, 08:13:15 поподне »
Дaклe имaмo:

Дeдeић, Жaбљaк-J2b-M205
Медојевићи, Прошћење - J2b-M205
Вуковићи, Штитарица - J2b-M205

Шпањевићи, Гојаковићи - R1a-Z280
Cмoлoвићи, Дoбpилoвинa- R1a-Z280

И jeдaн I2-PH908, кojи ниje зa jaвни дeo.

Дaклe caплeмeњивaњe тpи poдa.

Овде је дефинитивно било саплемењивања, пошто се све измешало (мислим на податке из литературе). Оно што запада за око код ових родова J2b-M205, јесу та предања о Чеву, Катуској нахији и сл.

Нема превише доказа који вуку ка Катунској нахији, а и то би значајно изменило целу причу.

"Од осам Добројевих синова, предање зна за двојицу- Раосава и Дедеја, од којих су данашња братства Раосављевићи и Дедеићи(J2b1). Предање казује да од Доброја, поред Дедеића и Раосављевића, потичу и сљедећа братства: Кргушићи, Пејовићи, Смоловићи(R1a), Вукадиновићи, Јелићи, Микићи, Благојевићи, Видојевићи, Вељовићи, Ћорићи, Зејаци, Ристановићи у пљеваљској Буковици; Калпачине, Крејовићи, Медојевићи(J2b1); Вуковићи(J2b1) у Штитарици; Ратковићи у Бијелом Пољу и Топовићи."

Сродни су им још и Вуковићи из Штитарице. Мислим да је већина нас ипак очекивала да ће Дедејићи бити R1a-Z280 јер се по већини предања остала братства спомињу као њихов огранак, али сада видимо да нису Дедејићи донели то предање о Чеву. Ваљало би да се тестира неко од Раонића с обзиром да се зна да је на Чеву живело истоимено братство.

Да, било би занимљиво видети Раониће (Србљановиће). Поменуо је Дробњак да би и они могли бити Кричи, према неком магловитом предању.

Је ли Мираш од ових?  :D

Од дробњачких Дедеића би требао бити и Мираш, а истој хг вероватно припада и Бошко Дедејић - Поп, народни херој из Штитарице крај Мојковца.

Мираш Дедеић


Бошко Дедејић

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #463 послато: Мај 07, 2017, 08:18:49 поподне »
Јевтовић, Никољдан, Доња Речица, Прокупље

Припада хаплогрупи R1a-Z280, још прецизније такозваној пруској грани L366. Једино релативно блиско поклапање у табели има са Миливојевићем из Сремске Митровице, разликују се на 4 од 18 маркера. По предању су се у Речицу доселили из села Лукова код Новог Пазара око 1880. године, па од тога потиче породични надимак Луковци.

У Лукoву имa нeкoликo poдoвa штo cлaвe Никoљдaн, aли ce caмo зa jeднe кaжe дa имajу oдceљeнe у Toплици. To cу Jaнићиjeвићи (Paдoшeвићи), чиje je пpeдaк пoчeткoм XIX вeкa дoшao из пoдгopcкoг Poгaтцa. Poгaтaц je чecтo paceљaвaн. Пocлe 1878. je билo нaceљeнo муcлимaнcким избeглицaмa из Бocнe, a пocлe 1912. пoнoвo Cpбимa.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #464 послато: Мај 07, 2017, 08:21:15 поподне »
Јевтовић, Никољдан, Доња Речица, Прокупље

Припада хаплогрупи R1a-Z280, још прецизније такозваној пруској грани L366. Једино релативно блиско поклапање у табели има са Миливојевићем из Сремске Митровице, разликују се на 4 од 18 маркера. По предању су се у Речицу доселили из села Лукова код Новог Пазара око 1880. године, па од тога потиче породични надимак Луковци.

Мој отац је рођен у Доњој Речици. Колико ја знам за село важи да највећи део мештана чине Црногорци тј људи пореклом из Црне Горе, и Шопи тј они који своје порекло воде из области близу бугарске границе.
Питам се да ли Јевтовић спада међу оне које тамо сматрају Црногорцима.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2517
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #465 послато: Мај 07, 2017, 08:22:49 поподне »
Сакан, Никољдан, Стројице, Шипово

Припада хаплогрупи N2-P189.2. Има потпуно поклапање на 23 маркера са Шаљићем, Јовановићем, Радовићем и Шкундрићем из општег рода. Није оставио детаљније податке о пореклу, па ако неко има више информација нека напише.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #466 послато: Мај 07, 2017, 08:25:59 поподне »
Мој отац је рођен у Доњој Речици. Колико ја знам за село важи да највећи део мештана чине Црногорци тј људи пореклом из Црне Горе, и Шопи тј они који своје порекло воде из области близу бугарске границе.
Питам се да ли Јевтовић спада међу оне које тамо сматрају Црногорцима.

У селу Губетин, које није далеко од Доње Речице, има Јевтовића пореклом од Сјенице, што упућује на ту струју. Питање је додуше да ли су ово исти Јевтовићи.



(Становништво Топлице)

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #467 послато: Мај 07, 2017, 08:26:12 поподне »
Татић, Лучиндан, Колашин/ЦГ

Припада хаплогрупи I2-PH908. По маркерима, слави уклапа се у род Лучинштака 19=14, односно како смо их називали таски Никшићи. Има изразито ниску вриједност 390=20, сад или је овај маркер додатно измутирао или је дошло до грешке приликом уношења резулатата. У сваком случају необична вриједност. Међутим остали маркери су већ стандардни. Нешто виша вриједност маркера 635=25 је у складу са припадношћу Тарским Никшићима, јер једино код њих (Виријевића) налазимо толико високо ову вриједност.

Ово све додатно потврђује поријекло ове групе породица из Потарја и околине Колашина. Веза са осталим Никшићима треба да буде потврђена и СНП-ом.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #468 послато: Мај 07, 2017, 08:28:04 поподне »
Татићи би требало да су старинци у Ровцима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #469 послато: Мај 07, 2017, 08:28:09 поподне »
Дедеић (сада Дедајић), Жабљак/ЦГ

Припада хаплогрупи J2b-M205. Једини засад међу Кричима има вриједност 390=22, вјероватно се ради о некој скоријој приватној мутацији. Има и високу вриједност 385б=20, али она се већ показивала међу Кричима.

Ово јесте ретка вредност међу припадницима M205. Не знам да ли сам видео један, или два таква хаплотипа свеукупно по базама. Да нема ове ближе везе са Медојевићима и осталима, па да иде у прилог нешто већој разноврсности M205. У сваком случају значи нешто.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #470 послато: Мај 07, 2017, 08:31:44 поподне »
Татићи би требало да су старинци у Ровцима.

Пре у колашинском крају нешто северније (Поља). Тамо има Татића који су старинци, односно не знају неко даље порекло. Уклапају се у причу о Тарским Никшићима. А, изгледа, и генетски.
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #471 послато: Мај 07, 2017, 08:32:42 поподне »
Ово јесте ретка вредност међу припадницима M205. Не знам да ли сам видео један, или два таква хаплотипа свеукупно по базама. Да нема ове ближе везе са Медојевићима и осталима, па да иде у прилог нешто већој разноврсности M205. У сваком случају значи нешто.

Та промјена се могла десити и у неколико задњих генерација међу самим Дедејићима.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #472 послато: Мај 07, 2017, 08:33:52 поподне »
Пре у колашинском крају нешто северније (Поља). Тамо има Татића који су старинци, односно не знају неко даље порекло. Уклапају се у причу о Тарским Никшићима. А, изгледа, и генетски.
Неки су их повезивали и са Мацурама, сад видимо очигледно погрешно.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5483
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #473 послато: Мај 07, 2017, 08:34:17 поподне »
Татићи би требало да су старинци у Ровцима.

To би пoтвpдилo oну тeзу дa cу cви тapcки Никшићи cтapиници у Poвцимa, кojи cу тoкoм пpвe пoлoвинe XV вeкa нaceлили Пoтapje.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #474 послато: Мај 07, 2017, 08:35:17 поподне »
To би пoтвpдилo oну тeзу дa cу cви тapcки Никшићи cтapиници у Poвцимa, кojи cу тoкoм пpвe пoлoвинe XV вeкa нaceлили Пoтapje.
Мислим да Тарски Никшићи ипак немају везе са Ровцима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #475 послато: Мај 07, 2017, 08:37:37 поподне »
Мислим да Тарски Никшићи ипак немају везе са Ровцима.

Слажем се. Не верујем да су Тарски Никшићи икад боравили у Ровцима. Данашњи ровачки Никшићи (Гојаковићи) су сасвим друга сеоба из другог времена и другог правца досељења.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #476 послато: Мај 07, 2017, 08:39:52 поподне »
Видим да има неких Јевтовића у јужној Србији (помиње се неко село Врбица?), а пореклом су из бјелопољског краја (Павино Поље, Бистрица, Маоче).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #477 послато: Мај 07, 2017, 08:42:32 поподне »
Цитат
Moji Milosavljevići su iz sela Donja Rečica kod Prokuplja,slava Sveti Nikola.Kazu da smo tu naseljeni polovinom 19.-og veka iz sela Lukovo koje se nalazi u opstini Raska na obroncima Kopaonika na samoj granici sa Kosovom nedaleko od Rudnice,Biočina i Orahova.Po predanju pobeglo se od Turaka i osvete.Znam svoje porodicno stablo ali bih voleo nesto vise da saznam o poreklu…

http://www.poreklo.rs/2012/02/24/milosavljević/

Има слично предање као Јевтовић.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #478 послато: Мај 07, 2017, 08:43:41 поподне »
Могуће је да и предање Утвића из Калдуре код З. Потока које каже да су они пореклом из Роваца указује на то да род Лучинштака 19 = 14 ипак није од Тарских Никшића већ од неких старинаца на подручју Роваца/Колашина.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #479 послато: Мај 07, 2017, 08:44:33 поподне »
Могуће је да и предање Утвића из Калдуре код З. Потока које каже да су они пореклом из Роваца указује на то да род Лучинштака 19 = 14 ипак није од Тарских Никшића већ од неких старинаца на подручју Роваца/Колашина.
То би већ можда могло бити.