Аутор Тема: Светски ДНК дан 2017  (Прочитано 191714 пута)

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #780 послато: Мај 12, 2017, 09:56:10 поподне »
Онда треба у табели да стоји Шарена Буква/Топлица/Прокупље/СРБ.

Не треба, ако у обзир узимамо гдје су живјели почетком 20. вијека, што је важније него скорашња пресељења.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #781 послато: Мај 12, 2017, 10:05:53 поподне »
Не треба, ако у обзир узимамо гдје су живјели почетком 20. вијека, што је важније него скорашња пресељења.
Ако се само он као појединац преселио у Шарену Букву а сви његови рођаци остали у Равној Гори онда ОК. Али обзиром да је почетком 20 в. извршена сеоба онда би требало уписати место где су данас насељени. Многи од насељених нпр. у Метохији досељени су почетком 20. в. или између два рата, па када би се уписивали логично би било да то буде то место у Метохији. Многе породице у Топлици и Јабланици досељаване су све до 1905. а неке и до 1912.год.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #782 послато: Мај 12, 2017, 10:40:29 поподне »
Вановац, Јовањдан, Џиндићи, Високо/БиХ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вриједности, можда једино 439=14. Има 391=10, па потенцијално може бити Z16983+. Има поклапања, али не толико блиских да би значила несумњиву везу.

У овом истраживању смо већ имали једног Вановца, али друге хаплогрупе, дакле нису повезнаи по очинским линијама. Вановци су у височки крај досељени из Крајине, тачније из подручја Гламоча/Јања/Купреса. Презиме Вановац су добили по досељењу у високо, раније су се презиевали Меселџије и били настањени у Новом Селу и Прибељи на путу из јања према Купресу и Гламочу.

Ван мреже Eror

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #783 послато: Мај 13, 2017, 01:21:44 пре подне »
Кривокућа, Јовањдан, Равна Гора, Ивањица

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има неке карактеристичне вриједности: 437=16, Х4=11 по којима је, као и по укупним маркерима, најближи Тесли из Радуча. На 17 маркера разликују се у само  једном маркеру 385б=16. Са друге стране, тешко је успоставити везу Ивањица-Лика. Кад су два хаплотипа која одударају од модала овако слични, то је већ знак да би могла постојати нека веза.

Нисма успио пронаћи ништа конкретно о ивањичким Кривокућама. Иначе тестирани је из Шарене Букве код Прокупља.

Tek pre 3-4 godine slucajno sam u tel. imeniku saznao da i u ivanjickom kraju ima Krivokuca. Mislio sam da je to autohtono kordunasko prezime. Sad gledam, '48. ih je posle sveg onog stradanja na Kordunu ipak bilo oko 200 u opstini Vojnic. Bilo ih je i u Jovicinom kraju 30ak u Stikadi kod Gracaca, tako da veza Ivanjica-Lika tj. Krivokuce-Tesle, nije nemoguca. Slava se, doduse, ne podudara, posto po sematizmu krajiske Krivokuce za razliku od ivanjickih slave Nikoljdan i Arandjelovdan, ali svakako bi bilo dobro testirati i nekog krajiskog Krivokucu. Mislim da sam procitao da se testirao i 1 crnogorski Jasika, ako se ne varam, a na Kordunu i danas ima jos predstavnika tog prezimena, tako da ovakve veze ne bi trebale da budu iznenadjenje.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #784 послато: Мај 13, 2017, 01:27:47 пре подне »
Tek pre 3-4 godine slucajno sam u tel. imeniku saznao da i u ivanjickom kraju ima Krivokuca. Mislio sam da je to autohtono kordunasko prezime. Sad gledam, '48. ih je posle sveg onog stradanja na Kordunu ipak bilo oko 200 u opstini Vojnic. Bilo ih je i u Jovicinom kraju 30ak u Stikadi kod Gracaca, tako da veza Ivanjica-Lika tj. Krivokuce-Tesle, nije nemoguca. Slava se, doduse, ne podudara, posto po sematizmu krajiske Krivokuce za razliku od ivanjickih slave Nikoljdan i Arandjelovdan, ali svakako bi bilo dobro testirati i nekog krajiskog Krivokucu. Mislim da sam procitao da se testirao i 1 crnogorski Jasika, ako se ne varam, a na Kordunu i danas ima jos predstavnika tog prezimena, tako da ovakve veze ne bi trebale da budu iznenadjenje.
Петар Кривокућа, некадашњи поуздани одбрамбени фудбалер Црвене звезде, један од најбољих југословенских бекова свих времена и репрезентативац Југославије, рођен је 12. јуна 1947. године у Рокцима код Ивањице.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #785 послато: Мај 13, 2017, 08:01:53 пре подне »
Вановац, Јовањдан, Џиндићи, Високо/БиХ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вриједности, можда једино 439=14. Има 391=10, па потенцијално може бити Z16983+. Има поклапања, али не толико блиских да би значила несумњиву везу.

У овом истраживању смо већ имали једног Вановца, али друге хаплогрупе, дакле нису повезнаи по очинским линијама. Вановци су у височки крај досељени из Крајине, тачније из подручја Гламоча/Јања/Купреса. Презиме Вановац су добили по досељењу у високо, раније су се презиевали Меселџије и били настањени у Новом Селу и Прибељи на путу из јања према Купресу и Гламочу.

Кo cу "пpaви" Baнoвци, R1a или I2a? Mиcлим дa cу oви дpуги...

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #786 послато: Мај 13, 2017, 09:21:06 пре подне »
Цитат
Вановац, Јовањдан, Џиндићи, Високо

Припада хаплогрупи R1a-Z280>Z92. Најближи су му тестирани из рода А01, Благојевић (2/19), Богдановић (2/17), и Марков и Илић (4/23). По предању су из Старе Херцеговине.

Вановац, Јовањдан, Џиндићи, Високо/БиХ

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вриједности, можда једино 439=14. Има 391=10, па потенцијално може бити Z16983+. Има поклапања, али не толико блиских да би значила несумњиву везу.

У овом истраживању смо већ имали једног Вановца, али друге хаплогрупе, дакле нису повезнаи по очинским линијама. Вановци су у височки крај досељени из Крајине, тачније из подручја Гламоча/Јања/Купреса. Презиме Вановац су добили по досељењу у високо, раније су се презиевали Меселџије и били настањени у Новом Селу и Прибељи на путу из јања према Купресу и Гламочу.
Ово је само један од примјера да се не треба превише заводити истим презименима и славама да су у истом сродству. Имамо случај и са Узелцима из Смољана и Марићке. Сви су различите хаплогрупе.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #787 послато: Мај 13, 2017, 10:28:19 пре подне »
Ово је само један од примјера да се не треба превише заводити истим презименима и славама да су у истом сродству. Имамо случај и са Узелцима из Смољана и Марићке. Сви су различите хаплогрупе.

Овај Вановац који је R1a, слави и другу славу-Ђурђевдан, а оставио је податке да је поријеклом Лужички Србин. Било је објављено погрешно на форуму, али је у табели унесено исправно. Значи ова два Вановца се ни пос лави ни по предању ни по генетици не поклапају. Не знам каква је веза између њих, с обзиром да су са истог подручја и носе исто презиме. Могуће да је дошло до неког призећивања или усвајања...

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #788 послато: Мај 13, 2017, 12:46:21 поподне »
Церовић, Ђурђевдан, Тушина, Жабљак, Дробњаци

Припада хаплогрупи I1-P109 дробњачком роду. Класичан дробњачки хаплотип, близак многима из овог рода. Церовићи , на основу предања, најближи са братством Вуловића и Косорића. Наиме, ова три братства потичу од три брата.

Како ступити у контакт са тестираном особом?
Живковићи потичу од Церовића из Тушине
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2058.0

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #789 послато: Мај 13, 2017, 01:20:44 поподне »
Кривокућа, Јовањдан, Равна Гора, Ивањица

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има неке карактеристичне вриједности: 437=16, Х4=11 по којима је, као и по укупним маркерима, најближи Тесли из Радуча. На 17 маркера разликују се у само  једном маркеру 385б=16. Са друге стране, тешко је успоставити везу Ивањица-Лика. Кад су два хаплотипа која одударају од модала овако слични, то је већ знак да би могла постојати нека веза.

Нисма успио пронаћи ништа конкретно о ивањичким Кривокућама. Иначе тестирани је из Шарене Букве код Прокупља.

Ово је занимљиво, у ЦГ истраживању 404 постоји хаплотип који се на 17. маркера потпуно поклапа са Кривокућом и у једном разликује са Теслом.

Jelic

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #790 послато: Мај 13, 2017, 01:22:32 поподне »
Ово је занимљиво, у ЦГ истраживању 404 постоји хаплотип који се на 17. маркера потпуно поклапа са Кривокућом и у једном разликује са Теслом.

Тј. тај хаплотип из ЦГ такође има ГАТА = 11 и 437 = 16.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #791 послато: Мај 13, 2017, 01:46:25 поподне »
Овај Вановац који је R1a, слави и другу славу-Ђурђевдан, а оставио је податке да је поријеклом Лужички Србин. Било је објављено погрешно на форуму, али је у табели унесено исправно. Значи ова два Вановца се ни пос лави ни по предању ни по генетици не поклапају. Не знам каква је веза између њих, с обзиром да су са истог подручја и носе исто презиме. Могуће да је дошло до неког призећивања или усвајања...

Мислим да се овде пре свега поставља питање порекла презимена Вановац. Мени то личи на презиме топонимистичког порекла. При том, Вановац највише асоцира на скраћени Ивановац, па би можда у обзир могло доћи и неко место Иваново. Не знам да ли неко боље познаје географију тог простора, можда и сам Вановац да се јави, пошто није искључено да су они заправо само дошли из истог места.



Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #792 послато: Мај 13, 2017, 02:45:46 поподне »
Мислим да се овде пре свега поставља питање порекла презимена Вановац. Мени то личи на презиме топонимистичког порекла. При том, Вановац највише асоцира на скраћени Ивановац, па би можда у обзир могло доћи и неко место Иваново. Не знам да ли неко боље познаје географију тог простора, можда и сам Вановац да се јави, пошто није искључено да су они заправо само дошли из истог места.

Да, има у Србији таквих презимена типа Точанац, по селу Точане код Куршумлије (ако не грешим), па Солунац, па Ресавац и итд.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #793 послато: Мај 13, 2017, 03:49:38 поподне »
Мислим да се овде пре свега поставља питање порекла презимена Вановац. Мени то личи на презиме топонимистичког порекла. При том, Вановац највише асоцира на скраћени Ивановац, па би можда у обзир могло доћи и неко место Иваново. Не знам да ли неко боље познаје географију тог простора, можда и сам Вановац да се јави, пошто није искључено да су они заправо само дошли из истог места.

Код Филиповића у Височкој нахији је овако објашњен настанак презимена Вановац: "Дед им је имао узречицу ван-де и потоме су прозвани Вановцима"

У сваком случају то презиме добијају тек у 19. вијеку у Високом, прије тога су Меселџије.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #794 послато: Мај 13, 2017, 04:23:47 поподне »
Посљедњи резултат за Светски ДНК дан 2017. године

Аврамовић, Аранђеловдан, Драгинац, Лозница

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има потпуно идентичан хаплотип као и Лукић из Сочанице, Дервента који је тестиран у овом истраживању. Чињеница да се ради о прилично специфичном хаплотипу са неколико посебних вриједности, натјерала нас је да провјеримо ова два резултата. У лабораторији су нам потврдили идентичност ова два резултата, тако да су Лукић и Аврамовић сасвим сигурно повезани. Реално говорећи они и славе идентичну славу, а и географски стоје тако да су могли бити дио исте миграционе струје. Како год, недостаје конкретнија повезница. Како год, због јединствености хаплотипа издвојио сам их у посебан род.

За Аврамовиће у Драгинцу/Јаребицама стоји да су старосједиоци и да су им преци прелазили у Аустрију код Забрежја.

Овим завршавамо објављивање резултата за Светски ДНК дан. Тестирано је укупно 92 појединца.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #795 послато: Мај 13, 2017, 04:29:02 поподне »
Ипак има још један:

Арсић, Аранђеловдан, Арбанасце, Мерошина

Припада хаплогрупи E-V13. Нема претерано блиских поклапања на Пројекту. Није оставио детаљније податке о пореклу.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #796 послато: Мај 13, 2017, 04:31:08 поподне »
Ипак има још један:

Арсић, Аранђеловдан, Арбанасце, Мерошина

Припада хаплогрупи E-V13. Нема претерано блиских поклапања на Пројекту. Није оставио детаљније податке о пореклу.

Да, заборавих да није објављен.

Ипак укупан број остаје на 92.

Ван мреже Βασιλεία Ῥωμαίων

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 100
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #797 послато: Мај 13, 2017, 04:33:14 поподне »
Гусак, Ђурђевдан, Доњи Лучани, Зеница
Варезић, Свети Никола, Смријечно   

Колико сам испратио, резултати за ову двојицу пријављених нису објављени.
Да ли су уоште тестирани?

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #798 послато: Мај 13, 2017, 04:38:37 поподне »
Колико сам испратио, резултати за ову двојицу пријављених нису објављени.
Да ли су уоште тестирани?

Има неких који су се пријавили, али се на крају нису тестирали. Претпостављам да су ова двојица међу њима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #799 послато: Мај 13, 2017, 04:44:42 поподне »
Посљедњи резултат за Светски ДНК дан 2017. године

Аврамовић, Аранђеловдан, Драгинац, Лозница

Припада хаплогрупи I2-PH908. Има потпуно идентичан хаплотип као и Лукић из Сочанице, Дервента који је тестиран у овом истраживању. Чињеница да се ради о прилично специфичном хаплотипу са неколико посебних вриједности, натјерала нас је да провјеримо ова два резултата. У лабораторији су нам потврдили идентичност ова два резултата, тако да су Лукић и Аврамовић сасвим сигурно повезани. Реално говорећи они и славе идентичну славу, а и географски стоје тако да су могли бити дио исте миграционе струје. Како год, недостаје конкретнија повезница. Како год, због јединствености хаплотипа издвојио сам их у посебан род.

За Аврамовиће у Драгинцу/Јаребицама стоји да су старосједиоци и да су им преци прелазили у Аустрију код Забрежја.

Овим завршавамо објављивање резултата за Светски ДНК дан. Тестирано је укупно 92 појединца.

Зaиcтa пoдуxвaт зa пoxвaлу. A и чини ми ce дa je I2a ocтao изнaд 40%. Билo би зaнимљивo видeти oднoc DS и DN...